;\o. 1540, Woensdag 18 Februari 1880 20e Jaargang. Algemeen IMieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND, BU1TENLAND. Ter Neuzen, 17 Februari. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1, getieele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh by alle Boekhandelaars, teuren en Brievenbustaouders. Door het Postdireo- COUKAIVT ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel aieer f 0,10. Grootere letters warden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag namitldaa; DRIE nren. Dtt blad gerachljnt Dinsdag- en Vrljdagavond blj JU K. 6. DBONT te Ter Neuzen. I*olitieli Overzicht. Door den plaatsvervanger van den rijkskanselier, graaf Stolberg, werd Donderdag de rijksdag geo pend. Noch de Keizer, noch von Bismarck schijnen er op gesteld te zijn geweest, een stuk voor te lezen, dat zoo. bij uitnemendheid droog was, als ditmaai de Dnitsche troonrede. Zij was echter bij uitstek vredelievend, want de woorden Vrede" en „Vredelievend" komen er niet minder dan zeven maal in voor en de voornaamste zinsneden bevat- ten het volgende: De betrekkingen tusschen het rijk en alle andere mogendheden zijn van vrede- lievenden en vriendschappelijken aard. Het ver- trouwen op zekerheid van vrede door het Berlijnsch congres heeft zieh bevestigd. De bepaliugen van het Berlijnsche tractaat zijn op nagenoeg alle punten ten uitvoer gebracht. Aan het streven naar eene duurzame verzekering van den Europeeschen vrede blijft net rijk ijverig deelneraen. Met de vestiging der nationale eenheid is de vredelievende gezindiieid van het Duitsche volk in haar voile recht getreden. De politiek des Keizers legt die gezindheid aan den dag en zal, met eene onwrikbare vastheid, voortspruitende uit het gevoel van eigen kracht, steeds belangeloos medewerken tot het behoud des vredos en zich beijveren, om bij gelijkgezinden samenwerking en waarborg te verkrijgen. De voornaamste aangekondigde ontwerpen zijn: de be- grooting, invoering eener tweejarige begroolings— periode, wijzigingen der legerwet, verlenging van den termijn der socialistenwet, handelsverdragwet, de Zuidzee—eilanden, regeling der kustvaart. Het bevestigt zich, dat de Keizer van Rusland aan de Europeesche hoven heeft doen weten, dat de toestand der Keizerin van dien aard is, dat hij, bij zijn aanstaand jubilaeum, geen Vorstelijke gasten kan afwachten. Alleen zal de Vorst van Bulgarije en nog eenige zijner verwanten bet feest bijwonen. Oostenrijk heeft bij zijne vele zorgen voor den binnenlandschen vrede nog andere gekregen. In Weenen waren dezer dagen geruchten in omloop over eene entstige spanning tusschen Oostenrijk en Italie, en eene sterke daling der beursprijzen wasdaar- van het gevolg. De geruchten zijn echter ongegrond. De Oostenrijksche regeering heelt, wel is waar, hare troepenmacht in Trente (zijde Italie) eenigermate versterkt, doch slechts als voorzorgsmaatregel tegen mogelijke ondernemingen der irredentisten. Boven dien is van dien maatregel onmiddelijk aan de Italiaansche regeering kennis gegeven. Voorloopig is er dus geen gevaar. In de Fransche Kamer der afgevaardigden is het voorstel van den heer Louis Blanc, betreffende de algemeene amnestie behandeld. De minister- president de Ereycinet verklaarde zich uit naam der regeering tegen het voorstel. Zij wenscht ten opzichte dit vraagstuk, in welken vorrn ook, geener- lei verplichting voor de toekomst aan te gaan de wet werd dan ook met 313 tegen 125 stem- men verworpen. In Turkije gaat men inaar onophoudelijk voort met te beraadslagen over de kvvestie met Grieken- land en Montenegro. De gezanten van Italie, Oostenrijk en Engeland moeten de porte den raad gegeven hebben, Montenegro een ander stuk land te geven, teneinde een str.jd met de Albaneesen te voorkomen. Zij was daarvoor zeer dankhaar, nam het in beginsel aan en zou het aan den krijgsraad onderwerpen. Over de Grieksche grenskwestie zal de Sultan voor de variatie een Irade teekenen, houdende een nieuwT voorstel, waar- van in de eerstvolgende zitting der Turksch- Grieksche commissie inededeeling zal gedaan worden. De mogendheden en voornamelijk Frankrijk, dat zich te ver in de Grieksche kwestie waagde, zitten met de zaak verlegen en willen er zich wel af- maken. Lord Salisbury heeft dan ook de benoeming voorgesteld van eene internationale technische com missie, welke, bij eene bizondere scheidsrechterlijke uitspraak, eene billijke regeling der Turksch-Griek- sche grens zal tot stand brengen, na op de plaats zelve een nauwkeurig onderzoek te hebben ingesteld. Bij Prov. blad no. 20 wordt bekend gemaakt, dat volgens besluit van den Comraissaris des Konings in Zeeland de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk wordt opgeheven, te beginnen met middernacht tus schen 15 en 16 dezer. Hontenisse, 16 Februari. Door onbekende oor- zaak zijn in den nacht van Yrijdag laatstleden tot den grond toe afgebrand de schuren van P. Ver- vaet en van P. A. Lansue op Ter Hole. Beestialen, gereedschappen, ongedorschen graan, liooi en stroo, en al wat zich ir. die gebouwen bevond, is mede door de vlammen vernield. Beide eigendommen waren tegen brandschade verzekerd. De gezamenlijke schade wordt berekend op f 2350. Omtrent dit onheil ontvingen wij nog onder- staand bericht In dcu nacht van 13 op 14 dezer omstreeks 1 ure ontstond te Ter Hole, in de gemeente Hon tenisse, brand in de landbouwersschuur van P. V er- vaat, waarvan de vlammen zich spoedig mededeelden aan de vlasscliuur van P. Lamsue, op een tiental meters van bet eerstbrandende perceel staande. De aangerukte spuiten van den Molenhoek en Lamswaarde bewezen goede diensten tot het behouden der overige dicht bijeenstaande woonhuizen. De beide schuren en een klein gedeelte van het woon- liuis van Lamsue werden een prooi der vlammen. Verbrand zijn in deze perceelen alle landbouw— en vlaswerktuigen, een paard, eene koe, 2 varkens, konijnen en eenig pluimgedierte. Naar men zegt was alles verzekerd, terwijl de oorzaak van den brand onbekend is. Windstilte en de flinke werking der spuiten heeft groote ouheilen voorkomen in het zoo dicht bebouwde gehuoht. De heer J. Barger, kandidaat bij het Provin- ciaal kerkbsstuur van Zuid-Holland, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, bedankt. De persoon, die eenige weken geieden in de omstreken van den tolboom te Walsoorden in den avond den voorbijgangers om geld aausprak, scbijnt thans in de nabijheid van den Kruisweg zijne strooptochten te ondernetnen. Gisteren avond kwam een jongeling van Walsoorden en werd ter voor- melde plaatse door ietnand, die uit eene sloot te voorschijn kwam, aangesproken, doch enkel me) „geld De jongen had echter zijne centen te lief, om die zoo maar goedschiks af te gevenhij zette bet op een loopen en behield zijne beurs met deszelfs geheelen inhoud, doch kwam erg in 't zweet en ecnigermate verschrikt te huis. Heeft men in dezen met eenen werkelijken spits- boef, of met eenen boeraan of grappenmaker te doen? In ieder geval is het wenschelijk, dat hij weldra gekend worde en eene welverdiende straf onderga. Naar men verneemt, zal onze harmonie Donderdag namiddag ten drie ure, ter gelegenheid der verjaring van Z. M. den Koning op de mu- ziektent te Kloosterzande een concert geven. Het korps scherpschutters zal dien dag parade maken, en des avonds optocht bij takkellicht. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Goes den heer J. E. Mulock Houwer, candidaat notaris en gemeente-ontvanger te Zierikzee. Men schrijft ons uit Middelburg van 16 Eebr. De door Multatuli Zaterdag afgehuurde boot, om hem van hier naar Zierikzee, waar hij eene voor- draeht raoest houden, te vervoeren, is onder weg door onbekende oorzaak ,/onklaar" geworden. Het was de sleepboot K Martina Johanna," die nu aan de werf alhier moet hersteld worden. De reis werd wel is waar eenigszins vertraagd, doch voor den belanghebbende tijdig genoeg volbracht. De gemeenteraad van Middelburg heeft als politiemaatregel o. a. bepaald, dat in lokalen, waar openbare feesten worden gegeven en waar het verbod is aangeplakt om te rooken, de overtreders van dit verbod met een geldboete van drie tot vijf gulden zullen worden gestraft. Dezelfde straf wordt bedreigd tegen hen, die in zulke lokalen zitplaatsen bezettenwelke door anderen be- sproken zijn. Niet minder dan 200 sollicitanten hebben zich aangegeven voor de betrekking van secretaris der Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling te Melbourne. Naar wij vernemen, zal deze be trekking worden opgedragen aan den heer J. Schagen van Leeuwen te Delft. Aan het strand te IJmuiden zijn verledene week procven genomen op welken afstand de nienwe havenlichten, stelsel J. L. Creygtlion, te zien waren en welke kleur, rood, wit en blauw. De beide eerste kleuren voldeden op den gestelden afstand van 3600 meters prachtig, ja zelfs waren zij nog op een afstand van circa 8000 meters zeer voldoende te noeinen. Het blauw liet reeds op 3600 meters te wenschen over. De proef opzichtens den duur der beide licliten met gesloten lichtbuizen is even bevredigend. Men is daarmede bereids tot achttien etmalen gekomen. Uit een Belgisch blad vernemen wij, dat de oppervlakte van bet paleis der tentoonstelling op het Champ de Manoeuvres te Brussel, 30 hectaren zal beslaau en de gebouwen 7 hectaren. De hoofd- ingang zal gelegen zijn tegenover de Wetstraat. Reclits zal het hyppodrome en een panorama-diorama geplaatst worden; links, de landbouw-, dieren- en bloemententooiistelliiig. Verder zal men er zien:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1