Wet der biereiM eaar Oost-In®. BUITENLAND. In de zitting van den Hoogen Raad van jl. Zaterdag voleindigde Mr. Van Gigh zijn pleidooi, betoogende dat feitelijk, noch rechtskundig Kerdijk strafscliuldig was, daar hij niets gedaan, niets genoten had dan wat hij mocht en zijne onderteekening der balansen geen effect meer kon uitoefenen, daar commissarissen de dividenden reeds vaststelden op ontvangst der ongeteekende ontwerp-balansen. God geve, zoo eindigde spreker zijn pleidooi, dat ik in uw gemoed E.A. Heeren, de overtuiging moge gevestigd hebben, dat de man die daar voor u zit een ongelukkige, een dupe, een slachtoffer, maar geen misdadiger is. Iemand die zich heeft laten verleiden te zwijgen, ten einde de belangen van derden te behartigen. God geve dat ik die overtuiging in uw gemoed hebbe gevestigd. Met overtuisjing concludeer ik tot vrijspraak van dezen bescliuldigde. De beschuldigde was zoo aangedaan, dat hii op de vraag van den voorzitter of hij nog het woord verlangde nauwelijks kon antwoorden. Hierna sloot de voorzitter de zitting, de uit- spraak bepalende op Zaterdag 6 Maart, des morgens ten 11 ure. Bij den voorzitter der hoofdcommissie voor de algemeene verloting ten voordeele der nood- lijdenden door den jongsten watersnood, onder be- scherming van H.H. M.M. den Koning en de Koningin, werd dezer dagen een hoogst welwillend schrijven ontvangen van den Nederlandschen gezant te Brussel, waarin deze de verblijdende mededeeling deed, dat bij de aldaar gevestigde Nederlanders het doel veel bijval vond, zoodat uit Brussel eenige kostbare geschenken te wachten zijn, en daar een aantal loten zullen worden geplaatst. Voorts zijn nog zeer vele fraaie prijzen ingekomen. Te Amsterdam heeft een schilder, die voor 10 jaren zijne vrouw en dochter vermoordde, en daarna in een krankzinnigen gesticht is verpleegd, thans zijne 50jarige zuster, huishoudster bij een der eerste familien te Amsterdam, vermoord. De verslagene, die ongaarne alleen in huis den nacht doorbracht, had haar 'oroeder verzoclit den nacht daar t8 blijven. Na gemoedelijk een kop koffie gedronken te hebben, moet er ook nog een glaasje anisette op gevolgd zijn, ten minste de sporen daarvan werden des ochtends gevonden. Op het gewone uur schijnt de zuster zich te bed te hebben begeven en in diepen slaap te zijn gevallen. Van de geheele treurige en noodlottige zaak is trouwens op dit oogenblik nog weinig meer bekend dan hetgeen door den moordenaar zelf onder schrik- wekkende kreten is uitgestooten. Na de noodlottige daad volvoerd te hebben, is de man onder hevig brullen het huis uitgeloopen en heeft aan den eersten agent van politie, dien hij ontmoette, op de vraag: waarom hij zoo te keer ging? gezegd, dat hij maar „eventjes zijn zuster vermoord had." De agent zeide, dat hij dan mede moest gaan naar het politie-bureel, waaraan de man gewillig voldeed. Onroiddelijk werd een onderzoek ingesteld, waar- uit bleek, dat de vrouw vermoord in haar bed lag. Het hoofd was letterlijk van het lichaam afgesneden. POSTER IJ EN. Via Napels, (Fransche mail) 6 Maart 6,20's morg. Via Napels, (Maatsch. Nederl.) 9 Maart 6,20's morg. ViA. Brindisi, 12 Maart 5,50 's morgens. Via Amsterdam, 12 Maart 7,40 'a avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landboiiwheriohten. Om rupsen van doom- en aalbessen te ver- jagen moet men de struiken eenige nualen duchtig besprenkelen met zeepsop, waarbij men een weinig potaschloog heeft gevoegd. Met hotzelfde middel verjaagt men ook rupsen van boomen. Gcheel ver- nietigen kan men de rupsen, als men in den herfst en den winter den grond onder de bessenstruiken eenige rualen met gier begiet, waarbij men eenig sout heeft gedaan. Daardoor worden de poppen, in den bodem aanwezig, gedood. Men kan zulks ook met zeepsop bewerkstelligen, maar men moet er dan meer potasch bij doen. De Duitsche pianofabriekanten beijveren zich in den laatsten tijd zeer aan hun instrumenten de grootste volmaaktheid te verschaffen, en Erard en Pleyel op zijde te treden of zoo mogelijk te over- treffen. Bechstein, Bliithner, Achterberg, treden nu op den voorgrond, de Dresdener fabrikant Ernst Kaps, heeft thans een piano-resonnateur bedacht, die de belangstelling der pianisten verdient. Boven den zangbodem en onder de snaren, die als la partie de violon worden aangeduid, is een bak, van lucht voorzien, aangebracht, afgedeeld in even veel vakken als er snaren zijn, zoodat men ze zou kunnen ver- gelijken bij de pijpen van een orgel. De bak loopt over de drie octaven van den diskant en niet over den baskant, omdat deze geen versterking noodig heeft. Door dezen luchtaanvoer wordt de klank van den diskant ongemeen zangrijk, luid, edel en mild. Fluittonen van het edelst gehalte kunnen aan het op deze wijze gebouwde instrument worden ontlokt. Van wege het Pruisisch departement voor ge- neeskundige zaken is dezer dagen een rapport open- baar gemaakt betreffende de trichinenziekte. Volgens dat rapport zijn in 1878 op de 2,524,105 gaslachte varkens 1222 bevonden door trichinen besmet te zijn. Dit cijfer kan echter niet volkomen juist zijn, vermits in vele districten de keuring van het vleesch nog niet verplichtend gesteld is. Te Berlijn, waar de keuring is ingevoerd, heeft de ziekte zich in 1878 vijftien maal in een aantal gevallen ver- toond. De sterkste epidemie had plaats in de maanden Aug. en Sept. in de voorstad Rozenthal waar 102 personen werden aangetast, van welke 8 bezweken. In het dorp Sterasdorff, district Merseburg, open- baarde de ziekte zich te gelijk bij 30 personen, waar- van er 15 overleden, onder welke de slager zelf, die het besmette vleesch geleverd had. Te Kremsmunster is iemand in hechtenis ge- nomen, die een avontuurlijke loopbaan achter zich 1 heeft. Hij heet Jozef Hanisch, is 47 jaar oud en zoon van den eigenaar eener landhoeve in Wanowitz in Pruisisch Silezie. Op zijn 18e jaar is hij te Troppau in Oostenrijkschen, en een jaar later in Pruisischen dienst getreden. Na zijn ontslag was hij 3 jaar in een administratieve betrekking bij den Pruisischen Wilhelms spoorweg, te Olderberg. In 1857 ging hij naar Londen, maakte daar kennis met Henry de Clermont en vertrok met een aan dezen onlvreemden, op naam van Frangois Frederik de Clermont gestelden pas naar Nederland en wel naar Rotterdam, waar hij zich voor het Neder- landsch Oost-Indische leger liet aar.werven. Te Batavia is hij officier der artillerie en leeraar aan1 een militaire school geweest, en in 1862 kreeg hij zijn ontslag. Daarna zwierf hij in Frankrijk, Afnka, Mexiko, Zwitserland en Wurtemburg rond, en zit nu sedert een half jaar als landlooper in verzekerde bewaring. De gevangen Rus Hartraann heeft een memorie I van verdediging gezonden aan den minister Freycinet. De verdediger van Hartmann, advocaat Engelhardt, verzocht den beer Freycinet kennis te mogen nemen van de stukken der Russische ambassade. Het bericht dat Hartmann bekend heeft, is onwaar. De meeste bladen verklaren zich tegen de uitlevering. In parlementaire kringen betreurt men dat de regeering Hartmann liet arresteeren in plaats van hern over de grenzen te laten brengen. De stukken van de Russische ambassade zouden zeer onbestemd zijn en niets bepaalds inhouden over het aandeel, dat de nihilisten aan den aanslag te Moskou gehad hebben, noch inhoeverre Hartmann daaraan mede schuldig is. GEMENGDE BERICHTEN. De Commissaris des Konings in Zeeland maakt bekend, dat de jacht op houtsnippen en waterwild op 15 Maart en die op watersnippen 1 April, alsmede dat de visscherijen van 17 Maart tot en niet 17 April van dit jaar zal gesloteu zijn. ie Iholen overleed Jhr. F. C. de Casembroot, rentroeester van het kroon—domein en lid der Provinciale Staten van Zeeland. Door den ge- meenteraad van Sluis is tot waarnemenr! secretaris benoend den heer P. J. Evers, secretaris der ge- meente Retranchement, in plaats van den eervol ontslagen heer J. Bekaar. Dnnderdag is een gezin uit Middelburg naar Noord-Amerika ver- trokken, waarvan de man, van beroep varkens- koopinan, een middel meent te bezitten tegen de keelziekte. Naar men verneemt is hij vertrokken met het doel, om zich als docter in de nieuwe wereld te vestigen. Benoemd tot hoofdonder- wijzer te Oost- en West-Souburg de heer Jobse. te Meliskerke. Aan een aantal onderwijzers in Noord—Brabant zijn vanwege het rijk en de provincie toelagen verleend voor het geven van lessen in de landbouwkunde. Blijkens no. 3 der berichten en mededeelingen van de vereeniging voor lijkverbranding was liet ledental o. a. in 1878 be- langrijk nfgenomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de drie gebroedcrs Lavertu, de paneelzagers en inbrekers, elk tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De Twentsche stoombleekerij deelt dit jaar 17 pCt. aan de aandeelhouders uit. Verleden jaar was de winstuitdeeling 14£ pCt. Het Christelijke natio- naal Zendingsfeest zal gehouden worden op Woensdag 7 Juli op Boekenrode bij Haarlem, en het Noorder Zendingsfeest op 12 Juli te Assen. Betrekkingen met f 1200 inkomen, waarvoor bovendien vrij wat kennis en een nog al inspannende dagelijk- sche arbeid worden vereischt, liggen tegenwoordig blijkbaar niet meer voor 'tgrijp.eu. Immers er zijn voor het hoofdonderwijzerschap te Zwijndrecht niet minder dan honderd en zes sollicitanten. Een aantai hondenlief hebbers hebben te Brussel, onder den naam van Societe St. Hubert een maat- schappij opgericht, met het doel, tegen de maand Juli aanstaande een groote hondententoonstelling te nouden, in den trant van die van Parijs, Londen enz. He onkosten voor het doorgraven van het kanaal van Panama worden op 843 millioen fr. beraamd. Men berekent dat 75 millioen kub. meter moet worden uitgegraven en dat het werk in 8 jaar kan voltooid zijn. Te Uiilenhorst bij Hamburg heeft de grondeigenaar Wex een middel gevonden oin zijne eieren duitrder te verkoopen, door er den stempel op te zetten van den dag, waarop zij gelegd zijn. Men zegt, dat de aldus gemerkte eieren hooger betaald worden dan andere, waarvan men niet weet, hoe oud zij zijn. Uit Carcassonne wordt gemeld, dat een rijke boer in de gemeente Saissac in een vlaag van woedenden waanzin zijne vrouw en twee kinderen met een bijl in stukken heeft gehakt. Bij het instorten van eene stelling te Londen zijn zes personen gedood en tien ernstig gekwetst. De Spaansche Koningsmoordenaar zal vermoedelijk in het laatst dezer maand ter dood gebracht worden. De gewone wijze van openbare terechtstelling in Spanje is, zoo- als men weet, de Garotte, een ijzeren band, die om den hals van den misdadiger wordt dichtgeschroefd. Na een brand, die verledene week bij den inolenaar Louws te Vrouwepolder plaats had, meende de justitie termen te hebben, om aan opzettelijke brandstichting te denken. Zij heeft genoemden inolenaar gevankelijk naar Middelburg doen over- brengen. Naar men verneemt had hij voor zijn inboedel en koopmansgoederen, bij verscheidene maatschappijen, bij twee nog in den loop dezer maand, op dezelfde voorwerpen voor een aanzienlijk bedrag verzekering gesloten, zonder die maatschap pijen daarmede in kennis te stellen. Vrijdag jl. had te Kolderveen een aandoen- lijke plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot, van twee bejaarde echtelieden werd tegelijk ter aarde besteld. Eene bizonderheid hierbij is, dat beiden, twee dagen na elkander geboren, ook twee dagen na elkander overleden zijn. De man, die dg oudste was, overleed Zondag en zijne vrouw Dinsdag. Ze hadden beiden den ouderdom van 82 jaar bereikt. In een dorpje nabij Luik is het lijk eener weduwe geheel verkoold in hare woning gevonden. Deze vrouw ongeveer 70 jaar oud leefde alleen in een klein huis en had eenige jaren haar man, die als wisselwachter door een trein werd over- reden, door den dood verloren. Men denkt dat de kleeren van het oudje, bij bet aanmaken van de kachel vlam hebben gevat en zij aldus jammer- lijk om het leven is gekomen. Uit Everberg wordt het volgende gemeld: Eene groote veiling van 215 koopen eiken- en nenhout moest dezer dagen gehouden worden, in de bosschen van graaf de Merode. Meer dan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2