TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen Nieuws- en Advertenlieblad voar Zeeuwsch-Vlaanderen. BIJVOEGBEL Zaterdag 13 Maart 1880. No. 1547. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbiink te Middelburg. GEMENGDE^BERICHTEN. TAN DE De rechtbank beeft in hare zitting van 9 Maart de volgende uitspraken gedaau: S. en L. van YV., te Zaaraslag, ter zake van poging tot eenvoudige diefstal door twee personen te zamen en in vereeniging gepleegdieder veroordeeld tot 14 dagen cellulaire gevangenisstraf. P. de Z., oud 73 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van lastor; vrijgesproken. A. B., oud 48 jaar, werkvrouw te Huist, ter zake van mishandeling; veroordeeld tot f 20 boete of 3 dagen cellulaire gevangenisstraf. J. P. de N., oud 36 jaar, arbeider te Hontenisse, ter zake van bedelarijveroordeeld tot 7 dagen cellu laire gevangenisstraf. J. H., oud 34 jaar, landbouwer te Kapellebrug, ter zake van mishandeling; veroordeeld tot 8 dagen cel lulaire gevangenisstraf. H. V., oud 18 jaar, landbouwersknefcht, en P. van P., oud 23 jaar, arbeider, beide te Clinge, ter zake van mishandeling; de eerste veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf en de tweede tot f 5 boete of 2 dagen cellulaire gevangenisstraf Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 78 centiemen tot fr. 1,02, stieren, koeien en runderen 68 tot 89 en vette kalveren 90 cen tiemen tot fr. 1,45; opslag twee centiemen; alles per kilo levend gewicht, De markten waren middelmatig bezet. Yette varkens fr. 1,06 tot fr. 1,16; opslag zes. centiemen; mede per kilo levend gewicht. De markten waren ook middelmatig bezet. Do handel in vlas was steeds achteruitgaande. Er werd per drie kilo's besteed; te Aalst fr. 4,00 tot fr. 5,25, te Mechelen fr. 4,35 tot fr. 5,49, te Zottegem fr. 3,90 tot fr. 4,90, te St. Nicolaas fr. 4,50, te Deinze fr. 4 tot fr. 5, te Thielt fr. 5,75, te Brugge fr. 4,61. Door den landbouwer G. Hoogendoorn te Zevenhuizen werd jl. Dinsdag de eerste grasboter aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Uit Groningen wordt gemeld, dat de strenge winter meer en tneer blijkt veel minder kwaad aan de wintergewassen te hebben gedaan dan velen vreesden. Op vele plaatsen begint het veld reeds een schoone groene tint te verkrijgen. - De lieer Siemens heeft te Louden verrassende proeven genomen, waaruit blijkt, dat planten, die aan zonlicht bij dag en aan electrisch licht bij nacht worden blootgesteld, beter en sneller groeien dan zij, die alleen zonlicht bij dag hcbben. In de Royal Society te Londen vertoonde Siemens een pot met tulpen in knop, die door electrisch licht in drie kwartier in vollen bloei stonden. Een onzer oudste letterkundigen en dichters, die, in spijt van zijne hooge jaren, nog altijd onvermoeid werkzaam was, Dr. J. J. F. Wap, is op vier en zeventigjarigen leeftijd overleden. Yoor de betrekking van armengeneesheer te Donker- broek, op een traktement van f 900, met vooruit- zicht op een flinke praktijk, heeft zich geen enkele sollicitant opgedaan. Het gemeentebestuur van Appingadam heeft een blijk van groote vlugheid gegeven. Het heeft de op de volkstelling be- trekkelijke stukken reeds opgezonden ter provinciale griffie te Groningen. Te Kloosterveen heeft een kind van een arbeider, zich zoo deerlijk gebrand aan eene met kokende spijs gevulden pot, dat het na hevige pijnen aan de bekomen wonden is overleden. Naar men mededeelt, bedraagt het tekort der verleden jaar te Arnhem gehouden tentoonstelling 33 pCt. van htt waarborgfonds. Ware de wedstrijd op het gebied van nijverheid niet gehouden, dan zou eene winst van f 20,000 behaald zijn. Te Maastricht verwekt veel opziens een voorgenomen huwelijk van een vrouw, die 22 jaren non en als zoodanig 17 jaren in het gesticht Calvarienberg ziekenver- pleegster is geweest. Haar toekomstige echtgenoot is een voormalig bediende van gemeld gesticht. Te Leeuwarden kregen twee knapen op de straat twist met elkander, waarbij zij spoedig handgemeen werden. Orn zich te verweren, trok de een zijn mes, waarmede hij den ander vrij ernstig aan een der armsn verwondde. De dader is in hechtenis genomen. Uit de vest, in de nabijheid van de Klomppoort te Weesp is het lijk opgehaald van een man, die zich vermoedelijk in den nacht, ten gevolge van huiselijke oneenigheden, in het water heeft geworpen. De ongelukkige laat eene vrouw met zes kinderen na. Eene gehuwde vrouw te Z iltkamp, wier man sedert lang als varens- gezel afwezig was, moet haar kind, waarvan zij kort te voren was bevallen, hebben vergiftigd. De vrees of misschien de overtuiging dat dit kind niet uit den wettigen echt was gesproten, schijnt de ontaarde moeder tot die gruwelijke daad te hebben geleid. Uit Hoorn wordt bericht, dat aldaar een man in hechtenis genomen is, die getracht zou hebben, zijn kind te verdrinken. Een knaap, die er getuige van was, waarschuwde een soldaat en dezen gelukte het de euveldaad te verhinderen. Te Overschie heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij een der twistenden een diepen messteek heeft gekregen. De dader is gevat en gevankelijk naar Rotterdam gebracht. Te Everdingen bij Kuilen- burg is de vrouw van een herbergier, Dins'dag- morgen, terwijl zij het onbijt voor hare kinderen gereed maakte, plotseling doodgebleven. De Fransche ex-Keizerin Eugenie vertrekt den 26 op Goeden Vrijdag van Southampton naar de Kaap de Goede Hoop. Bij hare terugreis zal zij ook St. Helena bezoeken. In een jaar werden te Londen 236 personen door ongelukken op straat gedood en 3319 overreden. Dr. Marulis, die in Turkije door roovers gevangen genomen was, is tegen een gering losgeld in vrijheid gestsld. Een Engelsch soldaat, te Glasgow in garni- zoen, had op een Zondag morgen plaats genomen in de bank der hoofdkerk om de godsdienst- oefening bij te wonen. In plaats van een prayer- book (kerkboek) haalde hij een spel kaarten te voorschijn, waarin hij met de meeste aandacht ging lezen, als ware het een stichtelijk boek. Deze handelwijze gaf spoedig ergenis. Door den bank- bewaarder werd hem gelast de kaarten op te bergen. De soldaat hoorde dit bevel met de grootste kalmte aan, zooder evenwel er zich aan te storen. Na afloop der godsdienstoefening begaf de bank- bewaarder zich naar den garnizoens kommandant om den soldaat aan te klagen. De kommandant deed hem voor zich komen en vroegy wat hij te zijner verontschuldiging kon aanvoeren. „Ik ben maar een arme duivel, kolonel." antwoordde de soldaat, „een die buiten zijne soldij van een shil ling daags geen penny meer ontvangt, en een shil ling is nauwelijks toereikend om in de allereerste dagelijksche behoeften te voorzien. Aan boeken koopen valt dus niet te denken. Ik behelp mij dus," vervolgde hij, de kaarten voor den dag ha- leude, ,/inet deze korte uittrekselen van wat men onontbeerlijk weten moet. Zie ik b. v. een aas, dan doet mij dit denken aan de eene alles schep- pende en onderhoudende macht; de twee herinnert mij aan de beide testamenten, oud en nieuw; de drie aan de jongelingen in den vurigen ovende vier aan de schrijvers der vier evangelien; de vijf aan de vijf maagden, die haar laqapen brandende hielden tot de kornst van den bruidegomer waren wel is waar tien, doch de vijf andere waren dwazen en daaraan denk ik dus niet. Bij de zes denk ik aan de zes scheppingsdagenbij de zeven aan den sabbathdag; bij de acht aan de acht vrome zielen die bij den zondvloed gered werdeu; bij de negen aan de negen ondankbaren die van hunne melaatsch- heid genezen, vergaten terug te komen, om te bedan- kenbij de tien, waaraan zou ik daarbij beter kunnen denken dan aan de heilige tien geboden De vrouw is mij het leerzaam beeld der koningin van Scheba, die een verre reis deed om bij Koning Salomo lessen van wijsheid te gaan halen. De heer zegt mij dat ik naar Gods gebod raijn Heer en Koning George als een trouw soldaat moet dienen." ,/Alles goed en wel," zeide de kolonel, „rnaar waarom hebt ge den boer overgeslagen „Bij den boer," antwoorde de soldaat, ,,denk ik ook wel iets, doch misschien zoude u het mij kwalijk nemen, indien ik zeide wat." „Ik geef u permissie het te zeggen," zeide de kommandant. „Nu dan, kommandant," hernam de soldaat, „bij den boer denk ik, dat er op Gods wijden aardbodem geen lomper vlegel is dan deze bankbewaarder, die mis schien, zijn levenlang met de kaarten heeft ge- speeld en er nooit ingevonden heeft wat ik er dagelijks in zie. Want ook een almanak is dit spel voor mij. Tel ik alle oogen bij elkander dan krijg ik er drie honderd vijf en zestig, dus juist zooveel als er dagen in een gewoou jaar zijn. Er zijn twee en vijftig kaarten, dat is het aantal weken. Ik heb derhalve al naar gelang van behoefto en omstandigheden met dit spel kaar ten een kerkboek, een almanak en een amusement bij mij; en mijne schuld is het niet, dat die uil van een bankbewaarder daar niets van begrepen heeft. Een schandelijke daad is in den nacht van Zondag op Maandag te Heinkenszand gepleegd bij den landbouwer M. K. Men heeft een zeug, die binnen enkele dagen verwacht werd te zullen be vallen, met een mes een diepe snede aan het onderlijf en in het achterdeel toegebracht. De dader van dit snood opzet en van deze wreede baldadigheid is nog niet ontdekt; moge hij spoedig in handen der justitie vallen Eene vrouw, die reeds geruimen tijd met haar man in oninin leefde, liep eindelijk wanhopig naar den president van de rechtbank met verzoek om scheiding. Deze waardige ambtenaar hield een lang betoog, om haar tot verzoeningsgezindheid te bewegen en besloot zijn rede met de woorden: yGeloof me, vrouw, het beste wat ge kunt doen, is dat ge uw man vergeeft." //Ja, dat heb ik al willen doen, maar de rakker neemt het niet in." W;in bestedi ri'jf. Op Vrijdag, 19 Maart 1880, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het eenjarig onderhoud van eenige werken bij de Oude Hoeve, aan de noordkust van het eiland Schouwen, behoorende tot de zee- werken in de provincie Zeeland. (Raming f 5110 Deze aanbesteding zal gescliieden bij enkele in- schrijving, volgens art. 9 15 van het bestek. Zeetijdingen. Van 9 tot en met 11 Maart zijn in deze baven binnen- gekomen, bestemd voor Gent, de volgenriezeeschepen als: 10 Maart. Eng. stoomb. Whimbrel, knp. Booth, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb M ma, kap. Pisk, van Londen met stukg Eng. sloep Lady Sondes, kap Millsted, van Lwinu met tarwe. Nederl. kof Paulina, kap. Koning, van Koningslierg met tarwe. Ian 9 tot en met 11 Maart zijn uit deze haven ver- trokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen 9 Maart Noordsche bark Kerdalia, kap. Petersen, naar Arendal met ballast. 11 Maart. Eng. stoomb. Stantons, kap Backer, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Wricbt, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole, met stukg. Eng. schooner Glynn, kap. Edwards, naar Bristol met ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den ijzeren weg te hebben gelost en geladen: 10 Maart. Eng. stoomb. Marquis of Lome, kap. Browning, naar New-Castle ledig, 11 Maart. Eng. stoomb. Argyle, kap. Sohetliff, naar Londen met stukg. Van 9 tot en met 11 Maart werden langs de Oost- sluizen alhier 53 binnenvaartuigen op-en 35 afgesebut. 302dc 8 t a a t s I o t e r ij. Prijzen van f 100 en dtarboven. 4e Klasse. Trekking van 9 Maart. 1000 no. 26 15967. j 400 3312 11260 12919 15349 16196 17376. 200 7869 17048 17735. 100 170 1)462 12726 16279 17095 18897. Trekking van 10 Maart. 2000 no. 2669. 1500 11160. 1000 2535 14489. 400 1111 5631 6467 8764. 200 3589 3695 7700 14158 18969. 100 8165 11512 14622 16638 19684. Trekking van 11 Maart. 1000 no. 12853 14171 18890. 400 3491 4702 6386 7287 20954. 200 20459 20788. 100 4854 6032 7990 11601 19995 20852.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 5