RUITENLAND. BURGERLIJKE STANdT Telegraphische berichten. gemengdeTberichten. AXEL. BOSCHKAPELLE. HONTENISSE. SAS VAN GENT. spannende speculanten hun voorraad niet tegen don hoog opgejaagden prijs van de hand kunnen zetten. Roode tarwe, waarvan de prijs tot 1 dol. 60 was opgedreven, is nu gedaald tot 1 dol. 47. De afgeloopen week waren de verschepingen uit de Atlantische havens 74,000 qrs. naar het Vereenigd Koninkrijk en 80,000 qrs. naar het vasteland, en die uit Californie 100,000 qrs., wat niet zeer groote hoeveelheden zijn. Bij het toenemend aanbod uit Rusland, Egypte en Indie is nog vermindering van den Amerikaanschen uitvoer te wachten. Uit Rome wordt gemeld, dat Paus Leo van Koning Leopold een telegram heeft ontvangen, waarin de Koning de verloving van zijne dochter met prins Rudolf mededeelt, en den zegen van den Paus voor het jonge paar vraagt. De Paus heeft onmiddelijk den Koning en de Koningin, benevens de verloofden geluk geweuscht en aan deze laatsten zijn apostolischen zegen gezonden. Van de 10 ons bekende bergtunnels voor spoor- wegen, overtreft de jongste gegravene, die door den Alpenreus, den St. Gotthard geboord werd, en dezer dageu voltooid werd, alle andere in iengte. Volgens de laatst gedane opmetiugen heeft deze tunnel een Iengte van 3 palm boven de 14,912 Ned. meter, of 7,7 meter korter dan men hem altijd geschat heeft. Een voetganger, die met de bekende snelheid van 53/9 Ned. mijl per uur zich beweegt, zou, indien hij deze tunnel wilde doorwandelen, daar- toe noodig hebben 2 uren 41 min. en iets meer dan 3 seconded. Het boren van zulk een opening dwars door het hart van een der ,/Oudste zonen der aarde" mag met voile recht aanspraak maken een reuzenwerk te zijn. Het Engelsche parlementslid Jenkins heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om ge- vaarlijke vertooningen tegen te gaan. Onder anderen wordt voorgesteld, dat bij het werken met trape ziums, springen, duikelen euz. de akrobaat niet hooger mag kunnen vallen dan zes voet, hetzij op den grond of in een wel bevestigd net. Gevaar- lijke toeren worden voor vrouwen en kinderen onder de veertien jaren verbodenb. v. het hangen aan trapeziums, stokken of touwen met het hoofd naar beneden, en het daarbij met de tanden of armen vasthouden van zware gewichten. Vertoo ningen, waarbij iemand op eene of andere wijze meer dan zes voet wordt voortgeworpen, worden ook verboden. De fabrikant Kiinkele te Mezingen in Wur- temberg heeft een rijkspatent genomen voor lederen tanden in raderwerken. Deze tanden geven een rustigen, veerkrnchtigen gang, zij zijn zeer duur- zaam en behpeven niet gesmeerd te worden, zij worden vervaardigd uit ruw, ongelooid butfclleder; dit wordt zorgvuldig ontdaan van het aanhechtend haar en vleesch, in stukken gesneden en deze op elkander gelijmd totdat de vereisehte dikte is verkregen. Het lijmen geschiedt onder zeer sterken druk in eene hydraulische pers; men zet de drukking zoolang voort tot dat de fijm hard is geworden. De tanden worden alsdan uitgezaagd en afgeschaafd tot den verlangden vorm. Het bestuur der Nedeilandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft zich als hoofd- commissie geconstitueerd voor de in 1881 te Scheveningen te houden internationale tentoon- stelling voor visscherij-gereedschappen. De heer W. H. Keun, zooals men weet onlangs in het Politieblad gesignaleerd, heeft thans de boete be- taald waarvoor hij door de rechtbank te Middelburg wegens het gebruik maken van een niet meer geldig retourbiljet veroordeeld werd. Bij de godsdienstoefening in de Herv. kerk voor de militaircn van het instructie—bataljon te Kampen zal voortaan de diakendienst door onderofficieren worden waar- genomen. Voor dezen, schrijft de berichtgevsr, zullen de soldaten, met het rondgaan van het armenzakje, ongetwijfeld meer ontzag hebben dan voor de kerkelijke collectanten. Te Balk hebben een paar mannen eene hoogbejaarde vrouw met een meS gedreigd, omdat deze het kind van een hunner zou hebben „betsjoend" (betooverd). Volgens officieele opgaven hebben de sporen in ons land reeds de Iengte bereikt van 3 millioen 127,822,28 Nederlandsche meters. Een wandelrit langs de sporen in Nederland zou 560 uren gaans vereischen. De hoofdonderwijzer te Nederhorst Den Berg is in 't water omgekomen, de deur zijner woning werd open en zijn lijk in het water ge- vonden. Bij het afbreken der Adelbert-kapel in den dom te Praag, heeft men het gebeente ge- vonden van den heiligen Adelbert, die den 23 April 789 door de heidensche Pruisen is vermoord. Het werk werd onmiddelijk gestaakt en de kapel is voorloopig gesloten. In de bibliotheek van Nice is een eigenaardig handschrift gevonden van een Prinses de Monaco (Laura de Gramont) van dezen inhoud: „Ik bemin den heer De Lanzoua. Het is de man van het ijzeren masker, broeder van den grooten Koning Lodewijk XIV." In het h6tel du Louvre te Parijs is dezer dagen een vreemdeling des nachts een som van 20,000 francen aan bankbiljetten ontstolen. Hij had de onvoor- zichtigheid gehad deuren nog vensters te sluiten. Een Berlijnsche huisvrouw had onlangs peradvertentie een dienstbode gevraagd. Den volgenden dag meldde zich een jonge dame aan die eerst haar visitekaartje naar binnen zond. Zij kwam zich presenteeren als keukenmeid! De indirecte be- iastingen in Erankrijk voor de maand Februari overtroffen de raining met 2,296,000 frs. en die van Februari 1879 met 4,956,000 frs. Men schrijft uit Amsterdam Knuitf, de moordenaar zijner zuster, die zich als dienstbode bevqnd ten huize van den heer Corver Hooft, is, naar ik verneem, verklar.rd niet krank- zinnig te wezen. Hij zelf heeft tegenover den rechter-commissaris verklaard: „Ik ben niet krank- zinnig; als men mij in vrijheid laat, dan snij ik weder eene vrouw den hals af. Ik kan het niet laten." Ten huize van de vermoorde zijn verschil- lende teekeningen gevonden van de wijze, waarop men iemand kan onthalzen, bovendien werden er verschillende touwen gevonden, die volgens zijne j verklaring bestemd waren om zijn slachtoffer te binden. De dader lijdt aan eene afschuwelijke ziekte, die hem op zekere oogenblikken een af keer geeft voor het vrouwelijk geslacht. Knuiff is stevig gebouwd; een man van een voet of zes en breed in de schouders; zwaar en zwart van haar en baard, maar bleek als had men hem vergeten te begraven. Hij was een knap werkman. De Meuse verhaalt, dat Prinses Stephanie, toen zij elf jaar oud was in een Almanach de Gotha bladerde en door haar zuster, die toen ver- loofd was met den hertog van Saksen-Coburg, ge vraagd werd, wat zij zocht. Hierop antwoordde zijwel een man," en op de vraag of zij er een gevonden had: „ja, den aartshertog Rudolf van Oostenrijk." Te Brussel ontsnapte jl. Douderdag op de vee- markt een stier uit de handen zijner geleiders. Het woedende dier nam de vlucht, in de richting der Vlaamsche—poort. Groote ongelukken waren te vreezen. Reeds had een werkman een verschrikke- lijke wonde bekoinen. Het dier was juist op de brug van het kasteeltje, toen twee gendarmen hunne karabijnen op hem losten. Het deed een sprong en tuimelde in de vaarl, waar drie nieuwe schoten een einde aan zijn leven maakten, doch niet voor dat het nog een werkman, die het wilde opvangen, aan het hoofd gewond had. \erleden week stonden meer dan 3000 per- sonen op den Boulevard de Sebastepol eene zonder- linge jacht te bewonderen. Dieven waren op den zolder eener woning gevlucht en van daar op de daken der huizen. De agenten van politie dach- ten dat het hunne plicht was, de dieven te volgen en aldus begon op de daken der huizen eene ge- vaarlijke jacht, die verscheidene uren duurde. Eindelijk kreeg de politie eenige der luehtwandelaars in handen. In Duitschland worden thans in groote hoe veelheden glazeu larapenpittea gemaakt, die het voordeel hebben dat zij geen onaangename lucht na het branden behouden, niet verteren en geen vonken afgeven bij verdragen van de lamp. Men beweert verder dat zij helderder branden, minder petroleum verbruiken en een stiller vlam geven dan katoenen pitten. Vijf bruiden te gelijk te hebben is een kunst- stuk waarvoor te Berlijn een huip—postbode terecht stond. De man had in zijn leven al zooveel bil lets doux gesteld, dat hij eindelijk doorloopend in verliefde stemming verkeerde en met alle knappe dienstmeisjes, die hem de deur openden, een praatje rnaakte en verkeering zocht. Bij vijf gelukte dit en geruimen tijd wist de man niet, hoe vlug hij maar loopen zou, om toch aan alien een deel van zijn tijd en zijn gezelschap te schenken. Eindelijk werd het hem toch te druk en op een goeden dag bleef hij weg. De vijf verlaten schoonen dienden echter, ieder voor zich, een aa^klacht in tegen den trouwlooze, die, behalve haar hart, ook bare spaarduitjes gestolen had en later verschenen de dames met den boosdoener voor de rechtbank. De ontmoeting moet roerend zijn geweest. 's Craven huge. Heden is alhier overleden Jhr. Mr. J. K. J. de Jonge, griffier van de Eerste Kamer, adviseur van het Rijksarchief, secretaris der commissie voor de Noordpooltochten, tevens bekend als kundig historieschrijver. Van 1 tot 15 Maart 1880. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkiugen. 12 Maart. Leendert Wie- land, oud 21 j., jm. en Hendrika Adrians Scheele oud 20 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Willem, z. van Elisabeth Siervogel. Job Leouardus Mariuus, z. van Cornelis Boot en van Bartelina van Westen. 5 Maart. Catka- rina, d. van Louis de Fouw en van Johanna Pieter- nella Maas. Sara Johanna, d. van Johannis Cornelis de Recht en van Pieternella Pladdet. 9 Maart. Pieter- nella Elisabeth, d. van Gecrard Meulenberg en van Maria Cornelia van Wijck. Maria, d. van Pieter van Alteu en van Anna de Klerk. 11 Maart. Jacobus Johannes, z. van Johannes Jacobus Versiuijs en van Maria Jozina van llerp. Jacob, z. van Adriaau de Zeeuw en van Elizabeth Jolijt. 13 Maart. Maria Jacoba, d. van Jacob de Jonge en van Adrians Riemens. 14 Maart. Jacobus, z. van Jacobus Pieter Vercouteren en van Cornelia Susanna Scheele. Overlijden. 7 Maart. Jan Eranciscus van Eerden- burg, oud 40 j., echtg. van Rosalia van de Weger. 13 Maart. Magdalena Jacomina Bedet, oud 2 w., d. van Anthonie en van Elisabeth Dobbelaar. Joos Willem van den Berge, oud 25 j., z. van Michiel en van Cornelia van den Heuvel. Geboorten. 1 Maart. Neeltje, d. van Petrus Diele- man en van Maria de Feijter. 2 Maart. Prans, z. van Daniel Riemens en van Maria de Bruijne. 5 Maart. Maarten, z. van Jan van Dixhoorn en van Jacomina Huijssen. Overlijden. 2 Maart. Sophia van Aersele, oud 88 j., wed. van Hubaltus Baetens. 9 Maart. Johannes de Visser, oud 70 j., echtg. van Catharina Jansen. Overlijden. 12 Maart. Een als levenloos aange- geven kind van het vr. geslacht van Paulus Destombes en van Apolonia van Dam. 14 Maart. Levina Catha rina van KruijssSn, oud 68 j., weduwe van Adriaan van Wolffelaar. Geboorten. Amelia, d. van P. M. van Trappen en van P. Piron. Maria, d. van A. Willems en van C. J. Valck. Josephus Johannes, z. van G. van de Voorde en van P. Cammaart. Eduard Cornelis, z. van P. de Maat en van R. T. de Meijer. Bernardus, z: van P. Staelens en van A. C. Bleijenberg. Ludovicus Augusti- nus, z. van J. de Maat en van S. C. Vereecken. Josephus, z. van J. F. Tieleman en van Elizabeth van Swaal. Petrus Augustinus, z. van H. P. Morres en van P. Roeland. Apolonia, d. van P. A. de Cleppe- laar en van H. Beekmau. Overlijden. Cornelis vau Damme, oud 74 j., echtg. van A. Pieters. Jacobus Vervaat, oud 8 j., z. van P. A. Vervaat en van -J. C. Hamelink. Anna Catha rina de Maat, oud 68 j., echtg. van P. Schelfhout. Pieter Johannes Lemsen, oud 4 w., z. van C. Lemsen en van R. Eijsackers. Cornelia van Dommelen, oud 75 j., wed. van A. van der Hooft. Gijsbregt Johannes, Adriaausens, oud 21 m., z. van P. A. Adriaansens en van A. Pateer. Geboorten. 13 Maart. Leouie Maria, d. van Petrus Sifridus de Causmaecker en van Juliana de Moor. Charles Louis, z. vau Leo Goethals en vau Pelagia vau llaele. 14 Maart. Mathilda Victoriua, d. van Johannes Petrus Bosman en van Johanna Francisca van der Linden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2