I'll BLICATIK. I loofdelijken Omsla^ flo. 1533 Zaterdas* 24 Januari 1880 20e Jaur^ang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNED LAND. 1 ABONNEMENT. Ter Neuzen, 23 Januari. this Miizosciit mwrn Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, PoBtdireo- teuren en Brievenbushouders. ADVEBTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendan uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE area. Dit Mad verachljut Dinsdag- ea Vrljdagnvond bij J. K. fi. DBOST te Ter Nenien. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zkuland, doen te weten dat het prirnitief Kohier van den voor het dienstjaar 1880, zooals het door hen voorloopig is vastgesteld, gedurende veertien dagen, te rekenen van llaundag den 26 Januari tot en met Maawlag den 9 Februari e. k. voor een ieder tcr lezing is nedergelegd ter secretarie der gemeente, en dat binnen dien tijd, elk aangeslagene tegen zijnen aanslag, bezwaren kan inbrengen bij den gcmeenteraad bij een verzoekschrift dat op ongezegeld papier kan worden gesteld. Zaamslag, den 23 Januari 1880. L. VAN DIXIIOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. Politb^li Overziobt. De onrechtvaardige oorlogen, welke de Britsche regeering voert, worden op dit oogenblik overal in Engeland besproken en eene telkens aangroeiende meerderlieid veroordeelt ze. Sir Garnet Wolseley, de generaal die de verscbillende Kaft'erstammen reeds aan liet Engelsche gezag bnderwierp en op een gastmaal te Pretoria verklaarde, dat de Trans vaal voortaan als eene ,/kroonkolonie" bestuurd zou worden, zoodat den Hollandschen boeren niet alleen hunne onafhankelijkheid, maar ook bet beboud van zelfregeeriiiit en de vrijheid wier bandbaving hun bij de annexatie nadrukkelijk en pleclitig waren toegezegd ontstolen wordt, bad er blijkbaar niet opgerekend, dat deze nieuwe daad van geweld als gevolg der wedcrrechtelijke inlijving, aanleiding zou geven van den kant der boeren, tot een formeel verzet. In eene vergadering, te Bloemfontein ge- houden, waarop ruim 6000 goed gewapende boeren tegenwoordig waren, waarvan velen te paard en in ruun 500 wagens waren aangekouien, is een- parig en pleclitig verklaard, dat zij zich trimmer aan de Britsche regeering zullen otiderwerpen en niets anders wenscben, dan hunne onafhankelijkheid, waarvoor zij bereid zijn, hun leven op te olfiren en bun bloed te storten. De middelen om eene botsing tusscben de boeren en de Britsche troepen te voorkomen, worden dan ook reeds besproken, zoowel in openbare lezingen, als in dagbladen. In de Fransche Kamers is door den minister van justitie het wetsontwerp tot reorganisutie der rech- terlijke maelit ingediend. Ook beeft de minister Ferry dit eveneens gedaan tot regeling van het openbaar lager onderwijs. Belialve dit ontwerp is er ook een ingekonien van den afgevaardigde Paul Bert, dat in enkele uunten van dat van Ferry afwijkt. Zoo wil Bert zware straffen voor de ouders, die limine kinderen niet naar school zendenFerry, die insgelijks leerplicht voorstelt, neemt in aan- merking, dat er ouders zijn, die limine kinderen bij den arbeid dringeud als bulp noodig hebben. Bert wil, dat het onderwijs geheel kostcloos zal zijn en alle schoolfondseii m handen van den staat geconcen- treerd zullen worden, terwijl Feny voorstelt, dat de gemeenten de meerdere kosten zullen dragen, door ,]e kosteloosheid van het onderwijs noodig gemaakt. De hertog de Grammont, in 1870 Frankrijki Minister van buitenlandsche zaken en bekend door de oorlogsverklaring aan Duitschland, is t.e Parijs overleden. Ook de beroemde advocaal Julius Favre, de onderhaiidelaar over het vredesver-drag met Duitschland is te Versailles overleden. Beide staatsmannen, die op verschillende tijdstippen in de geschiedenis van Frankrijk eene belangrijke rol speelden, zullen door de Franscben, in deze dagen bij hun gezamenlijk aftreden van het aardscli tooneel, met verschillende gewraarwordingen worden herdacht. Mocht het hun tot leering en waardeering strtkken bij hun steeds woelig streven naar vrijheid en waarheid, waarin zij de andere volk<-.n voorgaan. In Rusland zijn in het gouvernement Kasar de Tartaren in opstand gekomen naar aanleiding van de heffing der belastingen. De gouverneur trok met eene afdeeling van 500 man troepen en eenige ambtenaren naar de plaats van het oproer. Eerst nadat hij bevel had gegeven, om de geeselroeden gereed te maken, vielen de Tartaren op de knieen en beloofden de belastingen voortaan geregeld te betalen. In den nacht vail Woensdag op Donderdag jl. is de Schelde op nieuw het tooneel van een vreese- lijk drama geweest. Oinstreeks een uur verliet de sleepboot Activ, kapitein Gorrebeekde stoomboot Clan Stuart om naar Antwerpen terug te ketren, met zich voerende de heeren Veriinde, beambte bij de heeren Joh. P. Best Cie en Van den Broek van de finna Van Maenen Cie, belast met liet toeziclit over de licliting en de overlading, benevens verscliei- dene werklieden in 't geheel 15 personen. Men was tot op drie kabellengten van de Frederiks lichten gekomen, toen kapitein Gorrebeek een andere sleepboot de Assistant, kapitein Jacobus Taat, beinerkte, die recht op hem aanhield. Niet- tegenstaande het geroep van den kapitein werd de Activ aanguvaren. Grout was de ontsteltenis toen men bemerkte, dat het schip een lek be- komen had, waardoor bet water met kracht naar binnen drong. De kapitein beval kalinte aan en raadde ieder aan boord te blijven. Door den schrik overmand, grepen echter eenige inannen de sloep, en lieten haar te water en spron- gen er in. Bijna op hetzeltde oogenblik sloeg het zwakke vaartuig om en de zes personen, die er zicb in gewaagd haddenworstelden met. de golven. Gedurende dien tijd bad men aan boord van de Activ met kracht achteruit gewerkt. Ka pitein Gorrebeek wilde zijn schip omboog zetten voor het den tijd had te zinken. Dit gelukte hem; de passagiers van de Activ stelden alles in liet werk, om opgeinerkt te worden, vooral ook voor de zes ongelukkigen, die met hartverscheurende kreten om huip riepen. Een vol uur verliep, alvorens de vurig verlangde bulp opdaagde: 'twas de quarantaine sloep, bevaren door den moedigen Ruijlofs en vijf manschappe.il, die de passagiers van de Activ uit bun gevaar- lijken toestand kwam redden. A1 het onderzoek naar de zes personen, die na don schok in de sloep gesprongen waren, was U vergeefs: waarschijnlijk zijn alien verdronken; het zijn de heeren Verlinden, de Bie, stouwer, de stoker van de Activ en drie werklieden. Moed en tegenwoordigheid van geest hebbei Gorrebeek te midden van bet gevaar geen oogen blik verlaten. Aan hem alleen is het te danken, dat er niet meer slachtoft'ers te betreuren zijn. Van de sleepboot Assistant is tot heden nieta meer vernomen, dan het droovig bericht, dat de lijken der bemanning, bestaande uit den kapitein Jacobus Taat, den stuurman en den stoker, ta Antwerpen zijn aangebracht. Zooals men weet, had de kapitein van de Assistant zich sedert eenige dagen alhier met ter woon gevestigdhij laat eene diepbedroet'de weduwe en vier kinderen 11a, waarvan het oudste slechta zeven jaren telt. De verslagenheid over het ge- beurde is bier algemeen. Omtrent de scheepvaartbeweging te dezer plaats in het vorige jaar kunnen wij mededeelen Met bestemming om aan bet spoorwegterreia te lossen kwamen alhier uit zee binnen 94 schepen, waarvan geladen waren met ruw ijzer 30, steen- kalen 29, stukgoederen 12, hout 9, menerie 8, granen 2, rijst 1, Spaansche fruiten 1, zinkerts 1 en petroleum 1. In liet jaar 1878 was het getal binnensekomen en geloste zeescbepen aan den spoor- weg 130. Binnengekomen uit zee en het kanaal opgevaren naar Belgie, meerendeels naar Gent, 695 schepen. In 1878 kwamen er 689 binnen. Wijders bedroeg het getal binnen- of rivier- schepen door de slnizen alhier op bet kanaal ge- schut 2937. I11 1878 was dit getal 3651. De Commissaris des Konings in deze Provincie heeft bepaald, dat de loting voor de nationale militia dit jaar zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen: Te Axel, Donderdag 19 Februari, des voormiddags ten 9 ure, voor Axel, Zaamslag en Koewacht; ten 11 ure, voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent Overslag, Zuiddorpe, Philippine en Westdorpe. Te Flulst, Vrijdag 20 Februari, des voormiddags ten 9 ure, voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hon- tenisse, Boscbkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. Te IJzendijke Maandag 23 Februari, des voormiddags ten 9 ure, voor Nieuw- vliet, Groede, Breskens, Sclioondijke, Hoofdplaat, Biervliet, Waterlandkerkje en IJzendijke. Te Sluis, Woensdag 25 Februari, des voormiddags ten 9 ure, voor Sluis, Heille, St. Anna ter Muiden, Aardenburg, Eede en St. Kruis; ten 11 ure, voor Oostburg, Cadzand, Zuidzande en Retrancliement. Bij de beliandeling in de Eerste Kamer der Staatsbegrooting boofdstuk III buitenlandsche zaken drong de heer Borsius aan op liandhaving van onze onafhankelijkheid en van onze neutraliteit op de Wester—Schelde. Internationale regeling is hier niet inogelijk, maar dan moeten wij altbans op dat deel der Schelde, waarop ons soevereiniteits- recht onbetwist en onbetwistbaar is, alles verriobten wat strekken kan om onze neutraliteit te hand haven, en ons van alles onthouden, wat zou kunnen strekken om de Schelde, voor zoover die rivier niet tot ons gebied behoort, voor de eene of andere mogendheid af te sluiten. De Minister ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1