BINNENLAND. iNo. 1550 Woensdag 14 Januari 2 880 20e Jaunaing. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen ABONNEMENT. advertentiEn. Ter Neuzen, 13 Januari TKIi \Ui7.E\SCHIi Ijlll'II WT Per drie innanden binnen Ter Neuzen 1,Door het gctieele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boeklwidelaars, Postdirec- vuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel nicer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Diusdag en Vrijdag uamlddng DRIE urea. Dlt bind verschfjnt Dinndaf- en Trijda?a»ond blj J. K. D H O K T te Ter Kenxcn. JHolttieli Uverziclit, Voor eenige dageu werd gemeld, dat de afge- treden Fransche Minister Waddington of wel de senator Challemei-Lacour tot afgezmt te Berlijn benoemd zou worden, terwijl weder volgens latere berichten van eene benoeimng in het geheel niets bekend kon zijn. Thans zouden er ljverige po- gingen in het werk gesteld worden, oin den graaf de Saint Vallier als Fransch aiubassadeur te Berlijn te behouden en zouden die pogingen voor- loopig veel kans hebben te gelukken, want had de aftreding van Vallier te Berlijn veel leedwezen verwekt de tijding, dat Cpailemel-Lacour, de ,,radicaal," Gainhetta's vertrouwde vriend en raads- rnan, tot gezant benoemd zou worden, veroorzaakte in de hooge aristocratisclie kringen eene onbeschrijfe- lijke verbazing. De aristocratie kan zich nog uiet vertrouwd maken met het denkbeeld, om met een liberalen en republikeinschen Pranschen gezant om te gaan. Deze omstandigheid heelt ten ge- volge gehad, dat Pnus llohenlolie z;ch uamens Prins Bismarck tot de Freycinet heeft gew nd, our zijn invloed aan te wenden, dat de St. Vallier zijn verzoek om outslag introk of altiians voorloopig er niet op zou biijven aandriugen. Voorloopig blijft de St. Vallier nu en de alarmkreteu over zijn vertrek en vervanging kuniien nu voor kalmte en tevredenheid plaats maken. Dat eeu diplomaat van de ricliting van Challeme!—Lacour, die tevens een man van groole begaafdheid is, Duitsch spreekt en Dnitschland knit, aan het Berlijnsche hof ge- weerd moet worden, is wel een bevvijs, dat de vredelieveude en belangstellende gezindheid voor de Fransclie repuhliek, die Bismarck noodigachtte op de nieuwjaars-receptie te laten verklaren, nog niet algemeen gedeeld wordt en dus niet recht te vertrouwen is. De laatste berichten omtrent den gezondheids- loestand van de Keizeriu van Rusland iuiden ongunstig en er moet zelfs weinig hoop bestaan op haar herstel. Dat de Czaar liaar zou bezoekeu en afstaud doen van den troon, of den Czarewitseh met het regentschap belasten, wordt nu uit St. Petersburg tegengesproken. De toespraak tot de troepen en de verzoening met zijn zoon, den grootvorst-troonopvolger, zoomede de ophetfing van Leperktnde bepalmgen voor de pers en de benoeming van Walujeff tot President-Minister, waarbij ge- voegd kan worden eene pogmg tot bevrediging der Polen, liamelijk opheffing der censuur voor de Poolscbe dagbiaden met bet begin van het Russische nieuwjaar, al deze maatregelen, om den inwendigen toestand te verbeteren, kunneu beschouwd worden, als dienende, om liusland in staat te stellen, om aan zijne toekoinslige buitenlandsclie plannen uit- voering te geveu. Oostenrijk kan bet met Servie niets eens worden over de aansluiting der Hongaarsche spoorwegen met die van Rumenie en Rumelie, alsook wil het sluiten van een baudelsverdrag niet vlotten. De betrekkingen moeten zeer gespannen zijn. Die half-Turkscbe staten verwaarloozen liunne eerste belaitgen, door te kibbelen over bekrompen klein- staatsbehuigeri. De grensregoling met Griekenland zal vvaar- sebijnlijk ook niet tot een bevredigend eiude kuuuen gebracht worden en zoo hoopen de moeielijkbedun voor Turkije zich op. Daar Oostenrijk thans door zijne te volgen staatkunde tegenover de nieuwe staten aan zijne grenzen, belangen heeft te be- hartigen, die zeer gewicbtig voor de welvaart van 't Rijk zijn, kan bet niet onverschillig zijn, voor hetgeen op het Balkanschiereiland voorvalt en heeft bet gelijk, dat bet er zicli op evcntueele gebeurte- nissen voorbereid boudt. De vlucht van Abdurrahman Khan uit het Turkestansche gebied naar Balck zal Engeland nieuwe moeielijkhaden berokkenen in Afghanistan. Hij leefde sedert 1870 op Russisc'n grondgebied, waarbeen bij zich vrijwillig begeven bad na de groote nederlaag, iiem door zijn neef den thans overleden Shere Ali Khan onder de muren van Eaboel toegebracht. Bij de heerschende wanorde is bet zijn plan, de heerschappij in Afghanistan te veroveren. Het Engelsehe stoomschip John Bladworth, den 6 dezer van bier naar Goole vertrokken, is den daaropvolgenden dag bij laatstgenoemde plaats in aanvaring geweest met het stoomschip William Coulman. De boeg van de John Bladworth was geheel ingeloopen tot beneden de waterlijn en de ankers van de William Coulman zijn door zijn eigen boeg gedrukt. Beide stoomscbepen hebben het voorruim vol water en zijn in het dok gehaald. De nieuw benoemde 2e luitenant bij het 3e regement infanterie, P. D. Buijze, welke den 10 dezer te Bergen op Zoom plechtig als zoodanig is beeedigd, is ingedeeld bij de 4e comp. le bat. te Vlissingen. Z. M. heeft bevorderd tot Luitenant-Generaal Generaal—Majoor Van der Heijden, Gouverneur van Atjeh, als buitengewoue belooning voor de uit- stekende diensten, bij de krijgsverriehtingen aldaar door Iiem bewezen. Axel, 12 Januari. Gedurende het jaar 1879 zijn in deze gaineente geboren: 147 kinderen waaronder 6 ouechtlevenloos aangegeven 6, onder deze geboorten zijn begrepen 3 tweelingen. Over leden 60 personen. Voltrokkeu huwelijken 28. Er vestigden zicli in de gemeente 1S8 en daaruit vertrokken 177 personen. De werkelijke bevolking vermeerderde met 98 personen en gaf, naar de statistiek over 1878, op 31 December 1879 3156 inwoners. Westdorpe. De bevolking dezer mann. vrouw. totaal gemeente was op 31 Llecebtr 1878 836 864 1700 in 1879 geboren (waaronder een tweeling geboorte) 33 38 71 gevestigd28 37 65 m. v. tot. 897 939 1836 overleden 16 17 33 verbuisd 28 31 59 44 48 9j} de bevolking was alzoo op 31 De cember 1879 853 891 1744 Er, hadden 11 huwelijken en 3 levenloos aan- giften plaats. De St.-Ct. bevat de wetten tot bekraelui- ging van Provinciale belastingen in de verschillende provincien; voor Zeeland bedraagt de heffing twee en dertig opcenten op de hoofdsora van de grond- belasting over 1880, en vier en twintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel over den dienst 1880/81. Van particuliere zijde wordt uit den Haag gemeld, dat daar vrij algemeen het gerucbt ver- spreid is, dat II. M. de Roningin zich in gezegende omstandigheden bevindt. Dit zou de reden zijn, waarom till. MM. van bet plan zou hebben afgezien, om naar Arolsen te verlrekken, ten eiuda den verjaardag van HDs. huwelijk in derzelver familiekring aldaar te vieren. Het verblijf in den Haag van den heer Blocbausen, den president der Luxemburgsche regeering, is in verband gebracht met de nog niet vervulde plaats van 's Konings stedebouder in het Groothertogdom. Inderdaad heeft de Minis ter op de jongste audientie bij Z. M. den Roning op benoeming van een stedehouder anngedrongen. Vermoedelijk stond de langdurige couferentie, die de heer de Blochausen met den Prins van Oranje heeft gehouden, met die zaak mede in verband. Er is echter nog geene beslissing genomen. De spoortrein, Zondagoclitend te 10 uren van Roosendaal komende, is op het stations-terrein te Middelburg gederailleerd door het springen eener rail. De rail drong door den bodem van den eer- sten goederenwageu heen, vlak langs het lijf van een daarin aanwezigen conducteur. De locomotief met twee waggons zijn in het zand gereden. De pasagiers en het personeel kwa- men met den schrik vrij, doch deze was duidelijk op aller gelaat zichtbaar. De dienst ondervoud geene vertraging. De Dordt. Ct. deelt omtrent den toestand der rivier voor Dordtrecht op 10 Jan. jl. mede: Spoediger dan men wellicld bad durvan ver- wachten, zijn wij van onze ijsbanden bevrijd ge- worden. Heden nacbt is bat ijs in de Merwede opgebroken eu zag men dit in Snellen gang de rivier afdrijven, daar ook enkele uren te voren de ijsbezetting in bet Mallegat was opgeruirad. De vaart naar boven en beneden is dus vrij, ofschoou nog eenige verspreide, op elkander gedroiuen ljs- klompen in bet Mallegat dreven. De Oude Maas van af de Mijl en de Rrabbe van af's Gravendeel naar de Oude Maas zijn nog eene vaste op elkander geschoven ijsraassa. De ram monitor Pa liter" was heden morgen de Kil tot's Gravendeel opgestooind, doch ziende wat de kunst, kraclitig geholpen door de natuur, sedert gister in het Mallegat bad ver- ricbt, is hij weder kalm kunnen vertrekken. Naar wij vernemen, heeft heden nauiiddag ook het ijs in de Noord zich in beweging gezet, zoo- dat wij thans ons naar alle kanten weder vrij kunnen bewegen en stoom- eu scheepvaart ver moedelijk morgen zullen worden hervat. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld van 11 Jan.: De voortdureude va! van bet water heeft in de Maasstreken reeds vele vluchtelingen naar liunne woningen doen terugkeeren; de huizen en strateu alhier zijn drooggeloopen, met uitzondering van enkele acliterbuurten. Op dit oogenblik hebben vooral de navolgende gemeenten in Noord—Brabant door overstroomiug geleden 's Hertogenboscb, Eugelen, Bokboveu, Em-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 1