BU IT EN LAND. RECHTSZAKEN. trrondisseiiients-recktbank te Tliddelburg. GEMENGDE BERICHTEN. der Engelsche koninklijke familie van de stoorn- schepmi dezer natiouale onderneming, zal zonder twijfel van hoogst gunstigen invloed zijn, vooral nu liet reisseizoen aanstaande is. Verleden week ontving kommandant Krotnwijk, van de „Prinses Marie", van Z. K. H. Prins Christiana, schoonzoon van Koningin Victoria, als blijk zijner bizondere tevredenheid, een prnchtige met paarlen versierde doekspeld. Een twaalftal machimsten der Koninklijke Nederlandsche marine, aan boord van bet stoom- ■chip Koningin Emma van de maatscliappij ,,Nede.r- land," dat binnen weinige dagen van Oost-Indie te IJmuiden wordt binncnverwacht, zullen bij aan- komst op last van den Minister van marine in hechtenis worden gesteld, wegens het niet opvolgen van een bevel, bun door een officier der marine aan boord van dien bodem gegeven. Bedoeld bevel hield in, zich op den verjaardag des Konings te kleeden in uniform, ten einde bij het uitreiken van onderscheidingsteekenen tegenwoordig te zijn. De betrokken officier telegrafeerde dit verzet tegen een gegeven bevel van Napels aan den Minister van marine. Dr. Joh. van Vlnten te Haarlem, geeft in een brief aan de Midd. Ct. den wensch te kennen, dat het plein te Vlissingen, Betje Wolff's ge- boortestad, waar voor 1809 het fraaie stadhuis prijkte, doch dat thans leeg ligt, op de wijze van 't; Rembrandtplein te Amsterdam, tot een Elisabeths- plein worde herschapen, waar, in 't midden der aan te brtngen grasperken, he enters en bloeinen, het marmeren borstbeeld der waarlijk groote Zeeuwsche vrouw, op een granieten voetstuk, voor 't oog van den belangstellenden nazaat pronkte. Hij doet dien brief vergezeld gaan van f 10Q, als eerste bijd rage van de //vier vrouwelijke leden van zijn gezin." Op 1 Januari van dit jaar waren (blijkens het jaarboekje van Sweys) zoowel hier te laude als in de Engelsche havens voor Nederlandsche rekening in aanbouw negen schepen, metende 13,400 ton, nieuwe meting, bestaande in aclit stoomschepen en een barkschip. In het vorige jaar bedroeg dat aantal 14, maar was de tonnemaat toen 3074 ton minder, terwijl in het jaar 1858 op stapel stonden 173 schepen met een tonneninhoud van 33,761. Het aantal reederijen bedroeg 1 Januari jl. 545, met 1006 schepen, metende 330,115 ton en bestaande uit 62 driemasters, 170 barken, 87 brikken, 274 schooners en schooner-brikken, 237 galjoten, koffen en hoekers, 97 smakken, tjalken enz., benevens 79 stoornbooten, tegen 1190 reederijen met 2072 schepen in het 1859. In het afgeloopen jaar zijn uit de vaart geraakt 125 Nederlandsche schepen, metende 42122 ton. De landverhuizing uit de provincie Gromngen naar Amerika is weder in vollen gang. Eenige dagen geleden werd uit het zuidoosten dezer provincie geraeld, dat een aantal gezinnen naar het verre Westen vertrokken waren; thans vernemen wij, dat alleen uit den omtrek van Uithuizen eene kolonie van 70 personen, groot en klein, gereed staat den tocht naar Amerika te ondernemen. Het zijn voor het grootste gedeelte lieden uit den werkenden stand, die bloedverwanten en vrienden in Amerika hebben en van deze de noodige gelden voor de reis hebben ontvangen. De rechtbank heeft in hare zittingen van 23 en 25 Maart de volgende uitspraken gedaan J. d. D., oud 25 j., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van mishandelingveroord. tot 8 dagen oellulaire gevangenisstraf. P. G., oud 28 j., klompenmaker te Clinge, ter zake van mishandeling en laster; vrijgesproken. P. R., oud 32 j., vrouw van Ch. L. v. L., arbeidster te Clinge, ter zake van hoon; vrijgesproken. A. C. R., weduwe van J. v. G., arbeidster te Sint Jansteen, ter zake van laster; veroord. tot eene eelstraf van 3 dagen. A. B., scholier te Hulst, ter zake van mishandeling; veroord. tot eene eelstraf van 5 dagen. Landbonwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 77 centiemen tot fr. 1,01, stieren, koeien en runders 67 tot 88 centiemenopslag 2 cen tiemen. Alios per kilo levend gewicht. Vette kalveren 90 centiemen tot fr. 1,45. De markten waren slecht bezet. Vette varkens fr. 1,02 tot fr. 1,15 per kilo levend gewicht. De prijs was standhoudend en de markten goed bezet. De handel in vlas is nog als vroeger. De soorten behielden ruim den vorigen prijs, zoodat de markten meer naar opslag dan naar afslag helden. Te Veendam is thans ook weder longziekte onder het vee voorgekomen, nadat de provincie Groningen geruimen tijd daarvan verschoond gebleven was. In de oms'.rekcn van Kuilenburg heerscht eene ziekte onder de schapen, waardoor eene groote sterftc wordt veroor -.akt. Sommigen houilen daar- door van eene groote kudde slechts enkelen over. De hen heeft in haar eierstok gewoonlijk 600 eitjes, die zij ontwikkelen en leggen kan. Daarvan legt zij in 't gewone verloop van een kip - penleven in het eerste jaar 20, in het tweede 120, in het derde jaar 135, in het vierde 115. In de volgende 4 jaren neemt dat aantal gewoonlijk met een 20tal 's jaars af en in het negeijde jaar legt een hen in 't beste geval nog maar 10 eieren. Als een bizonderheid meldt men uit Stedum, dat door den beer Siemens, medicinaal docter al- d:tar, voor een paar dagen aardappelen zijn gerooid, die op den kouden grond m (hens tuin waren gegroeid. In het laatst van Augustus jl. waren ze uitgepoot op een akker, waar reeds in 't zelfde jaar aardappelen waren gegroeid, zoodat in een jaar op denzelfden akker tweemalen dezelfde aardvrucht is verbouwd. Hoewel de nu gerooide aardappels niet zoo zwaar van stuk waren als een zomergewas moeten ze, naar men verzekerd is, zeer goed van smaak zijn. In het station du Nord te Brussel heeft men nieuwe proeven genomen met electrisch liclit. Naar het schijnt, is er sprake den omtrek van het station du Nord met een nieuw electrisch toestel te verlichten, gedurende de feesten van 1880. De gebouwen der nationale tentoonstelling, hoewel zij eerst den 20 Juni aan den Staat moesten geleverd worden, zullen op 1 Mei a. s. gereed zijn. Het gemeenteraadslid van Sehaarbeek, dat onlangs verdwenen is, is zekere M. Boisdenghien, ingenieur en aannemer van werken. Op 6 Maart had hij op het stadhuis te Brussel, voor zekere werken die hij op het Exercitiepkin uitvoerde, een mandaat van 4600 fr. ontvangen. Hij betaalde een wissel van 4000 fr., doch de werklieden wier betaaldag het was, ontvingen niets. Sedert dien dag is Boisdenghien spoorloos verdwenen. De regeling der klokken is te Parijs op een eigenaardige manier toegepast. Groote blauwe wijzer- platen met witte cijfers zijn op verschillende punten der stad aan hooge ijzeren standaards bevsstigd en wijzen alien het zelfde uur en dezelfde ininuten aan. In buizen onder den grond zijn metalen draden aange- bracht, die, uit een middenpunt, aan alle wijzers, in alle buurten, dezelfde voortgaande beweging mede- deelen. Het plan is, de inrichting ook tot de woningen der particulieren uit te breiden. Van dit voorrecht zal men zich kunnen verzekeren door het betalen van vijf-en-zevintig fr. op eenmaal. De compagnie Gdnerale des horloges Pheumatiques wil ook in andere landen van Europa met hare uitvinding woekeren; doch alleen in zeer groote steden zullen de kosten van inrichting, die anderhalve ton Nederl. bedragen, goedgsmaakt kunnen worden. De inkomst.en van de Transvaal in 1879 bedroegen 1200 pd. st. meer dan in 1878, deuit- gaven waren 5000 pd. st. minder; toch is er een deficit van 363 pd. st. Wolselcy kwam den 28 Febr. te Pretoria aan. In de wetgevende vergade- ring van de Transvaal zal een ontwerp worden ingediend, om belastingen te heffen op de hutten der inboorlingen. In de Kaap-kolonie was veel regen gevallen, zoodat in verschillende districten overstroomingen plaats hadden. Met ingang van 10 April a. s. wordt te Lekker- kerk een Rijks-telegraafkantoor met beperkten dag- dienst geopend. Deze week werd en de eerste kievitseieren aan den Koning en de Koningin aan- geboden. Een niet onaardig voorbeeld van kinder- liefde van een hond wordt uit Maarssen gemeld. Een inwoner van dat dorp had een jongen hond uit het nest genomen en naar iemand te Maarsse- veen gezonden. De zorgvoile moeder wist haar jong op te sporen en gaal nu trouw driemaal daags naar Maarsseveen om het te zogen. Te Nieuwe- diep ontstaat weder eenige meerdere levendigheid door de aankomst van steenkolenbooten. Ook als visscherijhaven neemt het in beteekenis toe en weder is eene Hollandsche reederij voornemens, Nieuwediep te kiezen als haven, waarvan haar sloepen ter vischvangst zullen uitgaan. Een 21jarige knecht van den bierbrouwer Verhagen te Baarloo is van zijn kar gevallen, doordien het paard schichtig werd; de kar ging over hem heen en bezeerde hem zoo, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen overleed. Te Lintel, ambt Recken- berg, is een vrouw van 112 jaar gestorven. Ver leden jaar was zij nog op het veld werkzaam om aardappelen te rooien. Een aantal armen en rainvermogenden van verschillende gezindten te Zwolle, hebben een bedeeling van spek, kotfie, boonen en meel ontvangen voor p. m. f 800, van een vertuogend ingezeteue, die een familiefeest vierde. In een gehucht onder Yalkenburg zijn drie huizen afgebrand, waardoor vijf gezinnen van huisvesting beroofd zijn. De oorzaak is onbekend. Te Tiendeveeu, gemeente Beilen, heeft een turfgravcr zich zoo aan jenever te goed gedaan, dat, toen hij huiswaarts wilde keeren, hij zijn pad niet houden kon, in 't water raakte en verdronk. Voor de oogen van den vader, die toevallig langs de plaats des onheils kwam, werd de jongeling opgehaald. Te Arnhem vreest men dat de f 150,000 voor een planten- en vogeltuin aldaar met bijeengebracht zal worden. Woensdag is in een wagon van den Nederlandschen Rijnspoorweg een vrouw, op de hoogte van Oudewater bevallen. De stationschef van Oude water heeft de vrouw met de meeste bereidwilligheid in zijne waning upgenomen. Aan Z. K. H. Hertog Karel Tdeodoor van Beieren, med. doctor, is blijkens offieieele bekendmaking van den Duitschen rijks—kanselier, vergunning verleend, zonder verder examen, het beroep van arts uit te oefenen. De 8aksische regeering heeft voor weinige dagen wettelijke verordeningen tegen het debiet van zoogenaamde geheiinmiddeleu vast- gesteld. Bij wijze van proef zal te Berlijn des Zondags slechts eene bestelling der brieven plaats hebben en wel des morgens in de vroegte. Te Londen is eene dame gestorven die 60 millioen gulden nalaat. Zij was weduwe en zonder kinderen en hare eenige bloedverwanten zijn een paar achter- neven in Hongarije, die. in behoeftige omstaudig- heden verkeeren. Het officieel programma dpr feesten van 1880 zal, naar men uit Brussel meldt, binnen korten tijd, misschien binnen twee weken, verschijnen. Het dorpje Petit-Noir in Frankrijk is voor een groot deel verbrand. Achttien huisge- zinnen hebben daarbij alles verloren, daar niets van het meubilair, noch van den oogst kon gered worden. Veelal streven de menschen er naar om het zich gemakkelijk te maken op de wereld. Dat geschiedt op verschillende, meest bekende wijzen, maar een tot nog toe ongebruikt middel paste waarschijnlijk de hulponderwijzer Van Elk te Oos- terend op Texel toe. Met anderen deelde hij den wenschom een aanteekening te hebben voor 't Hoogduitsch, inaar wilde niet met hen op den ge- wonen, doornigen weg opgaan en zich door den wettelijk ingestelde commissie allerlei vragen laten doen en daarbij nog de kans loopen dat men hem naar huis liet gaan met de betuiging dat hij te weimg wist. Hij inaakte zich de taak gemakke- lijker; hij bleef stilletjes op zijn studeerkamer en inaakte een paar valsche handteekeningen, waardoor hij het begeerde resultaat verkreeg. Ongelnkkig was hij in 't maken vau valsche handteekeningen even weinig bedreven als in't Hoogduitsch, zoodat het bedrog aan 't licht kwam en de rechter en de officier van justitie nu geeischt heeft, dat hij een jaar eenzaain opgesloten zal worden. Onder de gemeente Geldrop woedde in de afgeloopen week een hevige brand, waardoor eene geheele boeren hofstede met schuur en stal, be nevens 4 woningen, werden in de asch gelegd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2