iXo. 1524. Zaterdag 27 December 1879, 19e Ja&r^ans. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuwjaars-Advertentien a 40 cents. BINNEJSLAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 26 December. i&n:r±~ TEH TEIUSEHE HOUR Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door bet geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdirec- tenren en Brievenbnshouders. ADVERTENTlfiN. yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekeud. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Diusdag en Yrijdag namiridng ItRIE ctrcu. DIt bind werachljnt Dtnadag- en Vrijdngavond bij Jl. K. 6. I> H O N T te Tee Neazeu. zullen in een buitengewoon numnier dezer cournnt, welke op 1 Januari 1880 verschijnen zal, weder worden opgenomen De inzendingen kunnen geschieden tot UITER LIJK Woensdag 31 dezer des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 26 December 1879. De Uitgever, J. K. G. DHONT. F*olitf«lt Ovorzicht. De parlementaire rust is weder ingetreden overal zijn de Karners der vertegenwoordiging uiteen gegaan, vele gewichtige zaken ter afdoening voor het nieuwe jaar onafgedaan latende, in de hoop, dat voor vele kabinetten en voor vele budgetten betere dagen zullen aanbreken. De formatie van een nieuw kabinet in Frank- rijk loopt niet zoo vlot af, als men verwaclit had. Reeds zoo lang was Freycinet als de aanstaande minister-president gedoodverfd, dat men meende, dat liij weinig moeite zou hebben, een gewijzigd ministerie onder zijne leiding te vereenigen. Dit blijkt niet het geval te zijn. Van welke 2ijde de bezwaren gemaakt zijn, wordt ons nog niet gerneld, maar waarschijnlijk golden zij een al te groote zwenking links, die Freycinet noodig zal bebben geacht. De president der repobliek heeft daarop Waddington verzocht, zicli ook verder met het voorzitterschap van het kabinet te belasten, maar Waddington heeft daar weinig lust in en heeft den tegenwoordigen Minister van financien Leon Say voorgeslagen. Een ministerie Say zou, welke concession het ook aan de geavanceerde republikeinen onverrnijdelijk mocht achten, toch weder een ministerie van het linker centrum zijn, ofschoon het misschien meer een zakelijk, dan een politiek program ma op den 70orgrond zou stellen. De berichten omtrent den (oestand van het En- gelsche leger in Afghanistan, blijven nog steeds onrustbarend. Alle legercopsen hebben versterking noodig, doch het is geen hunner mogelijk zich bij den ander te voegen, daar een sterke muur van opstandelingen tusschen ieder hunner verrezen is. Men luis'ere slechtsGeneraal Roberts seinde aan generaal Gough te Gandamak om versterking, doch deze verkeert in de ontnogelijkheid tot hem te komen, daar alle stammen, die zich tusschen hen bevinden in opstand zijn. Ook hij zelf had ver sterking noodig om de positie, die hij thans in- genoraen heeft, te kunnen verlaten. Hij seinde daarom aan generaal Bright te Jellalabad om troepen, die hem ecliter hetzelfde antwoord gaf als hij aan generaal Roberts, nl. dat hij zelf zijn communicatie- lijnen niet verzwakken mocht. Generaal Bright heett daarenboven op zijn beurt een beroep gedaan op de te Peschawur gestationeerde troepen en men heeft hein dan ook 1 regiment infanterie, een battenj artillerie en een regiment cavalerie toegezonden. Uit dit een en ander blijkt dus ten duidelijkste, dat generaal Roberts niet kan hopon de verster king te ontvangeu, welke hij juisl in dit oogen- blik zoozeer van noode"iieeft. Men koestert nog een flauwe hoop, dat de op- roerige stammen zich zullen vorspreiden. Gescliiedt dit niet, dan laat de toekomst zich zeer donker aanzien. De berichten uit Rusland blijven den toestand aldaar ook even donker schetsen. De Keizer schijnt een waar woord gesproken te hebben, toen hij zeide, dat hij zelfs zijn eigen orageving niet kan vertrouwen. Te St. Petersburg toch is het gerucht verspreid, dat verscheidene hofdignitarissen zijn in hechtenis genomen. Ook zijn in het winterpalsis bij alle hofbeambten huiszoekingen gedaan, welke feiten aan het licht gebracht moeten hebben, die een ernstige verdenking doen wegen op tal van hooggeplaatste personen. De overzettmg aan het Vlaamsche Hoofd, in correspondentie met het Waassche spoor van Gent op Antwerpen, is thans, zoo niet ondoenlijk, dan toch geheel onzeker, en is men alsnu genoodzaakt, wil men naar Holland of naar eene der plaatsen van Zeeland aan de overzijde der Wester—Schelde, de reis over Mechelen te nemen. Van wege het ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt ter keunis gebracht van hen, die zich ter bekoming van werk naar Belgie wenschen te begeven, dat, volgens eene mededeeling van den Ned. gezant te Brussel, de hier te lande bestaande meening, als zoude aldaar ruimschoots gelegenheid zijn tot het verkrijgen van arbeid, voor het oogenblik geheel onjuist is. De heer P. Diermanse, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente alhier, is beroe- pen bij die gemeente te Baarland. Axel, 26 December. Gisteren avond keerde een gezelscliap schaatsenrijders over het kanaal naar hier van Hulst huiswaarts. Door het mistige weder misleid reed Jan van de Vcke, metselaar, onder de brug aan de tweede verkorting in een open wak, doch werd door zijne makkers met huune aaneeiigeboiidene touwen der schaatsen op het drooge getrokken, en keerde alzoo met een nat pak naar huis. Zaumslitg, 24 December. Gisteren avond om- streeks half zes uren ontstond bij den laudbouwer i P. van Tatenhove alhier brand op het ,/Hoophof" in een zaadstroovim, die weldra werd in asch gelegd. Onmiddelijk deelde het vuur zich mede aan twee haverhoopen, te zamen 25 wagenvoeren bevattende, welke slechts langs den rand inbrandden, docii waarvan, tengevolge van het aangevoerdc water tot blusschmg en van den rook, de haver geheel waardeloos is geworden en alleen met het overge- bleven stroo voor den mestbocht bruikbaar is. Aan de ijverige pogingen der brandweer mocht het gelukken, den brand tot het reeds verinelde te beperken, zoodat de overige graan- en boonhoopen, die in de oniniddelijke nabijheid stonden, van het vuur ongedeerd bleven. Omtrent de oorzaak van dit onheil wordt niets met zekerheid vernomen, terwijl, naar men zegt, niets tegen brandschade is verzekerd. Na dadelijk bij bet vernemen van den brand te zijn uitgerukt, keerde de brandweer ongeveer t* half een ure des nachts huiswaarts, verrijkt met d« ondervindiug, wat eene brandblussching in een kou- den en vriezenden Decembernacht voor personeel en materieel oplevert. In verband tot de geopperde plannen tot het aanbieden van een nationaal hnldeblijk aan generaal Van der Heyden, den onderwerper van Atjeh, verdient het de aandacnt dat, naar wij vernemen, de heer J. Ph. Menger, eerste stem- pelsmjder aan 's rijks inuut, te Utrecht, op het oogenblik bezig is aan een eerepenning, gewijd aan generaal Van der Heyden. De Minister van Binnenlandsefte Zaken heeft bepaald dat, dewijl Jhr. Mr. P. J. Elout. van Soeter- woude ontelag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Leiden de verkiezing van een lid dier Kamer zal plaats hebben Dintd&g 13 Januari 1880; zoo herstemming noodzakelijk is, zal die geschieden 27 Januari. Dezelfde datums zijn bepaald voor de verkiezing, die in het hoofdkiesdistrict Amsterdam moet plaats hebben, doordien de heer Mr. G. van Tientioven zijn ontslag heeft genomen als lid der Katner. Door eenige hoogleeraren en leeraren te Am sterdam is aan den Minister van Binnenlnndsche zaken dank betuigd voor zijne gelukkig welgeslaagde poging, om weder uit de staatskas een subsidie voor het Woordenboek te doen toestaan. Naar men van Willemsoord verneemt, zal het ramschip Guinea, kommandant kapitein-luitenant ter zee W. L. A. Gericke, aangewezen worden, om zoonoodig assistentie te verleenen aan de stoom- en andere schepen, die, tengevolge van de. langdurige en strenge vorst, haar mochten noodig hebben. Daar de Guinea ecliter in het dok op de werf staat, en het groote dok dicht ligt, zoo zal dat schip zelf eerst moeten worden -uitgezaagd, vodr het ter ver- leening van hulp kan vertrekken. De winter, die dit jaar zoo vroeg is inge- vallen en voor veler belangen van grooten schade- lijker. invloed is, werkt ook zeer onvoordeelig op den Zeeuwschen oesterhandel. Hoezeer een tame- lijke voorraad op de bapken aanwezig was, heeft men slechts kleine hoeveelheden in de putten kunnen verzamelen, daar de vaart ten gcvolge van het ijs te vroeg gestremd was. De oesterhandel in Arnerika is thans bloeiend. Te New-York en (Long—Island worden belangrijke hoeveelheden verscheept door een haudelaar tot zelfs 1000 tobben per week. De goedorentrein, die Woensdagmorgen te 6 uur met circa zeventig ledige wagens uit Eindhoven vertrok, is even voorbij Deurne op een goederenirein geloopen, die van Venlo kwam en uit een gelijk getal geladen wagens bestond. Er had eene geweldige botsing plaats. De hoofdconductuur en de pak- meester van den Eindhovenschen trein werden terstond gedood, nog met bun schrijlgereedschap in de hand en zdodanig tusschen de verpletterde bagagewagens geklemd, dat men limine lijken uit de planken moest loszagen. De beide macliinisten zijn gewond; een hunner verkeerf in bedenkelijken toestand. De overige conducteurs kwainen geheel vrij of met slechts lichte kwetsuren. De oorzaak van het ongeluk is alsnog onbekend, De trein

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1