BU1TENLAND. BUBGERLIJKE STAND. TER NEUZEN. H U L S T. GEMENGDE BERICHTEN. AXEL. BOSCHKAPELLE. het voormalig sagihoofd der XXV Moekim (Toekoe Nja Abbas Sija Oelarna) aan het Nederlandsche gezag onderworpen en heeft de radja van Samalangan met vele voorname hoofden uit dat landschap een bezoek afgelegd te Kotta Radja. Ter gelegenheid van de aanstaande viering der Belgische onaf hankelijkheid zal in den Dierentuin te Brussel eene Vlaamsche kermis gehouden worden met dekoratien en kleederdrachten uit de vijftiende eeuw. Een antiek Vlaamsch dorp met het kasteel van den heer zal worden gebouwd en rederijkers- kamers zullen te midden daarvan een hagespel houden, waarbij de heer de prijzen zal uitdeelen. Het voor eenigen tijd in Belgie geopperde denkbeeld van den Noordpool door middel van luchtballons te bereiken is in Engeland opgevat door den kommandant Oheyne, die in openbare verhan- delingen de uitvoerbaarheid er van tracht aan te toonen. Hij wil in de eerste week van Juni met drie ballons en al het noodige om die te vullen, naar de poolstreek vertrekken, zoo ver motrelijk met de schepen doordringen en dan de reis met de ballons voortzetten. De schuiten van deze zouden zoo moeten ingericht worden, dat zij ook als sleden kunnen gebruikt worden. Verschillende comite's verzamelen reeds geld voor de zaak en verleden Woensdag heeft de lord—mayor van Londen eene openbare samenkomst in het jMaison House" gepresideerd, waarin eene motie werd aangenomen, verklarende dat, mtt het oog op de erkende noodzakelijkheid ora Groot-Brittanie's opperheerschappij ter zee te handhaven, de natie door alle in hare macht staande middelen ondei- nemingen ter zee behoorde aan te moedigen, en dat het eclit nationale plan om de Brstsche vlag op de Noordpool te planten ondersteuning verdiende. Den 7 Januari 11. kwam op de reede van de Eransche zeehaven Moirlaix het duikersehip Plongeur, kapt. Guerin, aan boord hebbenue 3 an kers, 12 kanonnen, 1 scheepsklok, kogels, enter- bijlen, sabels en pistolen, afkomstig van het kaper- schip Alcide. Dit kaperschip, metende 180 ton, gewapend met 20 kanonnen en bemand met 209 koppen, werd in het jaar 1747 van St. Malo uitgezonden, onder kapt. Acbord en maakte zich den 21 December 1747 meester van het Engelsche schip The Tally. De hier aan boord gevonden 2^ millioen pond sterling werden in het kaperschip overgenomen. Den volgenden dag werd de Alcide door een Engelsch fregat aangevallen en zonk in den avond van den 23 December 1747, zonder zich te hebben overgegeven, met 112 koppen opde reede van Morlaix. Uit Metz wordt geschreven, dat de jongste gemeenteraadsverkiezingen weder duidelijk hebben bewezen, dat aan een samengaan tusschen de Duit- schers en de landsbevolking nog vooreerst niet kan gedacht worden, zoo min bij de politieke ver- kiezingen, als in het gezellig verkeer. Al mochten sommigen voor zich zelf al tot toenadering gezind zijn, het terrorismus waaronder zij gebukt gaan, belet hun toch openlijk zulke stappen te doen. De laatste verkiezingen hehben bewezen dat het Duitsche element te Metz geheel op zich zelfstaat. Opmerkelijk is het echter dat het vrouwelijk element in deze de baas is. Mochten de mannen al tot toe- nadering te bewegen zijn, de vrouwen kunnen minder dan zij over de resultaten van den jongsten oorlog heenstappen. kan. In de gemeente Dongen zijn in voile werking 106 leerlooierijen en 64 schoenmakcrijen, waaronder een machinale. Deze laatsten werken met 649 knechts. Te Arnhera zijn door de politie niet minder dan 16 hazen en 2 patrijzen aangehouden, die in verboden jachttijd van Loenen naar de stad werden vervoerd. Tegen de voer- lieden is vervolging ingesteld. In de laatst gehoudene zitting van het kantongerecht te's Hage werd Gijsbertus Battelj^ voor de 58e maal wegens dronkenschap veroordeeld. Twee personen hebben den weg van Urk naar Kampen over de Zuiderzee achter eene slede afgelegd. Op hun terugtociit hebben zij een voorraad levensmiddelen naar het eiland mefigenomen. Naar men verneemt zijn de bekende Friessche hardrijders Okke van den Berg en Marten Castelein uitgenoodigd om te Londen te komen rijden. Het broze ijs heeft ook te Meppel een slachtoffer geeischt; gelukkig echter ditmaal geen mensch, maar een mager varken, dat aan zijn geleider ontsnapte, de vaart opholde en in een bijt verdronk. De rechtbank te 's Bosch heeft bekrachtigd de voorloopige aauhouding van Laurens Pruijssen, Adrianus van Beest en Jan Pellikaan, als verdacht van den te Sleeuwijk ge- pleegden moord en diefstal. Te Oostmahorn heeft de loodsboot binnengebracht de bemanning (18 personen) van het driemastschip Tollington, met ballast van Bremen naar Noord-Amerika. Het schip is bij Ameland gestrand en zal ver- moedelijk verloren zijn. De roman van een schippersknecht. Hij werd verdronken gevonden in eene vaart nabij Berlikum in Friesland. 't Schijnt, dat hij een meisje heeft gehad, dat Jikke beetle. In zijn koperen tabaksdoos was dan ook gekrast ,0 Jikke, te water; Jikke vaarweiBlijkens een Duitsch blad is de smokkelarij uit Nederland zoodanig toegenomen, dat er uit Munster eene afdeeling militairen ter surveilance naar de Neder- landsche .grenzen is gezonden. De Donau is weder van de ijzeren poorten tot voorbij Weenen bevroren. Het Attermeer is voor het eerst sedert 1830 met ijs bezet. Men ging van Bregenz naar Lindau over het ijs, hetgeen sedert 1830 niet gebeurd was. De twee Arnerikanen, de gebroeders Cleveland, die te Napels zijn gearresteerd wegens diefstal van 83000 fr. te Brussel gepleegd, zullen aan Belgie uitgeleverd worden, zoodra het gouver- nement der Vereenigde Staten zijn toestemming daartoe zal hebben verleend. De armoede is te Keulen zeer groot. Het armbestuur zal voor 187980 bij den gemeenteraad een extra crediet van 90,000 M. aanvragen. Van 16 tot 31 Januari 1880. Hnwelqks-aangiften. 20 Jan. Johannes van de Velden oud 41 j., weduwn. en Rosalia Andries, oud J9 J jd. Geboorten. 16 Jan. Angeliqua Sophia, d. van Angelus Domimcus van Aerde en van Adelaide Char- Spiering. Sara Antonia, d. van Jacobus Cornelia van Gelderen en van Adriana Coustantia Jelith. 18 Jan. C rnelia, d van Adriaan Krijgcr en van Anna Le(js. 20 Jan. Anthonie, z. van Jan Riemens en van Geer- truida Loof. 21 Jan. Heinrich Willem, z. van Hein- rieb Rudolph Kramer en van Justina Sabina Spiering. 22 Jan. Jar. Coruelis, z. van Elisabeth Brouwer. Adriana Tannelce, d. van Jacobus Huijssen en van Tanneke de Putter. 24 Jan. Jauneke Suzanna, d. van Michiel van den Berge en van Franciua Adriana Rijnberg 26 Jan. Lidewij, d van Frarnjois van Es en van Elisabeth Loof 28 Jan, Neeltje, d van Adriaan den Hairier en van Adriana H ifman 27 Jan. Abraham, z. van Reinier Sclieele en van Feijgje Klaassen. Overlijden. 21 Jan. Janneke van Dooru, oud 66 j., echtg. van Dirk van den Berge 23 Jan Heinrich Willem Kramer, oud 2 d„ z. van Heinrich Rudolph en van Justina Sabina Spiering 24 Jan. Jacobus Dees, oud 5 j., z. van Jozias en van Maria de Bruijne. 26 Jan. Klasina van Luijk, oud 64 j, wed. van Jan Wisse. 28 Jan. Catharina van der Hooft, oud 6 m., d. van Leendert en van Suzanna Jolijt. Hu velijks—aangiften. 20 Jan. Philippus Theodorus Brijssinck, oud 23 j, jm. eu Anna Coleta de Nijs, oud 19 j., jd. Geboorten. 24 Jan. Josephina Coleta, d. van Jo hannes Frauciscus Emmaneel en van Carolina Petronella Rombout. 26 Jan Johannes Franeiscus, z. van Eduardus Schreverius de Silva en van Cat'narina Muller. Overlijdeu. 15 Jan. Jacoba Fiancisca Blommaert, oud 4 j, d. van Petrus en van Nathalie Francisca Everacrd. 21 Jan. Johannes de Kok, oud 46 j., echtg van Cecilia Boone 22 Jau Apolonia Picavet, oud 70 j echtg. van Petrus Josephus Schauwert. 23 Jan. Johanna Petronella Burm, oud 86 j., wed. van Lambertus van der Meijden. 24 Jan. Anna Catharina Bak, oud 57 j., "echig van Ludovicus Ser- vaas de Smet. 26 Jan. Petrus van der Kelen, oud 21 m, z. van Aloysius eu van Johanna Christina Nederhand. 27 Jan. Josephina Petronella Wauters, oud 3 j, d. van Alexander Marinus en van Dina Pieternella van der Vlies. 31 Jan. Marinus Blom maert, (wonende te Goes), oud 66 j., echtg. van Adriana Mulblok. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft f 500 geschonken aan de commissie voor tijdelijke werkverschaffing te 's Gravenliage. De Sneeker schutter—kapitein, beklaagd van het toebrengen van een slag, in drift, is thans in hooger beroep veroordeeld tot f 3 boete. De jaarlijksche algemeene vergadering van het nationale leder- industriebond zal te Breda worden gehouden op Maandag 8 Maart e. k. De zuivere opbrengst ran de op 19 Januari te Rotterdam gehouden Fancy-Fair, bedraagt de aanzienlijke som van 8907,32*. De burgemeester van Velsen, eene commissie voor de watersnood-verloting moetende benoemen, koos daartoe vijftien jonge meisjes en heeft nu eene zoo ijverige commissie als men wenschen le Sloten (N.—H.) is een bejaard man van honger en gebrek omgekomen, ofsclioon men bij zijn dood in zijn hut eenige duizenden turven en eene groote hoeveelheid brandhout vond, welken voorraad hij te gierig was geweest om aan te sproken. Hij stond dan ook voor een vrek bekend en laat een aardig sommetje achter. De nestor onzer schaatsenrijders, de welbe- kende heer M. Buiskool van Beerta, die Zaterdag jl. zijn 93e verjaardag vierde, heeft Vrijdag middag nog een reisje op schaatsen gemaakt van Beerta naar Oude Pekela en terug. De tocht had den krassen ouden man volstrekt niet vermoeid. De afstand van Beerta tot Oude Pekela is langs het kanaal ongeveer 3£ uur. In eene kelder op den hoek vaii Zwanenburg- wal en Raamgracht te Amsterdam, is een zes-en- negentigjarige vrouw, die daar alleen woonde, ver- brand gevonden. De arme, die een neringje deed in fruit, was met een warme stoof onder baar voeton in slaap gevallen. De stoof geraakte in brand en er was verder niet veel noodig, om de bijna honderdjarige het leven te doen verliezen. Toen de rook naar buiten sloeg en voorbijgangers binnen- traden, was 't al te laat. In de Schotsche stad Grangemouth za! na 15 Mei a. s. geen enkele herberg meer zijn, en volstrekt geen sterke drank verkocht worden. Onder de lieerlijklieidsrechten van Grangemouth ill. is er een waarbij de verkoop van sterke dran- ken verboden wordt. Tot dusverre is dat verbod een doode letter geweest, maar lord Zetland, de land heer, heeft thans bepaald, dat het den 15 Mei in werking zal treden. Dit zal eerst een modelstad wezen 1 Huwelijks-aangiften. 16 Jan. Jacobus Allaarl, oud 20 j, jm. en Neeltje Wienies, oud 20 j jd. 17 Jan. Alphonsius Josephus Lod wijkus Wiemeersch, ond 26 j., jm. en Prudentia van Vtolfelaar, oud 26 j., jd. Johannes de Mejjer, oud 25 j., jm. en Sura Wienies, oud 27 j., wed. Huwelijks-yoltrckkingen. 29 Jan. Jacobus Allaart, oud 20 j, jm. en Neeltje Wienies, oud 20 j., jd. Alphonsius Josephus Lodewijkus Wiemeersch, oud 26 j., jm. en Prudentia van Wolfelaur, oud 26 j., jd. Johannes de Meijer, oud 25 j., jm. en Sara Wienies, oud 27 j wed. Geboorten. 17 Jan. Adriaan, z. van Jan Scheele en van Maatje Verstraten. 23 Jan. Hendrina, d. van Johannes Smies en van Lycia Verstraten. Anna Maria, d. van Leendert Rolff en van Cornelia van 't Hoff. Jan, z. van Arij de Putter en van Adriana Haak. 28 Jan. Jan Jacobus, z. van Daniel Gaanderse en van Dingena Zegers. Overlijden. 21 Jan. Francois Herrebout, oud 61 j., echtg. van Anna Elisabeth de Zwarte. Jacobus Joannes Peeters, oud 84 j, echtg. van Willemina de Smid. 23 Jan. Jan van Rijn, oud 5 m, z van Jacob Sarels en van Christina Smies. 27 Jail. Adriaan Scheele, oud 10 d, z. van Jan eu van Maatje Verstraten. 28 Jan. Lycia Verstraten, oud 34 j., echtg. van Johannes Smies. Geboorten. 17 Jau. Maria, d. van Joannes Levinus Destombes en van Apolonia Jaussen. 21 Jan. Emilius Bernurdus, z, van Desiderius IJsebaert en van Philo- mSnaDossche?" 27 Jan. Camilius en Anthonius Aloysius, zoons van Desiderius Ferket en van Melania de Rechter. Overladen. 19 Jan. Jacobus Franeiscus Serrarens, oud 15 m z. van Cornelia en ven Maria Stobbelaar. 20 Jan. Alphonsus Domiuicus IJsebaert, oud 1 j., z. van Desiderius en van Philerneim Dossche. 22 Jan. Petrus Kroes, oud 6 w., z. van Johannes Francies en van Rozalia de Loos.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2