B UIT UN LAND. pel, Alem, Oss, Oijen, Lith, Lithoijen, Mcgen, Ber- licuin, den Dungeii, Ileesch, Geffen, Rosmalen, Nu- land, St. Micbiels-Gestel, Esch, Vught en Cromvoirt. Intusschen is op verschillende der door overstroo- ming geteisterde plaatsen de ellende nog zeer groot. De algemeene watersnood-commissie, die den Commissaris des Konings in Noord—Brabant tot eere-vourzitter heeft gekozen, zet haren moeitevollen arbeid met lofwaardigen ijver voort. Ruime giften vlocien liaar van alle zijden toe, in de eerste plaats van wege HII. MM. den Koning en de Koningin. Z. M. heeft twee stoombarknssen naar hier doen afzenden tot vervoer van personen en goedieren naar de thans moeielijk anders te bereiken Maasstreken. De minister van waterstaat is heden te Hedel aangekomen, om van daar naar Lithoijen te ver- trekken om de doorbraak in den Maasdijk in oogenschouw te nemeu. Aan den zuidelijken pijler van het zuidelijk land- hoofd der doorlaalbrug in den spoorweg nabij de Empelsche sluis alsmede aan de zuidelijke door- vaartopening der brug voor de Dieze in den spoor weg nabij 's Bosch hebben vrij belangrijke ontgron- dingen plaats gckaddie de heropening eener geregelde spoorweggemeenschap 's BoschUtrecht, vermoedelijk wel eenige dagen zal doen vertragen. Ter bevrediging van's Konings belangstelling in den watersnood ontvangt Z. M. dagelijks een kaart, waarop de algemeene toestand des oogenbliks is te overzieii en ook de plaatselijke bizonderheden worden aangegevenzoo wordt er o. a. ook op vermeld, wat er voor de ijsopruiming heeft kunnen gescliieden en hoe het nog met de ijsverstoppingen gestdd is. Z. M. heeft vaten met ingemaakte witte kool en aardappelen gezonden aan de overstroomden. Twee en dertig fabrikanten van waalsteeuen hebben aan de Ministers van Binnenlandsche zaken, van Oorlog en van Waterstaat, Handel en Nijver- heid een adres ingedieiid, waarin zij, wijzende op het belang hunner industrie, die haar grond- en hulpstotfen in het land zelf vindt en dus eene eigenaardig Nederlandsche kan genoemd worden zich beklagen, dat die tak van Nijverheid dreigt achteruit te zullen gaan. Sedert eenigen tijd toch wordt bij groote Rijkswerken het gebruik van Duitsche steenen toegelaton, bij den bouw van for ten en bruggen, ook bij den aanleg van straat- wegen. Toch kunnen, zeggen adressanten, de Duitsche steenen niet de vergelijking met de Nederlandsche klinkers en hardgrauw doorstaan; wilde men zich met dezelfde qualiteit tevreden stellen, dan zouden de binnenlandsche steenen even goedkoop als de buitenlandsche geleverd kunnen worden. Adres santen viageu geen beschermend invoerrecht op vreetnd fabrikaat; maar zij verlangen, dat voortaan in de bestekken voor de Rijkswerken alleen het gebruik van bipneulandsch fabrikaat zal worden voorgeschreven. De acte van beschuldiging tegen Pincoffs en Kerdijk is verschenen. Zij zijn naar de open bare terechtzitting van den Hoogen Raad verwezen, ter zake van 54 valschheden in geschriften als directeuren der Afrikaansche handelsvereeniging en van bedriegelijke bankbreuk als gefailleerde koop- lieden (de commis3ionairs-firma Kerdijk en Pincotfs). Daarenboven wordt Pincoffs in prive beschuldigd van vervalsching der boeken zijner firma, om zijne speculation in Peruaneu te dekken. Nog blijkt dat Kerdijk 1 ton uit de kas der firma, met medeweten van Pincoffs, heeft genoinen, voor bizondcr gebruik en daarvoor valschelijk en boven te hebben gedebiteerd. De voorwaarden zijner uitlevermg ge- doogen echter niet vervolging hieromtrent. Uit de acte blijkt voorts de vervalsching van balansen, de wisselruiterij op groote schaal, de kwade trouw der beschuldigden die in 10 jaar tijds als direc teuren 12 toil genoten. De eerste openbare terechtzitting Van den Hoogen Raad iu de zaak L. Pincoffs en H. Kerdijk, zal op Woensdag 28 dezer plaats hebben en even als alle zittingen in dit proces gehouden worden in de groote audientiezaul van den Raad. Overeenkomstig het Wetboek van Strafvordering beveelt de Hooge Raad, indien de bescliuldigde Pincoffs ten dage dienende niet verschijnt, dat hij anderinaal tegen een bepaalden dag zal worden opgeroepen. De behandeling zal dan vermoedelijk twt de helft der maand Eebruari worden verdaagd. Landbonwberichten. Gedurende de verledene week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: In ossen, stieren, koeien, runderen en kalveren is in den handel geene verandering gekomen. L)e prijzen waren als die der voorgaaude. De markten waren slecht bezet. Vette varkens 95 centimen tot fr. 1,08; opslag vier centimenalles per kilo levend gewicht. Ook waren de markten minder bezet. De prijs van het vlas heeft stand gehoudenop sommige markten zelfs met opslag. Er werd be- steedte Hechelen fr. 4,83 tot fr. 6, te A-alst fr. 4,50 tot fr. 6, te St. Nicolaas fr. 5, te Thielt j fr. 5 tot fr. 6 te Deinzefr. 5 tot fr. 6, te Brugge fr. 5,94, te Zottegem fr. 4,50 tot fr. 5,50, alles per drie kilos. Koeien, die als zij gemolken worden niet stil willen blijven staan, zijn er velen en door het vastbinden der pooten, zooals hier en daar ge- schiedt, worden zij meestal nog slechts wilder. Eeu Duitsch blad geeft als een onfeilbaar middel tegen deze lastige gewoonte den raad om de koe die gemolken wordt een natten doek op het kruis te leggen en beweert dat zij dan stil en geduldig staan blijft. Men kan zich gemakkelijk van de juistheid der mededeeling overtuigen. Een echte Engelsche excentriciteitte Gilling- ham nabij Chatham is op oudejaarsavond een „bal van ouden van dagtu" gehouden, waaraau 59 oude heeren en dames deelnamen, die te samen den respectabelen leeftijd van 4259 jaren vertegenwoor- digcien. De oudste der heeren, die in 1790 ge- boren was, heeft met zijne dame, die ook al uit de vorige eeuw dagteekent, tot het iaatst toe het bal alle eer aangedaan. De gemiddelde leeftijd. der dansers was 72 jaar. Dit zonderlinge bal, waarop enkel ouderwetsche dansen werden uitge- voerd die men tegeuwoordig niet meer kent, eindigde op nieuwejaarsmorgen met een „Caverley" en in zeer opgewekte stemming. Uit het dorp Luttringhausen komt het bericht, dat daar een soldaat is teruggekeerd, Wupperteld genaamd, die in 1870 in den slag bij Spicheren onder de vermisten geteld werd en later, als ver moedelijk gesneuveld, op de lijst der dooden ge- plaatst en als zoodanig op het gedenkteeken te Spicheren vermeld werd. Het verliaal luidt, dat hij die jaren in Fransche gevangenschap te Algiers heeft doorgebracht. De thans overleden minister von Roon verklaarde indertijd in den Rijksdag, dat zich geene Duitschers meer in Fransche ge vangenschap bevonden en die verklaring geschiedde op gezag van officieele opgaven der Fransche regee- ring. Het is echter nog de vraag, of het bericht uit genoemd dorp in alien deele juist is. Naar men verneemt, zal de jongste gedeelte- lijke veruieling van de Tay—brug, in Schotland, niet doen afzien van de andere kolossale onderne- ming welke eveneens daar op touw gezet is, t. w. het bouwen eener brug over de Forth. De kosten van bedoelde brug, welke 1£ mijl of 2,4 Km. lang zal zijn, met pijlers ter hoogte van ongeveer 180 M., zullen p. m. 1,250,000 p. st. bedragen. In het station te Charleroi had verleden Zaterdag het volgende plaats. De machinist van den trein van Parijs naar Brussel, die ten 7 uur 's avonds uit Charleroi vertrekt, dacht dat men het sein gegeven had, en was met de locomotief en den bagagewagen alleen vertrokken het overige van den trein in het station achterlatende. Men kan zich de verbazing voorstellen van de reizi- gers, die te vergeefs bet oogenblik van het ver- irek afwachtten; de stationschef werd letterlijk be- storrad met reclames, be.dreiging van processen voor schadeloosstelling, enz. enz. Elndelijk, na drie kwart uur wachtens, kwameri de locomotief en de bagagewagen weder terug en de trrein kon zijn reis voortzetten. De machinist had eerst aan den draai nabij Marchienne bemerkt, dat hij zonder trein vertrokken was. GEMENGDE BERICHTEN. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben zich aan het hoofd gesteld van eene verloting ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, welke verloting, evenals bij een vroegere gelegenheid zal worden gehouden in de Gothische Zaal te 's Hage. De Algemeene Watersnoodcommissie te 's Boscli heeft bekend gemaakt, dat zij bij voor- keur prijs stelt op spoedige toezending van brood, kaas, gebrande koffieboonen, spek en dekens. Te Noordgouwe is een klamp onijedorschte gerst, staande in de nabijheid der hofstede van den eigenaar, in brand geraakt. Gelukkig bleef de brand daartoe beperkt. Men vermoedt, dat kwaad- willigheid in het spel is. Een paar netgekleede heeren zakkenrollers maakten van de volte ge durende den brand der suikerfabriek te Amsterdam gebruik, om hun bedrijf uit te oefenen. Terwijl een liunner een vestketting bemachtigde, werd hij door een agent betrapt. Te Zierikzee is een huis met inboedel en twee omnibussen verbrand. Ook twee paarden kwamen in de vlammen om. De. bevolking van den Holder is in het afgeloopen jaar met 1601 personen verminderd. In het militaire detentiehuis te Leiden heeft een der ge- vangenen een medegevangene, met een mes, dat hij bij den arbeid gebruikte, eene gevaarlijke wonde toegebracht. Aan het strand te Texel zijn weder eenitre vaten petroleum, benevens veel wrakhout aangespoeld. Er is o. a. een stuk dek aan komen drijven, waarop zich een hut, combuis, enz, be- vond. Te Moergestel zijn de glazen van het raadhuis imjegooid. Men is de daders op het Spoor. In den Haarlemrnermeerp dder is het water in de vaarten, tochten en slooten zoo verontrei- nigd door de visch, die onder het ijs gestikt is, dat het gemeentebestuur de inwoners voor het gebruik er van als drinkwater heeft gewaarschuwd. Te Horst is brand ontstaan bij den landbouwer J. Fransen, wanrdoor een schuur met een groote hoeveelheid ongedorscht graan en vele landbouw- gereedscliappen in asch werden gelegd. Het woon- huis bleef gespaard. Door den heer G. de Rijk te Tegelen zijn in de vorige week twee wolven in een bosch aldaar ontdekt, waarvan er een geschoten werd. De 52jarige huisvrouw van B., wonende aan de Nieuwemarkt te 's Hage, is onder het straatschrobben plotseling dood neergezegen. Het aantal van hen, die te Louden tijdelijk buiten werk zijn, wordt geschat op 50,000. Te Rijssel is een persoon gearresteerd, die naar men zegt betrokken moet zijn in de zaak van den moord op den portier Pirard te Luik gepleegd. Ge durende het afgeloopen jaar zijn in de Morgue te Parijs 710 lijken aangebracht. In 1878 was het getal 718. De grootste borstellabriek van Frank- rijk, te Compiegne gelegen en toebehoorende aan de heeren Loonen Zoon te Parijs, is de prooi der vlammen geworden. De schade wordt berekend op 600,000 franc. Alles was verzekerd. De ramp brengt 700 werklieden in den uitersten nood. Een klokluider te Weenen heeft de doodsklok voor zich zelf geluid. Zich, ter gelegenheid van eene begrafenis, van zijn taak kwijtende, was hij in het touw, waarmee de klok getrokken wordt, verward geraakt en vdordat men tijdig hulp kon bieden, was de ongelukkige door verhanging ge- storven. Uit het getuigeuverhoor betreffende den moordaanslag, op den Koning van Spanje is gebleken, dat Otero iemand moet zijn van zeer wreedaardige inborst. Zijn vroegere baas verklaarde o. a., hem te hebben weggejaagd omdat hij een hond met eene gloeisnde kool de oogen had uitgebrand. Een milddadige Amsterdammer lieeft, onder het opschrift ,/Honger Vuur Water," aan den Burgemeester der hoofdstad een enveloppe ge zonden, inhoudende drie bankbiljetten, elk van duizend gulden, waarvan duizend bestemd voor de behoeftigen aldaar, duizend voor de noodlijdenden door den brand en duizend voor de slachtoffers der overstrooming. Een ingezetene van Monnikendam, die een concert had op touw gezet, waarvan de opbrengst ten voordeele der armen zou strekken, vond bij zijn thuiskomst van dit feest zijne secretaire open- gebroken. De ongevraagde bezoekers hadden on geveer 150 aan specie ontvreemd, waarvan 80 door den bestolene warsn opgehaald als opbrengst van inschrijvingen voor genoemd concert. Aan het werkvolk van de heeren Beuker en Hulshoff, de eigenaren der afgebrande suikerraffina-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2