STREMMING DER SCHEEPVAART. BINNEN LAND, No. 1553 Zaterdag 3 April 1880. 20e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. a Kanaal van Ter Neuzen. abonnement. De Commissaris des Rollings in Zeeland Ter Neuzen, 2 April. Hit Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door bet jeheele Rijk 1,10. Door geheel Beigie f 1,40. Men abon neert zicii bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brieven'ouahouderg. Dit blad venehijnt Din«dag> en Vrljdagavoutl fiOURllVT ADVERTENT!^. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentieu gelieve men aan den Uitgever in te zender. uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iinmlddag URIC nren. A. K. ft. DHONT te Ter Meiuen. Slj deze conrant bcboort een bljroeggel. maakt bekend dat, ter uitvoering van werken aan het kanaal van TER NEUZEN naar GENT, het water zoowel in het boven- als in het beneden- pand van 15 April tot en met 1 Juni 1880 zoo laag mogelijk zal worden afgelaten. Middelburg, 9 December 1879. De Commissaris des Konings voornoemd. v. KARNEBEEK. Politiek Overzieht. De Europeescbe diplomatie is thans ijverig in de weer, om algemeen het denkbeeld ingang te doen vinden, dat de vrede nog nooit zoo verzekerd was, als dit in de laatste paar weken het geval schijnt te zijn. Toen Von Molke op de aanneming der Duitsche legerwet aandrong, wees hij voorname- lijk op de gevaren, die Duitschland bedreigden van den kant van Erankrijk en Rusland. Hebben de laatstelijk plaats gehad hebbende maatschappelijke beroeringen de regeeritigen verontrust, of zijn de plannen door de waarschijnlijke optreding der libe- rale partij in Engeland en der meer geavanceerde liberale partij in Frankrijk gewijzigd, dit is zeker, men neemt in de laatste dagen de meest halsbre- kende toeren op de slappe koord der Europeesche politiek waar. De zaak Hartmann gaf Rusland een gezochte aanleiding oin de vriendschap van Erank rijk op te offeren en het zijn nn voornamelijk de Duitsche en Russische Keizers, die zich als het ware afslooven en zich uitputten om met alle middelen den volken bekend te maken, dat hunne oude bestendige vriendschap een waarborg is voor de goede betrekkingen en bet beboud des vredes tusschen beide naties. Tot dat doeleinde werd de brief, die Keizer Wilhelm schreef op Alexander's jubile, in het Russisch officieel blad afgedrukt, en zoo verscheen nu weder op hoog bevel het telegram van gelukwensching van Keizer Alexander op Wil- helm's verjaardag in den Reichs-Anzeiger, benevens het antwoord van den Duitschen Keizer. In dit antwoord zegt Keizer Wilhelm, dat de gevoelens van vriendschap die beide Vorsten sedert tal van jaren verbinden, er toe hebben bijgedragen, dat de Eeuropeesche vrede, ondanks partieele oorlogen, gehandhaafd bleef! Uit Rusland verneemt men niets dan klachten over teleurgestelde hoop an vervlogen illusien. De groote bladen wijden weder geheele koloinmen aan de beschnjving van den treurigen toestand, waarin dat ongelukkige land verkeert. De geestdrift over het op- treden van graaf Loris Melikoff heeft weder plaats ge- maakt voor onverschiihgheid en moedeloosheid, nu men door de dagelijksche gebeurteuissen van de dwa- ling genezen wordt, dat men van hem groote hervor- mingen zou kunnen verwachten. Het blijkt thans, dat de samenstelling der commissie louter voor den vorm is. De verschillende elementen, waaruit zij bestaat, heffen elkander op; zelfs heeft het ultra-conserva- tieve element daarin de bovenband. Bovendien heb ben de leden slechts een raadgevende stem en is de benoeming der 4 leden van den stedelijken raad tot deze commissie niets dan een behendigheid en een wassen neus, daar die leden niet aan de ver- gaderingen deelnemen en slechts gehoord worden in zaken, die direct op de hoofdstad betrekking hebben. Uit Turkije koraen voortdurend benchten, die op den ondergang van dat rijk duiden. De mo- gendheden worden het ondernandelen inoede over de Grieksch-Montenegrijnsche grensregeling. De Porte doet voortdurend voorstellen, die onaannemelijk zijn en het is zeker, Lord Hartington heeft het openlijk verkondigd, dat bij het optreden van een liberale regeering in Engeland tegenover Turkije een andere staatkunde gevolgd zal worden, die ons op nieuw in de nog onopgeloste kwestie zal plaatsen. Uit China korat het bericht, dat de keizerlijke commissie inzake het Koeldsja-tractaat, waarvan wij onlangs gewaagden, besloten heeft om liever de kans van een oorlog met Rusland te loopen, dan de voorwaarden van het verdrag goed te keuren. Generaal Kaufmann in Turkestan heeft lastge- ving ontvangen, een leger naar de grenzen van Koeldsja te zenden. Ook zijn eenige oorlogschepen uit Kronstadt met bestemming naar China ver- trokken. Uit Afghanistan luidden de berichten ongunstig voor Engeland. De oorlog is daar weder in vollen gang. Het resultaat der verkiezingen in Engeland was heden, dat 133 liberalen en 89 conservatieven een plaats in het Lagerhuis was verzekerd. De libe ralen hebben 25 plaatsen gewonnen. Dit wordt voor hen als een goed voorteeken beschouwd, en zonder invloed op de volgende verkiezingen zal het ook wel niet blijven, maar het definitieve resultaat is nog altijd ouzeker. De Regeering heeft het verslag van de Tweede Kamer over de conventie met Belgie beantwoord. Zij verklaart, dat geen beperkte opvatting van de wederzijdsche toezegging van vrijgevigheid in de toepassing van de spoorwegtarieven van de Belgi- sche Regeering te verwachten is. Voor haar zou geen grond kunnen bestaan om de belangen van den spoorweg van Ter Neuzen te benadeelen. Het beding van art. 11 der overeenkomst van 1874, betrof veel meer Belgische dan Nederlandsche be langen, en zcu als zoodanig kunnen toegelaten worden, maar mag nooit als een voorrecht aan Nederlandsche belangen geschonken beschouwd wor den of als een aequivalent voor goede diensten aan Belgie bewezen. Wat art. 12 der tegenwoordige overeenkomst betreft, het bestendigt eenvoudig en de Belgische Regeering deelt dat gevoelen art. 28 van het tractaat van 5 Nov. 1842, bepalende dat de her- ziening der tarieven voor de binnenvaart in gemeen overleg met Belgie zal geschieden, waaruit tevens volgt, dat de Nederlandsche Regeering vrij is, en ook na goedkeuring van de overeenkomst if e heel vrij blijft ten aanzien van de bepaliug der rechten van de zeeschepen, die te Ter Neuzen laden of lossen. Ten overvloede wordt art. 12 opgenomen onder de te bekrachten artikelen der overeenkomst. De over te nemen spoorwegvakken zullen aan de Exploitatie-maatschappij ter exploitatie worden overgegeven. Dit volgt uit de wet van 15 Nov. 1876. Men hebbe echter vooral te letten op de indirecte belangen voor den Staat, uit de overneming van die baanvakken voortvloeiende. De regeering berekent overigens, dat het directe winstaandeel van den Staat tot f 350 a f 400,000 zal kunnen stijgen. Hontenisse, 1 April. De alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het maken van eenige nieuwe werken en het tot 1 Mei 1881 onder- houden van al de werken aan de haven van Wals- oorden had den volgenden uitslagP. Ebert te Hontenisse schreef in voor f 2950, Jac. Andriessen te Hontenisse voor f 2620, D. Tholens te Hoek voor f 2400, P. J. van Remortel Nz. te Honte nisse voor f 2385, W. Ringhout te Hontenisse voor f 2269 en J. E. Andriessen te Hontenisse voor f 2250. Aan laatstgenoemden is het werk gegund. Graauw, 31 Maart. Heden werd alhier aanbe- steed het maken van eenige nieuwe werken aan de haven te Paal. De 8 ingekomen biljetten be- helsden de volgende namen en inschrijvingen J. Stobbelaar te Graauw f 4600, C. van der Hooft te Ter Neuzen f 3500, D. Tholens te Hoek f 3450, W. Ringhout te Hontenisse f 3300, C. de Wilde te Kattendijke f 3260, P. J. van Remortel Nz. f 3000, R. Walraven te Ter Neuzen f 2990 en P. J. Visser te Hansweert f 2844. Aan den laagsten inschrijver, de heer P. J. Visser, is het werk gegund. Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering van de nieuwe school wet is thans bij I den Raad van State aanhangig; het plan der invoe- ring is voorloopig op 1 November vastgesteld. Het bovenbedoelde wetsontwerp most dienen, om aan de regeering de voor de invoering noodige credieten te verschaffen. Behalve voor de uitkee- ring aan de geraeenten over twee maanden zal er geld uoodig zijn voor de tractementen der inspec- teurs en scboolopzieners. Zijn wij goed ingelicht, dan zal ds voor dit jaar benoodigde som beneden het vroeger geraamde minimum blijven. Men leest in de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct.'t Is zeker, dat de Tweede Kamer reeds in de tweede week van April haar arbeid zal hervatten en tot medio Mei hier blijft. Maar volkoinen on- zeker en zelfs onwaarschijnlijk is het, of daarna in Juni een zomerzitting zal aanvangen, om't wet- boek van strafrecht te behandelen. De commissie van rapporteurs zelfs begint ernstig aan die moge- lijkheid te twijfelen. H. M. de Koning en de Koningin gaan over een paar weken naar het Loo, om er den geheelen zomer te vertoeven. Men zegt, dat de vorst van Waldeck-Pyrmont met twee zijner dochters HH. MM. daar zullen komen bezoeken. In Juli zal de heugelijke gebeurtenis, waarin de dynastie, zoo wel als ons volk, zich mag verblijden, moeten plaats vinden. -- Vanwege den directeur van bet Kabinet des

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1