BU1TENLAND. Koewacht, 18 April. Bij de op Donderdag jl. gehoudene verkiezing voor een lid van den gemeente- raad alhier, in vervanging van wijlen den heer Domi nicus Bruggeman, is met 41 van 47 uitgebrachte geldige stemmen gekozen de heer Augustinus van Putte, landbouwer; de overige 6 stemmen waren op verschillende personen uitgebracht. Z. M. beeft aan den le luitenant M. J. van Hoogstraten van het 8e reg. inf., op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij de te Middelburg gehouden examens tot het verkrijgen van akten bij het lager onderwijs zijn o. m. geslaagd voor hulponderwijzer de heeren: P. Eggermont en P. A. Baart te Hontenisse, C. P. Minjon te Axel, G. A. S. H. Stroeken te Stoppeldijk, W. J. van Elden en S. C. Risch te Breskens. Zondagmorgen te ruim zes uren is, tenge- volge van plotseling ingevallen mist, ter hoogte van Borssele, in het pas van Ter Neuzen, gestrand de Engelsche stoomboot Argdruid, kapitein P. Grey, tehuis behoorende te North Shields, geladen met tarwe en komende van Alexandria, met bestemming naar Antwerpen; het is gisteren gelukt de Argdruid af te brengen en naar Antwerpen op te slepen. Men schrijft uit Middelburg: Onze gemeente in het algemeen en ons gymnasium in het bizonder hebben een treurig verlies geleden door het on- verwacht overlijden van den algemeen geachten heer dr. H. Polman Kriiseman, sedert 1839 rector aan genoemde inrichting. Reeds vroeger was bij als praeceptor werkzaam. Ook in verschillende andere betrekkingen, waaruit hij zich later heeft teruggetrokken, verwierf hij veler sympathie. Hij bereikte den ouderdom van 68 jaar. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciiin een koncept-wet gezonden, strekkende tot wijziging van de bepalingen der gemeentewet omtrent de vaststelling van de kohieren van hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen, met verzoek, daarover hun gevoelen te willen mededeelen. Het doel is, een spoedige uitreiking der aanslagbiljetten en dientengevolge vroegere inning der belastingen mogelijk te maken. De rechtbank te Dordrecht heeft den heer S., predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Go- rinchein, veroordeeld tot eene geldboete van f 25, of 7 dagen gevangenisstraf, wegens uitdrukkingen op den predikstoel gebezigd bij de bekendinaking van het onder censuur stellen van mej. N., geb. B. Genoemde predikant, die op last van zijn kerkeraad handelde, heeft onmiddelijk appel aangeteekend. Het gerechtshof te'sHertogenbosch heeft den wisselwachter Beth, beschuldigd, naar men weet, van met opzet een wissel voor een aankomenden trein verkeerd te hebben gesteld, veroordeeld tot zes jaren tuehthuisstraf, met ontzegging van de bevoegd- heid om een betrekking aan een Nederlandschen spoorweg te bekleeden. In een verledene week gehoudene vergadering van de commercieele en industrieele club te Gent is een adres van gelukwensching aan den Minister Frere Orban goedgekeurd, ter gelegenheid van de aanneming der conventie van Ter Neuzen. Men besloot echter, met het opzenden van het adres te wachten totdat de overeenkomst ook door de Neder- landsche Eerste Kamer zou zijn aangenomen. De Nederlandsche consul, de heer De Meule- meester, woonde de vergadering bij en stelde onder de algemeene toejuichingen een toast in op de welvaart der stad Gent. De toejuichingen ver- dubbelden, toen de spreker verklaarde, dat Neder- land vurig verklaarde zijn vriendschapsbetrekkingen met Belgie zich te zien ontwikkelen. Twee beroemde biljartspelers, de Amerikaan Slosson en de Franschman Vignana, hebben in de zaal Cremorne te Parijs een strijd op het biljart gevoerd, die vijf dagen duurde. Er moesten 4000 caramboles gemaakt worden; iederen dag 800. Vignana heeft het eerst de 4000 punten bereikt; aijn mededinger behaalde er 3418. Slosson, de Amerikaan, heeft den laatsten avond in een uur 1103 carainboles achter elkander gemaakt. De strijd wekte onder de liefhebbers van het biljartspel groote belangstelling; er werden een aantal weddenschappen op den uitslag aangegaan. Het Amerikaansche blad De Sportsman zond zelfs een verslaggever opzettelijk naar Parijs, om elken avond bericht te zenden van den stand van zaken. Koning Karel van Wurtemberg, die reeds sedert 1864 aan de regeering is, heeft dezer dagen het eerste doodvonnis met zijne handteekening bekrachtigd. Altijd verleende hij gratie doeh thans was de misdaad een dubbele moord te ernstig, zoodat hij de onderteekening niet weigeren mocht. Hoe sterk dit den vorst aangrijpt, blijkt daaruit, dat hij sedert dien tijd ernstig ongesteld geworden is. Zelden is de zucht tot landverhuizen zoo groot geweest als in dit voorjaar. Alle andere plaatsen van inscheping worden ditmaal door Bremen in de schaduw gesteld. De meeste landverhuizers komen uit Oost— en West-Pruisen en dan volgen Bohemen en de Oostenrijksche Kroonlanden. Teveus is ook de uitvoer van Duitsche manufacturen aan- zienlijk toegenomen en is deze thans zoo groot dat de in de schepen beschikbare ruimte nauwe- lijks voldoende is. Deze manufacturen komen in- zonderheid uit de Rijnprovincien en Saksen. Gemengde Berichten. Uit Amsterdam wordt aan Duitsche dagbladen geschreven, dat er voor Nordenskjold, die verhinderd werd ons land te bezoeken, anders wel reden be stond om naar Nederland te gaan, daar de Statcn- Generaal in 1611 een prijs van f 25,000 hebben uitgeloofd voor het vinden van de noordelijke door- vaart en dit besluit later niet is ingetrokken, zoo dat Nordenskjold op die premie nog altijd aanspraak zou kunnen maken. In de Langstraat te Arnhem heeft een huis- vader zijne vrouw, die sedert eenige dagen bevallen was op duchtige wijze geslagen en getrapt. De politie had veel moeite den beschonken woesteling tot ontnuchtering aan de wacht te brengen, te meer daar het publiek geneigd was de lynch-wet toe te passen. Te Silvertown is een groote ketel met 9000 liter petroleum ontploft, op een oogenblik, dat er 3 it 400 werklieden in de nabijheid aanwezig waren. Er zijn, volgens de eerste berichten, elf lijken ge- vonden, terwijl een aantal gewonden naar het gasthuis werden gebracht, maar waarschijnlijk kvva- men nog veel meer raenschen bij dit ongeluk om het leven. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Vrijdag 9 April. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig: met kennisgeving de heeren De Jonge, Mr. Dronkers, Fercken en Grenuj zonder kennis geving de heer Jac». de Feijter, De notulen der vorige vergadering worden, na lezing door den secretaris, goedgekeurd. Het gemeente verslag over 1879 wordt door den voorzitter den raad aangeboden, waarop wordt be- slotcn het aan de leden ter lezing te zenden, en in druk of schrift verkrijgbaar te stellen. Op voorstel van den heer Donze wordt het volgende telegram aan de Tweede Kamer gezonden vDen heer voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's Graven hage. De raad der gemeente Ter Neuzen, heden in openbare vergadering bijeen, en onder den indruk van het hooge gewicht van dezen dag voor de gemeente, beveelt ook nog langs dezen weg de levensbelangen dezer haven zeer eerbiedig aan Uwe Kamer aan." De aftredende leden der commissie over den grintweg Ter NeuzenHoek, de heeren Joz. de Feijter en P. Moes, worden bij acclamatie op nieuw herkozen. Met algemeene stemmen wordt besloten, de huur aan het rijk voor het kantonnale huis van bewa ring te stellen op f 50 's jaars. Naar aanleiding van een ingekomen circulaire van den heer Kraan o. s. tot oprichting van een pensioen woduwe— en weezenfonds voor gemeente- ambtenaren, wordt in beginsel besloten het doe] te steunen. Met algemeene stemmen wordt besloten tot af- en overschrijving van den post van onvoorziene uit- gaven der begrooting over 1879. Wordt besloten de voorjaars paarden- en veemarkt op de gewone wijze te doen plaatfc hebben en het toekennen van prcmien daarvoor onder goedkeuring van Burg, en Weth., aan de commissie over te laten. Volgens het gemaakte rooster worden de leden JC. Harte en G. Dees aangewezen als leden voor het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten op 11 Mei a. s. Op eene vraag van Gedep. Staten wordt de ge- stelde borgtocht van den geraeente-ontvanger ver- hoogd tot eenen reeelen borgtocht van minstens 3000. Door Gedep. Staten wordt bezwaar gemaakt, om de Koninklijke goedkeuring te vragen op het vast- gestelde kohier van den hoofdelijken omslag over dit jaar met het voorstel de verhooging uit te stellen tot 1881. Hierop wordt besloten nogmaals bij Gedep. Staten aan te dringen, om het door den raad vastgestelde kohier den Koning tot goed keuring voor te dragen. Burg, en Weth. stellen voor wegens de vele klachten, welke inkomen over de losloopende lion len, en waarvan de algemeene politieverordening vrij raachteloos is, eene speciale verordening daarop te maken, eh stellen mitsdien voor, de vroegire ver ordening weder in het leven te roepen met de daarin gewijzigde artikelen, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer Moes vestigt de aandacht op de mis- liandeling van het hier aangevoerde vee van af de losplaats naar het station van den spoorweg. De voorzitter zal trachten zulks te voorkomen. Ingekomen waren: 1°. brief van Ged. Staten, waarin te kennen wordt gegeven, dat het voorstel van den raad, om de stoomboot, welke des namiddags ten 3 ure van Vlissingen vertrekt in verbinding te brengen met den trein, welke ten 3 uur 5 min. te Vlissingen aankoint, niet voor uitvoering vatbaar is, daar dit vooral verstoring van den postdienst zou veroor- zaken. 2°. brief van den Comm. des Konings, waarin te kennen wordt gegeven, dat aan het verzoek van den raad, om dit jaar de aftrekking van het water op het kanaal niet te doen plaats hebben, of zooveel moge lijk te beperken, niet kan worden toegestaan. 3°. brief van Gedep. Staten tot goedkeuring van eenige raadsbesluiten tot af-en oversclirijvingen van eenige posten op de begrooting van 1879. 4°. Een brief van den controleur van het kadaster, waarin verzocht wordt, zoo er gewichtige afwijkingen of vergissingen in de kadastrale plans der gemeente mochten voorkomen, daarvan opgave te mogen ontvangen. 5°. Eenige Provinciale- en Staatsbladen. De heer Donze verzoekt den voorzitter om vooral met het oog op de af tapping van het kanaal, tot 15 April goed te doen spuien, daar de leidingen eenen ondragelijken stank ppgeven. De voorzitter d°elt daarop mede, dat hem door den bouwmeester is gezegd, dat elken dag wordt gespuid; hij zal echter een nader onderzoek instellen. Nadal nog eenige opmerkingen zijn gemaakt, omtrent den weg naar liet station en den langen duur van de bestrating van de Vlooswijkstraat, sluit de voorzitter de vergadering. INGEZONDEN STUKKEN. De conventie Ter Neuzen is dan met groote meerderheid bekrachtigd. Het schijnt ons noodzakehjk nog een en ander in het midden te brengen naar aanleiding van de discussien over Ter Neuzen, door onze afge- vaardigden en enkele dagbladen gevoerd, als ook om duidelijk in het licht te stellen hoe een groot deel der ingezetenen dezer gemeente, die in don bloei van Ter Neuzen belangstellen, de eindbeslissing der Kamer heeft begroel. Vol spanning was men Maandag 11. naar de redevoering van den Minister van Buitenlandsche zaken. Wat zou hij antvvoorden aan deoppositieP Wat op de pertinente vraag van den heer Heyden- reijek, betreffende art. 8 van het tractaat van 1867P Art. 8 van het tractaat van 1867 blijft onge- twijfeld bindend, antwoordde de Minister, en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2