i\o. 1543 Zaterdag 28 Februari 1880 20e Jaurgang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAN IX TerNeuzen. 27 Februari. TKli \EIIZI A B 0 N N E M K N T. Per (ine maanrien binnen Ter Neuzen 1,Door bet gelieele Rijk 1,10. Door geheel Tielgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirec- leuren en Hrievenbushouderg. ADVERTENT I fiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aau deiF Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nainlddag It HIE ureu. Bit triad veraehljnt Utnadag- en Vrijdagavond bij Jl. K. fi. D H I¥ T te Ter Weazen* FfjlitSoU OverzichU Europa gaat op het oogenblik zwanger van drie ontzachlijke vraagstukken Het maatschappelijk vraagstuk; bet vraagstuk der rassen; het vraag- stuk van het politieke overwicht. Het eerstge- noemde, waarmede men zich slechts bezig houdt, om de uitspattingen er van te vervloeken en te tuchtigen, dreigt binnen eene niet verwijderde toe- komst met ijzeren greep zich op te dringen zelfs aan hen, die het verloochenen. Hoe bet op te lossen? In Rusland is het reeds tot eene uit- barsting gekomen en neemt de beweging in gelijke mate met de onderdrukking in vreeselijken om- vang toe. In Duitschland tracht men door ver- lenging der socialisten—wet de losbarsting te be- dwingen, en in plaats van de gevolgen te voorkomen, door de oorzaak op te heffen, wendt men de oorzaak tegen de gevolgen door te zoeken, haar met geweld van wapenen te onderdrukken of te beteugelen. De allereerste oorzaak toch van de tegenwoordige maatschappelijke beroering, wij hebben er reeds meermalen op gewezen, schuilt in het op de been houden en voortdurend ver- meerderen van ontzettende legerscbaren, die let- terlijk de arme natien opeten. Evenals het nihilismc eene overdrijving, eene ontaarding is van een rechtmatig beginsel tot ourechlmatigheid, zoo is het vraagstuk der rassen dit van de nutio- naliteiten. Wereld-overheersehing en wer'eld-heur- schappij door uitbreiding der grenzen is het duel van het politieke streven der grootmachten, waar aan alles ondergeschikt wordt geinaakt. Prins Bismarck als pangermanist en Gortschakotf als panslavist, staan als twee reuzen met gevelde lan- sen tegenover elkander en het rampzalige Eu ropa beeft voor het oogenblik, waarop zij de sporen zullen drukken tusschen de ribben van hunne rossen en inrennen op elkaar! Engeland beschouwt uit breiding in Azie en Afrika als het topuunt zijner wensclien en in Italie werpen de voorstanders van Italiairredenta begesrige ooge.n op i'rente en Italiaansch Tyrol. In Franknjk daarentegen treedt het vraagstuk van het politieke overwicht het meest op den voorgrond. Sinds eeuwen ge- wooil, de eerste viool in Europa te spelen, ziet het met leede oog'en aan, dat Duitschland thans den toon aangeeft. Het gaat gebukt onder het verlies van twee kostbare provincien en peinst op midde- len, om dat verlies te berstelien en het overwicht te herwinnen. Beducht voor eene Franscli-Russische alliantie, zoekt Bismarck zich te omringen van boud- genooten. Hut won Oostenrijk leeds en kiopt thans bij Italie aan, om toe te treden tot het vredeverboud van midden-Europa. Ook ointrcnt eene toetreding van Engeland liepen reeds geruchten, die echter nog niet bevestigd werden. In het westen zoowel als in het Oostun druigen die vraagstukken dus en oorlog is blijkbaar het eenige middel, tot ontknoo- ping van de huidige sclirikbarende verwikkelingen. Er is slechts eene zaak, die eene gunstige veran- dering in de openbare stemming zou kuiineu bren- gen en veel onheilen zou afwenden. Als de Czaar aller Russen namelijk kon besluiten, om uitvoenng te geven aan de wijzigingen in het personeel van zijne raadslieden en aan de binnenlandsche liervor- mingt.il, die men verwacht, dat met het 2,5e jaarfeest zijner troonsbekliinming afgekondigd zullen worden. Maar voorloopig schijnt daar weinig uitzicht op. Integendeel most de Czaar, die een zeer geloovig man is, doordrongen zijn van het denkbeeld, dat zijne taak nog niet vervuld is, en meer dan ooit besloten zijn, door strenge maatregelen het nihi- lisme den kop in te drukken. Zooals wij aan onze geabonneerden binnen deze plaats reeds jl. Woensdagavond per bulletin hebben bekend gemaakt, heeft de Belgische Kamer de ontworpen overeenkomst tusschen Nederland en Belgie, betreffende bet uitdiepen en verbreeden op bet Nederlandsche gedeelte van het kanaal Ter Nenzen-Gent, aangenomen met 83 tegen 6 stemmen. De hevige strijd, welke voor en bij de behande- ling der overeenkomst in 1876 van de zijde der Antwerpenaren was waargenomen, had nu plaats gemaakt voor eene bijna algeineene berusting in de thans aangebodene overeenkomst. Het in 1876 zooveel gerucht makende art. 11 van het contract, waarhij aan Ter Neuzen die voor- deelsn zouden worden gegeven, welke de voornaamste zeeplaatsen van Belgie genieten, was dan nu ook uit de eonventie verdwenen. Algemeen is men dan ook van gevoelen, dat de belangen van Ter Neuzen door de Nederlandsche regeering evenmin zijn beliartigd en opgeofferd zijn voor een ander deel van ons vaderland door de thans geslotene overeenkomst met Belgie, alsook met de opheffing van Ter Neuzen als garnizoensplaats. De nieuwe regeling der stomnbootdieust op de Wester-Schelde, ingaande 1 Maart, maakt een belangrijke verbetering in onze postgemeenschap met Middelburg, Vlissingen, Goes enz. mogelijk. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van 1 Maart ook per sloomboot van 6 ure's morgens postpakketten zullen verzonden worden naar voor- noemde plaatsen, terwijl van Vlissingen ook nog per namiddagboot van 3 ure een postpakket zal ontvangen worden. Door dezen inaatregel za! men dus nog denzelfden dag antwuord kunnen ontvangen op de brieven des morgens vroeg van hier verzonden, terwijl de corres pondence voor H'ulst, Axel, Sas van Gent enz. met de namiddagboot aangebracht in den regel nog per Iaatste spoor van hier doorgezondeu zal kunnen worden. Naar wij vernemen is, als gevolg van onder- handeliug van wege het gemeentebestuur alhier met den administrateur van den spoorweg Gent—Ter Neuzen, den beer O. Groverman te Gent, van af heden de gelegenheid opengesteld, om op het ge- hucht Sluiskil van den spoortrein op- en af te stappen en wel juist aan de spoorwegbrug over het kanaal. Tevens zal elken Vrijdag een buitengewone trein vertrekken van de Groote statie te Gent naar Ter Neuzen en wel des avonds van Gent 5 u. 20 in., Selzaete 6 u. 2 m., .Sas van Gent 6 u. 15 in., Philippine 6 u. 22 in., Sluiskil 6 u. 30 m.; aan- komst te Ter Neuzen 6 u. 40 m. De heer Groverman verdient voor dezen genomen maatregel zeker een woord van dank, zoowel van de zijde der bewoners van Sluiskil als van hen, die geregeld den marktdag te Gent bezoeken. Gedurende de tweede helft der maand Januari jl. zijn van bet postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzondenD. Lucas te Baarland, H. O. de Vries te Moerdijk en Mej. Pond te Leiden. Van Axel: B. van Voren te Biervliet, B. van der Gijs te Vlaardingen en Jan Vleeschouwer te IJzendijke. In de zitting van de Tweede Kamer van gis- teren is ingekomer. de overeenkomst met Belgie betreffende het Kanaal van Ter Neuzen. Op ver- zoek van den heer Kerkwijk werd door den Minister van Lynden overgelegd de correspondentie met den heer Blockhausen, naar aanleiding van het Luxem- burgsche tractaat. Men schrijft ons uit 's Gravenhage 26 Februari. Daar gisteren een aanvang werd gemaakt met het overbrengeu van een gedeelte der prijs- voorwerpen, bestemd voor de algemeene verloting ten voordeele der watersnoodlijdenden, onder be- scherming van H.H. M.M. den Koning en de Koningin naar de Gothische zaal, zijn op last van Z. M. den Koning wachtposten bij het gebouw geplaatst. Het tot heden uitgegeven aantal loten bedraagt omstreeks 90,000. Door de hoofd-commissie werd besloten om de door haar bijeeu te brengen gelden te storten bij de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam, waartoe een overleg plaats greep tusschen Mr. R. J. Graaf Schimmel- penninck van Neijenhuis en den burgemeester van de hoofdstad, voorzitter der respectieve commissien. Gisteren werd door den thesaurier der verlotings commissie een eerste bedrag van f 25,000 naar Amsterdam overgemaakt, naar gelang de gelden i van de sub-commissien inkomen, zullen destortiugen worden voortgezet. Door de hoofdeommissie der algemeene ver loting, ten beiioeve der watersnoodlijdenden, is thans het plan van trekking vastgesteld. In tegeu- stelling met het stelsel van 1861, zal nu de ge- wone wijze van trekking worden gevolgd. Er zullen namelijk in een bus zooveel uuminers worden ge- stort als er loten zijn uitgegeven, terwijl in eene andere bus zooveel nummers worden geworpen als er prijsvoorwerpen zijn ingekomen, waarna uit de lotenbus zooveel nummers worden getrokken als de prijzeubus nummers bevat. De prijzen vloeien steeds toe en het aantal subeommissien bedraagt thans 464. Door den Minister van Waterstaat is bij beschikking van 17 dezer bepaaldBij algemeene rampen of onheilen, zooals overstrooining, lioog water, ijsgang, brand, oproer en aergelijke, wordt door de Commissarissen des Konuigs wijziging of uitbreiding van dienst gelast op de rijkstelegraaf- kantoren in hunne provincien, waar zij dit in het algeineen of bizonder belang noodig achten." Te Utrecht is een Algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der maatschappij. Een nationaal belang, dat zich ten doel stelt he- planting van bermen en wegen met vrueht- en andere boomen. Het bleek dat 173 aandeelen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1