flo. 1546 Woensda^ 10 Maart 1880. 20e Jaars;am>. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNED LAND. abonnement. Ter Neuzen, 9 Maart. Ti n MiiiZE\scnr, i:iii iia\t ftr drie maanden binnea Ter Neuzen 1,Door het gdiecie Uijk 1,1b. Door geheel Belgie f 1,40. Men fibonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdiree- ■:ren en Brievenbushouders ADVERTENT!#^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. ftrootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag nnmiddag It!(IC nreu. Bit Mad veracbljnt Dlnsdag- en Vrljdagavond j 4. K. 6. It II O Y T te Ter Neuzen. F^olitieli Overziclit. Bijna geheel Europa lijdt in de laatste dagen J aan \,nihilornanie," onder den indruk der brood- dronken nihiiistische voorspellingen voor den 2n Maart gedaan. Het heeft met allerlei ijselijkheden zich zoo laten opwinden, dat het bijna geen dagblad durft inzien, uit vrees van alweer nieuwe ver- schrikkingen te lezen. Wie zal beschrijven, wat dien dag in sommiger verbeeldiug akeligs had moeten gebeurenZoowel in de societeit als in den kapperswinkel was de algeineene vraag: //Is er iets uit Rusland? Welnu! Er was niets ijse- lijks uit Rusland. Te midden eener erkentelijke bevolking beeft de Czaar feest gevierd, als waren er geen uibilisten in de wereld. Eensteininig, want zelfs de dolste nihilist moet bet vele goede, dat tot stand kwam in dit korte tijdperk, erkenneu, gaf de Russiscbe natie, tot uit meest afgelegen oorden van het rijk, blijken van zijne dankbaarheid voor de groote en gunstige veranderingen, die in de vervlogen 25 jaar bet Russiscbe rijk heeft onder- gaan. Neemt men in aanmerking, in welken toe- stand Alexander II bij zijne troonsbestrijding het land vond, dan is de liefde van dezen Vorst voor zijn volk en land, zijn streven om het op de hoogte der westerscbe besciiaving te brengen, oniiiisken- baar. Aan de geschiedenis blijft het voorbehouden, Alexander II recht te doen wedervaren voor bet vele goede, dat hij voor Rusland gedaan heeft, en afschuw en walging moeten aan iederen welden- kenden mensch de booswichteu inboezemen, die zich niet ontzien, het moordtuig te ricbten tegen den weldoener van zijn land, eu zoodoende hem verhinderen voort te gaan, met zijn volk instellingen te geven, die de vele goede daden van zijne regeering nog zouden vermeerderen. Men boopt daar altijd nog op, als graaf Loris MelikofF er in geslaagd zal zijn, het nihilisme te bedwingen. Voigens de te Peters burg vertoevende dagbladcorrespondenteii is het volkomen onbegrijpelijk, dat de politie de uibilisten, wier aantal boogstens eenige bouderden bedraagt, tot heden nog niet ineester is kuimeii worden en gelooft men, in graaf Louis Melikoff den vastbe- raden en scherpzinnigen man gevonden te hebben, die hen zal opruimen. De Duitsche Keizer en de Keizerin hebben een diiier bij den Franschen gezant bijgewoond. Het is de eerste maal in de laatste tien jaren, dat die eer het Fransche gezantscbap te beurt valt. De Keizer gaf luide zijne sympathie te kennen ten opzicbte den Minister Freyciuet en den president der lfepubliek Grevy. In Spanje beeft de Minister-president in de Kamer verklaard, dat 17000 opstandelingen op Cuba de overeenkomst van Zanjow hebben aange- nomen, en 900 weder naar de wapens gegrepen hebben. In Turkije is weer eens eene begrooting geinaakt. Teveiis heeft de Sultan bet ontwerp, bevattende de omscbrijving der zuidelijke grenzen van Montenegro en der daarbij voorgestelde compensation, bekracbtigd. Uit Perzie wordt bericbt, dat de Shall de be- zettiug van Herat beeft opgeheven uit vrees voor de politieke moeielijkheden. In Peru rukken de Chileenen tegen de hoofdstad Lima op en wapent de dictator Pierola de geheele bavolking, om den vijand het boofd te bieden. Zoo staan de zaken nu, wat zal bet den volgenden keer zijn P In den nacht van Zondag op Maandag jl. oin- streeks half 12 uur ontwaarde men alhier, dat op een vrij grooten afstand een brand was uitge- barsten in de richting van de gemeente Zaamslag. Weldra bleek dan ook, dat de schuur van de hofstede, gelegen in den Grooten Huissenspolder en bewoond door den landbouwer Mattbeus de Kraker in brand stond. Toen er liulp kwam opdagen, was de schuur bijna geheel verbrand, benevens het daarin aanwezige stroo, graan, eenige landbouw- gereedscbappen, wagens enz.; dertien stuks hoornvee en zeven paarden waren in de vlarn men oingekomen. De brigade marecbaussee alhier en die van llontenisse waren zeer spoedig aanwezig eu bunne gezamenlijke pogingen om de oorzaak van den brand te ontdekken, schijnt met eenen goeden uit- slag te zijn bekroond; alt bans gisteren niorgeu werd alhier Adriaan de Kraker, oud 19 jaren, en heden de bewoner der hofstede M. de Kraker gevankelijk in bet kantoiiiiale buis van bewaring bullion gebracht, de eerste als verdacht deu brand te hebben ge- sticbt, de tweede verdacht als daaraan medeplichtig te zijn. In een ingezonden stuk van de band van Mr. E. Fokker, voorkomende in de Middelburgsche courant van heden, leest men onder den titel ,/i'er Neuzen opgeofferd," zeer ernstige bedeukingen, welke naar scbrijvers meening tegen de voorgestelde conventie, betretfende bet kauaal Ter Neuzen Gent, bestaat. Het stuk is te uitgebreid en de feiten, waarop scbrijvers bedeukingen rusten te algemeen bekend, om het in zijn geheel over te liemen, waarom wij dan ook alleeu bet slot onzeu lezers mededeelen. ,/Wat toch Ter Neuzen zou kunuen beteekenen als zeehaven van den eersten rang," scbrijtt Mr. Fokker, ,/Vraagt het aan onze naburenga slechts na, welk onstuiuiig verzet tegen de conventie van 1874 en 1876 in Antwerpen ontstond. Ter Neuzen, als het een spoorwegstation bad meer dan duizeud meter van de sluizen verwijderd, als bet gelijke spoorwegtarieven verkreeg als Gent eu Antwerpen, zou binneu korten tyd ran zeer groote beteekenis worden voor bet trausiet-vervoer tusscben Zuid-Duitscliland en Engeland, tusscben Belgie en Engeland; stoomers uit Brazilie, de Ver- eemgde Staten eu de Zuid-Amerikaansche repu- blieken zouden weldra geregeld die haven bezoeken. Het verkri-jgen van een zeehaven, waar zoo drukke doorvoer zou kuimeii ontstaan, is niet een belang van Ter Neuzen, van Zeeuwsch-Vlaanderen of van Zeeland, maar een Nederiandsch belang. Komt deze conventie tot stand, dan is net uit- zicht verloren, dat Ter Neuzen voordeelige spoor wegtarieven verkrijgt; dan kunnen de Kanaalrecbten niet worden verminderd of afgesehaft, tenzij met goedvindeu van Belgie (terwijl de vaart voor Gent vrij is eu door ons niet belast kan worden); dan is Ter Neuzen oudanks zijn uitstekende liggiug voor altijd achtergesteld bij Gent door spoorweg- en kauaaltarieven. Moge de wijsheid van onze vertegenwoordiging dit verboeden!" Zuiddorpe, 8 Maart. Jl. Zaterdag avond ten 7 ure brak alhier brand uit in den stal van dewed. Pauwels. Door de spoedige komst en de goede werking van de ten vorigen jare aangekochte brand- spuit, slaagde men er in den brand te beperken tot den stal. Te 9 uur was men het vuur geheel en al ineester. Omtrent de oorzaak, waarbij eenig droog en gezaagd houtbenevens een konijn, verloren gingverkeert men in het onzekere. Er was niets verzekerd. De Belgische Senaat heeft in zijne gisteren gehoudene vergadering de reeds door de Kamer aangenomene overeenkomst met Nederland, betref- fende het verbreeden en verdiepen van het kanaal Ter NeuzenGent, met algemeene stemmen aan- genomen. De luitmiant ter zee 2e klasse L. G. Krol, dienende op het opleidings- en art.-instructieschip het Loo, wordt met den laatsten dezer op non aktiviteit gesteld. In de op 3 dezer gehoudene vergadering van den gemeenteraad te Oostburg werd den heer M. Theri, die meer dan vijftig jaren als lid en secretaris van bet burgelijk armbestuur de beste diensten bad bewezen, maar door hoogen leeftijd zich ge- noodzaakt bad gezien, als zoodanig zijn ontslag te nemen, door den burgemeester, met een harte- lijke toespraak namens de leden van den raad, een zilveren komfoor met inschrift uitgereikt. De Hooge Raad heeft jl. Zaterdag Kerdijk schuldig verklaard aan het desbewust gebruik maken van vervalschte gescbriften van koophandel en met verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele celstraf van 2 jaar en 7 geldboet.en, id ler van f 50, met last tot aanplakking van het arrest enz. Kerdijk was door ongesteldheid afwezig. De Hooge Raad beeft verworpen het beroep in cassatie van het klooster der Kruisbeeren te St. Agatha tot erkenning der recbtspersoonlijkbeid van het Oude klooster eu heeft beslist, dat die rechtspersoonlijkheid ten gevolge van bet decreet van 1812 voor goed was ontnomen. Naar men verneemt zijn de verschillende spoorwegmaatschappijen door den Minister van water- staat enz. aangescbreven tot bet nemen van proeven om, door een gespanneii touw langs of over de spoortreinen, de reizigers op eenvoudige wijze in de gelegenheid te stellen tot signaal, als zij on- raad ontdekken. Van wege de maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen, zal op Maandag 12 April een vergelijkend examen plaats hebben van kandi- daten voor de betrekking van leerlingconducteur, telegrafist en weger. De voorwaarden zijn aan het centraalbureau der maatschappij te bekomen. Het bestuur der Nederl. vereeniging tegen de prostitutie, bestaande uit de heeren H. Pierson, O. Q. van Swinderen, W. van den Berg en J. VV. Gunning, protesteert tegen bet ont'oreken van een tweetal bepalingen in bet ontwerp van een Nederl. wetboek van stiafrecht. Het bestuur acht het een eisch eeuer goede strafwet om het plegen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1