>0. 15 SO Woensdag 24 Maart 1880. 20e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad vocr Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAND, ABONNEMENT. Ter Neuzen 23 Maart, cm Ber drie maanden biunen Ter Neuzen I,Door hei getieele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abouneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbusnouders, ADVERTENT IE N. Van 1 tot 4 rebels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. (Jrootere letter/, worden naar plaatsruimte berekend. Advertentieu gelieve men nan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag i)HI£ nren. I>5t bind veiracbljnt Dloadag. en Vrljdagavoud b!j A. K. C. OflOUT te Ter Weazen. Politlek Dvorzieht. (t-'Als het schip in zinkenden toestand verkeert, wordt het door de ratten verlaten. Dit verschijnsel merkt men in de laitste dagen vooral in Rusland op, en is tevens het sprekendst bewijs voor de al- gemeen erkende bewering, dat die Staat een tijd- perk van ontbinding te gemoet gaat, dat ons elken dag nieuwe verrassingen kan brengen. Het bericht toch, dat de teruggeroepeu afgezant van Rusland te Parijs, Prins Orlotf, zijn ontslag heeft gevraagd en verkregen en zicn als ambteloos burger metter- woon te Parijs zal vestigen, is een teit van zulk eene ingrijpende beteekenis, dat het in de tegen- woordige omstandigheden aan alien, die belang stellen in den toestand van dat Rijk, te denken inoet geven. Zoo ook is aan de publieke opinie in Europa de veelvuldige verwisseling van per- soneel in Rusland zelf niet ontgaan, die op instigatie van Loris Melikolf daar plaats vindt en vreest men maar al te. zeer, dat de gunstige verwachtingen, die tnen sedert zijne optreding koesterde, op mis- rekening zullen uitloopen. Gourkho, von Drentlen, Souroff en meer anderen kregen of vroegen achter- eenvolgend huu ontslag. Deze personen bekleedden tot dien tijd toch de hoogste betrekkingen in den Staat en moesteu voor de zekerheid en veiligheid van het Rijk waken, hadden het volste vertrouwen van den Keizer en stelden zich krachtens hun ambt dagelijks aan het moordeud staal der uihilisten bloot. Een van tweeen, of die hoogwaardigheids- bekleeders waren werkelijk in verstandhouding met de nihilisten, en dan zijn alle rangen en standen der Russische maatschappij door het nihilisme aan- getast, zooals na da ontploffing in het winterpaleis algemeen werd beweerd, of wel, zij willen zich niet onderwerpen aan het regeeringsielsel van den vice-keizer Melikotf, zooals hij algemeen in St. Petersburg genoemd wordt, en dan heeft men met gekwetste ijdelheid en persoonlijke achteruitzetting te rekenen en gasn zij de partij der ontevredenen versterken. Reeds werd gemeld, dat de Czaar aan zenuwtoevallen leed en werd dit nader bevestigd door het bericht, dat hij plotseling ongusteld was geworden. In Duitschland is de Rijksdag uiteengegaan tot 6 April, zonder dat wij omtrent de hangende vraagstukken iets wijzer zijn geworden. Bismarck denkt er over, het tabaksmonopolie intevoeren, teneinde de steeds meer vorderende militaire uit- gaven te kunnen bestrijden. Ook is hij bezig stukken te verzamelen, waaruit blijken moet, dat Rusland's staat kunde sedert den vrede van Berlijn zeer vijandig aan Duitschland was. Dit zijn van die spiegelgevechten, die men gewoon is waar te nemen, als meer ernstige gebeurtenissen in eene niet verwijderde toekomst op til zijn. In Engeland zijn de verkiezings-adressen en redevoeringen steeds aan de orde. Die der oppositie- leden kencnerken zich ditmaal door eene bizondere heftigheid eene heftigheid, die er zeker niet op verllauwen zal, naarmate de groote dag der beslissing nadert. De Italiaansche Minister Cairoli heeft in de Earner verklaard, dat Italie zeer vredelievend was en het de plicht der regeering was, oumiddelijk de vrees te doen verdwijnen, dat Oostenrijk oorlog- zucht.ige oogmerken zou hebben, gelijk door den afgevaardigde Cavolotti te kennen was gegeven. Het was volgens den Minister onhetwistbaar, dat de betrekkingen tusschen Italie en Oostenrijk vriend- schappelijk zijn. Om die vriendschappelijke en vredelievende stemming te bevorderen, keurde de commissie van het budget het rapport van generaal Primerano goed, dat eene verineerdering van 10 millioen voor de rnilitaire uitgaven voor- stelt, en moet de eavalarie van 14000 paarden op 20,000 worden gebracht. Gisteren morgen omstreeks 10 ure kwamen alhier met de Provinci.de stoomboot „Zeeuwsch- Vlaanderen" aan de heeren Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, Commissaris des Konings in deze provin- cie, en G. van Diesen, hoofdingenieur van 's rijks Waterstaat in Zeeland. Nadat door hen, vergezeld van den heer C. B. Schuurman, ingenieur alhier, de waterstaatswerken in oogenschouw waren genorrien, is eerstgenoemde per spoortrein en laatstgenoeinde per Provineiale stoomboot weder van bier vertrokken. Door de vereeniging te Middelburg „Uit het volk, voor het volk" is van af 20 dezer tot Zondag 4 April a. s. eene tentoonstelling van schilderijen op het stadhuis aldaar geopend. De catalogus, welke ons welwillend werd toege- zonden, en die op ons bureau voor belangstellenden ter inzage is gesteld, bevat meer dan 100 stukken van een 7 2tal verschillende schilders en schilderes- sen uit Nederland en Belgie, waaronder velen, die, op dat gebied, hun nameu reeds met roem bekend zijn. De tentoonstelling is dagelijks van 1 tot 4 uur en op Zon- en feestdagen, alsmede des Donderdags van 11 tot 4 uur geopend; de toegangsprijs be- draagt 25 cent. Heden middag had alhier een droevig ongeluk plaats; H. J. Valk, op een boerenwagen met twee paarden bespannen gezeten zijnde, wildo, doordien de paarden schrikten en op hoi gingen van den wagen springes met het ougelukkig gevolg, dat hij op het hoofd term der kwam en op de plaat3 dood bleef; zijn lijk is later naar zijne woning vervoerd. Z. M. heeft op verzoek aan C. J. A. Fercken en A. C. N. Grenu, beiden als 2e luiten. bij het 5e bat. rustende schutterij in Zeeland, een eervol ontslag verleend. Tevens zijn bij Koninklijk besluit bij het 5e bat. rustende schutterij in Zeeland benoemdtot kapitein J. A. Pateer Ez., thans 2e luiten. en Mr. F. J. F. M. Walter, vroeger 2e luiten. bij de dd. schutterij te Breda; tot le luiten. J. B. Stevens, thans 2e luiten., tot 2e luiten. P. Bauwens, thans korporaal, en P. J. van Braband, than3 schutter. Stoppeldijk, 24 Maart. De harinonie Amphion alhier zal op Maandag den 29 Maart e. k. (2e Paasehdag) des namiddags 4 ure, op het dorp Rapenburg een concert geven. Moge het met mooi weer en een talrijk publiek begunstigd worden. Lamswuunle (Hontenisse,) 22 Maart. Eenige weken geleden werd door eenige bewoners van het zuidelijk deel der gemeente aan Z. M. den Koning een ad res gericht tot scheiding der gemeente. Thans is bij adressanten als antwoord daarop van den Minister van Binnenlandsehe zaken, namens Z. M. bericht ontvangen, dat geen grond is gevonden om aan liun verzoek te voldoen. De heer A. J. Westhoff, sedert 6 October van het vorige jaar predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Axel, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Gorinchem; genoemde predikant komt ook voor op een gemaakt zestal naar Alkmaar. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben be- paald, dat de verkiezing van een lid der Provin eiale Staten, ter vervanging van Jhr. F. C. de Casembroot, overleden in het hoofdkiesdistrict Tholen zal plaats hebben Dinsdag 6 April 1880 en de herstemming zoo noodig Dinsdag 20 April daaraanvolgende. Een staaltje van minder prijzenswaardige tak- tiek kan men vinden in bet afdeelingsverslag over de conventie met Belgie. Het luidt tamelijk on- gunstig; maar dat heeft 't met meerdere verslagen geineen. Doch de manier waarop verschoonende redenen worden aangevoerd is treffend. uNietdan om zeer overwegende redenen moet een tractaat, vooral ook een tractaat met eene naburige, zoozeer bevriende mogendheid als Belgie, worden verworpen." Zeer juist. Maar waar blijft dit internationaal be lang een pagina verder? Daar leest men: //Ilet Belgische Ministerie stelt grooten prijs op het tot stand komen der conventie. Zijne staatkundige positie, de invloed, dien voor twee jaren de loop j der verkiezingen te Gent op zijn optreden heeft i uitgeoefend, moet deze staatslieden nopen, iets wezenlijks ten bate dier stad te doen." Dat nu is minder een internationaal belang tegenover eene mogeiidlieid dan een persoonlijk belang tegenover een Ministerie. Of wij, Nederlanders, precies ge- roepen zijn daarvoor op te treden, scbijnt twijfelachtig. Intusscben kan men voor zeker aannemen, dat de conventie met Belgie niet zal worden verworpen. Men schrijft uit Hansweert: Zeker tot groot genoegen van bet reizend publiek kan ik rnede- deelen, dat er weldra eene groote en ook zeer gewenschtc verbetering zal gebracht worden in de aanlegplaats alhier der spoorboot Walsoorden- Ylake, waardoor de passagiers bij elken waterstand gemakkelijk en zonder eenig gevaar van en aan boord kunnen komen. De wakkere directie der spoorboot zal nl. voor eigen rekening een doelmatigen steiger doen bouwen op eene door den waterstaat aan te wijzen plaats. Het opmaken van teekening en bestek heeft reeds plaats gehad, zoodat de passagiers weldra geen vrees meer zullen behoeven te koesteren om bij het zicb in- of ontschepen alhier den hals te breken of tegen wil en dank hunne opwachling te maken bij vorst Neptunus. Te Borssele werd Vrijdag 11. door het bestuur der waterkeeriug van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calainiteusen polder Borssele aanbesteedde herstelling van sehade door storm en ijsbeweging op 30/31 December 1879 en 1 Januari 1880, in twee perceelenhoofdzakelijk be- I staande in herstel van Vilvoordsebe steenglooiing, vernieuwing van rijsbeslag en perkoenpalen, benevens leverantie van paien, steen en puin.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1