BU1TENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. ten platte lande, die daar aan de ininst eischenden worden uitbesteed. Men is niet geslaagd in de stichting van een weeshuis, ofschoon daarvoor reeds sen pereeel was aangekocht. Thans zal men over- gaan tot verpleging der weezen in huisgezinnen en zich daartoe wellicht aansluiten bij de alge- meene maatschappij, die dit stelsel beoogt. De behandeling van drie Zeeuwsche zaken werd Donderdag door bet gerechtsliof te's Graven- hage, wtgens de niet verschijning van de respec- tieve beschuldigden, met bevel tot hnnne inhech- tenisstelling, uitgesteld tot 9 Januari a. s. Het aangeboden akkoord in liet failiissement der firma A. Meijers Co., zich noemende De Vlissingsche Handelsbank, is gisteren in de te Middelburg geliouden vergadering van schuldeischers, wier vorderingen geverifieerd zijn, met 47 tegen 28 stemmen verworpen. De Hooge Rnad heeft uitspraak gedaan in de zoogenaamde millioenen erfenis van Jacques Dubois, welke Relg in 1704 te Batavia zou over- leden zijn, en wiens millioenen al de mogelijke Dubois jaren lang van wagens vol bankbiljetten en goudstukken hebben doen droomen. De Raad heeft den zoogenaamden erfgenamen hun eisch ontzegd, als met bestaande. Het station van den Oosterspoorweg te Amsterdam is in den nacht van Donderdag op Yrijdag door brand geheel verwoest. De brand ontstond in een bergplaats van vet en olien, ge- legen aan bet aehtereijide van het station. Door den wind werden de vlammen door geheel het houteu gebouw naar voren gedreven, zoodat aan redden niet ineer te den ken viel. De plaatsbewijzen en de gelden werden in tijds geborgen, terwijl de bij- gebouwen, vvaarin vele goederen zijn opgestapeld, door de working van 3 stoom— en 5 handspuiten behouden werden waartoe zich dan ook de pogingen der brandweer moesten bepalen. De laatste trein, die Donderdag avond aankwam, stond nog op het perron, en toen men bespeurde dat enkele wagens door de hitte reeds begonnen te blakeren, werd deze trein met vereende mannen- krachten achteruit gestuwd. Het geheele station is dus verbrand, doch alle ncvengebouwen zijn behouden. De schade moet belangrijk zijn. Vele goederen nl. die met den laatsten trein waren gearriveerd, als o. a. 45 vaten boter, eenige manden met worst enz., een partij plaatwerk, 500 K.G., van den heer Amand, voor Parijs bestemd om verzonden te wor den, gaven mede niet weinig voedsel aan de vlammen. Onder den naam van IJsploeg is een werk- tuig bedacht door den scheepsbouwmeester J. C. Ceuvel, te Amsterdam, waarmede proeven genomen zijn, die voldeden. Het heeft den vorm van het voorste gedeelte van een puntigen, hoogoploopenden schoen, is uit stevig plaatijzer geklouken en voor aan een sleep- bootje bevestigd. Het is hoi en betrekkelijkerwijze dus niet zvvaar. In 't midden en aan weerszijden de punt zitten vooruitstekende zagen, waarop ijsvlak afberst. Door het voorwaarts stevenen boot schuiven de opgedrongen schotsen nu aan weerskanton op den achterwaarts afhellenden sc'noen en glijden van daar, door zoogenaamde strijkers (schuinswegstrijkende staande boorden) in hun gang gestuit, op en onder den vasten ijszoom. van het der staat zijt, u te verdedigen. Belgie zal verdwijnen en dan loon naar werkeu ontvangen, want het zal zich niet hebben willen redden, het zal erkend hebben het leven onwaardig te zijn." Vergeten wij het niet: zoo het waar is, dat eendracht macht inaakt, het is evenzeer waar, dat de macht het recht doet eerbiedigen." Men heeft op den boulevard Bonne—Nouvelle te Parijs beproefd om de sneeuw door een loco mobile te doen sinellen. Men kon met 20 kilogram steenkolen 1000 a 1200 kilogram sneeuw in water omzetten, dat wil zeggen 12 vierkante meters schoonmaken; algemeen is men echter van oordeel, dat de gewone mannier van de sneeuw op te ruimen te verkiezen is, en wat snelheid, en wat goedkoopheid aangaat. Het weldadigheidsfeest in het groote renperk, de Hippodrome, te Parijs, is naar wensch afgeloopen. De reusachtige ruiinte was, ondanks de hooge toe- gangsprijzen, stampvol en tal van aanvragers om toegangskaarten moest worden afgewezen. Het laat zich denken, dat de ontvangsten aanzienlijk zullen zijn geweest, als men nagaat, dat voor sommige plaatsen 100 frs. werd betaald. Bovendien waren de onkosten reeds gedekt door de bestellingen van het geillustreerde gelegenheidsblad, dat reeds 80,000 frs. opleverde. Het Victoria-station van de Metropolitan District Railway te Londen, is voor het eerst verlicht met electrische lampen, die haar licht ontleenen aan een toestel, dat anderhalve mijl van daar verwijderd is. De Daily News doet uit- komen, dat deze goed gelukte proefneming de eerste in hare soort is en dat zij begrijpen doet, hoe Edison heeft kunnen beweren geheel New- York mettertijd te kunnen verlichten met elec- trisch licht met betrekkelijk weinig toestellen. Het blad inerkt echter tevens aan, dat de lezers in het Britsch Museum klagen over ongestadigheid van het electrisch licht. Het ijsvermaak is in Louden in vollen gang. Het aantal schaatseurijders op de groote vijvers in Hyde-, Regent- of St. James-Park is in de laatste jaren dermate toegenomen, dat men tegen- woordig uren ver reizen moet om een beekje te vinden, waar ten mir.ste ruiinte is om een voet te verzetten. St. James-Park wordt dagelijks door ruim 40000 schaatseurijders bezocht. De maatschappij tot redding van drenkelingen neemt steeds het toezicht waar over het ijs. Zij rapporteert dan ook dat in de eerste dagen gemiddeld 2 a 300 personen door het ijs vielen, die alien gered werden. In elke tent is een geneeskundige en alle hulpmiddelen bij de hand. Overval is voor muziek en fakeilicht gezorgd, zoodat op alle banen de grootste vroolijkheid heerscht. Te Chatham is dezer dagen, bij de werk- zaamheden tot vergrooting van het dok, een oud Nederlandsch oorlogschip ontdekt, een der schepen van de vloot, die onder de Ruyter de Theems opvoer en schrik en ontsteltenis tot in het hart van Londen verspreidde. Het schijnt op den terugtocht gezonken te zijn. Een gedeelte der kannonnen is reeds naar de geschutgieterij te Woolwich gezonden, de overige zullen, volgens de Londensche bladen, wanrschijnlijk als herinnering aan het Nederlandsch gouvernement ten geschenke gegeven worden. penningmeester der Nederlandsche hoofdcommissie van de wereldtentoonstelling te Parijs, den heer Dr. L. Mulder, afgelegd, er van de toegestane f 235,000 door de Kamer een saldo van f 31,500 overschiet. Als een merkwaardig staaltje van liefde voor de wetenschap meldt men dat de student, die de vorige week te Amsterdam tot arts werd gepromoveerd met een dissertatie over het gebruik van arsenicum, al de proeven daartoe noodzakelijk op zich zelf heeft genomen. Door den veldwachter te Schoofen is een man op den weg gevonden, die door de koude in zoodanigen toestand was geraakt, dat hij onder het vervoer naar het gasthuis te Haarlem is overleden. Op 's rijks werf te Amsterdam zullen binnenkort eenige stoomsloepen worden gemaakt, welke vaartuigen tot nogtoe uit- sluitend door Engelsche werven werden vervaardigd eu aan ons departement geleverd. De korporaal J. G. van Leeuwen te Groningen, is met eenige zijner kameraden op schaatsen, in een wak gereden, onder het ijs geraakt en verdronken. Binnen een tijdsver- loop van vier jaren is te Amersfoort een jeugdig echt- paar gezegend met 5 kinderen zonder twee- of drie- ling Te Maashees zijn twee mareehausages en de veerman, die in elkanders gezelschap over het ijs gingen, er doorgezakt eri verdrbfiken. Te Dautu- mawoude heeft men het tractement van den be- roepen predikant met 100 's jaars verlaagd, omdat men dit geld uuttiger kan besteden, en domine met vrije woning en grooten tuin, De Belgische kamer heeft het ontwerp op het legerkontingent aangenomen en zij is daarna tot den 20 Januari uiteengegaan. De Minister van oorlog, generaal Lingre, het voorgestelde kontingent van 100,000 man verdedigende tegen een voorstel om het op een lager cijfer terug te brengen, zeide o. a. het volgende: ffLaten wij ter dege zorgen v«or onze krijgsmacht, dat is het zekerst voorbe- hoedmiddel tegen het gevaar. De toestand van Europa heeft iets geheimzinnigs en dreigends. Onze naburen slaan ons gade. Zij kennen onze materieele maatregelen en onze zedelijke stemmingDuitsch- land en Erankrijk zijn reeds tegenover elkander op hunne tioede en verwachten elk oogenblik eene vredebreukNeemt u in acht. Ons land is als de aangewezen weg voor de oorlogvoerenden. Men zal over uwe lichamen heengaan, zoo gij niet in De mailboot Prinses Elisabeth van de Maatschappij Zeeland heeft bij Sheerness een Engelsch vaartuig in de groud geloopen. Te Hansweert, waar de kerkeraad den inboedel van arme menschen laat verkoopen, is het kerkgebouw zoo vervallen, dat wanneer het regent de opgekomene schare verplicht is in de kerk haar parapluies te gebruiken. Het geheele dak dreigt eerlang omlaag te komen. Multatuli zal in het begin van het volgend jaar in ons land weder eenige voordraqhten houden. De eerste is bepaald op 9 Januari te Rotterdam. In eene vergadering van de afdeeling Eigen hulp te Tilburg is besloten, bij gebrek aan genoegzame deelneming, tot ophetiing van de afdeeling over te gaan. Een gedeelte van het werkvolk der heeren Enthoven Co. te 's Hage, heeft den arbeid hervat. Uit den Haag wordt gemeld, dat blijkens de rekening en verantwoordirig, door den een als hij wat overleg bezit, 't met f 1000 wel kan doen. Te Mechelen heeft de artillerie op het ijs gemanoeuvreerd. Een aantal kanonnen met paarden bespannen hebbeu het kanaal overgestoken, waar het ijs ruim 20 c. M. dik is. Alles is in de beste orde afgeloopen. Te Gladbach heerschen roodvonk en diphteritis. Vele kinderen zijn er alreeds gestorven. De Belgischs luchtreiziger Toulet heeft aanvrage gedaan tot het doen van opstijgingen met een ballon captif op het Champ des Manoeuvres te Brussel. De Koninklijke maatschappij tot bescherming van dieren laat elken dag op de openbare wandelplaatsen en in het park te Brussel graan uitstrooien voor de vogels. Te Maidstone overleed den 4 dezcr Elisabeth Weaver 105 jaar oud. Zij is bijna nooit ziek geweest en werkte in haar 101 jaar nog dapper mee bij den oogst.. Haar man is 100 jaar oud ge- worden, haar vader 104, haar grootvader 105. Nabij Doornik zijn twee wildstroopers, die reeds een goede vangst hadden, maar nog op meer loerden, 's nachts bij hunne strikken doodgevro- ren. De pen, waarmede de bekende cornponist Gounod zijn naam te Leuveh in het studenten- boek teekende, werd bij opbod voor 250 fr. ver- kocht aan een student in de rechten, Raoul du Sart Het geld kregen de arm'en. Woensdag 10 December werd volgens een Limburger blad te Maastricht het kind van M. Vanderoven gekist, men dacht, dat het bezweken was aan een der ziekten, die aldaar heerschen. Het moest binnen de urea begraven worden. Toen Donderdag de doodkist in de St. Mathyskerk stond, hoorde men eensklaps een geruchtde doodkist werd geopend en het kind lag wakker; het was slechts schijndood geweest. Het kind was den volgenden dag bijna geheel hersteld. Zekere H. S., zonder beroep en vaste woon- plaats, zwervende in den omtrek van Delft, werd in zulk een staat van dronkenschap gevonden, dat men genoodzaakt was hem met een haudkar naar het politie-bureau over te brengen. Men plaatste /hem daar in een zittende houding en toen men een uur later naar hem ging zien, was hij overleden. Te Leiden had op drukste gedeelte der Haar- lemmerstraat een brutale dielstal plaats bij een koopman in oude gouden en zilveren voorwerpen. Door het uitsnijden van eene ruit wisten een twee- tal personen zich van een deel der voor de glazen hangende sieraden meester te maken en gingen daarmede op den loop. De politie is, naar men verneemt, de daders reeds op het spoor. Een arbeider op een der dorpen nabij Eind hoven heeft het volgende middel uitgedacht om zijn zevental kinderen bij gebrek aan kachel eu brand tegen de koude te vrijwaren Hij heeft in het midden van het vertrek door hem bewoond, een kuil gegraven, zijn zevental daarin geplaatst

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2