Vertrek der MermaH laar OosMnflie. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND~ POSTER IJ EN. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbaiik te Middelburg. gemengde BERiGHTEN.Telegraphische berichten. INGEZONDEN STUKKEi^ zal worden vervangen. De weder toenemende omloop ven Belgische centen in de grensprovincie schijnt tot dit adres aanleiding te hebben gegeven. Vi&Napels, (Maatsch. Nederl.) 24 Febr. 6,20's morg. Vidl Brindisi, 27 Febr. 5,50 's morgens. Yidi Amsterdam, 27 Febr. 7,40 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De rechtbank heeft in bare zitting ran den 17 Februari de volgende uitspraken gedaan W. v. d. P., schippersknecht, geboren en wonende te Ter Neuzen, wegens moedwillige mishandeling; ver- oordeeld tot eene celstraf van zes dagen. P. d. Z., zonder bercep, geboren en wonende te Ter Neuzen, wegens laster; veroordeeld tot eene celstraf ▼an zes dagen. In den Antwerpschen gemeenteraad is thans de vraag aan de orde in hoeverre het mogelijk zou zijn de Schelde gedurende den winter voor de scheepvaart open te houden of althans de stremming te verkorten. Aan de regeering is een adres ge- zonden, met verzoek een technische commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop andere havens opengehouden worden. Het liefdadigheids-eoncert van de v Holland- sche club," te Antwerpen ten voordeslde van de watersnoodlijdenden in Nederland, heeft netto 800 fr. opgebracht. Zooals men weet, werkte belangloos mede het muziekkorps der Dordtsche schutterij, de dames de Give-le Dellier en Ad. Biemans en de heeren Peter Benoit, Jan Koert, Ernst Britt en Const, de Jong. In den namiddag van Dinsdag jl. had in bet souterrain van het winterpaleis te St. Peters burg, onder de zaal der hoofdwacht, eene ontploffing plaats, waardoor 8 man van het wachthebbende Finlandsche lijfgarde-regement gedood en 25 ge- wond werden. De planken van de wachtzaal en verscheidene gaspijpen zijn beschadigd. Onmiddelijk is een gerechtelijk onderzoek begonnen. Door een toevallige vertraging was de Keizerlijke familie nog niet in de zaal bijeen. veroorzaakt te hebben. Sedert de vrachtprijzen op de Belgische staatsspoorwegen verhoogd zijn, is de ontvangst aanmerkelijk verminderd. De equipage van het stoomschip Rallus van Antwerpen te Liverpool aangekomen, is aldaar in hechtenis ge- nomen, omdat de douanen in den mast, die uit- gehold was, 250 pond „gefabriceerde tabak" hebben gevonden. Het scheepsvolk beweert echter er niets van te weten. Te Binche is een huis ingestort op het oogenblik dat 5 personen zich in de woning bevonden. Vier personen werden onder de puin- hoopen begraven, waarvan een knaapje dood onder- het gruis werd gehaald. De andere personen ont- vingen min of meer ernslige wonden. De dieren- tuin te Berlijn verloor dezer dagen het zeldzaamst lid zijner eigenlijke bevolking, tevens het duurste exemplaar, namelijk den vierjarigen rhinoceros, welke twee horens droeg. Het dier werd op een markt- waarde van 20,000 mark geschat. Te Oostburg is door den burgemeester, ver- gezeld van den brigadier der rijksveldwacht, als- mede den gemeenteveldwachter een bezoek gebracht bij alle bakkers der gemeente, ten einde zich te overtuigen of het gebakken brood wel het bepaalde gewicht had. Bij een viertal bakkers is een groot aantal te licht bevonden brooden in beslag genomen, die per wagen naar het stadhuis werden overgebracht. Algemeen juicht men zeer dien maatregel toe. Aan een agent voor een Rotterdamsche maat- schappij, die beweerde den aankoop van meubelen voor den werkenden stand gemakkelijk te willen maken, in kleine wekelijksche bijdragen, is over 1879 ruim 800 gestort door de dorpsgenooten van Nijehorne in de gem. Schoterland. Voor deze sorn hebben zij ontvangen de tijding, dat on- dernemers en geld voorgoed verdwenen zijn. Een der lotelingen voor de nationale militie in de gemeente Ferwcrderadeel had bij de loting juist zijn 20ste jaar bereikt. De wensch werd door sommigen geuit, dat hij als geschenk op zijn jaardag het hoogste nummer mocht trekken. Dat nummer bleef in de bus, totdat de beurt aan hem kwam. Hij trok inderdaad het hoogste nummer. Als eene kuriositeit wordt uit Brede mcde- gedeeld, dat van vier daar wonende zusters, achter- eenvolgens drie, ieder na verloop van eene week zijn overleden, en wel ieder van haar in den nacht van Woensdag op Donderdag, zoodat op drie achtereenvolgende Zaterdagen een van deze vier zusters ter aarde werd gebracht. van bandeloosheid en wanorde beleefd, zooals er jaar- lijks een tiental wederkeert. Het was van daag loting. Een dag waarop voor den minvermogende raeestal het soldaat worden van een zijner zonen volgt, en waarop de meergegoede dikwijls diep in de beurs moet tasten om een nummerverwisselaar of remplaqant te koopen. Men zou dus verwachten een aantal jongelui te zien in gedrukte stemming, bijna alien verslagen om het treurig lot, dat hen getroffen heeft of nog wacht. Niets van dat echter. In troepen, luid schreeuwend en tierend, trekken zij ons stadje door. De oogen staan niet blinkend van vreugde, maar spreken door hunnen doffen, wezenloozen blik luide van het vocht, dat die kunstmatige opwinding heeft veroorzaakt. Want kunst- matig is die vreugde. Waar toch zou zij vandaan komen bij hem, die een dienstplichtig nommer trok? Waarom dan toch die opwinding? Vooreerst: omdat de meesten geen begrip van ware, beschaafde vreugde hebben, meeneu zij slechts in dronkenschap en onge- bondenheid vreugde te kunnen smaken; pleizier hebben zonder heel of half beschonken te zijn kennen zij niet. En werd nu dit dwaze idee nog maar door eene wijze opvoeding bestredenDoch neenDikwijls hoort men de meer bejaarden zich er op verheffen, dat zij bij het loten zoo dronken waren, en zoo gevochten hebbenIs het wonder, dat het jongere geslacht zoodoeude gaat denken, dat dronken zijn en vechten op den dag der loting mooi staat? Zouden dan de godsdienstige Axelsche vaders en moeders niet zoo veel invloed op hunne zonen hebben, dat zij hen kunnen bewegen, om dien dag stil en bedaard door te brengen Ik kan tuch haast niet gelooven, dat zij de tooneelen, zooals wij er vandaag hebben beleefd, goedkeuren eukel, omdat het altijd zoo geweest is! Axelsche vaders en moeders! bedenkt het wel: Gij zijt mede aansprakelijk voor allea, wat er op dez« en dergelijke dagen voorvalt. Axel, 19 Febr. 1880. D. Te Bergen op Zoom heeft zich een commissie gevormd om het 300jarig jubileum der afzwering van den Koning van Spanje op feestelijke wijze te herdenken. In de afgeloopen week is een meisje van 3 jaren van W. Bakker, te Nieuw- Vennep, in een pot kokend water gevallen en een paar dagen later, na smartelijk lijden, overleden. Een man te Herwijnen, die zich volgens landelijke gewoonte aan een sloot ging wasschen, is voorover in de sloot gevallen en verdronken. Te Dwingelo zijn twee kinderen van een landbouwer overleden, tengevolge van het drinken van melk, die in een koperen ketel was gekookt. Drie andere kinderen uit hetzelfde gezin zijn gevaarlijk ziek. Ge durende de vastenavonddagen zijn er te Bergen op Zoom zooveel panden in de bank van leening gebracht, dat er niet meer geborgen konden worden. Even buiten Winschoten is de groote boerdenj, bewoond door Heeskes, met 12 koeien, 6 paarden, hooi en stroo een prooi der vlammen geworden. Te Streefkerk is op bijna 90jarigen ouderdom overleden J. F. Boers, gepensioneerd militair, een der weinige nog overgeblevenen, die in 1812, onder Napoleon, aan den oorlog in Rusland hebben deel- genomen. De prijs van de piaatsvervangers en nummerverwisselaars bij de nationale militie is in Drenthe dit jaar ongeveer f 100 lager dan in vorige jaren. In het vlek Accum, in Oost- Friesland, hoopt Ds. Miicke op den 29 M.ei a. s. zijn hondersten verjaardag te beleven. Eenige jaren geledeu vierde hij reeds zijn 7Ojarig ambtsfeest. Nog bekleedt hij in zoo hoogen ouderdom het predikambt in die eenige gereformeerde gemeente van het Oldenburgsche hertogdom. Te Waubach, in Limburg, is een kind in de wieg verbrand. De ouders hadden het tehuis gelaten onder bewaking van een 3jarig zoontje, dat met lucifers of brandende spaanders schijnt gespeeld, en daardoor het ongeluk Te Middelburg heeft heden aan het gebouw van het Provinciaal bestuur de aanbesteding plaats gehad van Het maken van een peilput, terp en gebouwtje voor een registreerende peilschaal te Borssele, waar van de raming bedroeg f 8740. De laagste iuschrijver voor dit werk was de heer J. L. Koole te Ter Neuzen, voor f 8730. Aanbestedinijen. Op Vrijdag 27 Februari 1880, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg, van: I. Het bestorten van de boorden langs het kanaal door Zuidbeveland. (Raming f 6500.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving, volgens art. 10 13 van het bestek. II. Het afbreken en weder opbouwen van het gebouwtje voor het registreerend werktuig te Brouwershaven, en voor het plaatsen van gegoten ijzeren bnizen in den bestaanden houten toeleidingskoker. (Raming f 2550.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving, volgens art. 9 17 van het bestek. Herbesteding. Op Yrijdag 27 Februari 1880, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg, van: Het maken van een peilput en gebouwtje voor een registreerende peilschaal bij Bruin isse, aan het vaarwater „het Zijpe." (Raming f 7967.) Deze herbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving, volgens art. 7 28 van het bestek. Geachle Heer liedacleur! Het stille Axel heeft heden weder een van die dagen Zeetijdinyen. Van 17 tot en met 19 Febr. zijn in deze haven binnen- gekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als 19 Febr. Eng. stoomb. Mona, kap. Fisk, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Van 17 tot en met 19 Febr. zijn uit deze haven ver- trokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen 18 Febr. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Wrieht, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, naar Goole met stukg. 19 Febr. Eng. stoomb. Ironopolis, kap. Dempster, naar Leith met stukg. In deze haven zijn binnengekomen, om aan den ijzeren weg alhier te lossen en te laden: 17 Febr. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Pearce, van Goole met koleu. 18 Febr. Eng. stoomb. Lon- dos, kap. Drurey, van Goole met kolen. 19 Febr. Eng. stoomb. City of Dublin, kap. Walsch, van Marry- port met ruw ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den ijzeren weg te hebben gelost en geladen: 17 Febr. Eng. stoomb. Vindomora, kap. Meadows, naar New-Castle ledig. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Pearce, naar Goole ledig. Van 17 tot en met 19 Febr. werden langs de Oost- sluizen alhier 19 binnenvaartuigen op- en 25 afgeschut. Van 1 tot 15 Februari 1880. AXEL. Geboorten. 2 Febr. Neeltje, d. van Hendrik Hoebe en van Elisabeth Verstraten. 10 Febr. Karel Marinus, z. van Reinier Scheele en van Elisabeth Maria de Bruijne. Jauna Cornelia, d. van Pieter Willem de Mul en van Anna Bakker. Levinus, z. van Jan de Putter en van Janneke Riemens. 11 Febr. Pieter, z. van Pieter de Koeijer en van Janna Dieleman. 12 F'ebr. Andries, z. van Adriaan Marinus en van Levina Jansen. 13 Febr. Dirk, z. van Frans van Hoeve en van Suzanna Scheele. Louisa, d. van Johannes Sleppe en van Paulina Kamoen. 15 Febr. Edmondus Leopoldus, z. van Bernardus de Coninck en van Maria Josephina van den Brande. Overlijden. 1 Febr. Joannes Franciscus Martens, oud 8 mz. van Leopoldus en van Ida Catharina Staal. 2 Febr. Maaike Maria van Wijngaarden, oud 19 j., d. van Hendrik en van Alida Maria de Haas. Edmondus Josephus Muttele, oud 4 m., z. van Aloysius en van Dominica Joanna Tollenaer. 4 Febr. Neeltje Hoebe, oud 1 d., d. van Hendrik en van Elisabeth Verstraten. 7 Febr. Tanneke Verpoorte, oud 56 j., echtg. van Jan Wiemes. 8 Febr. Maria Wilhelmina Hoekman, oud 7 m., d. van Jacobus en van Margaretha Christina J ilderda. 9 Febr. Elisabeth Verstraten, oud 25 j., echtg. van Hendrik Hoebe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2