BUITEN LAND. luits. ter zee 2e kl. L. A. H. Lamie en J. H. Celmeijer. Men meldt uit Dordrecht: Naar men verneemt zal het vastzetten der rivieren aanleiding geven tot het herhalen van ijsopruiming door middel van ontploffingsmiddelen en het ram men met zwaargebouwde en kraclitige stoomschepen, op de wijze gelijk dat in de nabijheid dezer stad op de Nieuwe Merwede in 1870/71 is verricht. Wellicht dat eene proef met daarvoor geschikte gepantserde oorlogsvaartuigen aanbeveling verdient, zoo noodig ingericht voigens het sjsteem Ceuvel, te meer daar bij de verdediging van ons land der- gelijke diensten, bij het beletten van rivierovergang door den vijand, van onze oorlogsschepen kunnen gevorderd worden. De mogelijkheid om dit te kunnen doen, kan thans in het algemeen belang en op nuttige wijze worden beproefd. Uit 's Graveniiage meldt men Ben ik wel ingelicht, dan zal de zaak tegen H. Kerdijk in Fobruari a. s. voor den Hoogen Baad dienen. De inslructie is afgeloopen en zoo- dra de stukker. afgeschreven zijn, zal de akte van beschuldigiug den gedetineerde in het huis van arrest alhier worden beteekend, met 't arrest van verwijzing. Mr. Jac. van Gigch, een onzer uit- stekendste criminalisten, zal voor den beschuldigde Kerdijk optreden. De kapitein-kominandant van de dienstdoen- de schutterij te Sneek is bij vonnis van de arron- dissements-rechtbank te Leeuwarden, van 24 dezer, bij verstek veroordeeld tot eene cellulaire gevan- genisstraf van 15 dagen en eene geldboete van f 8, of subs. cell, gevangenisstraf van 1 dag, ter zake, dat hij, bij de exercitie van 15 Sept. jl., een der onder zijne bevelen staande schutters moedwillig in het gezicht heeft geslagen. Men schrijft aan de Leidsche Ct: Mist doet geen dooi verwachten, zooals dan ook telkens blijkt, dat bij ophelderend weer de vorst zich weer ver- heft. De winter bracht nu menigen dag wolke- loozen zonneschijn en windstilte, eigenschappen die den geheelen zomer outbroken hebben. Bij een barometerstand, die dikwijls eene buitengewone hoogte bereikt en, kenmerk van een droge lucht, nergens mtrkbaar daalt, vermeerdert d6 strenge koude, die voorai in Midden-Europa voortdurend heerscht, weinig of niet Met een zuidelijken wind vriest het hevig; uit het noordoosten neeint de koude af, uit bet, noordwesten kan zachte tempera- tuur verwacht worden. Doch bij het raadplegeu van den barometer, kan de winter nog lang duren. Gelijk in den eenigen strengen nacht van 8 De cember 1871, veel groenblijvend geboomte bevroor, na een nat najaar, waarbij ook de wijnstok niet aan de vorst ontkwam, zoo heeft de vroeg begonnen felle vorst van deze maand, niet van eenen nacht alleen schade gedaan in alle kweekerijen aan Rho dodendron's, Aucuba's en eenige andere groenblij- venden. [let hout, dat na een zoo natten, zonne- loozen zomer als van water doorweekt was, liep nu nog meer gevaar dan in 1871 te bevriezen en daartoe bracht den nacht van den 9, toen de thermometer 4o Fahrenheit teekende, het zijne bij. Het zal later blijken, dat er veel verloren is gegaan of door gemis aan groeikracht bezwij'kt, wat nu nog schijnbaar frisch zich staande houdt. Over Sclnedapi schrijft menDaar zal zeker nog al eens Bacchus geofferd worden, zeide ik tot een niedereiziger. „Ik ken de plaats, want ik heb er gewoond," antwoordde hij, doch gij vergist u, als gij denkt, dat daar veel dronken menschen worden aangetroffen. Als daar een persoon waggelend en schreeuwend langs de straat gaat, is het in den regel een vreemdeling. De Schiedammer wordt niet dronken, en toch drinkt elk Schiedammer niet anders dan zuiveren jenever en moutwijn. Het meest wordt moutwijn gedronken, wanneer bitter- extract er bij wordt gebruikt, want de jenever zelf is reeds gekruid en heeft den smaak van oranjebitter Curasao. Elk Schiedammer zal u zeggen deze jenever is van zooveel, de andere van zooveel graden. Van hun jeugd af drinken zij dien drank als water en een hoeveelheid van dertig borrels is geen buitengewone cousumtie voor een persoon. Zij drinken het als thee uit kopjes. Ben liter heeft dan ook in de branderij de waarde van een dubbeltje. Bij het verlaten der fabriek echter zct de fiskus er zeshonderd percent belasting op. Men ziet nu mannen eh zelfs jongens van zestien k twintig jaar in de strengste koude uit de branderij, waar een temperatuur heerscht van tachtig graden Fahrenheit, naar buiten gaan, met niets aan dan een wollen hemd en wollen broek, die even de knieen bedekt. De spiritus, die zijn lichaam vult, verhoogt dermate zijn accomodatie- vermogen, dat hij dit oogenschijulijk ongestraft kan doen, maar werklieden van veertig jaar zijn zeldzaam, want op dien leeftijd zijn zij versleten. In het stadje heerscht betrekkelijk welvaart. Artnoede behoeft niet te worden geleden. Bijna vierhonderd branderijen bestaan er, en telkens wordt er bijgebouwd. Doch ook veel goeds wordt tegengehouden door de macht dezer industrie. Reeds lang heeft men getracht een waterleiding te bekomen, daar in heel Schiedam geen enkele goede vrel is te vinden. De grachten zijn stinkende poelen, waar onophoudelijk zwarte wolken van vuil uit den bodem opwellen naar de oppervlakte, door de gistende stoffen en gassen gevormd. Doch, daar aan de vuilste grachten wordt de lekkerste jenever gemaaktEn het is de vraag, of die deugdelijke jenever zou gemaakt kunnen worden van het zuivere water eener waterleiding. Lnndbouwberichten. Niettegenstaande de velden met sneeuw en ijs bedekt zijn, zag men den 23 dezer, o wonder, een veefokker op zijn land gras maaien en zomer- werk vernchten. De man had namelijk de tweede snede wegens al te vochtig land laten stsan en verrichtte nu dien arbeid, met welks product hij het rundvee op stal voederde. Een aan kwaden droes lijdend donkerbruin aftandig ruinpaard van de weduwe W. Warmink, te Tijeuraan, is onteigeud en afgemaakt. De gemeenteraad van Brussel had verleden Douderdag den nieuwen burgemeester M. van der Straeten een banket aangeboden. In plaats van hun iusgelijks een banket aan te bieden, heeft de burgemeester, met liunne goedkeuring, besloten aan 20,000 armen te Brussel een middagmaal te doen uitdeelen, door de zorgen van het comitee der drukpers. Te Borgerhout is een gezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, door ontwikkeling van koleudamp in een dicht gesloten vertrek dermate oupasselijk geworden, dat alien op den rand des grafs waren. Toen er hulp daagde waren de rnoeder en de twee jongste kinderen reeds zoover heen, dat zij naar het gasthuis moesten gebraclit worden. De rnoeder werd daar weer bijgebracht de kinderen waren en bleven dood. Eeu afgrijselijk ongeluk heeft Donderdag- morgen plaats gehad aan den spoorweg van Estaim- pui, tusschen JSiechin en Doornik. Een vrouw, die met haar zeveujarig kind van de mis weer- keerde, werd, toen zij over de spoorbaan ging door de locomotief van een sneltrein overvallen en gedood. Het kind, dat eenige stappen vooruitging, werd niet getrolfen. Een vreeselijke storm vernielde een gedeelte van de brug over de Tay, op het oogenblik, dat 's avonds ten 7^ uur de personentrein van Ediuburg naar Dundee de brug passeerde. De trein stortte in het water en men vreest, dat alle passagiers, meer dan 200, verdronken zijn. Een stoomboot is naar de plaats van het ongeluk vertrokken; zij is nog niet terug. Gedurende een bezoek van den vorigen emir van Jeruzalem aan den baron Albert Rothschild, werden aan den laatse berichten medegedeeld oin- trent het hospitaal en de school in Jeruzalem, die naar Rothschild heeten. De Emir drukte den wensch uit, dat Rothschild zich ook aan het hoofd zou plaatsen van een op te richten spoortrein van Jeruzalem naar Jaffa. Rothschild had daar wel ooren naar, zoodat de hoop bestaat, dat eer- lang het H. Land in het bezit van een spoorweg zijn zal. Toen de lord-mayor van London onlangs zijn zetel in de rechtbar.k van politie-overtrediiigen in de City innam, deelde de griffier hem mede dat er geen gevangenen te verhooren en geen' enkel geschil te beslechlen was. De lord-mayor betuigde zijn tevredenheid over dit zeldzaam ge- val in dezen slechten tijd en ontving daarop, zooals bij zulke gelegenheid gebruikelijk is een paar witte glac^-handschoenen. De tegenwoordige winter te Parijs is een der 6 gestrengste, die men daar in de laatste honderd jaren gehad heeft. Men heeft dan ook nu reeds een gedenkpenning van dezen winter laten slaan, die druk wordt verkocht. Er stond het volgende op te lezenJaar 1879. Sneeuw 42 c. m. Koude 20 graden. Aan de andere zijdeHerinnering aan den overtocht van de Seine. Dikte 35 c. m. Te Roche-la-Moliere, nabij Saint-Etienne, is dezer dagen een brand uitgebarsten ineenemijn; twaalf werklieden, die zich in de gaanderijen van een naburigen put bevonden, zijn daarin omge- komen, daar de rook hun den weg had afgesneden. Van hen, die vruchtelooze pogingen tot redding aanwendden, zijn er zeven verdwenen, zoodat het getal slachtoffers op negentien gebracht is. Die negentien slachtoffers laten zestien weduwen en een-en-vijftig weezen in de diepste ellende na. In verschillende mijnen van de Borinage hebben de mijnwerkers den arbeid hervat. Te Quaregnon heeft men in het midden van het dorp het huis van een opzichter van een kolenmijn door dynamiet in de lucht willen doen springen. Gelukkig heeft men niets dan stoffelijke schade te betreuren, daar de muren gebarsten zijn en de meubelen werden omvergeworpeii. De bewoners hebben geen letsel ontvangen. Het parket heeft zich onmiddelijk naar dit plaatsje begeven. Een Duitsclie brik, die van China naar Melbourne zeilde, verloor gedurende haar reis gaandeweg het grootste deel harer bemanning, zoodat alleen de kapitein, de stuurman en de kok nog overbleven. De beide laatsten werden echter ook nog ziek, juist toen een hevige storm het schip overviel. Het vaartuig zou toen zeker vergaan zijn, als niet de vrouw van den kapitein, die zich mede aan boord bevond, het besturen van het roer op zich had genomen, terwijl haar mail voor de zeilen zorgde. Aan haar moedig gedrag is het te danken, dat het schip eindelijk behouden bij kaap Moriton het anker kon werpen. Bij zijn aankomst aldaar verkeerde ook de kapitein in een slechten gezondheidstoestand, en de kapiteinsvronw, een zwak en tenger persoontje, was ondanks de doorgestane vormoeienissen, de eenige gezonde aan boord. De Fidschi eilanden schijnen onder de Engelsche regeering niet in bloei toe te nemen, gelijk men uit de vermindering der bevolking afleidt. In het jaar 1871 waren er 2040 blanken, in 1876 nog slechts 1569, en wel Engelschen, blanke Australiers, Noord-Amertkanen en Duitschers. De laatste nemen in aantal toe. Niettegenstaande de geboorten de sterfgevallen overtreffen, is het getal blanken 471 zielen of 23 pCt. afgenomen. Het getal inlanders is van 146,000 tot 118,000 geslonken. De wolven, gedreven door den honger, worden in sommige landen al stouter en stouter. Zoo wordt uit Frankrijk gemeld, dat een postbode bij Charleville werd aangevallen door een wolf. Ge lukkig had de man een pistool bij zich. Hij trok het en schoot het dier dood. De maire van Burc, bij Bar-le-Duc, zag, terwijl hij in een rijtuig reed, een wolf zijn paard aanvallen. Het paard schrikte en wierp het rijtuig omver, dat in een sloot terecht kwam. De wolf nam hierop de vlucht. Ook is een wolf gezien bij de citadel van Amiens. Men schoot naar het dier dat gewond werd, doch men heeft het niet in handen gekregen. Ook in de provincie Lecce, Italie, hebben zich wolven vertoond; ze zijn er eene schaapskooi binnengedrongen en hebben er SO scliapen gedood. Op de markt van e^n dorp in dezelfde streek liep een wolf zoo bedaard, alsof hij zich daar thuis gevoelde. Tien personen, die door het schip Mallowdale te Cork werden aangebracht, berichten ou.trent het verongelukken yaw de Borussia het volgende: De Borussia, een ijzeren stoomschip van de Dominion Line, verliet den 26 November Liverpool, met be- stemtning naar Nieuw-Orleans, voerende eene be- A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2