BURGERLIJKE STAND? GEMENGDE BERICHTEN. HANPELSBERICHTEN. Cidvecoeur brak door en ook hierdoor baanden ijs en water zich een weg naar 's Bosch. In weinige uren steeg dan ook de waterspiegel te 's Bosch aanzienlijk. Het water en het ijs richtten te 's Bosch terstond aanzienlijke scliade aan. De brug aan de Vught- poort, waaronder een sterke stroom ging, bezweek des namiddags ten 3J ure, niettegenstaande den ballast, die. er op was gebracht. Herhaaldelijk gebeuht door zware ijsschollen, sloeg eenige seconden do helft der brug aan de zijde van Vught weg. Honderden toeschouwers verdrongen zich om dit ontzettend schouwspel gade te slaan. De nieuwe weg naar den Fettelaar, die Zater- dag nog droog was, moet gedeeltelijk zijn weg- geslagen. Een der bruggen, de kleinste tusschen Vlijuien en Groot-Deuteren, verloor haar dek. De brug aan de Hinthamerpoort heeft ook veel geleden, zoo mede de bruggen in den Rijksweg naar Hedel. Door den Commissaris des Konings in Noord- Brabant is voorloopig f 500 beschikbaar gesteld, om in de eerste behoeften der noodlijdendeu te roorzien. De Koning en de Koningin hebben verschillende kiiten met levensraiddelen gezonden voor de nood- lijdenden in Noord-Brabant. Op last van Z. M. zijn een aantal teuton, kookketels en gereedschappen van het, Loo verzonden, om bij een mogelijke doorbraak onmiddelijk te kunnen dienen. Ook bij vorige gelegcnheden werd dergelijke welwillende voorzorg genomen. De Watersnoodcommissie te Amsterdam heeft bij den burgemeester te's Bosch voorloopig f 1000 beschikbaar gesteld voor Oss. Men zal verder trachten brood, spek en dekens naar de over- stroomde dorpen te zenden. Toen den 2 dezer te Breda het bekende spoorwegongeluk plaats had, werd reeds dadelijk gemeld, dat men een ontslagen wisselwachter ver- dacht, die uit kwaadwilligheid den wissel verzet, en daardoor het ongeluk veroorzaakt had. Thans meldt men, dat die wisselwachter J. Both genaamd en te Breda in hechtenis, zijn euveldaad be- kend heeft. Een geweldige brand is Woensdagavond om- streeks 9 ure te Amsterdam uitgebroken in de groote stoomeuikerfabriek van de iirma Beuker en Hulshof op de Lauriergracht. Reeds kort daarna verhieven de vlammen zich hnizenhoog, en viel aan blusschen niet meer te denken. De gloed was zoo hevig, dat het aan de overzijde der gracht niet was uit te houden, en de lucht was zelfs op verren afstand als bezaaid met vuur, hetwelk den geheelen omtrek zoodanig verlichtte, dat men gemakkelijk het uur op de wijzerplaat van den Wester- toren kon zien. Aan de fabriek werkten ongeveer 400 man. Naar men zegt, zijn geen persoonlyke ongelukken te betreuren, doch werden velen met levensgevaar gered. Geiukkig was er bijna geen wind. Ten 1 uur in den nacht woedden de vlammen nog steeds voort, en was nog geen mtndering te zien, zoodat het niet is te bepalen hoever het woedend element zich zal uitbreiden. De brand weer was in voile werking, doch een stoom- spuit kon geen dienst doen; haar as was gebroken. Al hare pogingen waren echter ijdel. De vlammen waren niet te stuiten. Er waren zooveel menschen op de been, dat het tooneel van den brand, schier niet was te bereiken. De politie had handen vol werks om de orde te bewaren, waarin zij door de militairen van alle wapenen ijverig werd bijgestaau. Reeds tegen twee ure kon men aannemen dat het gevaar voor uitbreiding was geweken. De handspuiten rukten ten 1 uur in en de stoomspuiten volgden successicvelijk, totdat nog slechts een stoomspuit en de drijvende overbleven, die tot laat in den ochtend werkten. De brand heeft zich bepaald tot de fabriek zelve. Wei hebben belendeude huizen veel geleden, zoo door water als vuur, maar geen perceel is verbrand. De mureu der fabriek zijn blijven staan en in het midden vertoont zich nog een rookende puinhoop. Twee manschappen worden vermist. (Volgens het Handelsb^d zou het verkoolde lijk van een werkman reeks gevouden zijn De oorzaak van den brand is onbekend. Naar wij vernemeu, waren degebouwenenmachinerien der afgebrande suikerfabriek, beneveus de voorraad suiker, verzekerd voor ruim een miljoen gulden. De Prins van Oranje heeft duizend gulden ge- schonken aan de commissie voor tijdelijke werk- verschaffing te 's Hage, en aan die te Veere vijf- en-twintig gulden. Na een kortstondige ziekte is te Maastricht overleden Jhr. G. E. F. X. M. Kerens van Wylre, sedert 10 Juni 1873 lid der Tweede Karaer voor het kiesdistrict Maastricht. Mr. C. J. Picke heeft in zijn toespraak bij de aanvaarding van het ambt van burgemeeeter van Middelburg te ker.nen gegeven, dat hij niet van plan is, het lidmaatschap van den gemeenteraad te bekleeden. Te Dinteloord is een man van 77 jaren, door de duisternis misleid, in de dorpskreek gevallen en verdronken. Den 1 Januari jl. heeft de heer P. Visser, te Klaaswaal, zijn 50jarig ju- bileum herdacht als abonne van het Handels- blad. Een driejarig kind te Utreclit, dat alleen thuis was, speelde met papier bij de brandende kachel, waardoor de kleertjes in brand raakten en het zulke brandwonden bekwam, dat het is over leden. Een bleekersknecht te Aruhem, beet in blinde woede een kameraad den neus af. De gekwetste stond letterlijk leelijk op zijn neus te kijken. V6or een paar maanden verdween te Leiderdorp des nachts een meisje, zonder dat men een spoor van haar kon ontdekken; dezer dagen was iemand bezig met in den Rijn ijsschotsen weg te duwen en daaronder kwam haar lijk te vonr- schijn, bijna in de onmiddelijke nabijheid van haar woning. Te Rotterdam is eene 38jarige vrouw in het water gevallen, doch onmiddelijk op het droge gebracht door den matroos 3e kl. Gerrit Simons. De vrouw leefde toen nog, doch is, of- schoon terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, kort daarna overleden. Te Sloten is onlangs des nachts een vreeselijke slachting onder de schapen aangericht, door twee honden, waarvan een van den landbouwer J. Blauwhof is doodgeschoten en een andere in de richting van Amsterdam is ont- koraen. Meer dan zestig schapen werden bij verschillende laudbouwers aan Uitweg en Haar lem mermeer verscheurd of dood in het water ge- vonden. De heer Bok, secretaris van het volks- comit^ in Transvaal, is gevangen genomen, onder de aanklacht van hoogverraad. Hij is onder borg- tocht in vrijheid gesteld. In de orastreken van Aalst worden sedert eenigen tijd talrijke diefstallen in de kerken gepleegd. Aan waarde is niet veel ontvreemd. Te Santa Bominica op Sicilie is zooveel sneeuw gevallen, dat deuren en vensters er door versperd zijn. Men vreest, dat 20 huizen zullen instorten; zij zijn reeds door de bewoners verlaten. Te New-York is een bark aangekoinen, met vijf passagiers en elf man der equipage van het verongelukte schip Borussia aan boord. Zij werden op 250 mijlen afstands van de Azorische eilanden door de bark opgenomen en hebben ontzettend veel geleden. Een vreeselijke moord is op nieuw- jaarsdag te Lausanne gepleegd. Een student aldaar, behoorende tot een hoogst achtenswaardige familie, heeft, na een twist over geldzaken met zijnen broe- der, dezen in den slaap met een pistool het hoofd doorschoten. De moordenaar is in hechtenis. In verschillende plaatsen gelegen aan' de Maas, Sambre en andere rivieren heeft het water veel schade berokkend. De Belgische bladen bevatten tal van bizonderheden van overstroomingen. Ge iukkig wordt geen gewag gemaakt van het ver- lies van inenschenlevens, en bepaalt alles zich tot materieele schade. Toen de Koningin-moeder van Beieren op nieuwjsarsmorgen ten 8 ure in de domkerk te Munchen kwam, werd zij door eene vrouw, die plotseling een aanval van krankzinnigheid kreeg, feitelijk aangerand. De ongelukkige vrouw is onmiddelijk naar een krankzinnigeu-gesticht vervoerd. Te Goes waagden zich jl. Woensdag nog twee zoontjes van de weduwe B. op 't ijs achter het Ravelijn. Een hunner had het ongeluk er door te zakken, en toen de ander ziju broertje wilde helpen, ging ook deze door 't ijs heen. Hoewei spoedig een paar in de nabijheid aan 't werk zijn- de personen al 't mogelijke deden om de knaapjes te redden, zijn beiden verdronken. Zij waren on geveer 7 en 8 jaar oud. Een jonggehuwd man te Gelderen wilde zijne vrouw op Kerstmis met een nieuw horloge verras- sen. Hij deed het in een doosje, met drie andere doosje3 er omheen, elk verzegeld, en liet hot te huis bezorgen. In zijne tegenwoordigheid opent de vrouw het pakket. Op het eersie doosje volgt een tweede. Het derde openende en nog niets vindende, wordt zij verdrietig §j> werpt den gehee len boel op straat. Toen zij eindelijk vernam hoe het er mede stond, liep zij naar boneden, en zocht op de straat, maar het horloge was verdwenen. Ten slotte wederzijdsche belofte van elkander nooit weder eenige verrassing te bereiden. Sedert eenigen tijd hebben bijna elken dag ongelukken plaats op de een of ander spoorweglijn van Belgie, tengevolge van het verkeerd leggen van wissels of andere oorzaken. Deze week had weder een dergelijke ramp plaats. De passagierstrein, die ten 9 uur uit Antwerpen naar Brussel vertrekt, is voor het station van Schaerbeek, bij de vertakking van de lijn van Leuven, op een locoinotief geloopen, die van Luik kwam. Tengevolge der botsing de- railleerde de trein van Antwerpen en de machinist ward licht gewond. Hoewei het materieel zeer beschadigd is, zijn de reizigers er geiukkig met Hen schrik afgekomen. Op denzelfden dag had een tweede spoorwegongeluk plaats te Lembeke nabij Braine—le-Comte. De passagierstrein van Parijs naar Brussel is in het station te Lembeke op een goederentrein geloopen. De schok was vrees- selijk. Een aantal waggons werden verbrijzeld, en naar men zegt enkele reizigers gedood en zwaar gewond. Zondag verliet eene moeder, in den omtrek van Holterhoek, haar woning om een boodschap te verrichten, en liet ebiiige groolere kmderen om een open vuur zitten. Tijdens haar afwezigheid komt een 2jarig kind al spelende aanloopen, dringt door de andere kinderen heen en valt in het groote vuur; ofschoon dadelijk er uitgehaald, was het toch zoo hevig gebrand, dat het eenigen tijd daarna is overleden en de moeder bij haar thuiskomst haar Leveling dood vond. Van 16 tot 31 December 1879. KOEWACHT. Geboorten. 22 Dec. Augusta, d. vau Josephus van Hecke en van Maria Louisa Emaneel. 23 Dee. Alphonsus, z. van Jacobus Elegeert en van Maria Josephs Vereecken. Aloysius, z. van Carolus Ludovicus Borm en van Julia Maria Buijsse. 25 Dec. Josephina, d. van Theophilu3 Sturms en vau Matilda van Laere. Overlijdeu. 16 Dec. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Emilus Bernardus Cee- laert en van Marie Theresia Hesters. 17 Dec. Camillu* Vaessens, oud 2 m., z. van Autonius en van Paulina Ketelaers. Zeetijdin<>en. Van 6 tot en met 8 Jan. zijn in deze haven binnen- gekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als: 7 Jan. Eng. stoomb. Ems, kap. Austin, van Leith met stukg. 8 Jan. Eng sloep Morning Star, kap. Star ling, van Londen met lijukoeken. Van 6 tot en met 8 Jan. zijn uit deze haven ver- trokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen als 7 Jan. Duitsohe brik Achilles, kap. Hilgendorff, naar Leith met appels. Duitsche stoomboot Concu- rent, kap. Schultz, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Cook, naar Londen met stukg. 8 Jan. Zweedsche schooner Vala, kap. Magiiussen, naar Enge- land met ballast. Uit deze haven zijn vertrokken na aandenijzeren wegte hebben gelost en geladen: 6 Jan. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Pearce, naar Goole met stukg. Spaansche stoomb. Colderon, kap. Moralis, naar Antwerpen met stukg. 7 Jan. Duitsche schooner Mathias, kap. Steifens, op avontuur met ballast. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, naar Londen met stukg. 8 Jan. Eng. stoomb. Glannibanta, kap. Livet, naar New-Castle ledig. Pryzen der b,llei:ten. Amsterdam, 8 Januari. Nbdkrland. Certitic. Werkelijbe schuld £i pot. 65 dito dito dito 8 78» dito dito dito 4 lOlj Aandeel Handolmaatsehappij 5 lie* dito exploitatie Ned. staatsopoorw. 111 BvLOIK Ccrtificateu bij Rotschild 2* - Kkankrijk. Iosohrijviugeu 8 - RUSLAND. Obligation 1798/1815 5 974

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1880 | | pagina 2