BU1TENLAN1). GEMENGDE BERICHTEN. blaadjes zich goed ontwikkeld hebben, een weinig tuinkers op de spons strooit, zal deze geheel in het groen verborgen geraken. Dat die kweekerij nog al tot afwisseling aan- leiding geeft, zal men wel begrijpen. De Sabbath, een aan de Hebreeuwsche be- langen gewijd blad, dat te Constantinopel gedrukt wordt, bevestigt de ontdekking van een manuscript van den apostel Petrus. Het is gevonden in een soort van spelonk, waar zekere Core, tot een rijke Stockholmsche familie behoorende, schijnbaar in armoede leefde tot op 109jarigen leeftijd, in welken ouderdom hij verleden jaar is gestorven. In de spelonk heeft men, behalve voor een waarde van f 100,000 aan muntstukken, het bedoelde manus cript gevonden. Het is geschreven op papyrus. Het opschrift en de onderteekening zijn in zuiver oud-Hebreeuwsch geschreven, en de echtheid van Petrus'' handschrift is door de wetenschappelijke genootschappen geconstateerd. Men heeft de Stock holmsche familie reeds f 250,000 er voor ge- boden, maar zij wil het niet afstaan en alleen toelaten, dat er een afschrift van genomen worde. Het opschrift luidt: „Petrus, zondaar, discipel van Jezus, zoon Gods en voortzetter van zijn werk, spreekt tot de volken der aarde, die het woord des Heeren hooren, naar de liefde en in naam van den allerheiligsten God." De onderteekening: „Ik, Petrus, zondaar, in naam van Christus, heb het woord der liefde voltooid, in het 50e jaar van mijn leven, op den derden Paschen na den dood van mijn heer en meester Jezus Christus, zoon van Maria, en in het huis van Beberl, scriba, bij den tempel des Heeren." Land bou w berich ten. De St. Ct. bevat een Koninklijk besluit van den 14 Maart 1880, waarbij, met intrekking van het Koninklijk besluit van 30 October 1872 nader wordt bepaald, welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 genoemde maatregelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Voor besmettelijke ziekten van het vee worden gehouden 1. de veepest (veetyphus) bij herkauwende dieren; 2. de longziekte bij runderen3. het mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bij herkauwende dieren en varkens; 4. de kwade droes en huidworm bij een- hoevige dieren; 5. de dierenschurft bij paarden en bij schapen; 6. de pokken bij schapen; 7. het miltvuur bij alle vee; 8. de hondsdolheid bij alle vee. Parijs verheugt zich op het oogenblik in de zoogenaamde „hammenmarkt." Men zou intusschen verkeerd doen als men meende, dat daarop slechts ham men te krijgen waren. Integendeel, men kan er alles zien wat van het varken komt en zelfs de ezel en het paard leveren er bun contingent. Die uitstalling in niet minder dan 350 groote en kleiue kramen op den boulevard Richard Lenoir is een curieus schouwspel. Alleen aan varkens- vleesch is dit jaar bij de 200,000 kilo in allerlei vorm uitgestaid. Behalve die 350 vleeschkramen, geornamenteerd met worst- en blaas-guirlandes, zijn op de hammenmarkt nog een elf honderd kramen met snuisterijen en zelfs met kostbaar- heden te zien een kolossale kermis dus, die, ongeloofelijk genoeg, in een stad, waar het eigen- lijk altijd kermis is, ieder jaar in bloei toeneemt. Twee jaar geleden bedroeg het getal kramen in 't geheel slechts 900, thans bedraagt het 1450 Het ontbonden Engelsche parlement is het vierde dezer eeuw dat zes jaren bestond. Het par lement den 18 Mei 1784 bijeengeroepen werd ontbonden 12 Juni 1790; dat van 27 April 1820 hield op te bestaan den 2 Juni 1826; dat van den 31 Mei 1859 duurde tot 6 April 1865 en eindelijk bet parlement dat thans ontbonden is werd bijeengeroepen den 5 Mei 1874. Eindelijk moet ook nog gemeld worden dat 4 van de 5 parlementen, welke tijdens de regeenng van George II geleefd hebben, ook ouder dan 6 jaren geworden zijn. Uit Louden rneldt men van den 23 dezer: In de gevaugenis Newgate werd gister een dood- vonnis door middel van ophanging voltrokken. De veroordeelde, een man uit den heffe des volks,1 zekere John Wingfield, 34 jaren oud, had zijne vrouw uit jaloerscheid vermoord. Deze gruwelijke moord werd op klaarlichten dag, in een der drukste straten van Londen, Kilburn, gepleegd, ten aanschouwe van honderden toeschouwers, die niets deden om den moordenaar zijne prooi te ontrukken. Hij gaf de ongelukkige meer dan 17 messteken en stelde zich toen zelf in handen der politie. Hij betrad het schavot in zeer weemoedige houding en bad overluid tot het luik viel. Uit Kieuw wordt geschreven, dat er een gevaarlijke agitatie onder de Russische werklieden heerscht. Sedert het feest van de 25jarige troons- bestijging des keizers hebben de dagbladen niet minder dan derticn oproertjes van werklieden vermeld. Dat van 5 Maart te Kieuw zou het gevaarlijkste hebben kunnen worden, indien de troepen niet tijdig de wanordelijkheden met geweld hadden on- derdrukt. De opstand moest op den tweeden dag van het keizerlijk feest plaats hebben; maar om onbekend gebleven redenen werd hij tot den 5en uitgesteld. Ten 8 ure in den ochtendstond werden plotseling alarmkreten gehoord en van een toren bij het station zag men een roode vlag wapperen. Het volk, dat meende dat er brand was, ijlde naar dien kant. De politie en het garnizoen ontvingen bericht, dat ongeveer 1500 werklieden van den spoorweg in opstand waren gekomen, loeomotieven, vernielden, de beambten gesiagen hadden en met staven van ijzer, stokken en pistolen gewapend, naar de stad zouden komen. Twee regimenten infanterie en drie sotnie kozakken werden hen te gemoet gezonden, die hen onmiddelijk aanvielen. Door tusschenkorast van den hoofd-ingenieur werd een gevecht voorkomen, dat bloedig dreigde te worden. De werklieden gingen eerst uiteen, toen hun de verzekering gegeven was, dat geen hunner in hechtenis genomen zou worden. Uit de Oranje Vrijstaat meldt men, dat er na 4 a 5 maandeu hitte en droogte, in de helft van Februari hevige regen is gevallen, die een paar dagen aan hield, en zoo ongehoorde massa's water neerwierp, dat de dammen (groote vijvers) niet alleen zijn overgeloopen en spruiten (groote slooten) tot rivieren zijn verbreed, maar de kaffer- woningen zijn verwoest, zoodat de bewoners in kerken en scholen zijn gevJucht en ook een tal woningen van Europeanen groote schade hebben geleden, zoo zelfs, dat muren van scholen door do watermassa zijn ingestort en er daardoor hier en daar geen school meer kon gehouden worden. Uit Transvaal wordt bericht, dat de boeren de in beslag genomen papieren terug eischen. Of deze welwillendheid hen zou worden bewezen, bet wij - felde men. Met zekerheid vernemen wij, dat Z. M. de Koning vooreerst Amsterdam niet zal bezoeken. In het begin van April vertrekt de Koning naar 't Loo. Alle werkzaamheden aan de stooinboot vCity of Brussels" zijn thans geeindigd en de Engelsche ondernemers naar liuis teruggekeerd. De boot zelve, met de nog inhebbende lading ijzer, is in den brand gelaten. In de algemeene water- snoodverloting ziju 150,000 loten uitgegeven. De Haagsche correspondent van de Prov. Gr. Ct. zegt, dat, indien het den advocaat Mr. van Gigch gelukt ware Kerdijk vrij te pleilen, f 25,000 te zijner beschikking zouden zijn gesteld, terwijl hem nu f 5000 zal worden uitbeiaald. De werktuig- kundige Funckler te Haarlem heeft aan den raad concessie gevraagd in die gemeente teleplion- leidingen aan te leggen. Te Leiden is de f 100,000, de 50,000 en de 10,000 der Staatsloterij gevallen. Voor den laatsten prijs is een oppassende huisvrouw, die uit werken gaat, I de gelukkige bezitster van een twintigste lot. Te Biotterdam had een persoon kiespijn en wreef op raad van een vriend de wang fiks met petroleum. Dit hielp. Nij stak hij een sigaar op, met het ongelukkig gevolg, dat zijn gezicht in brand vloug, en hij, die van kiespijn verlost was, nu vrij ernstige brandwonden kreeg. Gelukkig doofde men de vlam dadelijk met een wollen deken. Te Dulmen heeft de politie de hand gelegd op een dievenbende met uitgebreide vertakkinger., welke sedert geruimen tijd den omtrek aldaar onveilig maakte. Zelf aan moord en roof hebben zij zich schuldig ge- maakt. Het bestuur van den Nederlandschen schouwburg te Antwerpen is opgedragen aan een vereeniging, bestaande uit de heeren Driessens, Dierckx, Van Doeselaar, Van Kuijk en Lemmens. Deze heeren zullen daartoe een vennootschap aangaan. Uit Peterburg wordt gemeld, dat sedert 1 Maart de toestand der Keizerin voortdurend verergert. Haar hoesten neemt aanlioudend toe. In Pruissen is nagenoeg 1£ pCt. van de mannelijke bevolking bij het spoorwezen in dienst. Men kan daaruit nagaan, welke macht de regeering in handen krijgt, zoodra alle spoorwegen aan den staat over- gaan. Te Londen stortte een huis in, dat afgebroken moest worden. Vier werklieden werden onder de puinhoopen bedolven, drie werden gewond doch de vierde kwam om. Te Versailles brak een lijkkist juist toen de lijkstoet voor de kerk stilhield en de dragers de kist naar de kerk wilden brengen. Het lijk viel op de steenen. Een paar familieden vielen flauw. Op de Parijscbe teekenscholen worden jaarlijks gebruikt 282,000 vel gewoon en 88,000 vel fijn papier, 18,600 dozijn potlooden en 10,000 zakmessen. De ge- schenken in geld aan den Duitschen Keizer bij zijn gouden bruiloft bedroegen in- bet geheel 5,200,687 M. en bovendien 83,236 M. in jaarlijksche giften. Er waren 340 giften van meer dan 1000 M. De giften zijn op verlangen des Keizers bestemd voor liefdadige inrichtingen. Te Gladbach is dezer dagen de ijskelder van een bierbrouwerij ingestort, ten gevolge waarvan volgens berekening 18000 liter bier zijn weggevloeid, zoodat als 't ware een vbierstroom" gevormd werd. Persoonlijke onge- lukken hebben gelukkig niet plaats gehad. Het jongstverschenen nommer der Ems Zeitung, verschijnende te Papenburg, bevat een mededeeling, welke woordelijk aldus luidt: „Heden is aan de deur van het raadhuis de zwarte kas bevestigd, waarin voortaan alle verloofden, die een huwelijk wenschen aan te gaan, overeenkomstig de bepa- lingen der wet, moeten opgehangen worden." Te Amsterdam is een diefstal gepleegd uit een kantoor aan het Westeriioofd. De dieven hebben zich meester gemaakt van eene waarde van f 2000 in plaatskaartjes naar IJmuiden en Purtnerend 1 Natuurlijk zal de directie van de stoomboot wel onmiddelijk alle kaartjes met de gestolene over- eenstemmende ongangbaar verklaren en de dief heeft er dus niets aan. Maar als hij ondekt wordt, zou men geen betere straf op hem kunnen toe- passen dan hem te noodzaken tot zijn laatste biljet zelf te gebruikeu en tweeduizendmaal de reis te maken naar Purmerend en IJmuiden. Dan zou hem de lust wel vergaan om zich dergelijke voor- werpen toe te eigenen. De vereeniging Eigen Hulp heeft ten behoeve der afdeeling „zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten" een beroep gedaan op de geldmarkt voor de uitgifte van 250,000 obligation, verdeeld in stukken van 1000, f 500 en 100, rentende 4^ pCt. De uitgifte geschiedt tegen den koers van f 100. Een hoogbejaard geneesheer in Lemsterland, die een patient in Doniawerstal bezocht had en in den nacht met zijn rijtuig huiswaarts keerde, werd door een paar mannen, die zijn paard bij den teugel grepen, vrij barsch om een aalmoes aange- sproken. De grijze dokter stelde een der aanranders een muntstuk ter hand met de woorden „zie hier een gouden tientje, rnaar vooral eerlijk deeled, hoor!" Zeer dankbaar lieten de schelmen den dokter gaan, om, bij den naasten lantaarn te zien, dat de oude eskulaap hen bij den neus had gehad; het gouden tientje was een nieuw 2£ centstuk. Te Zwolle is een agentschap geopend voor den aankoop van gelezen dagbladen, die via Amster dam naar Chicago worden verzonden, en daar door zekere vergifachtigen stof van den letterdruk wor den ontdaan, om vervolgens voor de vleeschver- pakking te worden gebezigd. In Chicago wordt p. in. f 16 per 100 k. g. besteed. Te Zwolle geschiedt de opkoop voor p. m. f 7 de 100 kilo. Een nieuwe handelstak De herloting voor de nationale militie te Apeldoorn, noodig geworden doordien er de eerste inaal een nommer te veel in de bus was, heeft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2