STREMMING DEll SCIIEEPVAART. JNo. 1544. Woensda*, 3 Maart 1880. 20e Jaurgang. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Kanaal van Ter Neuzen. B1NNENLAND, m ABONNEMENT. De Commissaris des Konings in Zeeland Ter Neuzen, 2 Maart. TEIt NElIZENSfllE COL'RANT Door het Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1, geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. ADVlETENTllN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendeo uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nainlddag B»RIE ureu. Dtt felad venehljat Dinsdag- en Vrljdagavond t>!j K. ft. BHONT te Ter Nenzen. maakt bekend dat, ter uitvoering van werken aan het kanaal van TER NEUZEN naar GENT, het water zoowel in het boven- als in het beneden- pand van 15 April tot en met 1 Juni 1880 zoo laag mogelijk zal worden afgelaten. Middelburg, 9 December 1879. De Commissaris des Konings voornoemd, v. KARNEBEEK. Overzieht. In Rusland zullen strengere maatregelen van willekeur en geweld genomen worden, om de revolutie te onderdrukken. Generaal Gourkho is ontslagen als Gouverneur-Generaal en in zijne plaats is benoemd Graaf Loris Melikoff, de over- winnaar der Tnrken in Klein—Azie als voorzitter van een comite van veiligheid met nagenoeg onbe- perkt gezag. Gourkho heeft het vertrouwen ver- beurd van den Czaar, omdat hij niet heeft weten te voorkomen, dat de hoofddader van het vreeslijk misdrijf van 17 Februari, 5 maanden onder valschen naam en qualiteit in het paleis woonde, hoewel elk bewoner van het paleis van een door de politie afgegeven pas voorzien moet zijn; dat hij korten tijd voor de ontploffing in het paleis aanwezig was, ongestoord de laatste toebereidselen maakte en zich daarna ongehinderd verwijderde en de politie zijn spoor niet heeft kunnen vinden, ondanks dat twee schrijnwerkers, die 5 maanden met hem samen- woonden, in hare macht zijn. Daar hieruit tevens schandelijk plichtverzuim der politie blijkt, die of onbekwaam, 6f medepliclitig is, zal Loris Melikoff uit de tallooze politieambtenaren in het Rus- siscbe rijk, de elementen verwijdereuwelke oorzaak zijn, dat tot dusver bijna alle misdaden der nihilisten ongestraft konden blijven.. De Keizer richtte eene ukase aan den Senaat, van den volgenden inhoudIn het vaste voorne- men, om een einde te maken aan de aanslagen der boosdoenders, welke zonder ophouden iu de laatste dagen worden herhaald, en die ten doel hebben, de orde in het bestuur en de maatschappij van Rusland te verstoren, hebben wij goedgevonden, te St. Petersburg in te stellen een opper-comite, dat moet strekken tot waarborg voor de veiligheid van het rijk en de openbare rust. Het bestaat uit een voorzitter en uit leden, door hen zelven gekozen en voegt daaraan toe ieder, die noodig en nuttig is. Het bericht van de Nordd. Allg. Ztg. omtrent de versterking der Russisch-Duitsche grenzen, dat beschouwd werd als een der vele bewijzen voor de stemming in Duitschland ten aanzien van Rusland, is onmiddellijk door eene bevoegde hand in een ingezonden opstel aan hetzelfde blad be- antwoord. Daarin wordt het onjuiste aangetoond van de bewering, dat Rusland door de versterking van Kowua eene basis zoekt voor een aanval op Duitschland en komt daarmede tot het besluit, dat, hoewel er geen gronden zijn, dat Duitschland of Oostenrijk met Rusland in oorlog zal komen, het toch kou gebeuren, dat tegen den wil der beide regeeringen, door gebeurtenissen in het Oosten, of op andere wijze eene botsing kwam. De houding der Polen op Russisch gebied zou dan zeer afhankelijk zijn van de versterkte stellingen, waarin dan de Russische legers zich in Polen en Lithuanie zouden bevinden. Bij de onbestendig- heid der wereldsche zaken, kan de versterking van Kowno zijn nut hebben, zonder dat men eene vrede- breuk tusschen Rusland en Duitschland in aan- merking behoeft te nemen. Uit Rome komt het bericht, dat de onderhan- delingen tusschen Berlijn en het Vatikaan zonder rechtstreeks resultaat, maar toch niet geheel zonder gevolg tot stilstand zijn gekoraeu. Pruisen is thans voornemens, de regeling zijner kerkelijke aan- gelegendheden zelfstandig voort te zetten en de Meiwetten te herzien. Men heeft aan den heer Condiriotis, den Griekschen gezant aldaar, eene nota gezonden, houdende uitnoodiging om de onderhan- delingen over de grensregeling te hervatten. De ministerraad heeft zich ook reeds met het nieuwe budget bezig gehouden. Uit Konslantinopel wordt bericht, dat de kei- zerlijke Irade verschenen is, waarbij de Porte ge- maclitigd wordt, om aan Griekenland eene nieuwe grenslijn voor te stellen. De overeenkomst met Belgie betrekkelijk de ver betering van het Kanaal van Gent naar Ter Neuzen en het naasten van den spoorweg van Antwerpen Holiandsch Diep met den zijtak ltosendaalBreda is nu ook, zooals wij reeds onzen lezers hebben me- degedeeld, aan de Nederlandsche Kamersaangeboden. Het plan ter verbetering van het Kanaal en de omniddelijk daarmede in verband staande werken is in hoofdzaak onveranderd gebleven, gelijk 't in de conventie van 1874 was omschreveu. De kosten der verbetering komen voor Belgische rekening. De onderhoudskosten, aan Nederland te vergoeden, worden naar evenredigheid verhoogd. De toepasselijk- verklaring van de Belgische spoorwegtarieven op het vervoer van goederen van en naar de haven van Ter Neuzen is vervallen, hetgeen te eer kan, omdat de thans voor den spoorweg MechclenTer Neuzen geldende tarieven toch in stand blijven en bijna zeker nog gunstiger zullen worden. Wat de spoorweglijn betreft, bekend is 't, dat Nederland thans de geheele lijn met den zijtak krijgt voor hoogstens 6 inillioen (in afwaehting van de juiste kosten der naasting), terwijl het Belgische deel der lijn in handen van het Belgisch Gouver- nement komt en dus niet bij een vreemde Maat schappij blijft. De exploitatie van de uiterlijk 1 Juli a. s. te naasten lijn zal de Expl. Maatsch. krijgen Uit haar daardoor verhoogde bijdrage aan den Staat worden de renten verkregen voor de niet af betaalde termijnen der koopsom, aan Belgie te betalen. In de gisteren gehoudene zitting van de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting. Aangenomen zijn de ontwer- pen: 1°. tot vereeniging der gemeenten Sluis, Heille St. Anna Termuiden met 28 tegen 25 stemmen; 2°. tot aanvulling der wet op de uitoefening der geneeskunde, (vreemdelingen toelatende als scheeps- docters) met 53 tegen 2 stemmen3°. tot verande- ring der grenzen tusschen Ouwerkerk en Nieuwer- kerk; 4°. tot bekrachtiging van den verkoop van gror.d van Zoutkamp en tot uitgifte in erfpacht aan Leiden; 5°. tot bekrachtiging eener dading met Dordrecht en betreffende verschillende naturalisa tion. Vrijdag zijn andere ontwerpen aan de orde. Deze week zet de Kamer haar sectie-onderzoek van het strafwetboek voort. De volgende week heeft het sectie-onderzoek plaats der rentewet en der conventie met Belgie, betreffende het Kanaal Ter NeuzenGent; de daaraan volgende week waar- schijnlijk openbare behandeling der ontwerpen nopens openbare middelen van vervoer, fabrieks- en han- delsmerken en misschien ook van het wetsvoorstel Van Kerkwijk. Omtrent het aangeboden ontwerp tot heffing eener rentebelasting zegt de memorie van toelichting Bestaat de noodzakelijkheid om 's rijks middelen duurzaam en wel zoo spoedig mogelijk door de opbrengst eener nieuwe belasting te versterken, het verlangen is daarom, dat die voordracht nog in den loop dezer zitting worde afgedaan. De Regeering heeft van den heer L. Overman, predikant te Spijkenisse, ten geschenke ontvangen voor een der rijksbibliotheken een handschrift deels in de Arabische en deels in de Atjehsche taal gesteld, en afkorastig van een in 1877 bij Samalangan gesneuvelden priester uit Atjeh. De Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. ver- zekert, dat de Koning en de Koningin met't oog op de gelukkige positie, waarin de jeugdige vorstin zich bevindt en waarvan weldra officieel kennis zal worden gegeven aan 't volk, dit jaar de hoofdstad (althans in Mei) niet zullen bezoeken. In de verordeningen voor de Koninklijke Nederlandsche marine is dezer dagen opgenomen het bij beschikking van den Minister van Marine, dd. 27 September 1879 no. 52, vastgesteld regle- ment voor de opleiding van stuurmansleerlingen. Daaruit blijkt, dat voor bevordering tot stuurmans- leerling, van de 2de klasse alleen in aamnerking kotnen, jongens, die, na een tweejarig verblrjf aan boord deropleidingsschepen, heteind-examen bizonder goed hebben afgelegd, en voorts dat zij, die be- vorderd worden, het zestiende levenyaar moeten zijn ingetreden. De cursus duurt twee jaren; het eerste jaar wordt onderwezen rekenkunde, stelkunde, meetkunde, gonioraetrie, platte en bolvormige trigonometrie, geschiedenis en aardrijkskundehet tweede jaar wordt onderwezen de stuurmanskunst, meteorologie, geschiedenis, aardrijkskunde, seinen en beheer van den scheepsinventaris. De opleiding geschiedt aan boord van een der wachtschepen in Nederland, en onder het opper- toezicht van don commandeereuden officier staat een opperstuurman of stuurman der eerste klasse aan het hoofd der opleiding. Gedurende het jaar 1879 zijn aan 's rijks munt vervaardigd en afgeleverda. voor rekeninc van het rijk: 1,000,000 tienceutstukken200,000 vijfcentstukken b. voor rekening van particulieren 581,036 tienguldenstukken; 20,103 gouden dukaten; ongerekend de gouden dukaten eene norainale waarde uitmakende van f 5,920,360.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1