B UITEN LAND. RECHTSZAKEN, krrondissenients-recktbank te JNiddelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. Kantongerecht te Hulst GEMENGDE BERICHTEN. stellingen komen flink af en dagelijks worden groot# partijen schoenen en laarzen verzonden, zoo zelfs, dat de mandenmakers niet genoeg manden kunnen leveren voor de aanvraag. Moge nu spoedig ook rerbetering van den toestand der looierij hiervan het gevolg wezen, dan breken weer voorspoedige tijden aan voor de Langstraat. De heer C. G. van der Heijden, fabrikant van schoenen en laarzen alhier, ontving heden weder eene bestelling van klompiaarzen voor de be- manning van de Willem Barentz; wel een bewijs, dat de vroeger door hem geleverde laarzen uit- muntend voldaan hebben. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 78 centismen tot fr. 1,02, stieren, koeien en runderen 68 tot 89 centiemenafslag 5 centie men; alles per kilo levend gewicht. Vette kalveren 90 centiemen tot fr. 1,45; de prijs is onveratiderd gebleven en de markten waren goed bezet. Vette varkens fr. 1,05 tot fr. 1,18; afslag twee centiemen per kilo levend gewicht. De markten waren insgelijks goed bezet. In den handel van vlas was geene veranderir.g van eenige beduidenis; met de vraag naar goede soort gingen de prijzen naar afslag over. De handel in lammeren op Tcxel begint allengs levendiger te worden. Dezer dagen werden zelfs partijtjes in voorkoop verhandeld, tegen 10 a /II per stuk. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 April de volgende uitspraken gedaan Ch. L. G., oud 27 j., arbeider te Clinge, ter zake van las ter; veroordeeld tot 6 dagen cellulaire ge- vangenisstraf. V. G., oud 23 j., arbeidster te Clinge, ter zake van hoon; veroord. tot f 5,boete subs. 2 dagen gevang. L. L., oud 25 j., zonder beroep te Koeleweij (Honte- nisse), thans gedetineerd, ter zake van bedelarijveroord. tot 14 dagen gevang. met last tot opzending na het uiteinde barer straf naar een bedelaarsgesticht of wsrkhuis. A. L., oud 24 j., te Sas van Gent, ter zake van mondelinge bedreiging met doodslag onder voorwaarde veroord. tot 12 boete of 3 dagen cell, gevang. P. d. B., oud 40 j., P. V., oud 17 j., J. d V., oud 16 j., alleu werksters te Stoppeldijk, ter zake van een- voudige diefstal door twee personen en in vereeniging gepleegdveroordeeld de eerste beklaagde tot 3 dagen en de tweede beklaagde tot 2 dagen 'xsell. gevang. De derde beklaagde is vrijgesproken. Zitting van 8 April. VrijgesprokesiJ. H., arbeider te Ter Neuzen, J. d. M., koperslager, M. 't G., werkman, P. D^ v. d. W. en W. M. V., bakkersknechten, alien te Axel, H. J., visscher te Zaaraslag, en L. J., horlogemaker te Axel, de kosten te dragen door den staat. Veroordeeld: C. J. K., vrouw van A. P. te Ter Neuzen, ter zake van het uiten van sclieldwoorden, zonder daartoe uitgetergd te zijn; in eene boete van 0,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. J. H., herbergier te Axel, wegens het geopend hebben zijner herberg op een tijd dat die gesloten moest zija in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. J. M. M., herbergier te Ter Neuzen, ter zake als voren: in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. P., herbergier te Zaamslag, ter zake als voren; in 2 boeten elk van f 3, subs. 1 dag voor elke boete. J. d. M., koperslager, L. J. horlogemaker, D. 't G. en A. O., werklieden, alien te Axel en J. P. B., leurder te Sas van Gent, wegens het te zamen zich bevindeu in eene herberg op een tijd dat die gesloten moest zijn; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. H., M. 't G. en A. Or, werklieden te Axel, wegens het makeu van nachtelijke burengeruchten tot verstoring der rust van deinwoners; ieder in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. Ch. L. v. P., te Zaamslag, ter zake als vorenin 3 boeten elk van f 5,50 en een van f 2, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. L. v. d, B., te Assenede, wegens het visschen in eens anders vischwater zonder acte en schriftelijk bewijs van vergunning; in 2 boeten elk van/4, subs. 2 dagen voor elke boete. met verbeurdverklaring der inbeslag genomen mand. K. d. R., schipper, zonder bekende verblijfplaats, wegens het niet op de eerste aanzegging verlaten zijner ligplaats in het kanaal van Ter Neuzen; in eene boete van 25, subs. 3 dagen gevang. M. A., A. B., H. C., alien te Zaamslag, wegens het zich bevinden in een herberg op een tijd dat die ge sloten moest zijn; elk in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. M. K., P. M„ B. v. K., J. d. S., A. D. en N. C. M., alien te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. G., It. v. L., E. B. en A. M., alien te West- dorpe, ter zake als vorenieder in eene boete van 5, subs. 1 dag gevang. P. P., molenaar te Overslag, wegeng het verlaten van zijn voertuig op een buurtweg in Zeelandin eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. A. M., J. C. M., beiden te Gent en E. S., te Philippine, wegens het met ongeoorloofd vischtuig visschen in eens anders met ijs bedekt vischwater zonder concent en bewijs van vergunning; ieder in 2 boeten, voor de eerste en laatste beklaagde elk van f 3 en voor de tweede beklaagde elk van f 0,50, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. Allen in de kosten van het geding. Zitting van 8 April. 1. A. van Z.te Koewacht, ter zake van diefstal van te veld staande veldvruchten; veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf en in de kosten. 2. I. K., te Clinge, ter zake van diefstal van groen hout; veroord. by verstek tot gevaug. van 6 dagen en in de kosten. 3. A. H., te Hulst, beklaagd van het maken van muziek in eene herberg zonder de vereischte vergun ning; ontslagen van rechtsvervolging. 4. J. B., te Hulst, ter zake van het als herber gier toelaten van muziek en dauspartij in zijne herberg; bij verstek veroord. tot geldb. van f 3, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 5. M. A. H., onder Graauw, ter zake als voren; veroord. ft geldb. van f 6, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 6. A. M., te Hulst, ter zake van het uitoefenen van zijn beroep als muziekant in eene herberg zonder vergunniugbij verstek veroord. in boete van f 6, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 7. P. J. W., te Hulst, ter zake van overtrading der wet op het ijkwezenveroord. tot geldb. van f 0,50, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 8. A. P., te Hontenisse, ter zake van overtrading der verordening op het Voerwezenbij verstek veroord. tot geldb. van f 3, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 9. P. J. B., te Stoppeldijk en P. L. te Graauw, beide beklaagd van het jagen op spoorsneeuw; vrijge sproken. 10. J. P., te Clinge, ter zake van het niet muil- banden van honden die eenig voertuig trekkenbij verstek veroord. tot geldb. van f 2, subs, gevang. vang. van 1 dag en in de kosten. 11. W. van A., te Hontenisse, ter zake van het makeu van uachtelijk burengerucht; veroord. tot geldb. van 5,50, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 12. G. van H., te Hontenisse, ter zake van het des nachts visschen in water met ijs bedekt zonder de vereischte vergunning; veroord. tot geldb. van f 6, subs, gevang. van 2 dagen en in de kosten. Zekere Plasmansgeboren te Antwerpen, had een winkeljuffer van sen mode-magazijn ten huwe- lijk gevraagd, doch had een blauwtje geloopen. Zaterdag kocht hij een revolver en Zoudagmorgen, toen hij uit de mis kwam, begaf hij zich naar het magazijn en vroeg er een halsdoek. Terwijl de jutfer een doos nam, trok Plasmans zijn jas uit, haalde zijn revolver te voorschijn en schocft zich voor het hoofd. Hij was oogenblikkelijk dood. Een Fransch blad deelt een en ander mede omtrent proefnemingen, dezer dagen te Parijs met een meuw stoomrijtuig voor den gewonen weg gedaan. Het is bestemd voor die plaatsen op het platteland, welke geen locale spoorwegeu kunnen hebben, en is eene soort van omnibus mot imperiaal, plaats hebbende voor veertig personen. De machine bevindt zich achter. Een goederenwagtn met een last van 2000 kilo's wordt zonder inoeite door deze omnibus voortgetrokken. Het vertragen der vaart en het slilhouden geschiedt met het grootste gemak. De. proefrid duurde drie uren met eene sneltrein van tusschen de dertig en veertig kilometer in het uur; 1000 liter water en 15 kilogram steen- kolen werden verbruikt. De gemeente Montainiont (kanton Chambre) is door een vreeselijk ongeluk bezocht. In den nacht van 1 April brak een brand uit, die zoo hevig woedde, dat in een paar uur tijds 32 ge- 'oouwen een prooi der vlammen werden. Niet alleen de woningen der landbouwende bevolking werden tot den grond vernield, niet alleen de veestapel, de oogst, alle aanwezige voorraad en de gereedschappen werden verbrand, maar een nog veel ontzettender ramp trof de gemeente, daar niet minder dan zeventien personen, door de vlammen verrast, den dood vonden. De schrik en de ver- slagenheid in de kleine gemeente zijn dan ook onbeschrijfelijk. Er is schier geen gezin, dat niet plotseling in rouw is gedompeld. Dat de brand zich zoo snel uitbreidde is voor een deel toe te schrijven aan de rieten daken, waarmede de woningen bedekt waren, maar vooral ook aan de omstanaigheid, dat de mannen van het gehucht te St. Avre werkzaam waren aan den wijubouw en daar logeerden zoodat zij hun vrouwen en kinderen geen hulp konden verleenen en het woedende element onbelemmerd kon voortwoeden. Niet onbelangrijk zijn de volgende cijfers, welke aantoonen hoeveel het kost lid van het parlement te worden. In het Engelsche lagerhuis zijn 682 zetels. Bij de vorige algemeene verkiezing van 1874 waren daarvan 187 niet betwist en 465 wel betwist. Hiervoor deden zich 1081 candidaten op. Ieder candidaat is verplicht, na de verkiezing, aan het lagerhuis een lijst over te leggen van de door hem gemaakte onkosten. De nieuwe leden moeten bij hun toelating de juistheid van die opgaven onder eede bevestigen. Het doel van die bepaling is, het omkoopen van kiezers door tracteeren op openbare plaatsen of andere verboden middelen tegen te gaan; wat onder die verboden middelen gerangschikt moet worden, is niet bepaald vastgesteld. Het vergoe- den van reiskosten der kiezers is echter geoorloodf. In 1874 bedroegen de gezamenlijke verkiezings- kosten f 12,600,000. Daarvan hadden de gekozen candidaten f 7,680,000, de ongekozen f 4,920,000 betaald. Van de gekozen candidaten gaven de 350 con- servatieven ieder door elkander f 13,080de 250 liberalen ieder f 11,760; de 52 Homerulers ieder f 3,000 uit. De onkosten der niet gekozen candidaten be droegen voor elk der 161 conservatieve f 12,792; voor ieder der 254 liberale f 11,040, en terwijl de 14 Homerulers ieder f 2304 uitgaven. Neemt men al die candidaten bij elkaar, dan be droegen de kosten voordeconservatieven/6,624,660 voor de liberalen f 5,744,000 en voor de Home rulers f 195,000. De onbestreden zetels kostten den nieuwen leden ieder f 4960. Er worden echter in de jaarboeken der geschie- denis veel hoogere onkosten vermeld. Zoo koste in 1876 een verkiezing in Northumberland ieder der 4 candidaten f 500,000 4 f 800,000. Een strijd tusschen de beide eerste adellijke familien van Yorkshire, de Fitz Williams en de Lascelles, kosttedenoverwinnendenFitz Williams/12,000,000 terwijl de Lascellbs hun nederlaag met een niet veel kleinere som betaalden. Volgens berichten uit Darmstadt is de gravin van Erbach-Schonberg, dochter van Prins Alexan der, aan een groot levensgevaar gelukkig ontkomen. In gezelschap van haar vader, haar echtgenoot en haar broeder Lodewijk, Prins van Battenberg, keerde zij van een bezoek aan den landgraaf Van Hessen terug, toen zij bij het oversteken van den spoorweg struikelde. Zij zou gewis door den in aantocht zijnde locomotief verpletterd zijn geworden, als het haar echtgenoot en een baanwachter niet gelukt was haar bijna op hetzelfde oogenblik dat de locomotief ter plaatse was, weg te trekken. Aan den heer P. Pichaladjunkt—commies ter provincials griiiie van Zeeland, zijn door Ge- deputeerde Staten, ter gelegenlieid van zijn in de maand Januari jl. gevierd 40jarig ambtsfeest, dezer dagen eene marmeren pendule en coupes met toe- passelijk inschrift aangeboden. Het detachement der ae afdeeling vesting—artillerie, onder bevel van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2