BINNENLAND, :No, 1551 Zaierdag 17 Januari 1880 20e Jaargang. AI g e m e e n IMieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. abonnement. adyeetentiSn. Ter Neuzea, 16 Januari. Per drie mnanden binnen Ter Neuzen 1,Door het jeheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhsndelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. i mum Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendm uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddnj BRIE urea. Dit blad vemebljnt Dlnvdag- en Vrijdngavoad bij J. K- DHOKI te Ter Neuzen. dun als de reeks der iLioit Overziclit. ,'Komende gebeurtenissen werpen hare schaduw voor zich uit. Het sluiten van het Berlijnsch trac- taat, waarbij Rismarck als de vredesman bij uit- nemendheid optrad, en dat voor langen tijd Buropeeschen vrede moest waarborgen, kan eerste schakel beschouwd worden in de gebeurtenissen, die de bestaande onrust en verwar- ring hebben doen toenemen, de hangende vraagstuk- ken nog ingewikkelder hebben gemaakt en in't al- geineen de onzekerbeid van den toestand van Europa hebben besteudigd. Iloewel toen ter tijd het verkregen resultaat bijna algemeen toegejuicht werd, waren er toch, die de toekomst donker inzagen en durfden te voorspellen, dat gedruktheid en waiitrouwen onder de volkeren zonden voortduren, oindat het verdrag alien degelijken grondslag inisteendoorzijne half heid reeds de kiemen in zich bevatte voor nog grootere ver- wikkelingen, dan die men door het vredes-tractaat voor 't oogenblik wilde of trachtte te bezweren. Terecht of ten onre.chte durfden zij toen beweren, dat een oorlog tussehen Rusland en Engeland, Bismarck ongelegen kwam, en daarom de oplossing van liet Oostersche vraagsstuk verdaagd moest worden. Zou Bismarck aan Rusland ook beloften hebben gedaan, die hij nu niet kan nakoinen, of, zou de bewering waar zijn, dat Rusland door den loop der dingen tot de overtuiging is gekomen, dat het door zijne geveiusde belangelooslieid en zelfopoffering misleid is en nu op middelen zint, om zich schadeloos te stellen. Dit altlians is zeker, dat Rusland in en bij Polen veel troepen sainen- trekt en de door ons medegedeelde berichten daar- omtrent bevestigd worden. Alle Duitsche, Engelsche en Oostenrijksche dag- bladen hebben artikelen over Ruslands toestand en voornemens. Was Engeland verleden jaar het mid- delpunt, waarom de gescliiedenis van ons werelddeel zich bewoog, Rusland schijnt ons het dit jaar te zulleu zijn. Uagelijks kumen berichten over de leger-afdceling, die Rusland aan de Duitsche grenzen bijeentrekt. In Erankrijk zijn de kamers geopend. Behalve dat alle ambtenaren aan het ministerie van oorlog zijn ontslagen, oindat cleze een struikelblok waren voor iedere degelijke reorganisatie van het leger, zijn ook een aantal prefecten en audere burger- lijke ambtenaren, die de regeering niet genegen waren, door repuhlikeinsche vervangen. Toch zijn er teekenen, dat het ministerie het den radicaien niet naar den zin zal kunnen maken. In Spanje is ook de Cortes geopend en duurt de verdeeld- heid onder voering in die tooien. der wet voor de afschaffing der slavernij kolonie zal de verdere bevrediging vol- In eene gisteren gehouden vergndering van con- tribueerende leden van het muziekgezelscliap Apollo" alhier is besloten, zoo mogelijk in samenwerking met //Neuzens Mannenkoor/ een liefdadigheids- concert te organisceren, waarvan het provenu zal bestemd worden voor den algemeenen armen dezer gemeente. Naar wij vernemen is door de heeren G. de fleer Comp. te Vlissingen concessie aange- vraftgd, om op bet kanaal Ter Neuzen—Gent eene stoomsleepdienst in te richten, zoowel voor wat bet Nederlandsche als het Belgische gedeelt.e betreft. Het doel zou zijn, dien dienst te verrichten met drie sleepbooten en wel een om de schepen in de haven te brengen, £en om de scheiien door het kanaal te slepen op het Nederlandscli gedeelte en 6en voor het Belgische gedeelte. Reeds schijnt aan het plan uitvoering te zijn gegeven, doordien de sleepboot. Assistant is aan- gekomen en de gezagvoerder daarvan zich hier met der woon heeft gevestigd. Toen jl. Woensdag namiddag omstreeks 2 uur alhier de Engelsche stoomboot Londos, kapitein Drury, geladen met steenkolen, bestemd voor deze plaats, de haven binnenliep, had zij het ongeluk, door het breken van de ketting aan het stuurrad, op den Westhavendam te loopen, waardoor de aanlegstijger van de Provinciale stoomboot aldaar geheel werd ontzet en de stoomboot in eene ge- vaarlijke positie verkeerde. Door de hulp van de juist aanwezige sleepboot Assistant werd de Londos bij hoogwater van de bavendam afgesleept zonder eenige averij te hebben bekomen. Stoppeldijk, 14 Januari. Negentig hoofden van huisgezinnen in deze gemeente, wier kinderen onder- wijs ontvangen of hebben ontvangen in de school van den beer P. Stroecken, hebben zich tot den gemeenteraad gewend met geraotiveerd verzoek, 0111 de jaarwedde van genoeinden hoofdonderwijzer gelijk te stellen met die van den hoofdonderwijzer te Pauluspolder en dus van f 600 op 700 te brengen, of zoo de geineenle-finantien deze ver- hooging niet mochlen toelaten, hem dan een bil- lijke gratilicatie te verleenen voor de meerdere werk- zaainheden, welke hij bij gerois van een hulponder de minderheid der volksvertegenwoordi- wj. elf la„g heeft'verricht, gedurende welken voort, zoodat deze de vergaderingen blijft -j jlunnen kinderen toch een goed onderwijs den Koning en de ^eeft gegeven> terwijl de behandeling der kinderen unne gelukkige jn geheel niets te wenschen overlaat en 't getal aan den aanslag van Oiero Gonsalez. leerlingen dat van de gchool te Pauluspolder steeds slechis eene kwestie, die met liet maken yerre overtroffe„ heeft. van excuses door de regeering over haar lomp ,n. gedrag bij de interpellatie over de redenen van rl^ S-V T-t'lf q" haar optreden, zal atloopen. De minister van ko- 1879 wraonden 28838 ontvangen 13159 louien heeft eene leening voorgesteld, om de voor- opgenomen en veri er geseiu o. a zoo in e scliotten voor den oorlog op Cuba te dekken. I„. j geheel behandeld 52594 telegram men, zijnde 18484 tussehen gaan op Cuba de zaken naar wensch. Weder j meer c'an te Middel ur=- is een hoold der opstandelingen met 70 officieren1 De regeering heeft een wetsontwerp ingediend en mansehappen in onderwerping gekomen. Ook tot indeeling van de Wester—Schelde tot aan den is een kamp der opstandelingen gouomen. De uit- spoorwegdara tussehen Noord—Brabant en Zeeland ging mijden. Zij is afzonderlijk Koningiti gaan gelukwenschen met ontkoming Het is dus en van het Sloe tot aan den spoorwegdam tussehen den Suzanna— en den Jakobpolder bij de aangren- zende gemeenten. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, men zal dan in die wateren niet meer, bij gebreke van een bevoegden reenter, wettelijke verordeningen straffe- loos kunnen overtreden. Dit is tbans mogelijk, omdat de rechterlijke indeeling in die der gemeente berust. Ook zal dan het kadastreeren der gronden, die uit het water opkomen, of drooggemaakt worden, aanstonds kunnen plaats hebben. Een wetsvoorstel, waarbij het stroomgebied der Ooster-Schelde bij gemeenten wordt ingedeeld, zal zoo spoedig mogelijk volgen. In het belang der gemeenten, wier grondgebied door aanwas kan worden uitgebreid, is een ver- plaatsbare oeverlijn boven een vaste verkozen. Ten aanzien der uitgestrektheid van het aan elke gemeente toegevoegd gebied is men van het denk- beeld uitgegaan, om bij middelpunten van scheep- vaartverkeer, zooals Vlissingen, Ter Neuzen en Kruiningen, een grooter deel van den stroom in te deelen dan de uitgestrektheid der gemeente langs den oever aangeeft. Voor de andere gemeenten is, behoudens enkele uitzonderingen, het beginsel ge- volgd, dat elke gemeente het langs haren oever stroomende deel der rivier verkrijgt, voor zoover het gelegen is tussehen gemakkelijk op het terrein te richten dwarslijnen uit de op den oever eindigende grensscheidingen. De nauwkeurige beschrijving van de uiterste grenspunten, waarvan de grenslijnen over het water uitgaan, is in het ontwerp zelf opgenomen. Met't oog op de uitgebreidekadastraleopnemingen en verdere werkzaamheden, die van de uitvoering der wet het gevolg zullen zijn, zal liet tijdstip I voor het in werking treden van de wet nader worden bepaald. Bij de jl. Dinsdag gehoudene verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten in Zeeland, hoofd- kiesdistrict Middelburg, is door 592 kiezers deelge- nomen. Er waren uitgebracht 253 st. op den beer Mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthein214 op den heer J. H. Snijders en 111 op den heer J. C. Lantsheer. Tussehen beide eerstgenoemden moet dus eene herstemming plaats hebben. Bij de gehoudene verkieziug voor een lid der Tweede Karaer, in plaats van den heer Elout van Soeterwoude te Leiden, zijn 1666 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer J. H. Donner. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kainer, in plaats van den heer Van Tien ho von te Amsterdam, is gekozen de heer Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. In de maand Mei of Juui 1880 zal een vergelijkend onderznek plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnutnerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteid. Een volgend examen zal eerst in 1881 worden gehouden, zoodat gedurende 1880 slechts een examen zal plaats vinden. De luitenant ter zee 2e klasse P. A. R. Hennequin wordt met den 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1