ADVERTEETlEN. MiMijMptiiMer en KaiBrtotapr Telegraphische berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. HANDELSBER1CHTEN. lijke familie met de verloving van Prinses Stepha nie te feliciteeren. Prinse9 Stephanie-Clotilde-Louise-Hermine-Marie- Charlotte, hertogin van Saksen, is te Laeken ge- boren den 21 Mei 1864 en is du9 nog geen 16 jaar oud. De aarshertog Rudolf, Kroonprins van Oostenrijk, erfgenaam van den troon is den 21 Augustus 1858 geboren en 21 jaar oud. Hoewel de jonge Prinses nog weinig bekend is, heeft echter de Brusselsche bevolking menigmaal de gelegenheid gehad hare bevalligbeid en lieftalligbeid op prijs te stellen, zoodat zij als de aanstaande Keizerin van Oostenrijk veel doet verwachten. De Kroonprins wordt door de verschillende Belgische bladen als een kundig en goed onderwezen Prins geroemd. Een Eransch ingenieur, Daubourg genaaind, moet een nieuw middel hebben uitgevonden om groote schepen over landengten te vervoeren, hoe week daar de grond ook moge zijn. Men zal er eerstdaags een proef mede nemen te Argenteuil, waar een schip van 2000 ton uit het water gelicht en op rails naar een ander punt aan den oever der rivier gebracht zal worden. Blijkens berichten uit Kaapstad was te Heidel berg door de hoofden der boereu eene vergadering gehouden, waarin de heer Paul Kriiger een zeer vredelievende rede had gehouden. Hij stelde voor, dat het comite der boeren, bij de samenkomst op 8 Maart te Potchefstroom, ter beraadslaging over de maatregelen, welke in verband met de inhechtenis- neming van de heeren Bok en Pretorius moesten genomen worden, ook van gedachten zou wisselen over de middelen tot aanknooping van vriendschappe- lijke betrekkingen met de Britsche regeering. Uit Spezzia wordt gemeld, dat een der ka- nonnen van het zeeschip Duilio gesprongen is. Er werd met dit kanon proefnemingen gedaan, die door eene korumissie van vlagofficieren, waaronder drie admiraals, werden bijgewoond. 28 schoten waren reeds uit het kanon gelost; bij het 29e barstte bet. Zes der omstanders werden gekwetst. De staat lijdt door het springen van dit kanon een schade van 325,000 francs. Zitting van Vrijdag 5 Maart. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren de Jonge, Joz. de Feijter, Jacs. de Feijter, Harte, Dees, Grenu en Moes. De notulen der vergaderingen van 5 en 16 December 11. worden, na lezing van den secretaris, goedgekeurd. Aan de orde was het behandelen van het kohier van den hoofdelijken omslag en dat der belasting op de honden; wordt besloten beiden te behandelen in eene afzonderlijk daarvoor te beleggen vergadering. Ingekomen waren het verslag van het onderwijs in de geineente over 1879; hierop wordt besloten, hetzelve aan de leden ter lezing te zenden. Een verzoek van den hulponderwijzer J. Ver- schuren om eervol ontslag tegen 1 Mei a. s. of vroeger, zoo de verzoeker zulks noodig acht; met algemeene stem men wordt besloten, het verzoek in te willigen. Een verzoek van de hulponderwijzers P. J. van de Sande en F. Faas om tegemoetkoming in huis- huur, even als bun medehulponderwijzer L. Schip- horst genietop voorstel van het dagelijksch bestuur wordt de beslissing hieromtrent verdaagd tot na de invoering van de uieuwe wet op het lager onderwijs. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad, om eenige ontstane tekorten op de begrooting van 1879 en 1880 te dekken door af- en overscbrijving van den post van onvoor- ziene uitgaven; deze tekorten komen voort wegens uitgevoerde werkzaambeden, vroegere raadsbesluiten tot verbooging van tractementen enz. en o. m. door een raadsbesluit van heden om eene grati- ficatie te schenken van f 55,aan de brigade marechaussee alhier voor bewezene diensten bij de gemeeiitepolitie. De eigeiiaar der militaire woningen op het zandplein, de heer E. van der Bent, vraagt den raad om den grond, waarop de buisjes staan, tot dusver op naam der gemeente staande, op zijn naam te mogen zetten. Wordt besloten adressant te kennen te geven, dat de raad daartegen geen bezwaar heeft, doch wenscht te wachten tot 1885, wanneer de verhuur der woningen zal zijn verstreken. De onderhandeling van bet dagelijksch bestuur omtrent het ontwerpen van een bepaald plan met de heeren A. Yisser en A. C. N. Grenu, betreffende het bouwen en rioleeren van de Tholensstraat en de daaraan gelegene gronden van den heer Grenu, hebben geen uitslagopgeleverd, waarom burgemeester en wethouders aan den raad in overweging geven, om hen te ontslaan van den opgedragen last en eene commissie te benoemen, om die zaak verder te regelenna breedvoerige bespreking wordt besloten, de onderhandelingen niet verder voort- tezetten en aan den heer Yisser te berichten, dat de raad zicb boudt aau het besluit, genomen in zijne zitting van 27 Juni van het vorige jaar. De secretaris leest de verschillende stukken, welke met den Minister van oorlog zijn gewisseld omtrent het dempen van het gedeelte voor den Zuidbeer tot het verbinden van den toegangsweg naar het spoorwegstationuit die stukken blijkt, dat de Minister niet genegen is, om dat gedeelte te doen dempen, doc'n dat hij geen bezwaar heeft, dat voor rekening van de gemeente het bruggetje, gelegen over den Zuidbeer, wordt verlegd, en daarvoor een brug wordt geplaatst, geschikt voor voertuigen. Na deze verklaring van den Minister heeft het dagelijksch bestuur zicli in onderhandelingen ge- steld met de direction van de spoorwegen Mechelen Ter Neuzen en GentTer Neuzen, om voor ge- zamenlijke rekening een brug te leggen. Bij die onderhandelingen heeft het dagelijksch bestuur kennis gemaakt met den administrateur van de lijn GentTer Neuzen, den heer O. Groverman en hem den wenscb doen kennen, vroeger in den raad geopperd, om in het belang der bewoners van Sluiskil de treinen op dat ge- hucht te doen stilstaan tot het op- en afnemen van passagiers, benevens om des Vrijdags den trein, welke des middags uit Gent naar Zelsaete vertrekt, tot Ter Neuzen te doen rijdenaan dat verzoek werd reeds welwillend voldaan. Yoor kennisgeving werd aangenomen a. Een adres van den gemeenteraad, gezonden naar de Tweede Kamer in zake de hangende kwestie, betreffende de conventie met Belgie; burgemeester en wethouders verzoeken daarin om de belangen van Ter Neuzen wel te willen behartigen bij de aanstaande behandeling. b. Dat aan den Comrnissaris des Konings alle stukken zijn toegezonden, welke van wege bet gemeentebestuur naar de regeering zijn gezonden, betreffende de kwestie van het kanaal. c. Dat door burgemeester en wethouders een adres is gezonden aan den Minister van water staat, handel en nijverheid tot ondersteuning van een paar adressen, gezonden door de directie van den spoorweg Gent-Ter Neuzen, houdende verzoek 1°. om de vastgestelde aftapping van het kanaal dit jaar niet te doen plaats hebben, of zooveel mogelijk te bekorten. 2°. om een paardenspoor te mogen leggen van af het stationsterrein langs den rijksweg naar de Oostkolk, om tijdens het kanaal is afgetapt goede- ren te kunnen vervoeren. d. Een adres, gezonden aan de Ged. Staten, ver- zoekende den dienst van de stoomboot op de Wester-Schelde zoodanig te regelen, dat de namiddag- boot, welke nu uit Vlissingen ten 3 uur vertrekt eenige minuten later vertrekke en wel in ver- binding met den trein, welke te Ylissingea ten 3 uur 5 min. aankomt. e. Eenige brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten o. m. die tot goed- keuring van het supplement kohier hoofd. omslag en idem der belasting op de honden. Nog waren ingekomen eenige staats- en provin ciate bladen. De heer Grenu doet de opmerking, dat het paadje, gelegen aan de vestingwerken bij de Axelsche brug en toegang verleenende aan de bewoners van aldaar liggende schepen, oiibegaanbaar is. De voorzitter geeft de verzekering bij de directie van den waterstaat daarop de aandacht te zullen vestigen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zitting van Yrijdag 12 Maart. Voorzitter de beer J. A. van Boven. Afwezig de heeren: C. J. A. Fercken, J. de Smidt en J. C. Harte. Nadat de secretaris de notulen van de vorige vergadering heeft gelezen en deze door de vergadering zijn goedgekeurd, gaat de openbare zitting in eene geslotene over. Bij de heropening waren afwezig de heeren Mr. Dronkers en Grenu. De voorzitter deelt mede, dat in de geslotene zitting is behandeld het primitiof kohier van den hoofd. omslag over 1880, zooals dat door burge meester en wethouders is vastgesteldtwee reclames waren ingekomen, alseen van de wed. J. Lensen, die aangeslagen was naar een inkomen van /"7000; met algemeene stemmen was besloten dien aanslag te verminderen naar een inkomen van /"5000; een van J. Huijgens, die aangeslagen was naar een inkomen van f 750; met algemeene stemmen is die aanslag behouden. Volgens de verordening is het eindcijfer op de heffing van den hoofdelijken omslag tot een bedrag van hoogstens f 7500 in bet jaar. Het dagelijksch bestuur stelt voor, dat cijfer op te voeren tot f 8000, en daarop de vereiscbte goedkeuring aa« den Koning te vragen, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen; evenzoo wordt het kohier, behoudens goedkeuring, vastgesteld tot een bedrag van f 7581,35. Aan de orde is bet behandelen van het primitief kohier van de belasting op de honden, zooals dat door burgemeester en wethouders is vastgesteld; zonder beraadslaging wordt het kohier goedge keurd en vastgesteld tot een bedrag van f 118,50. Niets rueer te behandelen zijnde, wordt de ver gadering op de gewone wijze gesloten. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer zijn aangenomen 1°. met 61 tegen 5 stemmen de voorgestelde wijziging pensioens'oepalingen van de officieren van gezondheid bij de landmacht. 2o. met 36 tegen 32 stemmen de voorgestelde verhooging van tractamenten aan de leden van het militair gerechtshof. Maandag heeft de behandeling plaats van de verdere ter behandeling voorgestelde wetten. Dordrecht, 4 Maart. De aanvoer was heden vcldoende voor de kleine vraag. Tarwe 20 a 30 cent, Rogge 10 a 20 en Zomergerst 10 cent lager. Haver 10 a 20 cent hooger; Erwten 50 cent lager. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 10,50 a J' 11,10 mindere f 9,00 a J 10,5C. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche f 6,50 a f 7,40, Overmaasche f 6,00 a f 7,30. Gerst Zeeuw sche en Vlaamsche winter f 5,50 a f 6,80, Overmaassche f 4,50 a f 6,50, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 5,00 a J' 5,70, Overmaassche j 4,50 a f 5,50. Haver dunne f 3,00 a f 4,20. Dikke f 4,50 a J 5,50. Paardenboonen f 8,00 a f 9,20. Duivenboonen f 9,00 a J 9,50. Witte- boonen f 12,00 a f 16,00. Bruineboonen 12,00 a f 16,00. Erwten J 10,00 a f 11,00. Voeder f 8,00 a f 9,00. Koolzaad f 9,20 a J' 11,40. Lijnzaad 110 st. a 130 st. Lokeren, 3 Maart. 10 Maart. Tarwe, p. 106 1., fr. 23,00 a 25,00 23,00 a 25,00 fc°Kge, 17,25 18,50 17,25 18,50 Gerst, 15,00 16,00 j 15,00 16,00 Haver, p. zak 15,09 M 16,50 15 00 v 16,50 Overleden te Zaamslag den 7 Maart 1880, onverwacht en kalm, onze geiiefde moeder, de Wed. J. VAN PIENBROEK geb. De Smidt, in den gezegenden ouderdom van 80 jaren en 7 maanden. Uit aller naam, Th. VAN PIENBROEK. BgjiflSS'** De ondergeteekende heeft de eer aan stad- en landgenooten te berichten, dat hij zicb alhier als heeft geplaatst, zich beleefdelijk in ieders gunst aan- bevelende, noopt hij weder ieders vertrouwen waardig te maken, door prompte en civiele bediening. Ter Neuzen. D. VAN DEN BERGE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2