Tertrel fler irraail laar Oost-Mie. BU1TENLAND. POSTER IJ EN. GEMENGDE BERICHTEN. In een artikel over het schaatsenrijden, voor- komende in de jongste aflevering der Illustration, wordt weder een echt Fransch oordeel over ons land geveld. De schrijver beweert dat Friesland wegens de vele wateren onbewoonbaar is voor hem, die geen schaatsen rijdt. Gedurende drie vierden van het jaar toch zijn daar alio kanalen en sloten bevroren. Hij verhaalt verder dat de Friessche meisjes aan de wedrennen op schaatsen deelnemen en voor vele van haar de gewonnen prijzen haar geheele huwelijksgift uitmaken. Voorts laat hij de melkboei'iunen op schaatsen de mtlk 't huis brengen. een of twee naalden resp. schuitjes kan werken, welke laatsten, ter vervulling der spoelklosjes, door een bizonder toestel van onderen kunnen uitgetrok- ken worden, zonder de daarboven liggende »tof aan te raken, terwijl de naald door automatische smeer- inrichting voor heet worden is vrijgewaard. De rollen, waardoor de stof geleid wordt, worden door excentrieken en kainraderen in beweging ge- bracht en geregeldbovendien heeft de machine eene zoogenaamde overbrengende radgeleiding, die bij bewerking van lichtere stoffen wordt aangewend. De steek kan, evenals bij de gewone naaiinachines, zeer gemakkelijk van af een achtste duim en wijder gesteld worden, terwijl ook de geleiderollen naar keuze dee bewerkers kunnen worden gereguleerd. Deze monster-machine is door de Singer Mnat- schappij voor eene Engelsche firma gemaakt, die eene bestelling van meer dan 100,000 voet dezer katoenen riemen moet uitvoeren. Via Napels, (Fransche mail) 7 Febr. 6,20's morg. Vi& Napels, (Maatsch. Nederl.) 10 Fe.br. 6,20's morg. Yik Brindisi, 13 Febr. 5,50 's morgens. Viii Amsterdam, 13 Febr. 7,10 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberichten. Van 28 December 1879 tot 24 Januari 1880 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door long- ziekte 4 runderen in Zuid-Holland aangetast. In het vorige tijdvak van vier weken waren 9 runde ren door die ziekte aangetast. De Brusselsche gemeenteraad heeft met 24 tegen 7 stemmen goedgekeurd de overeenkomst, welke tusschen de stad, de regeering en de kommissie voor de nationale feesten van 1880 gesloten is over het geven van gratis-voorstellingen in het Thefttre de la Monnaie gedureude 2 maanden. De Staat geeft 100,000 fr. en de stad Brussel 50,000 fr. Bij het uitgeven van toegangskaarten voor deze voorstellingen zal zorg gedragen worden, dat het geheele onderwijzend personeel der openbare scholen in de gelegenheid gesteld zal worden, eene of meer voorstellingen bij te wonen. Kolonel Scheltens, een van de overgebleven veteranen van het groote leger van het eerste Keizerrijk, is te Brussel in den ouderdom van 90 jaar overleden. Sedert 1804 was hij in Franschen dienst en woonde o. a. de veldslagen van Quatre Bras en Waterloo bij. In 1830 was hij kapitein bij het bataillon jagers van de garde van de Koning der Nederlanden, nam in October dienst bij het Belgische leger en was belast om de Belgen terug te brengen, die Holland verlieten. Hij was ridder van het legioen van Eer, van de Leopoldsorde, Willemsorde enz. Te Londen heeft een faesimile-reproductie het licht gezien van de origineele uitgave van Thomas a Kempis „Imitatio Christi," berustende in de Koninklijke bibliotheck te Brussel. Voor deze uit gave is een belangrijke voorrede geschreven door denheer Charles Ruelens, bewaarder van de hand- schriften in de Londensche Koninklijke boekerij. Het facsimile kan, wat uitvoering betreft, op de grootste nauwkeurigheid bogeu, daar het langs photografischen weg is verkregen. Het papier voor deze uitgave werd expres in Nederland gemaakt, om het oorspronkelijk handschrift zoo getrouw mogelijk na te bootsen. Eindelijk is het werk gebonden in den stijl van een Hollandschen bijbel uit den tijd van Thomas a Kempis. Een proef, welke in Engeland genomen is om het electrisch licht ook onder water te doen gebruiken, is met gunstig gevolg bekroond. Het electrisch licht wdrd in een glazen bol een aanzien- lijke diepte neergelaten en op een afstand van 100 M. met de batterij aangestoken. Het water werd tot op een aanzienlijken afstand helder verlicht. Men zal thans proeven nemen in hoeverre men in een dergelijke veriichting een verdedigingsmiddel kan vinden tegen torpedo's. De zes hooge prijzen die getrokken moeten worden uit de Fransch—Spaansche loterij, bestemd tot het verleenen van ondersteuning aan de hulp- behoevenden in Murcia en Frankrijk, zijn: 1°. een staatsschuldbrief van fr. 150,000, of dit bedrag in contanten; 2°. een juweelen tooisel, of fr. 100,000 in contanten; 3°. een Christofle zilveren tafelservies of fr. 50,000 in contanten; 4°. een kunstvoorwerp, of fr. 25,000 in contanten; 5o. een kunstvoorwerp, of fr. 10,000 in contanten; 6°. een massief zil veren servies, of fr. 20,000 in contanten. De berichten over de ellende in Ierland nemen dagelijks toe: De woordenDeath by starvation" #van honger gestorven," komen telkens meer in de Engelsche bladen voor. Een dagblad van Dublin meldt dat drie sterfgevallen te Parsans- town, provincie Leicester, aanleiding hebben ge- geven tot een onderzoek, door de wet bevolen, en dat tot de ontdekking leidde dat de overledenen van honger waren omgekomen. In een particulieren brief wordt o. a. gezegd „Onze toestand wordt met den dag erger, zoodat, wanneer er geen onmiddelijke hulp uit Engeland komt, velen uit mijn volk van honger zullen sterven. De particuliere liefdadigheid is, wat zij ook doet, niet in staat te voorzien in de oehoefteu der be- volking; er is niets minder noodig dan arbeid op groote schaal om in den toestand te voorzien. Niet enkel lijden de kleine pachters en boeren; maar ook de winkeliers en de kooplieden. Er is arbeid noodig, en dadelijk, zoo spoedig mogelijk." De Keizer van Rusland za! eerlang den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren den troon be- klom. Het gemeentebestuur van St. Petersburg heeft een program ma opgesteld voor de feesten, welke bij die gelegenheid gevierd zullen worden. Men zal den Czaar een adres aanbieden, benevens een album met schetsen van voorvallen te St Petersburg; er wordt een prijs van 5000 roebels uitgeloofd voor de beste historische studie over de hoofdstad, er zullen 25 nieuwe scholen geopend worden, en een verslag worden rondgedeeld van de voornaaraste gebeurtenissen onder de regeering van Keizer Alexan der voorgevallen. Het wrak van de stoomboot Stad Vlissingen, ge- strand nabij Breskens, is gisteren in het openbaar ver- kocht aan den heer BolierteScherpenisse, voor/3000. Als directeur van de onlangs te Middelburg opgerichte yexport-Maatschappij voor Zeeland, die zich ten doel stelt de Zeeuwsche landbouwproduclen te Londen aan de markt te brengen, is benoemd de heer B. Rodenhuis, thans ambtenaar bij de stoomvaartmaatschappij Nederland te Vlissingen. Als een bewijs, dat het getal vrouwehjke krank- zinnigen in den laatsten tijd zeer is toegenomen, wordt uit Zwolle gemeld, dat men dezer dagen voor een lijderes geen plaatsing koride verkrij^en in de 3e klasse in de gestichten te Deventer Zutfen en Utrecht. De vader van een gezin in een der achterbuurten te Amsterdam ging zich onophoudelijk aan sterken drank te buiten en het zijn gezin aan armoede en gebrek ter prooi. Vandaar twisten tusschen de echtelieden, welke oneenigheden zoo hoog iiepen, dat eene 19jarige dociiter door schrik en angst z<5o werd aangegrepen, dat zij dood ter aarde viel. Te Stolwijk heeft op het ijs een wedstrijd met arresleden plaats gehad, opgeluisterd door muziek. De dame te Kralingen, die door het omvallen van een petroleumlamp ernstige brand- wonden bekwam, is op 31jarigen lecftijd aan de gevolgen overleden. Een kind van een land- bouwer te Smilde is gestorven van woede, omdat hem een stuk boterham werd afgenoinen. Onder het hevig schreien verloor het kind weldra het bewustzijn en kort daarna overleed het. Te Utrecht heeft men als ijsvermaak uitgedacht, jongens beneden de achttien jaar op klompen om het hardst op het ijs te doen loopen. Zij krijgen een bidders- steek op en moeten een leeg petroleumvat ver- voeren. Te Vroomshoop is alweder een kind van 5 jaren, dat met nog twee kleintjes zonder opzicht thuis was gelateu, in brand geraakt; 't heeft zoo hevige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen overleed. Te Amersfoort zijn vele scliaat- senrijders op de rivier de Bern door het ijs gezakt, onder anderen een twaalftal bij elkaar. Allen zijn echter gered. Te Reijmerstok (Limburg) is een huis met schuur en stalling een prooi der vlammen geworden. Drie varkens kwamen daarbij om; het overige vee, evenals een gedeelte van den inboedel, werd gered. Alles was tegen brandschade verzekerd; de oorzaak is onbekend. Het schoolinuseum te Brussel bestemd om alle voorwerpen, belangrijk voor het onderwijs, op te nemen zal weldra ge opend worden. In de Vereenigde Staten zijn 30,000 doofstommen en vijftien kerken, waar de godsdienstoefening wordt gehouden in de vinger- spraak. Op de dezer dagen te Essen gehouden vergadering van den stenografenbond werd door den heer Aug. Reiser uit Muhlheim a/d Ruhr een voor de Dusseldorfer nijverheids-tei.toonstelling bestemde briefkaart vertoond, waarop 35,500 woorden in stenografLch schrift zich bevonden. Dat is het grootste meesterstuk, hetwelk op dit gebied nog vertoond is en het wekte dan ook algemeene bewondering. Onder de Londensche schaats- rijdende dames is het teaenwoordig mode kouse- banden met belletjes te dragen. De band wordt om den enkel vastgemaakt en het rinkelen van de belletjes bij elke beweging kondigt de nadering der Sevallige rijdsters aan. Te Nimes is een der groote spoorweg—mattazijnen verbrand. Twee balen vatten vuur en de vlammen deeklen zich spoedig aan alle goederen mede. Het verlies wordt geschat op 25000 francs. De 17jarige jongeling uit Antwerpen, H. v. d. B., die in het begin van December des vorigen jaars van daar met omstreeks 1300 francs van zijn patroon op de loop ging, reeds twee vonnissen iu Belgie ten zijnen laste had en te Vlissingen gearresteerd werd, toon hij op het pent sfond naar Engeland over te steken, is na een paar maanden verblijf in de gevangenis te Middelburg, op vrije voeten gesteld. Hij heeft bewezen Nederlander te zijn en zal dus niet worden uitgeleverd. De ,/Friesche winterkoning" gelijk Okke van den Berg van Rijperkerk thans wordt genoemd, heeft bij de te Leeuwaarden gehoudene hardrijderij op schaatsen door mannen en vrouwen alweder al zijn 24 mededingers achter zich gelaten. Met zijn zuster Trijntje van den Berg behaalde hij den prijs van_/"150. De uitslag werd onder groot gejuich van de duizenden toeschouwers vernomen. Het Ilandelsblad van Antwerpen meldt dat de bekende Jacquelyn, de groote olifant in den dierentuin aldaar overleden, is. 't Is een rouwdag schrijft het blad in onze Zoologie, want Jacquelyn, de groote olifant, die Fransch eu V laamsch verstond, die op de vraag van Nicolas met den ha uler het uur sloeg, die neen schudde, die ja knikte, op de trompet wist te blazen, met een woord ,/menschenverstand aan den dag legde, is na twee dagen lijden gestorven. Een paar jaar geleden vierde men zijn 25jarig verblijf in den dierentuin. Zijn hok was geiliumineerd en de olifant zelfmet bloemen versierd. Aan lekkernijen ontbrak het niet en de groote sul Het meuig kind op zijn hoogen rug zitten. De grootste opschudding heerscht sedert eenige dagen in verschiedene Belgische gemeenten uit den omtrek van Soignies. Een dolle hond heeft onlangs 12 tot 15 personen, alsook een groot aantal honden gebeten. Hoewel men allerlei voorzorgsmaatregelen genomen heeft, en de meeste verdacnte honden afgemaakt zijn, vreest men, dat men misschien biniien kort erge ongelukken zal te betreuren hebben. Op den laatsten Januari toch is reeds een veehoeder, te midden der ver- sciirikkelijkste pijnen, aan een aanval van razernij gestorven. In een menagerie te Lyon had een knecht, die slechts korten tijd in dienst was, een der negen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2