Hi L BLNNENLAND. Zaterdag 24 April 1880. 20e Jaargang, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. 1N0. 1559 abonnement. Ter Neuzen, 23 April. RECHTSZAKEN. .Irrouilissenients-recktimnk te Riddel burg. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het gekeele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioli bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouderg. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zender. uiterlijk Dinsdag en Vrijdag SIHIE area. Dlt bind venehljnt Dinsdag- en Vrljdagavond bij A. 14. CI. UHONT te Ter Nenzen* De Middelburgsche courant van 17 dezer bewijst ons de eer op ons stuk, betreffende de conventie, eene repliek te geven. We meenen dit niet onopgemerkt te mogen laten, omdat ze instemt met, onze grief,/dat in menig opzicht de belangen van Staats-Vlaande- ren worden verwaarloosd;" doch zij lioude het ons ten goede, dat we niet altijd den ijver van den heer Van Eck hebben bespeurd, in zijne quali- teit van volksvertegenwoordiger, ora voor die ver- waarloosde belangen in de bres te springen. De heer Van Eck zegt ze, is er eindelijk in geslaagd den Minister van Oorlog te bewegen tot eene declasseering van Ter Neuzen als vesting, waar- door het vrijer in zijne bewegingen is gemaakt. Ware dit geschied tijdens den Fransch-Duitschen oorlog in 1871, nog zelfs tot in 1875, toen de scheepvaart op het kanaal, de belemmering door aftapping enz., waaraan ze van af dien tijd voort- durend blootstond, nog niet ondervond, toen eene Antwerpsche maatschappij, door den aanleg van dokken, Ter Neuzen tot eene degelijke zeehaven zoude hebben gemaakt, dan zoude Ter Neuzen voorzeker van die declasseering hebben geproliteerd doch die moeielijkheden, dat niet beslaan van dok ken, het wisselvallige van in eene haven te kunnen lossen, deed die grootsche plannen voor Ter Neuzen in rook en asch vervliegen. En wat beteekent trouweus de declasseering eener vesting, die gar- nizoen, noch bruikbaar gescliut binnen hare wallen heeft, van eene vesting, die geheel uit het centrale punt is gelegen, en daardoer alle waarde van be- houd mist? Eene haven van in- en uitklaring! Ook deze heeft Ter Neuzen aan den heer Van Eck te dan- ken. Gaarne zouden wij van de Middelburgsche courant vernemen, in welken jaargang van het Staatsblad het Koninklijk besluit prijkt, dat Ter Neuzen als zoodanig aanwees. Zijn we goed inge- licht, dan is deze aangelegenheid nog voorloopig bij resolutie geregeld, en kan dus ten allentijde door den Minister worden ingetrokken. Doch heeft men dit voorrecht wel aan den volksvertegenwoordiger Van Eck te dankenof bestaat ook de mogelijkheid, dat de tallooze adressen, van de te dezer plaatse gevestigde sclieepsmakelaars, den Minister van Finan- cien he'oben bewogen tot het nemen eener proef zonder de tusschenkomst van hem? En eindelijk het lokaas: de scheepvaarttollen, welke, iudien ze bezwarencl bevonden worden, zullen worden opgelieven of verminderd. Ook nog dit op bet initiatief van onzen geachten afgevaardigden De redactie die in hare 3e kolom tot de ge- volgtrekking komt, dat ze met bezwarend zijn is blijkbaar verkeerd ingelicht, wanneer ze meent dat dit punt eerst nu ter sprake is gebracht; im- mers de gomeenteraad van Ter Neuzen heeft her- baaldelijk op vrijstelling bij den betrokken Minister aangedrongeu. We zijn minder te velde getrokken tegen het voor of tegen stemmen van den heer Van Eck inzake de conventie, meer over de wijze, waarop en de gemeenteraad, en de inwoners van Ter Neuzen worden geridiculiseerd. Wordt er ons een verwijt van gemaakt, dat we de uitdrukking bezigden „dat de beer Van Eck de belangen van tal van Neder- landers helpt verkorten" in het vdorstemiuen, en worden we er op gewezen, hoedanig een volksver tegenwoordiger grondwettig behoort te handelen, dan bevreemdt het ons, dat we in het Middelburgsche blad, geene stem van afkeuring hebben zien op- gaan, over het adres der kamers van koophandel te Middelburg en Vlissingen aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, ora de conventie wel aan te nemen. We zouden dit zwijgen aan partijdigheid kunnen toescbrijven. En nu de opsomming onzer grieven, zoo onjuist te berde gebracht te dezer gelegenheidde begeerde rechtbank, boogere burgerschooi en verbeterde ge- meenschapswegen. We kunnen ons met bet gevoe- len der redactie niet vercenigen, dat een volksver- tegi.nwoordiger slechts nu en dan invloed moet traehten uit te oefenen; het spreekwoord zegt niet te vergeefs, dat de aanliouder wint. En zijn nu inderdaad onze eiscben zoo ontijdig, zoo overdreven ligt het begeerde zoo buiten het bereik; ware het niet nuttig dat, tot het verkrijgen van het opge- noemde, reeds lang door den beer Van Eck het initiatief werd genomen, waar de regeering er blijk baar niet aan dacht? Wanneer wordt het herinne- ren aan een begaan verzuiin ontijdig? Zijn de be langen van de inwoners van Staats-Vlaanderen niet vrij wel dezelfde, al heeft men ze door arrondis- scering en kiesdistricten, ook min of meer van elkander vervreemden is het kortswijl of ernst, dat de belangen van Ter Neuzen, slechts uitsluitend die geraeente, en niet de omliggende ten goede komen? We leggen voorloopig de pen neder, doch eindigen met een woord van dank, dat we in het orgaan van Zeelands hoofdstad mochten erkend zien, „dat onze belangen worden verwaarloosd;" en we twijfelen met, of het zal helpen medewerken, ora in dien toestand verbetering aan te brengen, daar waar het door geoorloofde middelen kan en mag. De conventie werd in de Eerste Kamer met algemeene stemmen aangenomen, en flink kwam de heer Borsius op bij den Minister ten oanzien onzer belangen, die ook bij verwaarloosd noemde. Naar men ons mededeelt, zijn de kantonniers, zoo op de Rijks- als Provinciale wegen, door den Minister van Justitie aangesteid tot onbezoldigd Rijks-veld wachters. Dinsdagavond jl. bij de aankomst van den spoortiein van St. Nicolaas te Hulst, bleef een der passagiers in een wagon zitten, ofschoon de trein reeds lang tot stilstaan was gekomen. De spoorwegbeambten lieten den man, die zoo kenne- bjk den slaap der onschuld genoot, rustig zitten, daar taij blijkbaar een of meer stations verder wezen moest. Niet alzoo was de raeening van de bearabten der douane, die den slaap lang genoeg geduurd rekenden. De jaszakken van den slaper schenen goed gevuld, en, ofschoon men eerst in deu waan verkeerde, dat dezen uitsluitend toilet-artikels be- vatten, dreven zij de nieuwsgierigheid zoover en snutfelden zoo lang, tot ze gaandeweg 4 horo logies, 35 vestkettingen, 24 vorken en 24 lepels te voorschijn brachten, De gestoorde rust werd verder in de gevangenis te Hulst vervolgd. Axel, 21 April. Heden middag werd alhier de rust verstoord door het geroep van brand en wel in een pot met teer, welke men in de raarechauss^e kazerne op een kachel te koken had gezet en door overkoken in vlam raakte. Het spreekt van zelve, dat de brandende massa werd uitgeworpen, die geen schade veroorzaakte. Axel, 23 April. Als een waarschuwend voor- beeld diene het volgende: In den avond van 20 dezer stond in de Koestraat een paard van den landbouwer P. Dieleraan alhier, bespannen voor eene kar, die werd geladen en waarvan de geleider zich verwijderde, en, naar men zegt, een minderjarige in zijne plaats had gesteld; door het passeeren van andere paarden verschrikte eerstgenoemd paard, waardoor hetzelve op hoi ge- raakte. In vliegende vaart ging het door verschillen- de straten met het gevolg, dat de kar in stukken sprong en de vracht over de straat verspreid lag, terwijl bet paard bier en daar van de beenen viel en ten laatste buiten Axel werd opgevangen, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Iloiltenisse, 21 April. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubelfeest onthaalde de hoofdonderwijzer Goedhart alhier gisteren de schooikinderen der 3 klassen van de school in de Molenstraat op kren- tenbroodjes en chocolade, nadat ZEd. met de beide hulponderwijzers met hen eene wandeling door het dorp had gemaakt, bij welke gelegenheid de tuin van den schoolopziener, baron Collot d'Escury, werd bezic'itigd. Deze hooggeachte heer was 11. Vrijdag door ambtsbezigheden verbinderd, het feest persoon- lijk bij te wonen. Menig lief zangstukje werd door de kleinen ge- zongen en alien gingen, sprekende over het genoten genoegen, welvoldaan huiswaarts. Hulst. Alhier doet zich een geval van pokken voor. Men zegt, dat de besmetting uit Antwerpen, waar deze besmettelijke ziekte in geringe mate heerscht, herwaarts is gebracht. De Minister van finantien brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgendo jaar 140 commiesen 4e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijusen kunnen worden aangesteid op eene bezoldiging wegens tractemeut en toelage van f 480 's jaars. Als bewijs van de belangrijkheid der haven van Nieuwediep als stapelpfeats van zeevisch, kan dienen, dat in het afgeloopen jaar uit zee is aange- voerd en afgeslagen voor do aanzienlijke som van f 305,158,70. Wat er daareiiboven aan haring en greep is aangevoerd en ter markt gebracht, kan gerust op f 75,000 worden geschat, terwijl de opbrengst van zoovele andere vischsoorten als bot, schar, paling, harders enz. niet in de berekening is opgenomen De rechtbank heeft in hare zitting van 20 April bet navolgende vonnis uitgesproken M. de P., arbeider, wonende te Axel (Zoutespui,) is wegens bedelarij in eene plaats voor welke eene open- bare inrichtiug tot voorkoming van bedelarij bestaat veroordeeld tot eene celstraf van drie dagen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1