l!()l]Wf.ii01 11 MOP ADVERTENTlBN. Telegraphische berichten Verkiezingen. WAARSCHUWING. namelijk in een vel, waarvan het haar in plaats van naar buiten naar binnen gekeerd was, terwijl de 4 pooten op eene rei op den rug waren gegroeid. Natuurlijk leeft het dier niet. Gemengde Berichten. In den nacht van 22 op 23 April jl. zijn in eene weide in den Oud-Prinslandschen polder, onder Amsteloord, vijf eenjarige vaarzen (hokke- lingen), behoorende aan de wed. A. Stolk, door honden aangevallen en zoodanig verwond, dat er stukken vleesch uit bun lichaam waren getrokken; al deze dieren zijn daardoor in eene kreek geraakt, twee zijn weer op het drooge gekomen, terwijl de drie overige dood gevonden zijn. Men schrijft uit Roermond, 25 April: In de vorige week werd eene som groot 15,000 fr. van hier verzonden naar Naiuen in Belgie. Donderdagochtend kwam de spoortrein, waarin dat geld zich bevond bij liet station van bovengeinelde stad aan. De hoofdconducteur verliet een oogenblik den bagagewagen. Een sluwe en behendige dief maakte van die gunstige gelegenheid gebruik oin de 15,000 fr. te annexeeren, zonder verder iets van zich te laten hooren. Tot hiertoe is men hem nog niet op het spoor. Gelukkig had de persoon, door wien de 15,000 fr. van hier verzonden waren, de voorzorg genomen het geld te assureeren, zoodat hij voor het geleden verlies zal schadeloos ge- steld worden. Te Suchteln bij Venloo, heeft de vrouw van een kinderloos echtpaar beproefd haren slapenden man met een broodmes den hals af te snijden. Zij schijnt eciiter dat werk niet verstaan te hebben, want de gewonde wist nog het raam uit te springen, daar de deur gesloten was, en den buren kennis daarvan te geven. De gevluclite echtgenoote werd achterhaald en der politie overgeleverd. De man ligt hopeloos. In de vijf laatste maanden zijn er uit Ostende 22,219 manden met kouijnen naar Engeland ver zonden. Daar elke mand er 72 bevat, maakt dit een totaal van 1,599,768 konijnen. Daarbij komt nog dat Ostende ze eveneens uitvoert over Ant- werpen, Calais en Vlissingen, zoodat men rekenen kan dat de daar gevestigde handelaren in bedoeld tijdverloop er twee millioen geeexpedieerd hebben. Yorige jsren was dat getal nog grooter, maar de laatste koude winter was niet voordeelig voor de konijnenteelt. In het Bois de Boulogne te Parijs is een vreeselijk ongeluk voorgevallen. Een elegante amazone, de jeugdige vicomtesse de C., wier familie te Versailles woont, beproefde een prachtig Engelsch paard. Waarschijnlijk ten gevolge van een te harden slag met de karwats begon het dier te stijgeren en wierp Mme de G. uit den zadel. Haar voet was in den stijgbeugel beklemd gebleven, zoodat zij door het paard in dolle vaart werd medegesleurd. De talrijke wandelaars snel- den toe om het paard te grijpen, dat zich ver- volgd ziende, zijn vaart nog rneer versnelde. Een oogenblik gelukte het der ongelukkige vrouw den riem van den stijgbeugel te grijpen, en reeds was zij op het punt zich weder in den zadel te zetten, toen een kniestoot van het paard haar opnieuw op den grond wierp. Weldra vertoonde het lichaam der ongelukkige niets meer dan een vormelooze vaneengereten massa. De hoeven van het schuim- bekkende dier verbrijzelden weldra den schedel zoodat de hersens over den weg spatten. Eindelijk stuitte het dier, bij de kromming van een laan, op een kar, struikelde en viel. Toen men het slachtotfer opnam, zag men dat aan den bloedigen romp het hoofd geheel ontbrak. De armen waren op verschillende plaatsen gekneusd en de vingers waren afgesleten tot op de handpalmen, tengevolge van het schuren over den grond. De beenen waren gebroken en ontwricht, en van een was al het vel tot op de knie afgestroopt. Het overschot werd op een wagen geplaatst, met een laken bedekt en zoo naar Versailles gevoerd. Wederom hoort men van schepen, die het op bun reis naar en van New-York met ijsbergen te kwaad hebben gehad. De Prior van Glasgow kwam in aanvaring met zulk een gevaarte, waardoor de boeg zwaar besehadigd werd. De stoouiboot Persian, van Boston te Liverpool aangekomen, ontkwam op 45° 33' Noorderbr. en 47° 84' wes- terl. ter nauwernood aan een ijsberg van 100 voet hoogte en 600 voet lengte. 's Gravenhage. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de heer Bastert zitting genomen. De conventie met Luxemburg werd aangenoraen met 54 tegen 20 stemmen, na herhaalde verkla- ringen van den Minister, dat de vertegsnwoordi- ging zich zou bepalen tot particuliere belangen van Luxemburgsche ingezetenen en na aanneraing der motie van den heer Cremers met 51 tegen 23 stemmen, waarmede de Minister insterade en waarin die verkiaringen werden geconstateerd, zoomede dat daarvan officieel aan buitenlandsche mogendheden zou worden kennis gegeven. Het wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting (aanleg spoorweg Madioen Soerakarta) werd nog aangenomen met 57 tegen 8 stemmen. Dinsdag a. s. zijn andere wetsontwerpen aan de orde gesteld. Heden nacht is op de hofstede van den land- bouwer Van Liere te Nisse brand ontstaan in de schuur13 paarden, 26 stuks hoornvee enz. kwamen in de vlammen om. Het woonhuis benevens de schaapskooi bleveu gespaard. INGEZONDEN STUKKEN. In schier nog niet lang vervlogen tijden was het eene gewoonte, dat in het hoofdkiesdistrict Hulst als leden van Provinciale Staten werden afgevaar- digdvier personen uit het zoogenaamde land van Hulst, doch ook vier uit het kanton Axel. In beginsel was dit billijk niet alleen doch doeltretfend, omdat ook destijds de regel werd betracht, dat de leden opkwsmen voor de belangen van het deel der streek, dat ze vertegenwoordigden. Was dit nu uit een wettig oogpunt minder deugdclijk, in de practijk bleek vaak het tegen- deel, en zeker is het, dat men zicb over het alge- meen met dien toestand meer bevredigd rekende dan tegenwoordig. Doch waarom is er van dien regel, van die gewoonte in het district Hulst afge- weken? Ge zult me wellicht toevoegen, dat ik door het antwoord op die vraag te geven, de har- uionie die er bestaat tracht te verbreken, en par- tijschap, die niet is weggenomen, doch slechts sluimert, weder aan te jagen. Noch het een, nocli het ander. Ik wensch mij niet gaarne neder te leggen bij een recht van den sterkste. Ook voor de minderheid behoort recht te bestaan; hunne keuze behoort te worden geeerbiedigd en de kiezers in het land van Hulst zullen bij eene eerlijke en onpartijdige over- weging moeten erkennen, dat de bestaande toestand on billijk is. De vroegere gelijkheid is thans van zes tot twee gekomen, en deze cijfers zijn naar de verhou- ding van bevolking, maatschappelijke en overige belangen te welsprekend, dan dat ze langer onop- gemerkt zouden kunnen blijven. Zijn de kiezers in het voormalige kanton Axel dan zoo lauw; is het verdeeldheid of wel ontbreekt het aan geschikte personen? De beide eerste ge- vallen mogen wellicht juist zijn, het laatste betwijfel ik niet alleen, doch geloof het met voile overtui- ging te kunnen tegenspreken. Zijn alle kiezerg wel doordrongen, dat lauwheid ten zeerste is af te keuren, of is het hun onbekend, dat de keuze van een lid der Provinciale Staten nauw kan samen hangen met die van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, en dat men zich door die lauwheid onthoudt van het beharti- gen van eigen en algemeene belangen? Is het noodig te wijzen op het verkeerde van verdeeld heid, immers ueen; we hebben in onzen eigen kring te dikwijls getwist, dan dat we niet gevoeld hebben, dat het beter is toe te geven in kleinig- heden bij gering verschil van meening, zoo vaak de oorzaak, dat het grootere doel daardoor sehip- breuk lijdt. Of bezitten we vooral in de plaats onzer inwoning, in Tjr Neuzen, dat na Hontenisse J in het district Hulst het grootste getal inwoners telt en voorzeker de gewichtigste gemeente daarvan uitmaakt, geen enkel persoon geschikt, om onze be langen in den Provincialen raad ter narte te nemen? We staan aan den avond voor den verkiezings- dag. Op 11 Mei a. s. zult ge worden opgeroepen, om van het u toegekende recht van kiezen te mogen gebruik maken; een recht, dat plicht be- hoorde te zijn. Nog zijn geene personen genoemd; we lezen alleen in de Ter Neuzensche courant van 10 dezer, dat de heeren Mr. J. G. van Deinse en L. J. M. van Waesberghe-Janssens te Hulst, J. Stevens te Sas van Gent en H. J. M. Onghena te Zuiddorpe, in de periodieke beurt van aftreden vallen. Kan die toestand bestendiging erlangen? Is dit uwe meening, dan is de keus niet moeielijkis het uwe meening niet, dan kiezers, wordt het meer dan tijd, dat eene kiesvereeniging zich vormt; dat kandidaten worden genoemd, opdat het land van Axel als van ouds worde vertegenwoordigd door flinke, degelijke en van partijzucht afkeerige afgevaardigden. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde moeder, MARIA JOSEPHA CADOCK, wed uwe in het laatste huwelijk van JOSEPHUS VERHEIJEN, betuig ik mijnen oprechten dank. Ter Neuzen, 30 April 1880. Ch. L. VAN BOUC HAUTE. Gelegenheid tot kostelooza en ting en kerentiiig in het ziekenhuis te TER NEUZEN, op Dinsdag, 4 Mei 1880, des mid- dags tusschen 1 en 2 ure. De koopers, welke hunne BOOM EN, gekocht in de verkooping dd. 6 Januari 1880, op de hofstede bewoond bij F. DE JONGE te Ter Neuzen niet hebben geruimd, worden verzocht dit als- nog binnen uclit da gen te doen tot vermijding van kosten. in de Tholensstraat te Ter Neuzen. Te bevragen bij A. YISSER, Nieuwe Neuzen- polder. Het BESTUUR der Waterkeering van den Cala- miteusen polder STAD PHILIPPINE, zal op Zaterdag den 15 Mei 1880, des namiddags te 3 uren, in het Logement ,/De Gouden Leeuw," bewoond door de Wed. J. B. de Foeljaeger te Philippine, onder nadere goedkeuring van gedepu- teerde staten van Zeeland, .AAN BBSTEDEN: Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1881, van de Aarde-, Kram-, Jttijs- en Steen- glooiingwerken aan de Waterkee ring van bovengenoemden polder. De aanbesteding geschiedt volgens 1 der A. B. Het bestek ligt van af den 1 Mei 1880, ter lezing in het logement De Gouden Leeuw" voor- noemd en ten kantore van den Secretaris—Ontvanger, en is, op franco aanvraag, tegen dadelijke betaling der kosten ad f 0,50 bij hem verkijgbaar. Information zijn te bekomen bij het Bestuur voornoemd. De aanvvijs zal plaats hebbenop Zaterdag den 8cn Mei a. s. en op Dinsdag den llen Mei a. s. telkens des voormiddags van 9 tot 12 uren, waartoe zal worden bijeengekomen aan de haven van Philip pine, terwijl buitendien geen aanwijs zal geschieden. Philippine, 27 April 1880. Het Bestuur voornoemd, V. N. VOERMAN, Voorzitter. A. TAELMAN, Secretaris—Ontvanger.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2