BU1TENLAND, BURGERLIJKE STAN D~ RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. GEMENGDE BERICHTEN, BOSCHKAPELLE. C L I N G E. GRAAUW KOEWACHT. ZUIDDORPE. land, en de wetenschap, dat men van sommige landerijen een dubbelen oogst heeft, deed hem wen- schen, dat velen zijner landgenooten uit het zuchtend Nederland daarheen mochten komen, zoo schrijft de heer A. Kriekard, die gaarne zijn naam en steun tot emigratie derwaarts wil verleenen. De rechtbank heeft in hare zitting van den 2 Maart de volgende uitspraken gedaan P. v. d. W., werkman, wonende te Ter Neuzen, wegens mishandeling; veroordeeld tot zes dag en cellu- laire gevangenisstraf. J. H., arbeider, wonende te Ter Neuzen, wegens diefstal, gepleegd door een loonbediende ten nadeele van zijnen meester; veroord. tot eene maand cellulaire gevangenisstraf. P. J A., polderwerker, wonende te Boschkapelle, wegens bedelarij; veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. J. H., commissionair te Axel, wegens laster; veroord. tot eene geldboete van 16 of drie dagen celstraf. Op het oogenblik, dat jl. Dinsdag avond bij het uitgaan van het the&tre. de la Monnaie te Brussel de Koningin in een hofrijtuig aan den hoek der rue de Fecuyer was gekomen, had eene ontplofBng plaats. Men zeide, dat een pistoolschot, op het rijtuig der Koningin gelost was. Volgens een ingesteld onderzoek zou het slechts een voetzoeker zijn gevreest, die door een baldadige was geworpen. Nabij Bradford re (ten onlangs twee mannen op eene slede 100 pond mtro-glycerme, in tien kruikeu, toen de slede op den hobbeiigen weg omsloeg en de vloeistof ontplofte. Ken der mannen, die het paard bestuurde, werd in de lucht geslin- gerd en viel een eind verder, outzettend verminkt, levenloos neder. De ander was, zoodra hij be- merkte dat de slede omsloeg, plat op zijn buik gaan liggen. Hij werd, wel bezeerd, maar toch nog levend teruggevonden in den vijf voet diepen kuil, door de ontploffing in den grond gemaakt. "Van drie huizen, die op eenigen afstand van de plaats des onheils stonden, werden de muren, vensters en daken vernield, waarbij verscheidene personen ernstige wonden bekwamen. De nieuwe wet op het middelbaar onderwijs, in de Belgische Kamer ingediend, bepaalt dat er van staatswege zullen worden opgericht minstens 100 hoogere burgerscholen voor jongens en minstens 50 voor meisjes; voorts dat er in Henegouwen minstens drie en in de andere provincien minstens twee atheneums moeten zijn. Tot directeur eener hoogere burgerschool, hetzij rijks-, hetzij gemeen- telijke school kunnen alleen worden benoemd die eene acte hebben als leeraar bij het middelbaar onderwijs. Kr zullen normaallessen worden geopend tot opleiding van directrices van hoogere burger scholen voor meisjes. Hiertoe zullen beurzen wor den ingesteld. In sommige gevallen zal op de hoogere burgerscholen voor jongens of meisjes het onderricht kunnen worden opgedragen aan leinaud, die slechts een acte voor lager onderwijs heeft. Een nieuw reuzenwerk der 19e eeuw is voltooid. Den 28 Eebr. 11. heeft men de laatste steeniaag doen springen in de St. Gotthardtunnel tusschen Goschenen en Airolo cn door den berg heen staan thans Zwitserland en Italie met elkan- der in gemeenschap. Ten 11 uur 15 minuten deden 8 ontploffingen zicli hooren en een oogenblik later viel men onder daverende hoerahs en evvivas elkander in de armen. Aan feestelijkheden zal het natuurlijk niet ont- breken en namens de directie zal aan de voornaam- ste werklieden een gedenkpenniug worden uitge- reikt. Nog voor weinige jaren hield men de voltooiing van deze tunnel, die bijna 2 geographische mijlen of 14,920 meter is, 2700 meter langer dan de tunnel door den Mont-Cenis voor eene onmo- gelijkheid. Men heeft er zeven en een half jaar over gearbeid; aan den Mont-Cenis 13 jaar, want het werk werd in September 1872 begonnen. Men berekent, dat de spoorwegtocht door den tunnel 50 minuten zal duren. Door de Mont- Canis-tunnel spoort men in 30 h 35 minuten. Met de voltooiing van deze tunnel is het moei- lijkste probleem van den aanleg van den St. Gotthard- spoorweg opgelost en in 1882 zal de weg dus wel voor het publiek kunnen worden opengesteld. Men weet thans iets nader omtrent de iden- titeit van den Rus Hartmann. Zijn vader is koopman en woont te Archangel. Hij heeft de Universiteit bezocht, doch vdor volbrac'nte studie deze verlaten. Daarna heeft hij allerlei zaken aan de hand gehad en in de laatste plaats was hij, eenige maanden voor den aanslag te Moskou, schrijver op het ge- meentehuis van een dorpje in het gouvernement TambofF. De lichting der nationale militie voor dit jaar is bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor den zeedienst worden bestemd. Het door de provincie Ze,eland te leveren kontingent bedraagt 568 man. Door den Minister van waterstaat enz. is den spoor- wegbesturen aanbevolen maatregelen te nemen, waardoor wordt tegemoetgekomen aan het bezwa&r, dat de beambten eu bedienden bij de spoorwegen oudervinden om de openbare godsdienstoefening des Zondags bij te wonen. Ken bewonertje van Oudebilzijl (Groningen) is den 4 dezer zes jaar gewordenhet manneke dat flink leert en goed geproportioneerd van lichaam is, bereikt tot dusver slechts een lengte van 73 centimeters. Te Kampen is eene vrouw, die veel gebruik maakte van sterken drank, van de zoldertrap gevallen, hetgeen den dood spoedig ten gevolge had. Te Schiedam is bij het havenhoofd een roeibootje, met een persoon er in, door eene stoomboot aangevaren en midden doorgesneden. De man werd gered; maar eene som van f 1560 in zilver, die de man meevoerde, is gezonken, doch later met een stuk van de schuit weer opgevischt. Ken krankzinnige jongedochter, die te Anloo in het armenwerkhuis verpleegd wordt, moet getracht hebben dat gebouw in brand te steken, door vuur in eene bedstede te brengen. De toeleg werd gelukkig in tijds ontdekt. Van een in aanbouw zijnd blok winkelhuizen in de Czaar Peterstraat te Amsterdam, zijn de meeste muren 10 it 15 graden uit het lood gewaaid. Alle binnen— en buitenmuren worden gestut. De oudste ingezeteue van Avereest, eene weduwe, die als raarketentster onder Napoleon den tocht naar Rusland medemaakte, vierde dezer dagen haar 93n verjaardag. Door de justitie te Amsterdam zyn deskundigen benoemd, teneinde den geestestoestand van den moordenaar zijner zuster te ouderzoeken. Onder de gemeente Woensel woedde dezer dagen een hevige brand, die in korten tijd een geheel landbouwersbedrijf in de asch legde, van den inboedel is weinig gered. Eene koe werd mede een prooi der vlammen. Alleen hethuisen de stallen waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Ter ge- legenheid der feesten van 1880, zullen er te Brussel niet minder dan tien congressen gehouden worden van wetenschappen, huishoudkunde, staathuishoud- kunde, opvoedingsleer, enz. enz. De dierentuin te Marseille is verrijkt met een leeuwin, die niet in een ljzeren kooi is opgesloten, maar in vrijheid over het groote grasperk wandelt. Het dier wekt in hooge mate de belangstelling der bezoekers op. De paus zal sommige zeldzame tapijten van het Vaticaan zenden naar de kunsttentoonstelling, die in Juni te Brussel zal worden gehouden. De veldtocht in Afghanistan heeft de Engelschen aan dooden, wegens ziekte overledenen en invaliden gekost: 56 Europeesche en 32 inboorlingen-offi- cieren en 3088 soldaten. Een te Amsterdam bestaande vereeniging van werklieden, die zich den vorigen zoiner hadden ver- bonden, om gezamenlijk van bespaard geld aard- appelen in het groot op te doen, heeft in het jongste najaar een groote lioeveelheid ingeslagen. Ten gevolge van dit weloverlegde plan hebben deze werklui thans den geheelen winter puik beste aard- appelen gegeten, die hun slechts f 3,45 per hectoliter hebben gekost. Elk hectoliter woog 70 kilo en bij het uitmeten bleek, dat deze hectoliters uit het buitenland 10 liters meer inhielden dan die van de Amsterdamsche aardappelkoopers. Men meldt uit WijngaardenDinsdag jl. zijn de rechter-commissaris, de subst.-oificier van justitie en de waarnemende griffier uit Dordrecht alhier aangekomen, om een onderzoek in te stellen naar den alhier plaats gehad hebbenden kindermoord. Naar men vemeemt, zijn daarbij in de schuur van den landbouwer v. H. twee kinderlijkjes gevonden, waarvan na gerechtelijke schouwing, is geconstateerd, dat het eene daar reeds ongeveer een jaar en het andere ruirn een maand geleden begraven was. De stiefrlochter van dien landbouwer, zekere A. S., wordt verdacht die beide kmaeren ter wereld te hebben gebracht. Zooals reeds is gemeld, zijn genoemde landbouwer en zijn stiefdocliter gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Te Rijs in Friesland, overleed in 1875 de landbouwer J. d. J., die in zijn testament ook de bepaling had laten schrijven, dat zijne boerde- rijen nog vijf jaar in huur moesten blijven bij de tegenwoordige gebruikers. Daarom konden de erf- genamen ze eerst dezer dagen onder den liamer brengen; ze brachten 95,000 gulden ongeveer op en waren in 1875 op 133,0Q0 gld. getaxeerd, van welke som de erven successierechten hadden be- taald. Die uitkomst is gelukkiger voor de schatkist dan voor de erfgenamen. In het atelier van een te Weenen wonenden kunstenaar was in de vorige week eene schilderij te zien, die een bevallig groepje bevatte van twee kinderen, het eene twee, het andere zes jaren oud. De lijst, die uit massief goud was vervaar- digd, droeg het merkwaardige opschrift„Aan onze lieve grootmoeder op haren vijftiendcn verjaardag." Het raadselachtige van dit opschrift wordt opge- helderd, wanneer wij ter verklaring er bijvoegen, dat tie schilderij (29 Februari) aan hare be- stemming moest, worden bezorgd en dat de jarige dame raoeder is van twee zoons, die de vaders zijn van de twee kinderen, welke op de schilderij zijn afgebeeld. Van 16 tot 29 Februari 1880. Geboorten. 16 Febr. Andries, z. van Adriaan Dieleman en van Johanna Catharina Schraver Buijze. 17 Febr. Anna Maria, d. van Constantinus van Kruijssen en van Apolonia Roelans. Geboorten. Ceciliaan Petrus Constantinus, z. van Con9tautinus Claessens en van Amelia Prenen. Maria Justina, d. van Eduardus Aerts en van Celanie Cattoir. Ludovica Maria, d. van Jan Baptist de Keijser en van Apolonia de Smet. Eugeni Franciscus, z. van Johannes Franoies Smet en van Philomena Bogaert. Overlijden. Johannes Anthonius van Tienen, oud 43 j. Jacobus Deijaert, oud 80 j., echtg. van Maria Anthonia de Rijck. Isabelle Maria van der Heijden, oud 93 j., ecbtg. van Josephus van Hoek. Geboorten. Fidelus Dominious, z. van Antoninus de Wilde en van Anna Maria de Koning. Petrus Josephus, z. van Adrianus de Bilde en van Rosalia Braoke. Overlijden. Louisa van de Voorde, oud 6 j., d. van Cornelis en van Johanna Maria van Stevendaal. Anna Maria Penguet, oud 2 j., d. van Petrus Benedictus eu van Isabella Maria Compiet. Huwelijks-aangifien. 18 Febr. Willem Cornelis Hamel, oud 32 j., jm. en Maria Cammilla de Jonge, oud 23 j., jd. Geboorten. 19 Febr. Edmondus, z. van Pieter Francies Scbalkens en van Delpkina Linthout. 26 Febr. Maria Petronclla, d. van Jacobus Cornelis van de Putte en van Elizabeth Hendrika Anthonetta van Schoor. 29 Febr. Celestina, d. van Gustavus van Santberghe en van Dominica de Taeij. Overlijden. 16 Febr. Petrus Spiessens, oud 28 j., echtg. van Juliana Raes. Lucia van Overloop, oud 68 j., echtg. van Serapinus Tulkeus. 26 Febr. Dominicus Bruggeman, oud 70 j., echtg. van Serapliina van Damme. Overlijden 19 Febr. Desiderius Seghers, oud 1 m., z. van Leopoldus en van Melania Lecluze. Zeetjjdingen. Van 2 tot en met 4 Maart zijn in deze baven binnen- gekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als: 2 Maart. Eng. stoomb. Fitzgerald, kap. Frazer, van Liverpool met zout. 3 Maart.. Eng. stoomb. Jutland, kap. Viveasch, van Londen met stukg 4 Maart. Eng. stoomb. Romeo, kap. Snoden, van Goole met stukg. Van 2 tot eu met 4 Maart zijn uit deze haven ver- trokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen 3 Maart. Eng. stoomb. Contest, kap. Watson, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2