BUITENLAND. Axel, 12 April. Gisteren maakte onze leeraar ds. A. J. Westhoff aan zijne gemeente bekend, dat hij het beroep naar de hervormde gemeente van Gorinchem heeft aangenomen. Den 5 October 1879 deed hij alhier zijn intree. Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering der schoolwet is reeds sinds eenige dagen van den Raad van State terug en kan dus eerstdaags bij de Tweede Kamer inkoraen. Nader verneemt men, dat de traktementen voor de inspekteurs zullen worden vastgesteld op f 3500, die voor de districtsschoolopzieners op f 2500. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft zich Zaterdagmorgen naar Yerseke begeven om zich te doen voorlichten omtrent de belangen van de oestercultuur en daartoe een bezoek gebracht aan de oesterputten van verschillende eigenaren. Den 7 dezer vergaderde in de gemeente 's Heerenhoek eene commissie nit Gedep. Staten van Zeeland en de besturen van de watering Ovezand en den polder Borssele. Naar men verneemt, stond deze conference in verband met de vernieuwing der suatiesluis te Borssele, waarbij gelegenheid bestaat de sluis te verruimen en te verdiepen. Omtrent de verdeeli ng der kosten moet de ver- eischte overeenstemming alsnog ontbreken. Dit kan evenwel geen hinderpaal voor de goede zaak op- leveren, vermits de sueerende polders volgens art. 28 van het reglement verbetering kunnen vorderen, indien zij de kosten slechts vergoeden. H. M. de Koningin van Engeland zal Vrijdag 16 dezer (komende van Brussel) des uamiddags ten 5,6 van Roosendaal per staats-spoorweg naar Vlissingen vertrekken, om van daar, per stoomboot- maatschappij Zeeland, de reis naar Engeland voort te zetten. Op de voordracht voor reehter in de arr.- rechtbank te 's Hertogenbosch zijn alphabetisch ge- plaatst de heeren Mrs. Ph. W. van Heusde, rechter- plaatsverv. te 's Gravenhage; F. Tauna, subst.-griff. bij de rechtbank te 's Bosch; en F. J. F. M. Walter, kantonrechter te Hulst. Voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe ter deelneming aan het in Mei a. s. te houden vergelijkend onderzoek, kandidaten worden opgeroepen, waren aanvankelijk 12 plaatsen ter vervulling opengesteld. Met het oog op de behoefte van den dienst wordt het getal der te vervullen plaatsen op achttien bepaald. De wisselwachter die op 2 Januari jl. te Breda een spoorwegongeluk veroorzaakte, door een wissel opzettelijk in een verkeerden stand te brengen, heeft voor het gerechtshof te 's Bosch terecht gestaan. Het Openbaar Ministerie eischte tien jaren tucht- huisstraf; de verdediger, Jhr. Mr. van Sasse van IJsselt, pleitte verzachtende omstandigheden. Landbouwberichten. Men schrijft uit Hoofdplaat: „Het is hier in deze streken gunstig gesteld met de veldgewassen. Allerwege ziet men reeds boonen en erwten te velde staan, het koolzaad knopt reeds overal en zal over eenige dagen bloeien. Het vlas vertoont zich welig op den akker en het winterkoren staat krachtig en dik op het land. De vroege aardappelen beginnen zich reeds boven den grond te vertoonen en de late soorten zijn bijna alien reeds gepoot. Gras is er nog niet in groote mate voorhanden, doch het laatste natte Aprilweer gaf het een goeden stoot. De vruchtooomen beloveu weder veel ooft, doch de strenge winter bracht menige heester en menige roos den dood. De steenvruchten schijnen weinig van de vorst geleden te hebben, althans zij staan hier op vele plaatsen dicht en dik geknopt." Door den Minister van Binnenl. zaken is af- wijzend beschikt op het adres van landbouwers en veehouders te Schiedam, houdende verzoek om de laatst ingevoerde drukkende bepalingen, ter beteugeling van de besmettelijke ziekte onder het rundvee in het spoelingdistrict, buiten werking te stellen. Te Dragten zijn dezer dagen een span zwarte merrieu van Friesch ras afgeleverd aan den heer W. A. Scholten te Groningen voor de kapitale som van f 2200. In den nacht van 7 dezer heeft een Brussel- sche jonge dame haren minnaar, een jong officier, door wien zij verlaten was, een vollen pot vitriool in het aangezicht geworpen. De schuldige heeft zich gevangen gegeven. Wat den gekwetste be- treft, zijn toestand boezemt niet de minste vrees indoch zijn aangezicht zal voor altijd geschonden blijven. Het huis Rothschild te Weenen is door een kassier, Julius Strasser, voor 550,000 11. bestolen'. De kassier genoot om zijne bekwaamheid en nauw- keurigheid het voile vertrouweu zijner principalen, waarvan hij misbruik heeft gemaakt door allerlei sommen te verduisteren. Hij speculeerde met het weggenomen geld, ir. de hoop groote winsten te maken en het later te restitueeren. Hij was even wel ongelukkig in het beursspel, verloor steeds meer en meer, en heeft eiudelijk, geen uitweg ziende, zelf zijn schuld geopenbaard. Na meer dan drie maanden ijverig gezocht te hebben, heeft men eindelijk de waggons en de locomotief teruggevonden van den trein, die in den nacht van 28 December laatstleden, van de Taybrug in de rivier gevallen is. Drie waggons, die op de locomotief volgden, lagen naast een van de pijlers der brugeen andere waggon en een fourgon zijn uit de Dundee- Docks opgehaald en naar de North Britisch station gezonden, om er gephotografeerd te worden. De waggons waren verschrikkelijk beschadigd; een rijtuig 2e klasse schijnt het meest geleden te hebben. Een waggon le klasse is daarentegen bijna geheel gebieven. De fourgon der conducteurs was geheel verbrijzeld en men heeft er slechts stukken vangevonden. De locomotief is verwrongen en verbroken. Men heeft geen spoor meer van de reizigers in de waggons gevonden. In het jaar 1880 zal het getal landverhuizers naar Amerika wel weder het cijfer van 250,000 bereiken, zooals dat in de jaren 1852 tot 1860 jaarlijks plaats had. Alleen het aantal dat van 1 tot 23 Maart in de haven van New-York arri- veerde, bedroeg reeds 12,720 of dubbel zooveel als in de geheele maand Maart van het vorig jaar. Nog tal van landverhuizers worden verwacht met de extra stoombooten die van Bremen en Ham burg komen. Men verzekert zelfs dat het aantal, dat dit jaar alleen uit Duitschland kan verwacht worden, nog nimmer zoo groot is geweest en dat niet alleen uit de geteisterde streken van Silezie maar uit geheel het rijk. Deze landverhuizing moet voornamelijk worden toegeschreven aan de verlevendiging van de zaken in Amerika, en in de tweede plaats wellicht ook aan de oorlog- zuchtige politiek van Yon Bismarck, welke de vrees doet ontstaan voor een oorlog tusschen Duitsch land en een of meer naburige mogendheden. J5EMENGDE BERICHTEN. Bij den landbou wer Joh. van der Bijl te Zonnemaire, is door het spelen van een paar vierjarige knaapjes met lucifers, een stapel stroo in brand geraakt. Het vuur deelde zich mede aan andere stapels en een hooiklamp van ongeveer dertig voer, die weldra geheel waren vernieldgelukkig heeft men hofstede en schuur kunnen behouden. Eene betrekking, welke niet algameen bekend is, is vnoodhulp- opzichter over de stedelijke lijkbezorgers te Haarlem." De gelukkige titu-laris is dezer dagen tot onderop- zichter bevorderd. Op een schuit, in een der Haagschen grachten liggende, leest men als naamj ,/Elke morgen 1869 meuwe zorgen." Te Amsterdam werd Zondag eene 70jarige echtver- eeniging gevierd. De echtgenooten zijn beiden 90 I jaren oud. Sen Duitscher heeft te Amsterdam in een hotel ten nadeele van een mede aldaar lcgeerenden gast een gouden horloge en een portemonnaie met geld ontvreerad. De dief werd te Rotterdam gearresteerd. Nabij het gehucht Zwiggelke, gemeente Westerbork, wilde eeu bijna 84jarig timmerman, bezig zijnde met het raetselen aan eene behuizinge, een steunpaal) die hem in zijn werk hinderde, verwijderen. Hij geraakte under het daardoor nedervallend houtwerk en overleed. kort daarna. In de buurtschap Hexel, gemeente Wierden, is eene boerenwoning eene prooi der vlammen geworden, waarbij behalve de geheele inboedel ook twee koeien verbrand zijn. De oude vrouw, die onlangs te Dordrecht door een tramwagen werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Een der te 's Hage bestaande brood- bakkersvereenigingen moet. pogingen in het werk stellen, om een eigen broodfabriek op te richten, ten einde daaruit den werklieden goed en goedkoop brood te leveren. In de buurschap Hengevelde, brak den 7 dezer een zwaar onweder los. Drie boomeii werden getroffen door den bliksem, die daarna in een boerenwoning sloeg, de balken spleet, een koe doodde en een man en vrouw bewusteloos op den grond wierp zonder hen verder te deren. Mrs. Elizabeth Comstok, een kwaker-zendelinge van Michigan, zegt, dat er van de 115,000 ge- vangenen, die zij bezocht heeft, 105,000 door sterken drank naar de gevangenis gebracht zijn. Te Cherbourg is een wonderkind van 8 maanden dat een veer op het hoofd heeft, die binnen 6 dagen afvalt en telkens weer aangroeit. Dezer dagen is te Chicago een handelsreiziger in hech- tenis genomen, die niet minder dan dertien vrouwen heeft. De Gotthard—tunnel zal waarschijnlijk reeds in October voor het verkeer geopend wor den. De Etna is weer in werking, bijna aanhoudend braakt hij rook, asch en vlammen uit. Een ingezetene uit Andijk was in gezelschap van een zijner buren en diens zoontje uitgereden. Onderweg schrikte het paard en sprong terzijde, waardoor het langs den dijk nederviel, door een oud hek en een houten wand van een burgerwoonhuis heen. De in dit huis wonende vrouw, een gewel- digen slag in de bedstede hoorende, trok de deur der slaapstee open en zag een paardenkop. Het dier was morsdood. De drie personen, die op de kar zaten, hadden geen letsel bekomen. Bij IJmuiden zal binnen kort een signaalboei voor de hoofden in zee worden gelegd, om den zeelieden bij mistig weder te dienen bij het ver- kennen der haven. Hoe die boei zal worden ingericht, is nog niet bekend, alleen dit weet men, dat geen klok— of luid—boei zal worden gekozen; in ieder geval is het werktuig voor de schepen, vooral voor stoombooten, van veel belang. Ook in den ^achterlioek" van Gelderland wakkert de lust tot landverhuizen weder aan. Ter- wijl in de laatste weken reeds eenige gezinnen vertrokken, begeven zich dezer dagen alleen uit de gemeenten Neede, Eibergen en Borkulo niet minder dan 75 personen naar Rotterdam, ten einde zich aldaar naar het beloofde land (N. Amerika) in te schepen. Op verschillend gebied, zoo meldt men, blijveu zich te Rotterdam verschijnselen vertoonen van den slechten gang van zaken. Men noemt een reederij welke voornemens is, al haar schepen te verkoopen; een der voornaamste sigarenhandelaars ontsloeg Zaterdag-avond een aantal knechts en een timmerman die vroeger met 20 knechts werkte en het thans met drie doet, is op het curieuse denkbeeld ge- komen om de ramen wit te verwen, opdat de voorbijgangers niet zouden zien, dat hij weinig of geen werklieden in zijn winkel heeft. „Voor 30 centen!!! Wij leveren franco door geheel Nederland het welgelijkende portret van Z. M. den Koning voor slechts 30 centen, op toe- zending van dat bedrag in postwissel aan ons adres. (Naam en woonplaats der firma)," Het regende bestellingen op deze advertentie. En alien, die de 30 centen hadden ingezonden, ontvingen daarvoor een blauw postzegeltje van 5 cent. NB. Dejustitie heeft aan deze speculatie een einde gemaakt. Zekere L. te Parijs, die eenigen tijd geleden in de dagbladen de oprichting aankondigde van een Fransch-Amerikaansch kantoor en daarvoor corres- pondenten vroeg tegen een raaandelijksch salaris van 100 si 200 fr.heeft zich verwijderd met een som van 30,000 fr. van zijn talrijke slachtotfers, een drie duizer.d in getal, die hem 10 fr. per postwissel moesten overzenden voor de aanstelling als correspondent. De Parijsche politie doet onderzoek. Te Goudron heeft zich het geval voorgedaan, dat een koe weigerde haar kalf te laten zuigen. Toen men onderzoek deed naar de oorzaak hiervan bleek, dat een groote slang zich om de uier der koe wond en zoo door deze gezoogd werd. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2