BU1TENLAND. vorm eeuer allegorische voorstelling van degenen, die ook in 1861 op zoo uiilde wijze hulp hebben verleend. De circulaire, door de hoofd—coramissie aan de burgemeesters in Nederland gezonden, heeft reeds vruchten gedragen. In onderscheiden plant sen toch zijn sub-commissien gevormd. Dat voor een liefdadig doel hier te lande steeds veler hand geopend is, blijkt hieruit, dat van het IJsnommer van Eigen Haard, vdor de uitgaaf, reeds meer dan zeveii duizend exemplaren werden besteld. Gelijk men weet is dit blad afzonderlijk verkrijgbaar gesteld ten voordeele der noodlijdenden door den Watersnood, zoodat van dit nominer van /Eigen Haard" thans reeds het voor ons land zeker niet onaanzienlijk cijfer van ruim twintig duizend exemplaren worden gedrukt. Aan den gemeenteraad van Utrecht is door de commissie, welke zich ten doel stelt aldaar een standbeeld te doen verrijzen voor graaf Jan van Nassau, den stamvader van ons vorstenhuis, door wiens volhardend streven vdor 300 jaren de Unie van Utrecht tot stand kwam, het verzoek ingediend om tot dat einde een gedeelte stads- grond op het Janskerkhof beschikbaar te willen stellen. De te Rotterdam gevestigde Nederlandsche vereeniging van handelsreizigers heeft bij de Kamer van Koophandel aldaar hare klachten kenbaar ge- maakt over de wijze, waarop door het aanbrengen van allerlei stempels ons munt en bankpapier wordt geinaakt tot wandelende adreskaarten, waar- door het dikwerf niet meer mogelijk is het nummer of de dagteekening te onderscheiden. De vereeni ging verzoekt de medewerking der Kamer, ten einde eene verbodsbepaling in het leven te roepen. De Kamer was echter van oordeel, dat zoodanig verzoek door belanghebbenden dient te worden ge richt voor het bankpapier bij de Nederlandsche Bank en voor het muntpapier bij de regeering. Aan een geacht ingezetene te Rotterdam werd dezer dagen door een bewoner van het hos- pitium op den Grooten St. Bernard het volgende geschreven In al de tien jaren van mijn verblijf op dezen berg (2472 meter boven de zee), hebben wij nog zulk een zachten en schoonen winter niet gehad als de tegenwoordige. Sedert ruim eene maand was de temperatuur hier gemiddeld 4* C. onder het vriespunt; eenmaal slechts den 8 December, daalde zij tot 23° vorst. Er is tot dusver ook zeer weinig sneeuw hier gevallen, zoodat zij slechts 2 meter dik ligt, terwijl zij verleden winter tot eene hoogte van 30 meter lag opgestapeld. Zulk een zachte winter brengt natuurlijk mede, dat wij weinig ongelukken door lawinen als anderzins te te betreuren hebben. Het hof te 's Graven hage heeft de straf van 1 jaar cellulair, door de rechtbank te Dordrecht opgelegd aan A. C., huisvrouw van J. v. d. K., aldaar, wegens het op eens anders naam halen van een broodje en zes centen, in hooger beroep ver- anderd in zes maanden gewone gevangenisstraf. Omtrent het onderzoek naar de daders van den moord te Sleeuwijk meldt men het volgende: Ook Adriaan van Beest en Jan Pellikaan (de laatste arbeider bij Smookers) zijn than3 in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord en diefstal te Sleeuwijk. Laatst- genoemde was op vrije voeten gelaten, doch de justitie vond Woensdagavond reden om zijne aan- houding anderinaal te bevelen. Hoewel Pruisseu zijne onschuld ten sterkste volhoudt, moet er geen twijfel meer bestaan, of hij is de moordenaar. Ook bevestigt het zich, dat Adriaan van Beest aan ,den officier van justitie heeft verklaard, dat Laurens Pruissen, dien hij kort na den moord in de nabijheid van het huis van Smookers had ontmoet met bloedviekken aan handen en voeten, hem de tnisdaad had bekend, en hem 23 tien- guldcn-stukken in handen had gestopt, op voor- waarde, dat hij hem niet zou verraden. Nog twintig tit-ngulden—stukken waren er van over en deze zijn gevonden in een schuurtje bij de woning van Van Beest. Eene huiszoeking bij L. P. heeft niets aan het Jicht gebracht. Alleen is bij hem, in een verborgen hoek, een groote bos sleutels gevonden, die hij beweert gevonden te hebben op den straatweg tusschen het huis van Smookers en het Withuis. De effectenhandelaar Prans Holkema van Alkmarijp is Vrijdag jl. door het hof van Priesland veroordeeld wegens enkele en bedriegelijke bank- breuk tot een tuchthuisstraf van zes jaren. De eisch was 8 jaren. Zijne handelingen met effecten vielen niet onder de termen der strafwet, zoodat hij deswegs is vrijgesproken. Landbouwberichten. De bloemisten te Gent hebben door de strenge vorst groote schade geleden. Op een etablissement schat men het verlies aan azalea's, araucaria's, conifeeren en hulsten op een bedrag van f 16,000. Wie eet aldus lezen wij in de Landman (uit Brugge) wie eet de meeste Hollandsche kaas? En het antwoord luidt aldus: ,/Indeeerste plaats Engeland, dat in 1878 niet minder dan 31 millioen en 961,008 pond Hollandsche kaas over het kanaal deed komen, hoewel dit land het zelf zeer ver in de vervaardiging daarvan heeft ge bracht. Na Engeland volgt Prankrijk, dat 12 millioen pond Hollandsche kaas in hetzeifde jaar verteerde; het Tolverbond en Hamburg verbruik- ten 7 millioen, Rusland ongeveer 4 millioen pond. De uitvoer van Hollandsche kaas bedroeg in 1878 ongeveer 300,000 pond meer dan in 1877, name- lijk totaal 66,365,000 pond. In December 1878 werd te Burton-Crescent een bejaarde vronw, Rebecka Samuels genaamd, in de keuken van haar huis vermoord gevonden. Een schoonmaakster, Mary Dorovan, die het huis dikwijls bezocht, werd van den moord verdacht, maar na een langdurige instructie wegens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. Sedert had de politie vruchteloos naar den dader of de daders gezocht, tot nu dezer dagen een jonge man, James Wills, ook wel Philips genaamd en 22 jaren oud, die in het correctiehuis te Middlesex juist 6 maanden gevangenisstraf wegens gewonen diefstal had doorgebracht, de bekentenis aflegde, dat hij vrouw Samuels, met behuip van een anderen man, vermoord had. Naar men uit Sidney meldt, is men met de tot heden verkregen uitkomsten der wereld- tentoonstelling zeer tevreden. Ofschoon November de stilste maand te Sidney is, waren toch dageiijks gemiddeld 4000 bezoekers op het terrein. Sedert de opening hebben 303,405 personen de tentoon- stelling bezocht en werd een som van ongeveer 17,000 p. st. ontvangun. In de onmiddelijke nabijheid der Duitsche stad Xanten heeft men reusachtige grondslagen en overblijfselen van muren opgegraven, waarvan het metselwerk van Romeinschen oorsprong schijnt te zijn. Men heeft echter nog niet kunnen be- palen of men hier met een Romeinsche sterkte te doen heeft dan wel met een Germaanschen burcht, die op Romeinsche wijze gebouwd is, en hoopt dat verdere opgravingen hierover licht zullen verspreiden. Volgens het Nevelingen-lied en de volksover- leveringen heeft de Siegfrieds-burcht ten noorden van Xanten gestaan. Voor het eerst, sedert 20 jaren, schijnt te W urtemberg het schavot weder te zullen worden opgericht. Een man, die daags voor Nieuwjaar te Stuttgart, waar hij zijn broeder als gast be zocht, om in 't bezit van een oubeduidend geld- sommetje te geraken, den man met zijn vrouw en vier zijner kinderen (van 8 maanden tot 6 jaren) 's nachts overviel en met een bijl vermoordde, is ter dood veroordeeld en de bevolking niet alleen, maar ook de pers is zoozeer verbitterd, dat de regeering vermoedelijk de doodstraf, den snoodaard opgelegd, zal doen voltrekken. Ook Koning Karel, persoonlijk een tegenstander van de doodstraf, moet in dit allervreeselijkst geval besloten zijn van zijn recht van gratie geen ge- bruik te inaken, te meer, daar de wreede moor denaar, na zijn veroordeeling, 't grootste cynisme aan den dag legt. De brieven van Peter den Groote zullen m dit jaar worden uitgegeven. Reeds sinds zes jaren bestond het plan daartoe. Een bizondere regeerings- commissie liield zich gedurende al dien tijd met de ordening bezig. Het gelieel zal een boekdeel van 115 bladen vorrnen. Voor de leden der Russisch Keizerlijke familie worden 200 prachtexemplaren gedrukt. On geveer 1200, misschien 1500 exemplaren zullen op gewoon papier worden gedrukt. GEMENGDE BERICHTEN. Weervoorspell ingen behooren tot de orde van den dag. Nu weer voorspelt een Engelsch professor, Piazzi Smyth, in verband met de zonnevlekken, voor Noord-Europa een warmeu zomer en een droog najiar, die door een zeer zachten winter gevolgd zullen worden. De Amsterdamsche brand weer bluschte Zaterdagochtend een vrij zwaren binnenbrond, niet van een huis maar van een schuit met aardappelen, liggende in de Amstel bij de Amelstraat. Te Rotterdam zijn, als beschuldigd van diefstal van spek aan het centraal station, door de politie elf werklieden aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld. Te Groenlo zal, bij genoegzame deelneming der ingezetenen, een gasfabriek worden opgericht. De gemeenteraad heeft f 1000 als ondersteuning toegezegd. Eenige ingezetenen in de gemeente Gaasterland hebben pogingen in het werk gesteld em de vervalsching van levensmiddelen zooveel mogelijk te keer te gaan. Reeds hebben zij een bakker geengageerd, die heeft aangenomen tegen verhoogden prijs ge- zuiverd brood te leveren. O, de Koevoet, een meertje tusschen de Welle en Teroele, goraakten 4 schaatsenrijders uit Woudsend door het ijs. Allen werden na veel moeite gered, ofschoon de laatste drenkeling een half uur in het water doorbracht. De Belgiselie koopvaardijvloot bestond den 1 Januari uit 52 schepen. In de Japansche stad Tokio heeft den 26 December 11. een brand gewoed, die 12,000 huizen vernielden en 40,000 personen van dak beroofd heeft. Te Muret is een van de weinig overgebleven offieieren van heteersfe keizerrijk gestorven, namelijk kapitein Bonnet, die door den keizer met eigen hand te Moskou was gedecoreerd. Hij was gedurende vele jaren inaire van die plaats. Een 25jarig boerenknecht te Mootelimart, kwam door het overlijden van een ongehuwden oom, vrorger wisselagent te Lyon, in het bezit van 1,800,000 frs. De man verloor voor 48 uren de spraak, toen hij de tijding kreeg. De bevolking van Prankrijk is 36,905,788 personen sterk, bestaande uit 18,373,639 van de mannelijke en 18,532,149 van de vrouwelijke secse. De Engelsche stad Litteleborouhg-by-Rochdale, ongeveer 74 morgen groot, met 10,000 inwoners, in dezer dagen publiek verkocht. De kooper is een heer uit Yorkshire. Te Londen is de groote lucifersfabriek van de heeren R. Martin and Co. afgebrand. Drie groote ge- bouwen zijn geheel uitgebrand en een vierde gebouw bekwam aanzienlijke schade. Het jeneververbruik neemt in Amsterdam, evenals het aantal wegens dronkenschap in bewaring genomen personen, zeer toe. In 1865 was het getal der laatsten 2065, in 1875 5128, in 1878 6063. In 1863 was het verbruik van gedistilleerd 10,37 liter per hoofd, in 1877 14,95 liter per hoofd. Uit Sittard S meldt menGisteren avond bespeurde de heer Pfennings aldaar, dat men een ijzer voor het kelderluik zijner woning had door- gestooten. Hij gaf daarvan onmiddelijk kennis aan den brigade-commandant der marechaussee aldaar, die twee zijner manschappen in de woning liet posteeren. Ongeveer ten 2 ure 's nachts hoorden zij iemand in den kelder afdalen, en het gelukte hun, met behuip van een commensaal van den heer Pfennings, den nachtelijken indringer te arresteeren. Gedurende tachtig jaren in dienst te zijn bij een en dezelfde familie, is voorzeker een feit, dat gevierd verdient te worden. Een recht vroolijk feest vierde dan ook dezer dagen te Bruchsal in Baden zekere 93jarige dienstbode, die sinds haar 13ejaar bij dezelfde familie in dienst was geweest. Het oudje geniet nog voortdurend eene gotde gezoud- heidj tal van onderscheidingen vielen op den schoonen dag haar te beurt. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2