GEMENGDE BERICHTEN. manning van 54 koppen en 76 passagiers. Te Corunna nam zij nog eenige Spaansche emigrauten aan boord. Den 1 December, na een paar dagen zwaar stormweder, werd bet schip in die mate lek, dat het met de pompen niet vlot te houden viel. Het water in het ruim rees tot 11 voet en het vaartuig bleek snelzinkend te zijn. Er werd dus besloten het te verlaten. De booten werden uit- gezet en van mondkost voorzien, en een gedeelte van bemanning en passagiers naraen er plaaats in. De gezagvoerder, de tweede stuurman, drie ma- chinisten, elf stokers, drie hofmeesters, een timiner- man, twee jongens en een groot aantal passagiers verkozen niettemin op het schip te blijven. In- middels werd het nacht. Het laatste wat van het schip gezien werd, doet vermoeden dat het al zeer spoedig met geheel zijne levende vracht gezonken is; men zag althans de lantarcns, die hoog boven het dek geheschen waren, plotseling uitgeblusch^. Van de zeven booten sloeg er eene om, waarbij vijf personen verdronken. De anderen verloren el- kander weldra uit het oog en men weet tot dusver niet, wat er van haar geworden is. Eene slechts, met den derdeu stuurman en negen man, werd bij Fayal door het schip Mollowdale opgevischt. Ook schijnen er nog vijf Spaansche passagiers door een ander schip gered te zijn. Men vreest dat al de anderen, 168 in getal, bij deze ramp het leven verloren hebben. De commissie van werkverschaffing te Apeldoorn heeft f 500 van Z. M. den Koning ontvangen. H. M. de Koningm heeft dezer dagen in persoon, slechts van eene dame vergezeld, wollen dekens in gezinnen van behoeftigen te Apeldoorn uitgereikt. Wij vernemen, dat den 31 December het huwelijks- geschenk der stad Amsterdam aan HH. MM. den Koning en de Komngin, die de teekening reeds lang geleden ontvingen, zal worden aangeboden. Bij Z. Exc. den Minister van Spanje is uit Nederland, ten behoeve van Murcia, ingekomen f 21,015. Van 19 tot £7 December zijn nog uit Queensboro met de mailbooten te Vlissingen aangekoinen 467 en daarheen vertrokken 518 reizigers. Te Maastricht is een kind, dat voor eenige weken door 't omvallen van ecu pot met kokende moes zware brandwonden had bekomen, aan de gevolgen overleden. Te Leidschendam speelde een jongetje van 4 jaren, met kameraadjes op het ijs, raakte in een bijt en verdronk. De ploegbaas Michielsen en de wtgwerker Verbiesen zijn bij het binnen- rijden van een trein te Boxtel overreden. Laatst- genoemde is hulpeloos, de eerste is zwaar gekwetst. Bij den veehouder Kanis te Kampen is brand ontstaan in een stal, met 14 koeien, het vuur is spoedig bedwongen, doch 5 kippen zijn gestikt, terwijl de koeien reeds bewusteloos in den stal lagen. In het faillissement van de firma D. Mulder Zn. te Winschoten zal eene voorloopige uitkeering van 25 pCt. aan de geverifieerde credi- teuren worden gedaan. Te Kruiningen zijn, zooals men weet, van wege de Kerk eenige inboedels onder den hamer gebracht; sommige personen hebben dientengevolge hun lidmaatschap opgezegd. In Limburg dreigen de raven een plaag voor den landbouwer te worden. Door den honger gedreven, vallen deze vogels bij zwerraen op de graanmijten en plunderen daar naar harttlust. In het station te Charleroi zijn twee treinen op elkander geloopen. Verscheidene waggons zijn beschadigd; de reizigers kwamen met den schrik vrij. In de fabriek van terra-cotta voorwerpen van den beer A. Vaillant, te Parijs, is een buste vervaardigd van wijlen den Prins van Oranje; zij zal ook hier te lande verkrijgbaar worden gesteld. De gelijkenis moet zeer treffend zijn. De Mainzer Anz. meidt, dat een onderwijzer met ongeveer 30 schoolkinderen bij Caub door het ijs gezakt is en dat, op 9 kinderen na, alien verdronken zijn. Een Muzelmansch priester is ter dood veroordeeld, omdat hij den bijbel in het Turksch heeft vertaald. De Engelsche arobassadeur La yard heeft daarop aan de Porte een nota overhandigd, waarbij hij zijn paspoort vordert, als de priester niet binnen 3 dagen op vrije voeten is gesteld. Te Parijs erfde een 7Ojarige vrcuw, in behoeftige omstandigheden onlangs f 100,000. Opgetogen snelde zij naar een buurvrouw om het blijde nieuws mede te deelen, en zakte daar levenloos ineen. In Tunis is een groeve van rood mariner outdekt, dat tot heden alleen in Italie gevonden. werd. De Pruisische regeering neemt nu ook reeds maatregelen om de bewoners van den Rijn zooveel mogelijk tegen het gevaar van overstrooming bij invallend dooiweder te bescherinen. Zoo laat zij den ijsdam, die zich bij de Lon ley gevormd heeft, door dynainietpatronen springen, opdat de latere ijsgang niet belemmerd worde. Men meldt dat M. C. de magistraat te Brussel, die op heeter daad van bedrog betrapt is bij het bakkarat spel, naar Parijs vertrokken is. De Balische wet werd, naar luid der Indische berichten, door een Javaan toegepast op zijn jeugdige schoone echtgenoote, wier fraaie gestalte, schitterende oogen en glanzend, golvend haar het hoofd op hoi hadden gebracht van iemand, dien zij niet afwees. De vertoornde man knipte zijn jonge vrouw den schedel kaal. Te Arnhein heeft de politxe de hand gelegd op een bende jeugdige boosdoeners, die langs aller- lei slinksche wegen, winkelgoederen wisten te be- maclitigeii. Een dier veelbelovende knapen sliep den laatsten tijd onder een spoorwegbrug, waar hij, voorzien van het noodige bijeengegaarde legstroo, zijn bivouac had opgeslagen. De 1 Ojarige H. v. d. V., dienstmeid bij den logementhouder E. te Zwolle, keerde van den Hoonhorst, waar zij haar ouders bezocht had, terug. Bij het lamlgoed ^Boschwijk" gekomen, werd zij door een man, dien zij voor een polderwerker hield, op den grond geworpen en van haar spoormandje waarin zij eenige appelen en een paar nieuwe pan- toffels had meegebraciit, beroofd. Een persoon, Muller genaamd, die, wegens moord op zijn schoonmoeder gepleegd, in de ge- vangenis te Freiberg, het oogenblik afwachtte dat het doodvonnis aan hem zou voltrokken worden, waartoe hij veroordeeld was, heeft zichzelf het leven ontnoinen. Toen men in zijne eel kwam voiid men hem haugende, waartoe hij van zijne bretels had gebruik gemaakt. Uit Hoogcarspel schrijft men: Iemand had aan den Zwaagdijk, onder deze ge- uHjente ,/gasten." Toen 't middagmaal zou worden opgedragen, keek een der aanwezigen naar buiten en zag daar een zeer armoedig gekleed man allerlei vreemde grimassen inaken, totdat de man eiudelijk neerviel. Men begaf zich naar buiten en beinerkte dat de man den geeuvvhonger had en hem dus zoo spoedig mogelijk wat voedsel moest worden toege- diend. Maar hoe hem te genaken? Verwoed beet hij zelfs in stroohalraen, die op den weg lagen. Doch den van het gezelschap wi3t raad en stak hem met een tang een paar sneden brood toe, die in een oogwenk verslonden waren en hem zoo verkwikt hadden, dat hij iets rustiger werd en met sinaak een potje warme soep van de gastvrouw kon nuttigen. Dit laatste knapte hem eerst ter deeg op en stemde henr o! zoo dankbaar, vooral toen elk der gasten wat voor hem afzonderde, de een ceil gulden, de ander twee kwartjes, enz. Met hartelijke woorden afscheid nemende en hen dankende voor hunne menschlievendheid, ging hij regel- recht naar een kroeg, die een paar huizen verder stond, om die na geruimen tijd in zwaar beschonken toestand te verlaten! Op het kruis der St. Nicolaaskerk to Kampen ziet men sedert eenige dagen twee kraaien steeds op dezelfde plaats onbeweeglijk zitten. De arme dieren hadden zich waarschijnlijk met natte pooten aldaar ueergezet, waarop zij door de hevige vorst vermoedelijk vast- en doodgevroreu zijn. Weer iets uit Kampen! Uit Markelo schrijft men Voor een paar dagen kwamen hier 's avonds een fatsoenlijk gekleede heer en dame met een jongentje van omstreeks 8 jaren oud. Het waren Duitschers, doch zij spraken zeer goed Hollandsch. Zij vervoegden zich bij deu predikant en vroegen om reisgeld, ten einde zich naar hunne woonplaats Utrecht te kunnen begeven, waar de man voorgaf bakker te zijn. De predikant voldeed aan hun verzoek, na alvorens inzage te hebben genomen van een briefje, afgegeven door een wijkmeester te Utrecht, waaruit bleek dat de man Dahrn genaamd en 38 jaren oud was. Later is gebleksn dat men hier met oplichterij te doen had, daar het paar zich dienzelfden dag ook al te Goor bij den predikant had vervoegd, dezelfde reden voor- wendende, en die hen daarom ook met geen leege handen had woggezonden. De gemeenteraad van Maastricht heeft een verordening op het sluiten der herbergen vastge- steld en daarin o. a. de bepaling opgenomen dat zonder toestemmmg van den burgemeester geen muziekuitvoering mag plaats hebben ,in de woning van een herbergier." De dochter van een herbergier zal dus voortaan geen piano mogen spelen, r.och zijn zoon een handharmonica mogen gebruiken, dan met verlof van het hoofd der gemeente. Een paar dagen geleden ontving een predikant te Rotterdam een schrijven van een onbekende, hem raeldende, dat in een huisgezin in de Wilde Zee- steeg de diepste ellende heerschte. De predikant zond iemand derwaarts, om een onderzoek in te stellen en men vond op eene kamer zonder meubelen, zonder voedsel of vuur eene weduwe met vier jonge kinderen. De toestand der vrouw maakte de snelste hulp noodzakelijk. Aanstonds werd een bed uit het lidmatenhuis gehaald en voor de vrouw ingericht. Weldra was zij moeder van 5 kinderen. Ware de hulp hier een weinig later gekomen, wie weet welk ongeluk te betreuren zou geweest zijn. Te Kempen bij Venlo had Vrijdag jl. een wreede moord plaats. De spoorwegbeambte Jansen, die wegens herhaald misbruik van sterken drank uit zijn betrekking was weggezonden, bleef even- wel de slaaf van deze hartstocht, hoewel hij met zijn vrouw en 3 kinderen in behoeftige omstandig heden en in oneenigheid leefde. Dit laatste was de aauleidende oorzaak dat hij Vrijdag jl. zijn vrouw met een zwaar ijzer de hersenpan verbrijzelde, aan de gevolgen waarvau zij is overleden. Jansen is Zaterdag aan de justitie overgeleverd. In' het N. v. d. D. wordt gewaarschuwd tegeu een gevaarlijkeu handel, die tegenwoordig op groote sciiaal gedreven wordt. Er worden naine- lijk in de meeste galanteriewinkels verkocht broehes, oorknoppen, armbauden, portemonnaies, penhouders, kaminsn, enz., vervaardigd van nagemaakt steen (kleur licht bloedkoraal.) De stof, waaruit die voorwerpen vervaardigd zijn, is schietkatoen een weinig bereid. Door deze bereiding is misschien weggenomen de bekende eigenschap van schiet katoen zelfo'ntbrandbaarheid; zeer zeker is het echter dat de stof nog zeer licht in vlam geraakt en dat een vonk (van een sigaar of lucifer b. v.) voldoende is om in een oogenblik het gekeele voorwerp in vlam te zetten. Men hoorde daarvan onlangs nog een voorbeeld van eene dame, wier armband eens- klaps geheel in brand stond, doordien er een gloeiend luciferskopjes tegen aan was gesprongen. Te Namen had het volgende ongeval plaats Een groote menigte vermaakte zich verledene week met schaatsenrijden op de Maas, aan de brug te Jambes, toen eensklaps het ijs barstte en een groote ijsbreuk plaats had. De tafels, waar aan men dranken verkocht, de stoelen, de flesschen en de glazen werden omvergeworpen en miegesleept, benevens een aantal kleeren, hoeden en jasseu enz. Gelukkig hebben al de schaatsenrijders en de andere personen, die op het ijs waren, zich bij tijds kunnen redden. Te Parijs heeft men bij de brug der Invalieden proeven genomen om het ijs door middel van het dynamiet te breken. De derde proef met drie cartouches van 400 gram, elk door draden ver- bonden aan een electrische batterij op den oever geplaatst, heeft het beste voldaan. Het ijs werd gebroken op 80 meter lengte bij 5 h 6 meter breedte. Men zal elken dag met deze proef voort- gaau, tot het ijs aldaar opgeruimd is. Te Parijs heeft zich het zeldzame, neen, het ongehoorde geval voorgedaan, dat een ridder- orde geweigerd is. De persoon, dien de regeering dacht te decoreeren, acht namelijk eene docoratie strijdig met de democratische republiek. En wie is die zonderling? De heer Durant-Desormeaux, een uitstekend rechtsgeleerde en hoofdainbtenaar bij het departeinent van justitie. Aan de Geldersch-Westphaalsche grenzen is een ,/smokkelwitz" in omloop, die als pendant van het onlangs gebeurde te Venlo kan dienen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 3