BU1TENLAND. GEMENGDE BEmCHTEN. klaardc geheel in dien geest te zullen werkzaam zijn. Woensdag en gisteren zijn de verschillende hoofd- stukkcn der Staatsbegrooting alien aangenomen; de Kamer is daarna op reces gescheiden. Bij Koninklijk besluit is de le luiten. van het 8e Reg. Inf. J. T. P. Bekkers voor den tijd Tan 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der Inf. Tan het leger in Nederl. Indie. Men meldt uit Breskens: Daar door de maatschappij Zeeland nog weinig werd verricht tot wegruiraing van liaar stooinschip Stad Vlissingen, dat den 14 December onder deze gemeente strandde, en de maatschappij niet gezind scheen tot kraclitige maatregelen over te gaan, heeft thans het dijks- bestuur, dat de aanwezigheid van het wrak ge- raarlijk achtte voor de zeewering besloten, zelf de opruiming ter hand te nemen. De provincial staten van Noord-Brabant zullen, naar men verneemt, spoedig buitengewoon worden bijeengeroepen, ten einde kennis te nemen van de plannen der regeering tot verbetering van den waterstairtstoestand in dit gewest en gelegen- heid te geven om ook van hunne zijde aan de regeering de noodige voorstellen te kunnen doen. Door een groot aantal ingezetenen van's Hertogen- bosch wordt aan den gemeenteraad een adres aan- geboden, waarin, onaf hankelijk van de plannen der regeering, verzocht wordt onverwijld maatregelen te nemen om de stad watervrij te maken. Volgens ingekomen berichten kunnen via Griethausen geen goederen worden vervoerd, daar het verkeer opnieuw door ijsgang is gestremd. Bij Bonn is de overgang over den Rijn gestaakt. Van af Amsterdam naar Groningen en Friesland over zee is de vaart eveneens gestaakt. Overal is op de rivieren weder drijfijs. De comraissie voor de loterij, te houden ten behoeve van het St. Luciagesticht te Rotterdam, heeft als geschenk voor die loterij eene fraaie camee van Paus Leo XIII ontvangen, welk ge schenk het eerste is, dat hier te lande van den tegenwoordigen Paus ontvangen wordt. Op 1 Januari jl. bevonden zich in de ge- stichten Ommerschans en Veenhuizen 2603 bede- laars en landloupers en op 1 Januari 1879 2309, zoodat de eategorie van verpleegden gedurende het afgeloopen jaar is vermeerderd met 324 personen. De grootste klimming vond plaats in de laatste 3 maanden, en wel met 3 i 0 personen. Onder de opgenomenen waren er vele voor de eerste maal. De zorg voor het onderhoud van het Citadel- Monument oj> het kerknof der Hervormde gemeente te Ginneken, waaronder het gebeente rust der op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde strijders, is met het daarvoor besteuide kapitaal door de cora- missie van oprichting overgedragen aan het bestuur Tan het tonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Volgens een particulier bericht uit Curapao, loopt aldaar het gerucht, dat de president der Ventzuelaansche republiek, Guzman Blanco, plan nen zou beramen, om des noods door een coup de main het eilaud te bemachtigen. Men kan zich echter niet voorstellen, dat Venezuela werkelijk zoo lets zou wagen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 20 dezer in tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek uitspruak gedaun in de bekende zaak van den dooiislag van een circa 2jarig kind, gepleegd in de Groote Rattenburgerstraat aldaar. Het hof heeft de aan Johannes de Raad ten laste gelegde feiten bewtzen verklaard en hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van tien jaren. Het heett echter geooideeld, dat wel is bewezen, dat Anna Fasting nu en dan haar kind slagen heeft toegebracht, maar niet dat de ernstige rnis- handeling, die den dood van dat kind veroorzaakte, door beide beschuldigden in onderling overleg is gepleegd. Het toeiaten toch der moeder van de door De Raad gepleegde mishandeling op haar kind, hoe laakbaar en atVchuwelijk dat ook zijn moge, is, volgens de wet, met voldoende om haar als mededaderes te veroordeelen. Zij is derhalve vrij- gesprokt-n van den haar ten laste gelegden dood- slag, maar veroordeeld ter zake van het moed- willig toebrengen van slagen £n stooten zouder dat daardoor een ziekte of beletsel om te werken voor nicer dan 20 dagen is veroorzaakt, tot een cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar. De beslissing maakte blijkbaar groote sensatie. Landbou wherieht«»n. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaainste markten van Belgie als volgt Ossen 80 centimen tot fr. 1,03, voor stieren, koeien en runderen 70 tot 91 centimen; afslag 1 centime; vette kalvers 90 centimen tot fr. 1,40 opslag op de beste soort 5 centimen. Alles berekend per kilo levend gewicht. Vette varkens 92 centimen tot fr. 1,08, gemiddeld fr. 1,00; afslag twee centimen; alles per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. In vlas was de handel flauw. De beste soorten werden gezocht, doch de mindere waren dalende en inoeielijk te verkoopen. Er werd per drie kilo's besteedte Aalst fr. 4,20 tot fr. 5,50, te Mechelen fr. 5,04 tot fr. 6,36, te St. Nicolaas fr. 5,28, te Deiuze fr 4 tot fr. 5, te Zottegem fr. 4,55 lot fr. 5,55, te Thielt fr. 6, te Brugge fr. 4,62. Semper Virens waarschuwt, dat men dit jaar vooral voorzichtig zij met de zaden van bloemen en groentert niet te vroeg uit te zaaien, maar tc wachten tot de grond eenigzins verwarmd zal zijn, oindat verschillende zaden (vooral erwten) in den vorigen zomer niet volkomen rijp werden. Te Kesteren is tabak van de oogsten van 1876 tot 1879 opgeruimd tegen f 17 h 20 per 50 KG. Te Antwerpen zijn aan boord van het stoom- sciiip Baron Osy, proeven genoraen met een nicuw model vuurpijlen, welke voor in nood verkeerende schepen moeten dienen. De toestel wordt als hoogst eenvoudig beschreven; bij het opgaan van den pijl heeft eene ontploffing plaats, terwijl ter hoogte van j omstreeks 300 voet de pijl uiteenbarst en een zwerrn schitterende sterren uitstort, welke de zee op een omtrek van een mijl verlichten. Deze uitbarsting gaat met een knal vergezeld, zoo sterk als het schot van een 7 centimeter-kanon. De toestel is vervaardigd door de Cotton Powder Company te Faversham en voldeed, volgens den Precurscur, uitstekend. Het bal dat door het comite der Belgische pers ten voordeele der armen te Brussel is ge- geven, heeft ongeveer 45,000 fr. opgebracht. Het- zelfde comit6 zal ook een gemaskerd bal geven in den schouwburg de la Monnaie, dat bijna evenveel zal opleveren. Voegt men hierbij het halve millioen, dat de tombola der pers zal verschaffen, dan kan men rekenen bijna een millioen voor de armen der hoofdstad te zullen verzamelen. De jaarlijksche prijs van 25,000 franc die door den Belgischen Koniug gegeven wordt voor werken van wetenschappelijken inhoud, zal voor het jaar 1881 gegeven worden aan den schrijver van het beste werk, handelende over de middelen ter verbetering van zeehavens, die aan lage en zandige kusten, zooals de Belgische (en de onze), gelegen zijn. Vreemdelingen zoowel als Belgen kunnen mededingen, daar het een internationale wedstrijd is. Het werk moet v6or 1 Jan. 1881 gezonden worden naar het ^Ministere de l'intete- neur a Bruxelles." De prijs zal gegeven worden volgens het oordeel van een jury, die uit vier vreemdelingen en drie Belgen bestaat, die alien door den Koning zullen benoemd worden. Prevost, de Parijsche politieagent, die op een afschuwelijke wijze een vrouw en een man ver- moorde, heeft Maandagochtend de doodstraf onder- gaan. Als een bizonderheid verdient opmerking, dat juist 10 jaren geleden, 19 Januari 1870, de beruchtte Traupmann werd onthoofd. Om de schan- dalen die in den laatsten tijd bij tereclitstellmgen plaats hadden te voorkomen, was een sterke troepen- eu poliuemacht op de been. Reeds Zondagavond 9 uur had zich een groote menigte geposteerd voor de gevangems la Roquette, waar de moordenaar des morgens 7 uur werd geguillotiueerd. Te 8 uur werd op het lijk in de geneeskundige school proeven genomen met electnsche batterijen, welke den geneesheeren weinig resultaat opleverden. Door het smokkelen van tabak op groote schaal uit Limburg naar Pruisen, is de contr61e in dit rijk thans zeer strong, zoo zelfs, dat de tabak in het binnenland niet vrij is, wanneer men den oorsprotig daarvan niet kan aanwijzen. Daar door gelukte het den Pruisischen beambten aan het grensstation Breiel 2 kisten met een inhoud van 200 KG. tabak in beslag te nemen, die zich als passagiersgoed in den trein bevonden. De vervoerders moesten hun reis naar Gladbach staken. De benaderde tabak, die voorheen aan de hoofd- kantoren publiek verkocht werd, wordt nu naar Berlijn opgezonden, als middel om een waakzamer oog op het controleeren zelf te houden. Een der duikers naar de lijken der ver- ongelukten in de Tay vond 2ich onder water plotseling vastgegre|>en door een „duive)svisch," een achtpootig zeemonster. De man verkeerde in doodsgevaar. 't Gelukte hem een ijzeren stang te grijpen, en het monster, dat met een der voelers als een slang zijn arm pmkjgjnde, zoo al te slaan. dat het losliet. De moedige duiker bracht zelfs een stuk van het beest boven van 8 voet in doorsnede. Het grootste deel bleef echter achter. De toestand in ler'and wordt dagelijks ern- stiger. In Dublin heeft een groote arbeiders—meeting plaats gehad, waarhee.n het volk optrok met een zwart vaandel en een brood op een stang gestoken. De redevoeringen waren buitengewoon oproerig. Een der sprekers riep o. a. tot een verzameling van 3000 personen: „Mede-slavenIn Engeland zou eene omwenteling het gevolg zijn van zulk een nood, als hier heerscht!" De Duitscue ooflogsvioot bestaat thans uit 8 pantser—fregatten, 4 pantser—korvetten, 16 andere korvetten, 2 kanonnecrbooten van de Albatiosklasse en 7 eerste klasse; voor de kustverdediging een pantser— vaartuig, 8 pantser—kanonneer—6 torpedo- en 4 kanonneerbooteri 2e klasse; voorts 7 advies- jachten, 2 transportschepen, 10 instructievaartuigen, en voor den havendienst 9 stooinbooten, 3 wacht- schepen, 8 loodsschepen en vuurschepen, te zamen 95 schepen. Nog zijn in bewerking 1 pantser- korvet, 3 pantser-kanonneerbooten en 4 gladdek- korvetten. Hoe de politie in Duitschland te werk gaat, kan blijken uit het volgend berieht. Een aantal personen hadden bij gelegenheid van de ge- meenteraads-verkie'zing te Scheele in een koffie- huis hun candidaat besproken en zich schriftelijk verbonden op een zekeren candidaat hun stem uit te brengen. De polilie dit ter oore gekoinen zijnde, zag daarin een overtreding van de wet op het houden van vergaderingen en 9 van de 21 personen, die als de hoofdleiders waren aangezien, werden tot 20 M. boete veroordeeld. Fliervan in hooger beroep gekomen, is echter gebleken dat eigenlijk niemand als leider kon aangemerkt worden en volgde vrijspraak. Het uieuws uit Britsch-Indie omtrent den stand van zaken in Afghanistan is zeer schaars. Alleen wordt bericht, dat het militaire gouver- neurschap te Caboul is afgeschaft en dat Wali Mahomed-khan civiel-gouverneur dier plaats is geworden. Een troep van 5000 vijandelijke Mohraunds, die de rivier bij Caboul waren overgetrokken, zijn op de vlucht geslagen, zoodat zij een goed heen- komen gezocht hebben. Geneaaal Doran was van Lundi Kotal met troepen gekomen, doch te laat om hun den terugtocht af te snijden. In de laatste jaren bedroeg hier te lande het verbruik van rundvleesch zoowat f 6,50 per hoofd. Aan sterken drank besteedde men per hoofd f 7,50. Te Rotterdam heeft een Fancy Fair plaats gehad, ten voordeele der armen, die met den besten uitslag bekroond is en f 7000 op- bracht. De werkzaamheden aan de lading der ,/City of Brussels" zijn weder gestaakt moeten worden. De duikers zijn met materieel en lichters te Hansweert in de haven gevlucht. In eenige strektn van ons land zijn reeds vogelnestjes met eitjes gevonden, nu laastelijk een met zes, onder de dakpaunen van het huis des heeren W. te Assen. De weerkundigen bescliouwen dit als de voorbode van een vroege en zachte lente. Naar men verneemt, zal de te Wildervank bestaande

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2