BUITENLAND. Koninga zijn de geestelijken der onderscheidene gezindheden uitgenoodigd in hun gebeden indachtig te zijn aan den gezegenden ataat van H. M. de Koningin. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed giste- ren uitspraak in de zaak van M. 't G. te Axel, wegens kwetsing der openbare zedelijkheid met zijne eigen vrouw en veroordeelde hem tot zes maanden correctioneele celstraf. Tot kapitein van een der bataljons ruatende schutterij in de provincie Zeeland is, volgena de N. R. Ct., bevorderd iemand, die zoo alecht van gezicht is, dat hij, gewapend met een zeer sterke bril, op tien paa afatand niemand kan onderscheiden, en bovendien bijna 60 jaren oud. Een tweede nieuw benoemde kapitein bij dat bataljon ia mede tuaachen de 50 en 60 jaren oud, en heeft niet de Hiinste kennis van exercitie of militaire zaken. De majoor-kommandant bij hetzelfde bataljon ia bijna 80 jaar en eveneena bijna blind. In Mei of Juni a. a. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van aurnumerair bij het vak der poste- rijen, waartoe twaalf plaataen ter vervulling worden opengeateld. Een volgend examen zal eerat in 1881 worden gehouden, zoodat gedurende 1880 alechts een examen zal plaata vinden. De Nederlandsche apoorwegmaatachappijen hebben zich vereenigd met een vooratel der Belgiache om ter gelegenheid der groote feeatelijkheden, welke ill den loop van dit jaar te Bruaael zullen plaats hebben, buitengewone treinen te doen loopen en eene vermindering van 50 pCt. op de vrachten voOr 2e en 3e klaaae reizigera te verleenen. De te Bergen op Zoom geveatigde Nederl. maatschappij tot bevordering van de oesterkultuur zal op eene zeer belangrijke wijs deelnemen aan de internationale visscherij-tentoonstelling te Berlijn. Niet minder dan 24 inzendingen zullen van daar plaats hebben. Hieronder verdienen vermelding: 1. Yijf verschillende modellen van oesterputten, te Yerseke, Tholen en Bergen op Zoom (provincie Zeeland en Noord-Brabant) in gebruik. De mo dellen dezer oesterputten zijn geskulpteerd uit een stuk door den heer Jos. van Gent te Antwerpen. De uitvoering van dit werk ia, volgens deakundigen, onberisplijk. 2. Eene verzameling oesters van een- tot vier- en meerjarigen leeftijd, waarbij eene ver zameling van vijanden der oesters, alskrabben en zeesterren. 3. Een geheel volledige ansjovisvisscherij, zooals deze op de Schelde wordt uitgeoefend, met een daaraan verbonden botvisscherijeen en ander vervaardigd door den heer A. van Dort VVz. te Bergen op Zoom. 4. Door den heer C. J. Botte- mans, hoofdopziener van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, eenige voorwerpen, dienende voor de vangst van walvisschen. La ndbouwberieh ten. Gedurende de verledene week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centiemen tot fr. 1,07stieren, koeien en runderen 73 tot 94 centiemen. Opslag 6 cen tiemen. Alles per kilo levend gewicht. Kalveren 90 centiemen tot fr. 1,45 zonder verandering. De markten waren goed bezet. Vette varkens fr. 1,07 tot fr. 1,20; opslag 5 centiemenalles per kilo levend gewicht. De markten waren alecht bezet, doch de kwali- teit was beter dan vroeger. Als iets bizonders in de schapenwereld meldt men, dat een schaap te Winschoten 5 voldragen lammeren, 4 ooien en 1 ram, en een te Ekamp 4 rammen heeft geworpen. Met het oog op de longziekte in Belgie, heeft de Minister van Binnenlandsche zaken aanbevolen, geen verguuning meer te geven tot invoer van slacht- vee uit dat rijk. De landbouwers in Drenthe zullen dit jaar, op grootere schaal, met de zoogenaamde Soja-boonen proeven nemen. Uit eene mededeeling van den Belgischen Minister ran Binnenlandsche zaken aan den gemeenteraad van Bergen, in geheime zitting vergaderd, blijkt dat de feesten te Bruaael voornamelijk zullen ge- vierd worden op 16, 17 en 18 Augustus. Te Antwerpen op 21, 22, 23 en 24 Augustus. Te Gent den 5 September en te Luik omtrent 15 September. Men weet dat de gemeenteraad van Bruaael be- sloten heeft, Prinses Stephanie, bij gelegenheid van haar huwelijk, een kanten sluier aan te bieden, van eene waarde van 25,000 fr. De raad was voornemens de syndicate kamer der kantnijverheid te raadplegen over de keus van den frabikant, aan wien de bewerking van den sluier moest toever- trouwd worden; hij heeft echter erkend dat de dames beter bevoegd waren voor die keuze, deze week had dan ook, op het atadhuis van Brussel, eene vergadering plaats van de vrouwen van den burgemeester en de schepenen. De schepene van schoone kunsten, de heer Buls, de eenige die nog ongehuwd is, presideerde de vergadering. De dames hebben de teekeningen onderzocht, die haar door de verschillende fabrikanten van Brusselsche kant gezonden waren en hare keus ge- vestigd op het huis Sacre van Brussel. Sedert eenigen tijd wordt het aantal uit Frank- rijk en Elzas Lotharingen terugkeerenden steeds grooter: dagelijks komen verzoekschriften tot natu- rulisatie in. In de eerste plaats moet dit worden toegeschreven aan de verbetering, welke valt op te inerken in de industrie, voornamelijk de ijzer— industrie, welke in het Moeselgebied zeer verleven- digd is, zoodat tal van arbeiders daar weder volop werk kunnen krijgen. In hel algemeen is ook de lust tot landverhuizen wat verminderd tegen vroegere jaren vergeleken; vooral bemerkte men in het af- geloopen jaar een aanzienlijke vermindering van het aantal jongelieden, die om zich aan den mili- tairen dienst te onttrekken, het land verlieten. Bij de laatste aanmonstering ontbrak alechts 7,42 pCt. van de dienstplichtigen en het is te verwachten dat weldra Elzas Lotharingen in dit opzicht gelijk zal staan met het andere deel van Duitschland. Te Dantzig laat men nog den kerkstoel zien, waar eens Peter de Groote, incognito naast den burgemeester der stad zittend, de preek heeft aange- hoord. Toen de schel van hst armenzakje zich deed hooren, tastte Peter in den zak en legde een j dukaat voor zich. „Wat die vreemdeling geeft, I kan ik ook wel geven", denkt de burgemeester en haalt insgelijks een dukaat uit, dien hij voor zich nederlegt. In alle bedaardheid legt Peter een tweede goudstuk bij het eerste; de burge meester doet het ook. Zoo gaat het voort, totdat ieder zes dukaten voor zich heeft liggen. Nu komt het armenzakje, natuurlijk het eerst bij Zijn Edel Achtbare den burgemeester, die er het gebeele spapeltje goud inwerpt. Maar Peter offert 5en dukaat en streek de andere bedaard weer op. Te Mardorf bij Marburg is dezer dagen een zeldzame vondst gedaan. Het vinden van een paar goudstukken aan den voet van den berg aldaar, was voor een honderdtal dorpsbewoners een aanspo- ring om den bodem verder te onderzoeken en wel met dat gunstig resultant, dat weldra een lOOtal goudstukken gevonden waren. Ook in de volgende dagen vond men nog meer goudstukken, benevens andero gouden voorwerpen, als een kruis, een gesp en een armband. De goudstukken zijn ter grootte van een 10 markstuk, doeh dikker dan deze en hebben een gewicht van 7^ gram, zoodat hun waarde ongeveer gelijk staat met een 20 markstuk. GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. de Koning heeft voor het huldeblijk aan luitenant-generaal K. van der Heijden _/~500 en H. M. de Koningin f 250 beschikbaar gesteld. De heer J. Dirks, eerstaanwezend ingenieur bij de Amsterdamsche kanaalmaatschappij is te Amsterdam terug van zijn tocht met den heer De Lesseps naar de landengte van Panama. De bekende taalkundige Dr. Eelcoo Verwijs, medewerker aan het woordenboek, is te Arnhem overleden. Op den eersten Paaschdag is te Leiden voor de 41e rnaal aan het politiebureau gebracht Hendrik Leonardus Ramakers, oud 36 jaar, meubel maker, die wederom in verregaanden staat van dronken- schap aan den openbareu weg lag, zoodat hij per handwagen moest vervoerd worden. Te 's Bosch heeft zich iemand door een pistoolschot van het leven beroofd, na eerst zijne vrouw, met wie hij kort geleden getrouwd was, een schot door het hoofd te hebben gejaagd. De vrouw is in het gasthuis en ligt zeer bedenkelijk. Huiselijke oneenigheid schijnt de oorzaak. P. m. 900 kinderen der stadsarmen en bewaarscholen te Kampen zijn jl. Maandag vanwege de gemeente op eieren en broodjes onthaald. Op verschillende adressen om af- schaffing der kermis, heeft de gemeenteraad van Delft met 8 tegen 7 stemmen besloten tot afwijzende beschikking. Een gezin te Boxum, in Eriesland, verloor in 6 dagen vier kinderen door de kroep, het jongste was 15 maanden oud, het oudste telds 8 jaren. De ouders zijn nu in eens kinderloos geworden. Te Zwolle is een loteling van 1880, die maar een oog heeft, zoowel voor den militieraad, als bij herkeuring voor Gedeputeerde Staten, als zonder gebreken voor den dienst aangewezen. Te Nieuwleusen is de landbouwer E. W. terwijl hij hooi van den zolder wilde gooien, daar afgevallen; hij was onmiddelijk een lijk. De echtgenoote van V. D. te Vreeswijk een harer kinderen, een jongentje van ruim 2 jaar oud, van het bed willende beuren, ontdekte tot haar niet geringe ontsteltenis, dat het kind dood was. Den vorigen avond was het gezond en wel naar bed gegaan. Te Haarlem zal eerstdaags weder een kunstboterfabriek met stoom worden opgeric'nt; dit is de vierde aldaar. Te Amsterdam zijn twee dienstboden half gestikt door den damp uit een kachel, waarvan de schuif dicht gemaakt was. Ze zijn naar het gasthuis gebracht. Men vreest dat zij 't er slecht af zullen brengen. V6or 1836 hadden de grootste schepen geen grooteren inhoud dan 800 it 900 ton en hoogstens een ver- rnogen van 220 paardenkrachtthans wordt een schip gebouwd voor de Italiaansche marine van 13200 tonnenlast en een vermogen van 18000 paardenkracht. De landverhuizing naar Nieuw— York neerat sterk toe. In de eerste helft der vorige week zijn er zeven stoombooten met bijna 3000 personen aangekomen, een zoo vroeg in het jaar ongehoord getal. Bij de onlangs reeds gemelde voetwassching door den Keizer van Oosten- rijk, die de vorige week plaats had telde de oudste der twaalf grijsaards 102, de jongste 87 jaren. De gezamenlijke leeftijd der twaalf mannen was 1002 jaren. Van de twaalf vrouwen, wier voeten door de Keizerin gewasschen werden, was de oudste 92, de jongste 88 jaren oud, samen telden zij 966. Te Cadix is, gedurende eene processie, het balkon van een woning ingestort, waardoor veertien personen zwaar gekwetst werden. Te Tarnow in Galicie is een 24jarig jonkman sedert negen weken in 't gasthuis in een diepen slaap. Zelfs door een electrischen stroorn kan men hem niet doen ontwaken. Door een buis wordt voedsel in zijn maag gebracht. Een huwelijk van twee liliputters werd onlangs te Rochester (New-York) gesloten. De 33 jaren oude en 34 duim groote „overste" Reuben Heere trouwde met de 27 jaren oude en 33 duim groote Rebecca Anna Mijers. De bekende dwergen ,/admi- raal" Dot, „generaal" Totman, Jenine Quigley en Sadie Balton waren getuigen. Te Bergen-op-Zoom is een brutale diefsta' met inbraak gepleegd in een bewoond huis. Door het uitsnijden van 2 ruiten is men het achterhuis binnengekomen, de sleutels uit een kleedingstuk, op een stoel liggende in de kamer waar de familie sliep, machtig geworden en met behulp daarvan heeft men alles wat maar eenige waarde had, mede- genomen. Den volgenden ochtend vond de familie het voorhanden geld, gouder. en zilveren voor werpen en den spaarpot der kinderen, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 300 verdwenen. Naar men zegt is de politie reeds den dader of de daders op het spoor. Een 50jarige vrouw te Breda, uit den ge- goeden burgerstand afkomstig, doch aan den drank verslaafd, heeft eergister ochtend door ophanging zich het leven benomen. Zij had gaandeweg alles wat zij bezat verkocht, om zich jenever te kunnen verschatfen. Twee jaren geleden kwam haar broeder, onder gelijke omstandigheden, aan zijn einde. Dezer dagen werd te Munchen een orang outang vertoond, die den Carnaval de Venise op de viool speelde. Elken avond was de zaal stampend vol en de Beiersche dagbladen schreven groote artikels over dien vreemdsoortigen muzikant. Zeke-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2