IMo. 1855. Zaterdag 3! Januari 1880 20e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BRANDWEER. Hoofdelijken Omslag ""bINNENLANP, ft ABONNEMENT. Ter Neuzen, 30 Januari SCIIK COllItANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Rrievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk DiDsdag en Vrjjdag namiddag BRIE urea. Dlt Mad Tersehljat Dlnadag- en Vrljdagavond bij J. D H N T te Ter Neoien, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN herinneren de belanghebbenden, dat zij zich ter inschrijving voor de II it A X D W E E It moeten vervoegen op de Secretarie dier gemeente, in den loop der maand Februari aanstaande, zullende zij anders ambtsbalve ingeschreven en, zonder loting, ingelijfd worden. Ter Neuzen, den 29 Januari 1880. Burgeraeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van TER NEUZEN doen te weten dat het primitief kohier van den dier gemeente, voor het loopende diensljaar, zooals het door lien voorloopig is vastgesteld, van af Binsdiig, 3 Februari aanstaande, gedurende veertien dagen, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen; alsmede dat binnen dien tiid elk aangelagene bij den Raad bezwaren kan inbrengcnbij verzoekschrift, hetwelk kan worden gesclireven op ongezegeld papier. Ter Neuzen, den 30 Januari 1880. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Over/.iclit, Met kalme berusting leggen dc Duitsche bladen zich bij het voorstel tot vermeerdermg der leger- sterkte neer. Zij troosten zicii met het denkbeeld, dat het bij andere natien met de militaire lasten en kosten al niet veel beter gesteld is, dan in Duitschland, en dat mettertijd de omstandigheden, zoowel daar als elders, het vt(>t hier t°® en ,1'e'; verder" zullen gebieden. Nu de verwachte ver- mindering bij de vaststelling van de legcrwet in 1874 voorgespiegeld, niet voorgesteld kan worden, omdat de teekeuen des tijds den vrienden van de vrede niet byster gunstig zijn, wil de regeering Duitschland zoo sterk uiaken, dat het zich tegelij- kertijd tfgen llusland en Frankrijk verdedigeu kan. Wei is het gevaar niet dreigend eu de groote beursmannen verwachten noch gelooven aan een oorlog inaar de mogelijkheid bestaat, dat deze mogendheden zich ten eenigen dage tegen Duitsch land vereenigen. In de laatste zes jaren hebben de gebeurtenissen in Europa den toestand moeielijker gemaakt en is de regeering tot de overtuiging ge- komen, dat Duitschand inderdaad niet bij maclite is, den vrede te gebieden, zooals toen ter tijd ge- hoopt werd, maar tot de tanden gewapend moet blijven, om rusiig te bestaan en tegen zijne begee- rige buren beveiligd te zijn. Blijkens dc laatste berichten, in Engeland uit Afghanistan ontvangen, zou Mahomed-Jan gereed staan, om met een leger van 45000 man naar Kaboel op te rukken en moet binnen Kaboel zelf eene zeer onrustige stemming heerschen. Lord Bea- consfield is dan ook met erg op zijn gemak tegen de aanstaande parlementsopening, en moet er over denken, om door een handigen zet zijne staatkundige tegenstanders, wat Afghanistan betreft, te ont- wapenen. De Spaansche Minister-president Canovas del Castello lmeft wegena de benoeining van Torreno, Minister van buitenlandsche zaken, tot voorzitter der Cortes, diens portefeuille overgenomen. In de Kamer van afgevaardigden heeft Canovas in ant- woord op de interpellate van Possada Herrara ver- klaard, dat bij in de zitting van 10 December niet had bedoeld, de minderheid te kwetsen. Deze op- heldering, ook reeds vroeger in den Senaat gegeven, zal de minderheid doen afzien van verdere onthouding aan den parlementairen arbeid. In eene officieele j dep^che nit Havana wordt geraeld, dat op nieuw oproerige benden in onderwerping zijn gekoinen. De afschaffing der slavernij moet op Cuba goeden indruk hebben gemaakt. Ook de Cubaansche af gevaardigden zal men trachteu voor het wetsontwerp te winnen, desnoods door eene wijziging in de reeds I door bcide Earners goedgekeurde wet. In Frankrijk zijn de Earners zeer werkzaain. De beraadslagingen over een aantal wetsontwerpen zijn in vollen gang. Van de vermeerdermg der Duitsche legersterkte wordt geen nota genotnen. Alleen vragen soramige bladen niet zonder ironie wie die wapening betalen moot. In den Senaat is het wetsontwerp in behandeling, strekkende tot reorganisatie van den Hoogen Raad van onderwijs. Tot heden vertoont zich nog weinig drijfijs voor deze haven; de Provinciale stoomboot is heden murgen nog, ofscboon veel ijs ontmoetende, naar Hoedekenskerke gevaren en teruggekeerd. De vaait op Antwerpen is weder geslotenhier- door is de Engelsche schooner Enterprize en de Belgische stoomboot Lippe, beiden geladen met menerie, alhier binnengekoinen, om aan het spoor- wegterrein liurme lading te lossen. Blijft, de vorst nog eenige dagen voortduren, dan worden verscheidene stoombooten verwacht. Door het postkantoor alhier is een onbestelbare brief verzonden aan het adres van: Meeuwsch, vleeschhouwer bij de pasbrug, oude beestenmarkt te Gent. Van het postkantoor Zaamslag: J. Eoobus Haa- meelink op de Eoen no. 8 te Antwerpen. Luniswuurde. Het op 11. Zondag alhier gehou- den concert ten vootdeele der armen van het zui- delijk gedeelte der gemeente Hontenisse heeft opge- bracht f J 96. Gaat men de prijzen der kaartjes ad 75 en 25 cents na, zoo valt de alge.meene deei- neming gereedelijk in het oog. Nu, deze algeineene deelnemiug was de sclioone muziek en de waarlijk goede zang overwaard. Met den wenschleve het muziekgezelschap St. Cecilia, keerde ieder, runnschoots voldaau, huiswaarts. WttlsGordeil, 30 Januari. De Wester-Schelde kan liier weder onbevaarbaar genoemd worden. Eene enkele groote zeeboot passeert liier nogde scheep- vaart is reeds stdert een drietal dagen opgehouden. De stoomboot ,/WalsoordenVlake" zal deu dienst geheel inoeten staken, die de laatste twee dagen nog eens per dag geschiedde. Zeer veel en hard drijfijs is op stroom. Hontenisse. De heer L. Pieters, in het begin dezer maand benoemd tot surnuraerair bij de staats- spoorwegen, is als zoodanig geplaatst te Oosterbeek (lijn ArnhemZwolle.) In de vorige week had te Hulst in de stoom-bierbrouwerij van den heer H. Fassaert een zeer droevig ongeluk plaats. Er was een klein gebrek aan' de machine ontstaan, een deskundige zou dat verhelpen. Te dien einde had men het kokend heete water uit den ketel in een daartoe steeds bestemden put geloosd. Een der knechts, Jan de Kok, bij het werk behulpzaam, viel, van een trapje uitglijdende, waarlangs hij raoest afgaan, nood- lottiger wijze in gezegden put en, hoewel er o*- middelijk uitgeholpen, was hij deerlijk gebrand. Woensdagavond is de oppassende werkman na een vreeselijk lijden bezweken. Bij de gehouden herstemming te Middslburg over een lid der Provinciale Staten is gekozen, met 840 stem men, de heer J. H. Snijders. De heer Mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem verkreeg 335 stem men. Men schrijft ons uit Middelburg van 29 JanuariVan 20 Maart tot 4 April a. zal, dank zij het initiatief eener commissie van eenige heeren, alhier eene tentoonstelling van schilderijen worden gehouden. Een aantal onzer meest geliefde scbil- ders en schilderessen uit Nederland en Belgie, waaronder de heeren Bosboom, Mesdag, Bource, Henkes, Weissenbruch, R. Stortenbeker enz., hebben reeds stukken toegezegd. De Staatscourant van gisteren bevat een Koninklijk besluit tot verzekenng der geleidelijke uitvoering van de voorschriften, vervat in de art. 24 en 26 der wet van 17 Aug. 1878 (regelende het aantal onderwijzers in de scholen en de jaar- wedde, aan het hoofd der school toegelegd). Er zullen eindelijk meer bronzen centen en 2£cent-stukken worden aangemunt. Van de centen is men thans bezig voor eene waarde van twee to* en van de 2^cent-stukken voor een ton aan te maken. In een groot aantal gemeenten zijn weder sub-commissies gevormd voor de algemeene Wa- tersnoodloterij. Versciieiden nieuwe prijzen zijn ingekomen, o. a. van Jhr. Milvill van Cainbe6 een veriakt werk- tafeltje; een schilderij in olieverf van mejuffrouw Ch. v. d. Kellen, een dito van den hear J. v. Gorkom Jr., een negarabuks mat kogeltang van luit.-generaal Verspijck enz. Het bedrag der gelden, onder de commissie voor het gedenkteeken van Leideus ontzet berus- tende, is sedert September jl. door de oploopende rente met ruim f 600 vermeerderd en bedraagt nu f 21,919,314- Nog f 3000 komt de com missie te kort; zij doet nu nogmaals een beroep op de burgerij, om de inwijding van het gedenk teeken den 8 October van het volgende jaar moge- lijk te maken. Inmiddels is het standbeeld van Van der Werf door den beer Eoelman geheel af- gewerkt en zal eerstdaags naar de metaalgieterij van de heeren Enthoven Co. worden overgebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1