BUlTEflLAND. Telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. Hertogenbo«ch begint thans weder een geheel ander aanzien te krijgen. De toestand is thans weder geheel als voor de overstrooming. De ake- lige doodsche stilte, die de vorige week in de meeste wijken dezer stad had geheerscht en vooral 's avonds bij gemis aan gasverlicht.ing erg drukkend was, werd vervangen door een groote bedrijvigheid. Overal kwamen veger, boender en dwijl voor den dag, om den nasleep van den afgetrokken vijand de deur uit te jagen. De vloeren werden geschrobt en lustig de kacliels aangestoken, om ook de kiemen voor jichl en r'nuraatiek te verwijderen. Weldra was haast niet meer te zien, dat zeker J gedeelte der stad dagen lang onder water had gestnan, dat tal van schuiten zoo kort geleden zelfs de voornaamste straten doorkruisten. Het water is volgens berichten 35£ cM. gevallen en teekent 5,15 M. -f- D- Ook te Keulen, Maastricht en Grave hlijft een gewenschte val aan- houden, zoodat alle watergevsnr voor Noord-Bra- bant is geweken. De schipbrug over de Maas te Hedel is weder gelegd en de buitengewone corres pondence langs de rivier van Cuijk tot 's Bosch opgeheveu. De stoomvaart op Rotterdam en Arnhem is her- vat en ook de scheepvaart zoo op de Dieze als op het kanaal de Zuid-Willemsvaart tusschen's Bosch en Maastricht weder levendig. De twee stoombarkassen door Z. M. den Koning ter bescliikking van HI). Commissaris gesteld om personen en levensmiddelen naar de overstroomde streken te zenden, keeren naar hunne standplaatsen Amsterdam en Hellevoetsluis terug. De uitgebreidheid van de ramp is zeer aanzien- lijk en daarbij komt, dat de winterrogge als ver- loren kan wotden beschouwd. Te Teeffelen zijn bij den doorbraak drie huizen geheel vernield. Het in den dijk geslagen gat is, naar we vernemen, 23 meter diep en 250 meter lang. Z.Exc. de Commissaris des Konings is den toestand persoonlijk wezen opnemen. Om Oss staan 1800 hectaren blank. Den Dungen en St. Michielsgestel hebben ook geleden. In eerstgenoemde gemeente bevinden zich de vluchtelingen in 't liefdehuis Van verschillende zijden verneemt men, dat de ijzerprijzen stijgen, naar men wil vooral ten gevolge van groote vraag voor Araerika. Als een klein voorbeeld daarvan deelt men mede, dat door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht, verkocht zijn 900 top oude ijzeren spoorstaven, waarvoor de hoogste inschrijving was die van de heeren Merrem en la Porte te Amster dam, voor f 59,52 der 1000 KG. of een ton. Voor eenige maanden zou niet de helft dier som zijn verkregen. Dat het militairisme zich in den loop des tijds heeft uitgebreid bewijzen de volgende cijfers: In 1859 bedroeg de sterkte van het leger in geheel Europa in vredestijd 2,459,750, in oorlogs- tijd 4,230,550 man en in 1874 in vredestijd 3,012,560, in oorlogstijd 6,110,690 man. De kosten van (lit. verderfelijk spel komen Europa in vredestijd te staan op nagenoeg 1800 millioen gulden. In Duitschland betaalt elke familie, be- rekend op 5 personen, in doorsnede y 31, in Nederland f 49. Voegt men de staatsschulden er bij, dan bedraagt het in Pruisen f 35, in Nederland f 85, in Oostenrijk f 44, in Italie f 66, in Frankrijk f 107. Nederland beiioort dus onder de mogendheden, die 't meest gebukt gaan onder het militairisme. Daarom de oorlogs- begrootingen op den duur ingekrompen. Uit een financieel, zoowel als uit een moreel oogpunt, loopt bezuiniging in dezen op voordeel uit. Dezer dagen overleed te Parijs, in den ouderdom van 96 jaar, de heer Cazeneuve, de oudste kok van Frankrijk. In 1815 was hij opperkok van den Pruisischen generaal Bliicher, aan wien hij door Karel X werd aanbevolen. Na het teekenen van den vrede vertrok Cazeneuve met Blucher naar Berlijn, doch hij keerde in 1825 naar Frankrijk terug om bij het kroonen des konings tegenwoordig te zijn, en ging bij den heer Tallejrrand wonen. Eenigen tijd later werd hij kok des konings. Na Karel X diende Cazeneuve nog Louis Philippe. Sedert 1848 leefde hij stil van zijn gespaarde pen- ningen. Het aantal in de Tay gevonden lijken is thans aangegroeid tot 22. Men maakt bij het onder- zoeken der rivier gebruik van dreggen, die tot diep in den bodem doordringen. Het is daarbij echter reeds eenige keeren gebeurd, dat de haak een lijk had vast.gegrepan, inaar dat het toevallig weer los- geraakte, en door de strooming medegevoerd, spoor- loos verdween. Onder al de reizigers moet er slechts een ge- weest zijn, die zijn leven tegen spoorwegongelukken verztkerd had, nadat hij weinige dagen te voren gekwetst geworden was bij een spoorwegongeluk te Alloa. Het onderzoek der brug door duikers is thans gestaakt, men zal nu waarschijnlijk spoedig overgaan tot het lichten der neergestorte bogen. De Weichsel is buiten haar oevers getreden, en heeft twintig dorpen in het district Krakou en de aangrenzende graanvelden overstrooind. Uit Pesth wordt gemeld, dat het eiland Shutt, bij Presburg, onder water is gezet. De nieuwe brug bij Nyck is door het drijfijs vermeld. Men vreest nog verdere ouheilen, docii alle inaatregelen zijn genomen, om die zoovcel mogelijk te keeren. De volgende interessante rechtskwestie ver- meldt de Oesterr. Juristen-Zeitung. Bij Debreczin in Hungarije huwde de heer B. eene jonge vrouw, doch werd kort na zijn huwelijk ernstig ziek. Hij maakte zijn testament en bepaalde, daar zijne vrouw in gezegende omstandighedeu verkeerde, omtrent zijn in de spaarkas staand vermogen van 30,000 fl. als volgt: brengt mijne vrouw een zoon ter wereld, dan wordt 29,000 fl. op zijn hoofd gezet en behoudt de moeder 10,000 fl., wordt daarentegen een meisje gebortn, dan ontvangt dit 10,01)0 fl. en zijne weduwe behoudt 20,000 fl. De heer B. sterft, en kort na zijn dood bevalt zijne weduwe van tweelingen, een jongen en een meisje. Hoe moet nu het vermogen van den vader ver- deeld worden De heer J. Brouwer van Schiedam, die tot hoofdonderwijzer te Vlissingen was benoeind, heeft voor die betrekking bedankt vanwege zijn benoeming tot docent aan het instituut voor adelborsten te Willemsoord. Met het oog op de heropening der zeevaart en op de minder strenge koude, heeft do burgeir.eester van Amsterdam, onder dank- betuiging voor de ontvangen giften, bekend ge- uiaakt, dat hij aan de buitengewone winterbedeeling een einde wil maken. Onder de gemeente Etten, op Vosdonke, is een 82jarige arbeider in een sloot verdronken gevonden. In Leiden heeft het geval zich voorgedaan, dat men de brandspuit moest blusschen. Deze was, nadat zij hare diensten gedaan had bij een brand geborgen, doch door een of andere oorzaak is zij in brand geraakt. De persoon van J. Spekenbrink, die in den nacht van 19 op 20 October 11. in het Boonenpad te Dordrecht eene vrouw vermoordde en bij die ge- legenheid zelf zoodanig verwond geraakte, dat hij naar het ziekenhuis aldaar moest worden vervoerd, alwaar hij sedert werd verpleegd, is aan de gevolgen overleden. Te Nieuweroord, gemeente Westerbork, is een sluiswachter ontslagen, omdat hij te veel sterken drank lieett verkocht. Een landbouwer nabij Venlo heeft het biljet voor de volkstelling invuld, m de kolom gesiaciit,/een varken." Een slager te Kampen echter won het van dezen. Hij vulde zijn lijst in met: 119 beesten, 92 kalvers en 7 jonge bokken. In de vorige week trok het te Veendam de aandacht der buren, dat de woniug van een wegwerker sedert twee dagen ge- sloteu bleef. Men besloot de deur te opeuen, en vond den ruim 7Ujarigen grijsaard met het hoofd door de beddeplanken naar beneden dood liggen, terwijl overal bioed te zien was. De justitie heeft zich met deze zank bemoeid. Een Duitscher, die in Texas (Amerika) 160,000 fr. had gestolen, is bij zijne aankomst te Antwerpen aan boord van de stoomboot Vaderland aangehouden. Te Luik werd dezer dagen een examen gehouden van dames van 1618 jaar, om voor de telegralie te worden opgeleid. Ruim 80 hadden zich aangemeld, waarvan slechts 20 kuunen geplaatst worden. De ex- Keizerin Eugenie zal 26 Maart naar Natal vert.rekken, om de plaats te bezoeken, waar haar zoon door de Zoeloes is omgebracht. De heer Isaac Pdreire, een millionair, heeft een prijs van 100,000 fr., 2 van 5000 en 2 van 2500 fr. beschikbaar gesteld voor de beste geschriften over het probleem der uitroeiing van het pauperisme enz. Bij de decoratien, die als gewoonlijk op Nieuwjaarsdag door de Fransche regeering worden uitgereikt, zijn 16 onderwijzeressen, waaronder twee nonnen, be noeind tot officier d'academie. De Rijn bij Maintz was onlangs bedekt met duizenden doode visschen, die gestorven waren ten gevolge van de dynaraietontploffingen waardoor men op de rivier het ljs heeft laten springen. Het blijkt nu, dat het vermaarde Murciafeest in het Hippodrome te Parijs, niet allsen geen batig saldo voor de Spaansche overstroomden en de Parijsche armen heeft opge- leverd, maar dat er integendeel een deficit is vail 35,000 frs. Het oflicieelblad van Zweden bevatte dezer dagen weder nieuwe gedichten van den Koning van dat land. Het behandelde onderworp is ditrnaal de legeude van den zwaanridder Lohengrin. tn het noodlijdende Opper—Silezie worden de kleederen, door liefdadige handen uitgedeeld, door speculanten opgekocht van de armen. De justitie zoekt de zaak zooveel mogelijk tegen te gaan. Te Frankfort nam onlangs een dame, die pas twee jaren gehuwd was, haar 25e keukenmeid in dienst. Haar echt- genoot, een grappeninaker, wilde dat jubilde niet onopgemerkt laten voorbijgaan, en had, tot grootten schrik van zijn vrouw, eenige vrienden uitgenoodigd, oin dit huiselijke feesl mede te vieren. In het voorgaattde jaar ging de heer H. O. met. den graaf De V. een weddingschap Rar\, om de zeker niet geringe sorn van 25,000 franken, dat hij dit jaar niet zou jagen. Nu wilde het ge val, dat de graaf De V. dit jaar stierf. H. O. achtte zich niet langer gebonden door zijn wedding schap. Als van ouds ging hij op de jacht. De erfgenamen van de graaf lie V., die in het bezit zijn van het onder getuigen geteekende contract, eischen thans de som van den onverbetelijken jager. De Gazette van Lier bericht het volgende: In den avond van 8 dezer was vrouw Vervliet wisselwaclitster aan den spoorweg te Heyst-op- den-Berg, vroeg te bed gegaan en had de zorg van de wissel aan haren man overtrelaten. Te midden van den nacht ontwaakt zij en daar haar man nog niet te bed was, werd zij door een pijn- lijk voorgevoel getroffen; zij stolid op, liep naar buiten, riep haar man, doch tc vergeefs. Van schrik uitzinnig, liep zij rond in het donker, en stiet eindelijk tegen een klomp, die niets anders was dan het afgrijselijk verminkt lijk van haren man. Men begrijpt wat die ongelukkige vrouw moet doorstaan hebben, daar alleen, in het midden van den nacht, bij dat verminkt.e lijk. Vervliet was 's avonds door den trein verrast en het hoofd werd hem letterlijk van het lichaam gesneden. De ongelukkige was 55 jaren oud en vader van een kind. In het verslag der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting van de Eerste Kamer is men vrij algeineen geziud, eene welwillende af- wachting omtrent het nieuwe Ministerie aan te nemen. De noodzakelijkheid voor eene algemeene grondwetsherziening aclitten zeer velen niet vol- doende bewezen. Mocht het blijken, dat de re geering die herziening op enkele punten noodig aclit, dan is zij bercid, die nader in overweging te nemen. Omtrent de finantieele plannen van het Ministerie wordt eene afwachtende houduig aangenomen. Hand- having omtrent de vrijhandels«-politiek wordt der regeering aanbevolen, wat echrer met uitsluit, om, door de voorwaarden van aaubestedingen zoo te stellen, de concurrentie met de inlandsche nijverheid mogelijk te maken. Door den heer Mr. C. J. Picke was de quaestie gesteld, of hij door de aanneming zijner benoemii.g als burgemeester van Middeiburg opge- houden tiad, lid der Kamer te zijn. In de heden gehoudene zittmg heeft de Kamer met 19 tegen 8 stem men besloten, dat de heer Mr. Picke niet heeft opgehouden lid te zijn door de aauvaarding van iiet burgemeestersambt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2