\o. 1551. Zaterdag 27 Maart 1880. 20e Jaargang. Al ge meen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 26 Maart. ter neuzensche coiirant. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Door het geiieele ttijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbusbouderg. ADV EBTENTIfCN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere "letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddng DRIE nren. Dit bind rerttchljnt Dinsdag- en Vrijdagarond fo!j A. 14. CI. DHOHT tc Ter Nenzen. F*olitielc Overzicht, De laatste berichten, die ons ait Rusland zijn geworden, bevestigen onze herhaald geuitte meening, dat men van Melikoff's dictatorschap niets dan bloote politie—maatregelen te verwachten heeft. Het was dan ook al te dwaas, te verwachten, dat men van een boom vruchten zou plukken, in dit geval liberale hervormingen, die, zooals de ervaring dagelijks leert, daaraan niet kunnen groeien. Meer en meer vindt de overtuiging dan ook ingang, dat, hoe verderfelijk en ongegrond de beginselen der nihilisten ook mogen zijn, het stelsel van onder- drukking en vervolging, dat thans in vollen gang is, hun aanhang raoet versterken, en zoo het den nihilisten raocht gelukken, een hunner aanslagen met goed gevolg uittevoeren en de smeulende harts- tochten tot eene uitbarsting te brengen, Melikolf met zijn stelsel van vrees en schrik en zijne last- gevers het daarbij hard te verantwoorden zulleu hebben, zoo zij er al niet geheel onder bezwijken mogen. In Frankrijk verwacht men eene spoedige uit- roering der wetten op het uitzetten der vreemde geestelijken. Het ministerie houdt, zich bezig met ontwerpen van een besluit, dat Grevy zal teekenen en weldra in het officieele blad zal versehijnen. De prefect van politie te Parijs heeft aan alle commissarissen van politie eene cireulaire gezonden, waarin hun wordt gelast, binnen 20 dagen een nauwkeurig bericht in te zendeu over de mannen- en vrouwenkloosters in hun district aanwezig, met opgaaf of zij hun generaal ot overste in het buiten- land hebben en welke orden niet meer, met voor- kennis van Rome, onder bisschoppelijk gezag staan. De prefect heeft verder besloten, geen zoogenaamde weldadigheids-loterijen ten. gunste der orden voor- tean te gedoogen. Duit3chland's Keizer vierde deze week zijn 84sten verjaardag. Als een ware nestor vierde hij dit feest, omringd door drie geslachtcn. De vrede met het Vatikaan zal eene horziening der Meiwetten tengevolge hebben. Bismarck wil daarmede, zoo zegt hij, geen Canossamunt slaan, maar moet niet ongeneigd zijn, aan den wensch van den Paus te geinoet te komen, om een zaakgelastigde, en zoo het goed gaat, later weder een afgezant te Rome te benoemen. Ook is het zeer waarschijnlijk, dat de Kroonprins met zijne gemalin te Rome aan den Paus een bezoek brengt. Zij verblijven altijd nog tot Mei te Pegli in Italie. In Engeland gaat men steeds voort, meetings en aanspraken te honden over de aanstaande ver- kiezingen. Lord Hartington, die weer in zoover hersteld is, dat hij zijne kiezers heeft kunnen toe- spreken, heeft zich in zijne toespraak bepaaldelijk gericht tegen het drievoudig verbond tusschen Engeland, Duitschland en Oostenrijk. Bij den tegen woordigen toestand van Europa zou zulk een verbond lichtelijk aangemerkt worden, als gericht tegen zekere andere mogendheden. Engeland, zeide hij, zou geenerlei verbond kunnen gedoogen, dat wantrouwen of kwaadwilligheid jegens Erankrijk zou aantoonen. Te Birmingham voerde Bright het woord. In zijne rede noernde hij Beaconsfield en bij het hooren van dien naam kreunde zijn gehoor luide, alsof die naam het pijn deed. Bright, die dit opmerkte, streek zijne grijze hareu achter de ooreti en zeide„Wat is uw kreunen bij het zuchten en kreunen van duizenden in verre landen, dat veroorftirkt werd door de staatkunde van Beaconsfield?" Of dat sensatie maakte! In Afghanistan zal men beproeven, voor dat men overgaat tot een aaval op Ghusni, om tot een vergelijk te komen. De correspondent van de Times seint uit Kaboel, dat de hoofden aan generaal Roberts een brief hebben gesehreven, dat zij ge- zamenlijk te Maidan zullen komen, om daar met hem te onderhandelen. In het hoogerhuis heeft de Minister verklaard, dat noch met Rusland, noch met Perzie eene overeenkomst, met betrekking tot Herat, is getroffen en het vrij onverschillig was, of dit door Perzie wordt bezet. Inmiddels is daar een gezant van den Shah aangekomen met een escorte van 300 ruiters. Het zal voor de Zeeuwsche afgevaardigden in de Tweede Kamer bij de behandeling van de con- ventie met Belgie, betreffende het Kanaal van Ter Neuzen naar Gent, eene moeilijke zaak zijn, om voor of tegen te stemmen. Het hoofdorgaan van Zeeland en de Kamer van koophandel te Vlis- singen adviseeren tot aanneming der conventie, het gemeentebestuur van Ter Neuzen en'de vereeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaan deren, naar onze meening op meer deugdelijke gronden, tot verwerping. Nu weten wij wel, dat de leden der Kamer steeds gekozen worden, om de algemeene belangen des lands te behartigen, doch het blijkt maar al te dikwijls, dat hun oog voor provinciale en plaatse- lijke belangen niet geheel gesloten is, o. m. is zulks gebleken bij de behandeling even voor de verkiezing in het vorige jaar omtrent de bestemming van het saldo uit het fonds van de calamiteuse polders. De Minister van Waterstaat enz. heeft, naar wij vernemen, eene gunstige beschikking genomen op de aauvraag van de directie van de spoorwegen MechelenTer Neuzen en GentTer Neuzen, om een paardenspoor te mogen legg8n van af het stationsterrein tot aan de Oostkolk alhier. Het doel voor het te leggen spoor is, zooals men weet, om tijdens de aftapping van het kanaal, van af 15 April tot en met 1 Juni e. k., aan de stoombooten, voor Gent of voor deze plaats bestemd, de gelegenheid te verschaffen, hunne ladingen hier te lossen of in te nemen. Woensdag jl. had alhier de aanbesteding plaats vanhet eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk, onder beheer der Genie te Dordrecht, waarvan de begrooting bedroeg 2700. i Inschrijvingsbiljetten waren ingeleverd door C. de Smidt Cz., voor f 2699; D. P. J. van Rees, voor /2710; en R. Walraven, voor f 2720; alien wonende te Ter Neuzen. Van het postkantoor alhier zijn de volgende onbestelbare brieven verzonden aan het adres van Jean de Muijnck, koopman te Aeltre, en J. de Cocq, etudiant rue des champs u°. 7 te Gent. In de vergadering van de afdeeling Hulst der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Axel den 20 dezer onder het voorzitterschap van den heer A. Hombach, is door den secretaris-penningmeester der afdeeling, den heer L. van Waesberghe-Janssens, de rekening over het dienstjaar 1879 overgclegd en met algeineene stemmen goedgekeurd; de rekening bedraagt in ontvangst f 1349, en in uit- gaaf f 1199, alzoo een saldo aanwijzende van f 150. Bij acclamatie is besloten, dat in het volgende jaar, op nader te bepalen dag, eene tentoonstel- ling van vee zal worden gehouden binnen de ge- raeente Axel, mils de kosten daarvoor kunnen bestreden worden door eene subsidie dier gemeente en door eene toelage uit de afdeelingskas. De benoeming van twee nieuwe bestuursleden is uitgesteld tot eene volgende vergadering. Overslag, 25 Maart. De zangvereeniging „Con- cordia" dezer plaats zal op Maandag a. s., zijnde de 2c Paaschdag, alhier een liefdadigheids—concert geven. Het belangrijk programma en de bizondere strek- king doen hopen, dat de edele pogingen der Concordia met veel succes zullen beloond worden. Men schrijft ons uit Middelburg van 25 Maart De op het raadhuis alhier gehouden wordende ten- toonstelling van schilderijen van hedendaagschc meesters en meesteressen, door de zorg der vereeniging »Uit het volk voor het volk" in 't leven geroepen, vindt meer en meer waardee- ring bij het publiek. Sedert den dag der opening tot heden werd zij reeds door 922 personen bezocht. 't Is te verwachten, dat de aanstaande feestdagen een veel grooter contingent zullen leveren, en die verwachting steunt op goeden grond, zijnde de fine—ileur van wat op het gebied der schilder- kunst geleverd is. Zealand's hoofdstad is nooit zoo veel schoons op kunstgebied binnen hare muren aan het publiek ter aanschouwing geboden. Na I den verkoop van vijf stukken zijn reeds voor een zesde doek twee aanbiedingen gedaan. De Staatscourant van heden bevat het volgende bericht: Het heeft den Koning behaagd, de Ministers te machtigen, de blijde tijding ter algemeene kennis te brengen, dat Hare Majesteit, onze geeerbiedigde Kouiugin, zich in gezegenden staat bevindt. "Woensdag jl. is het detachement der 5e af deeling vesting-artillerie onder bevel van den len luitenant Van der Veur, van Ramraekens naar het fort te Ellewoutsdijk vertrokken ter opruiming van artillerie-materieel en behandeling van het aldaar aanwezige buskruit. Door het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van D. 't G. te Axel, beschuldigd van feitelijken aanslag op ds eerbaar- heid zijner vrouw, in 't openbaar gewelddadig uit- gevoerd. Het requisitoir strekt tot 2 jaren cor- rectioneele gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 1 April a. s. Men schrijft uit Vlissingen: Den 27 dezer zullen met het stoomschip Prinses Elisabeth, van de stoomvaartmaatschappij Zeeland daartoe afgehuurd, alhier arriveeren, HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Wales met gevolg, ten einde verder per extra trein naar Duitschland te reizen. Het herhaald gebruik maken door de leden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1