Speelwerken en Kerstmis. RECHTSZAKEN. Arrondissements-recktbank te Middelburg. Gemengde Berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. dier zake vervclgd en is thans door de arrondisse- ments-rechtbaiik te Middelburg veroordeeld tot be- taling eener geldboete van f 25 en in de kosten, de boete bij niet betaling binnen twee maanden na aan mailing te vervangen door drie dagen ge- vangenisstraf. Gedurende de eerste helft van November is van het postkantoor alhier een onbestelbare brief verzonden aan het adres van H. van Baaren te Rotterdam. Z M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den polder Magdalena (Biervliet), W. Maarleveld, en tot plaatsvervangend dijkgraaf, F. B. de Coster; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder St. Pieters (Philippine), A. Taelman; tot plaatsvervangend dijk graaf van den Visartpolder, J. Stevens. De heer Van Eck heeft op de Provinciale belasting-ontwerpen een amenderaent voorgesteld, strekkende om thans het meermalen besproken ^begmsel uit te maken, dat voortaan de provinciale lehoeften, tot welker dekking de belastingen moeten ^lienen, in de wet zullen worden opgenomen en niet snkel in een nevens de wet gevoegden staat. De firma Christie, Nolet de Kuijper te Delfshaven ontvingen van de stoomvaart maatschappij Zeeland te Vlissingen de opdracht om ten behoeve van haar mailstoomboot Stad Middelburg te ver- vaardigen 4 groote stoomketels van 400 nominale paar- denkrachten, met veiligheidstoestellen complect. 1 Donkey stoomkctel met toebehooren compleet. 2 Oppervlak condensors met centrifugaalcireu- latiepomp met afzonderlijk stoomwerktuig, eriz. enz. Alles volgens plannen en samestelling van ge- noemde firma. Eere der Vaderlandsche stoomvaart- maatschappij, die voor dit belangrijk werk de 4 voornaamste vaderlandsche fabrieken liet mededingen. Onder de pogingen van de ijzerfabrikanten, om de aanbesteding der 48 voor Indie bestemde spoorwegbruggen bier te lande te doen uitvoeren, zoodat hunne werkplaatsen de arbeiders in dienst kunnen houden, is ook een adres van den heer Hnygens, chef der fabriek de Prins van Oranje. Deze wijst er op dat de aanneming door Neder- landsche fabrieken een paar uitgezonderd niet kan geschieden, omdat de termijnen van levering te kort zijn gesteld. Voor het vervaardigen, opstellen en emballeeren der 15 eerste bruggen zijn nog geen twee maanden en voor al de bruggen geen vier maanden gegeven. Als de Minister van kolomcn de aanbesteding in vier perceelen wilde splitsen, zou het werk binnen het bereik der krachten van den Nederlandschen fabikant vallen. Door een tal van Amsterdamsche expediteurs, konvooiloopers, cargadoors en andere scheepsbe- vrachters is een adres gericht aan den Minister van marine, waarin een verzoek wordt gedaan, voor dezen winter een ramschip van de marine te willen beschikbaar stellen, om daarmede het ijs in het nieuvve Noordzeekanaal te breken. Een adres van dezelfde strekk'ng is tot den Minister van waterstaat, koophandel en nijverheid gericht. De gemeenteraad van Maastricht heeft na hevige en langdurige beraadslaging met 10 tegen 9 stem men aangenomen een voorstel van den heer Polis, houdende dat de raad, in aanmerking ntmende dat hij niet verantwoord is bij langeren uitslel van den bouw eener lagere school, besluit in 1880 een begin van uitvoering te geven aan het raadsbesluit van Januari 1878, waarbij tot dien bouw in de Spilstraat is besloten. Bij de Maandag gehouden uitloting van 3 pCt. Amsterdamsche loten van 1874, werden de vol- gende 8 serien getrokken 242, 1366, 3560, 4888, 5013, 8057, 8071, 15519. De premien vielen ten deel als volgt: Serie 4888 no. 10 premie f 25000, serie 8057 ao. 6 premie f 1000, serie 15519 no. 1 f 500, serie 1366 no. 10 f 500, serie 5013 no. 1, serie 1376 no. 8, serie 8071 no. 2, serie 3560 no. 7, serie 8057 uo. I, serie 242 no. 1, serie 8071 no. 4, •erie 5031 no. 7, en serie 8057 no. 5, ieder f 200 serie 8071 no. 9, serie 8057 no. 7, serie 4888 no. 7, serie 15519 no. 8, serie 4888 no. 5, serie 15519 no. 2, serie 5013 no. 4, serie 3560 no. 10, serie 1366 no. 9, serie 4888 no. 6, serie 8075 no. 4 en serie 5013 no. 2, ieder /"150. De overige nummers, in bovengenoemd8 serien vervat, zijn losbaar met f 100. De aflossing ge- schiedt van 1 Januari 1880 af te Amsterdam bij de Nederlandsche Bank. De rechtbank heeft iu hare zitting van 16 Decem ber de volgende uitspraken gedaan: B. H., oud 33 jnar, landbouwersknecht te Zaamslag, is wegens spoorwegovertreding veroordeeld tot eene boete van f 5. A. S., wed. van F. Poud 64 j., en M. T., oud 37 j beide te Westdorpe, zijn wegens onderlinge mis- handeling ieder veroordeeld tot eene boete van 8. Uit Meppel schrijft men ons, dat met baan- vegen nog al een enkele stuiver wordt verdiend; men klaagt echter over het al te groot aantal van die heden, en zelfs hoorde men iemand, die de reis van Assen naar Meppel over de Drentsche hoofd- vaart had afgelegd, verzekeren, de reis goedkooper per spoor te kunnen doen. Het aantal baanvegeis op dat trajekt (ongeveer negen uren gaans) werd door hem op bijna 200 geschat. Te Beverwijk heeft een felle brand gewoed in de stallen en bergplaatsen van graan enz. van den landbouwer Thijs Burger. Ruim een uur verliep er, eer de brandspuit water gaf ten gevolge van den verwijderden afstand van de plaats van den brand en van de ijskorst. Drie paarden en twee kalveren en een groote voorraad ongedorscht graan verbrandden. Het gebouw is verzekerd, maar van het vee en den aanwezigen voorraad niets. De eigenaren van #de Kralingsche plas" hebben besloten om nu, en ook in 't vervolg als het water met ijs is bedekt en door den burgemeester van Kralingen vergunning wordt gegeven om daarop tenten te zetten, eene contnbutie aan de eigenaars der tenten op te leggen naar gelang der groote huuner tenten en wel ten voordeele van de al- gemeene armen van Kralingen. Dezer dagen heeft de politic te Amsterdam onder eene der bruggen aan het Oosterhoofd eene verbhjfplaats outdekt van eenige jongens, die daar van mauden, stroo, matten enz. eene soort van nest hadden samengesteld, waarin zij des nachts bivakkeerden, terwijl zij over dag het noodige voor hun levensonderiioud opzamelden of stalen. De meesle dezer jougeus hadden nog ouders. Men vindt te Haarlem op cte ratiteitskamer een beker, waar 2 flessclien wijn ingaan. Die beker heet de bokkenbeker. Als iemand tot luitenant bij de schutterij benoemd werd, moest hij op den Stads Doelen, staande in het midden der andere hoplieden, dien beker achter elkander ledigen. Een artikel van het reglement luiddeDrinken of de karner af. Men kon voor 5 dukaten zich echter van dien dronk afkoopen. Een jeugdig vaandrig moest als luitenant geinstalleerd worden. Hij kwain op den Doelen, maar weigerde den beker te ledigen, omdat hij zijn maag te lief had, hij betaalde de 5 dukaten en verliet de zaal. Wat nu met den wijn te doen? Een der aan wezigen had de aardigheid voor te stellen den wijn in een bak te doen, en den bok voor te zetten. die buiten op het Doelenveld rustig liep te grazen. Zoo gezegd zoo gedaad; de bok kreeg den bak met wijn, dronk dien leeg en begou na eenige oogenbhkken de zotste bokkensprongen te maken welke men zich maar bedenken kon. De aanwezige heeren hadden schik in hun even- beeld Dat was een speling der natnureen dronken bok op vier beenen! De pret moest herhaald worden 1 Bij de volgende bijeenkomst, werd den bok ander- maal een bak met wijn voortgezet; hij rook, hij rook nog eens, maar het werd hem weer zoo draaieng in de maag; hij werd in den vollen zm des woortls koppig, schopte den bak omver en liep been. Vevstandige bok! Vele tweebeemge bokken zijn dommer. Een landlooper, die alles geweest was in zijn leven, van bankroetier af tot zakkcnroller toe, werd eindelijk gearresteerd en tot eenige jaren gevange- nisstraf veroordeeld. De eerste brief, dien hij daarop aan zijn familie schrecf, begou aid us: ,/Ik ben ingeschreven in het register der ge- vangenen, ik draag een nomraer op al mijti kleeren en de uniform der gevangenis, kortom, ik heb thans een gevestigde en geregelde positie." Zitting van Dinsdag 16 December. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig 10 leden; afwezig de heer C. J. A. Fercken. De lezing der notulen van de vorige vergadering wordt verdaagd tot eene volgende bijeenkomst. Deze buitengewone vergadering werd belegd, om eene beslissing te nemen op het aan de orde gesteld zijnde punt: openhouden van het kanaal. De voorzitter deelt der vergadering mede, dat hij op Vrijdag 12 dezer een bezock heeft geliad van den heer Van Campfort, die namens de directie van den spoorweg MechelenTer Neuzen het voorstel deed, om van gemeentewege bij te dragen in de kosten, teneiude het kanaal van al do Westsluizen tot het spoorwegstation bevaarbaar te houden; die kosten zouden gedragen worden door de directie van de spoorwegen MechelenTer Neuzen, Gent Ter Neuzen, de belanghebbende expediteurs bij het lossen en laden van goederen en de gemeente. Bij de verdere besprekingen omtrent deze zaak met den heer Van Campfort gaf de voorzitter te kennen, dat hij zich niet bevoegd achtte, om daaromtrent eene beslissing te nemen, dan alvorens den raad daarmede in kennis te stellen, waarom dan ook dtze vergadering werd belegd. Bij de beraaclslagingen over dit punt waren alle leden het eens, dat het voor de gemeente zeer voordeelig zou zijn, zoo het kanaal bevaarbaar werd gehouden, dock enkelen raeenden, dat de kosten voor de gemeente te hoog zouden worden, vooral daar de directien van de spoorwegen er direct belang bij hebben; andere leden wezen er op, dat het hier een algemeen belang gold en dat de gemeente zich gaarne deze offers zou getroosten, daar de werkende en neringdoende stand er niet minder be lang bij heeft, en dat de ingezetenen den raad dank- baar zouden zijn, zoo het voorstel werd aangenomen. Na deze besprekingen deed de wethouder de heer Mr. Dronkers het volgende voorstel: 1°. Om, in het belang van handel en scheep- vaart belanghebbenden te steunen, de vaart op de haven en het kanaal tot de losplaats bij den spoorweg bevaarbaar te houden. 2°. Burgemeester en wethouders te machtigen, om naar hun beste weten te handelen. Dit tweeledige voorstel werd nader door den voorzitter toegelicht en met eenparige stemmen aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voor zitter deze vergadering. Onafscheidelijk, waarom? hooren wij den lezer vragen, wijl men de wereidberoemde Speelwerken van den heer J. H. HELLER te BERN, jaarlijks omst'reeks dezen lijd aangekoudigd, en dan op duizeuden Kerstmistafels als glanspuut, de kostbaarste zaken, in luister over- treffend, vindt; dit is ook zeer natuurlijk, daar de heer HELLER dezelve zoo volkojnen bewerkt, dat elk, die ooit een zijner werken gehoord heeft, den weusch koestert, insgelijks een te bezitten. Wat kan de man der vrouw, de bruidegom der bruid, de vriend den vriend schooner en welkomer schenken? Het vertegenwoordigt gelukkig doorgebrachte urenis altijd vrolijk, lncht en schertst door zijn nu en dan eens opgewekte, verheft hart en gemoed door zijne ernstige wijzen, verjaagt treurigheid en droefgeestiglieid, is de beste gezelschaphouder, de trouwste vriend der eenzamen en zeifs der lijdendeu, der zieken, der aan huis ge- kluisterden; in een woord: een Hellers speel- wcrk mag en zal in geen salon, aim geen ziekbed, in 't algemeen in geen gegoedhuis outbroken. Vuor <le liecren havlrielns is er geen een- voudiger en zekerder aantrekkingskracht dan zulk een werk, om de gasten blijvend te boeiende gemaakte

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2