LAIUDBOUW- Ei VEETEELT, ADVERTENT! E±\\ te VERIFICATIE. Gemengde Berichten. 45jarige Echtvereeuigiiig MAATSCHAPPIJ AFDEELING HULST. rij dezen spoorweg met 1 Juli 1880 zullen naasten. De Belgische regeering zal met de maatschappij over die naasting onderhandelen en zal voor de berekening van den prijs dier naasting andere grondslagen kunnen aannemen dan die, welke vast- gesteld zijn in de acten van concessie, indien zij van oordeel is, dat deze te langentijd zouden vorderen voor de vaststelling van den prijs. De aan te nemen wijze van berekening moet echter eerst aan de goedkeuring der Nederlandsche regeering onder- worpen worden. Bij latere overeenkomst zal alles geregeld worden, wat voor de internationale exploi- tatie van den genaasten spoorweg van belang is. In antwoord op de vragen, jl. Maandag in de Tweede Kamer gedaan door de lieeren De Bieber- stein en Kool en vermeld in ons vorig nutnmer, zeide de Minister van Binnenlandsche zaken: 1. Het wetsontwerp tot bekraclitiging van de overeenkomst met Belgie, belrekkelijk het kanaal van Ter Neuzen en den Grand Central, zal eerlang naar den Raad van State worden verzonden. 2. Op Nederlands souvereiniteitsrechten op de Wester-Schelde zal met aandacht en belangstelling worden gelet. De stoomboot Stad Gent, welke zooals wij in een vorig nutnmer ineldden, jl. Maandag aan het Othenesche schor aan den grond was gevaren, is eergisteren avond zonder eenige schade vlot geraakt en in de haven alhier aangekomen. Hontcnisse, 3 December. Aan den zeedijk voor de gemeente Grsauw, zijn planken en blikken bussen aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van het Engelsehe stoomschip City of Brussels, hetwelk op de Wester-Schelde is gezonken. Het laatste bericht omtrent den toestand der rivier de Schelde is, dat het wegens drijfijs ge- vaarlijk zoude zijn met ongesleepte zeilschepen op te varen. De Commissaris des Konings in Zeeland, gezien het beslnit van gedep. staten van 28 November 1879, no. 84: gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staalsblad no. 87maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, ook met schietgeweer, met uitzondering van die op houtsnippen, in de. provincie is bepaald op Woensdag 31 December 1879, met zons-onder- gang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vzstgesteld. Z. M. lieeft benoemd tot lid der algeraeene Rekenkamer Jhr. Mr. S. M. S. de Savornin Lohman, thans secretaris van dat college. Door den Minister van Waterstaat enz. is bepaald, dat de heer A. C. J. Begheijn, surnume- rair bij de posterijen, zijne functie zal uitoefenen te Bergen op Zoom. Toen Zondag nac'nt twee marechaussees van do te Oostbnrg gestationeerde brigade op nachtdienst waren en ontreveer 1 uur naar de kazerne terug- keerden, merkten zij versche sneeuwindrukken j die volgende, kwamen zij in een der afgelegenste wijken der gemeente, waar zij, na zich daar ondanks de felle koude bedekt te hebben opgesteld, dan ook een dief van kippen, konijnen, kool, hout enz. mochten arresteeren. Herhaaldelijk blijkt bij de rijks-telegraafkan- toren, dat er personen zijn, die meenen, dat, met de afschaffing der kaarttelegrammen in het binnen- landsch verkeer en in dat met Belgie, de gelegtn- heid heeft opgehouden tot het doen afleveren der berichten zonder omslag, als wanneer ieder in de woning of op het kantoor van den geadresseerde daarvan terstond kan kennis nemen. Met het oog bierop wordt aan beianghebbenden herinnerd, dat de gelegenheid tot open aflevering van binnenland sche telegram men is blijven bestaan. Wie zoodanige aflevering verlangt, heeft slechts boven het adres der tijding de aanwijzing „Open bestellen" te schrij- ven, of wel de daarvoor aangenomen verkorting ;/R. 0", welke laatste als een woord wordt berekend. De heer Dirks, honfdingenieur bij de Ainster- damsche Kanaalmaatschappij, is 1 dezer uit Amster dam naar Parijs vertrokken, om over St.-Nazaire naar Panama te gaun, waar hij de opmetingen voor de doorgraving der landengte zal leiden. Om- streeks het begin van Maart denkt men met deze voorloopige werkzaamheden gereed te zijn. Te Maastricht is op voorstel van het ge- neeskundig staatstoezicht de kazerne op de Bosch- straat aldaar door de troepen ontruimd, aangezien in verschillende huisgezinnen van militairen, wonende in deze kazerne, gevallen van roodvonk en kwaad- aardige keelontsteking zijn voorgekomen. De troepen zijn naar een, van de andere loge- menten der militairen afgezonderd blok der Jeker kazerne overgebracht. De Zuiderzee is thans overdekt met ijs, de Lemmer-stoomboot kwam, in stede van 3 uur 's inorgens, te 9 uur aan, hebbende 12 uur door het ijs gestoomd. De stoomboot Vereeniging, naar Hoorn gaande, is wegens het ijs teruggekeerd en had het niet verder kunnen brengen dan tot Uit- damook de kracht.ige Uarlinger pnssagiersboot Panhuijs trachtte te vergeefs er door te slaan, en men kan dus de vaart over de Zuiderzee bij door- gaande vorst als gesloten beschouwen. Landbouvvboricliten. In den stal van A. Jongerius te Charlois heeft zich de besmettelijke longziekte voorgedaan. Het zieke beest is afgemaakt en vijf andere, als ver- dacht, zijn onteigend om geslacht en verkocht te worden. Bij den heer K. te Vroomshoop zijn 7 koeien, aan miltvuur lijdende, onteigend en op de gewone wijze verbrand. Maandagmorgen vonden twee meisje.s in een gracht naast den straatweg van Belcele naar Wuas- munster een man liggen met bloed bevlekt. On- middelijk gaven zij van dit geval kennis en welliaast herkende men in het lijk zekeren Speelinan, herber- gier, niet ver van daar wonende. Het lichaam droeg sporen van stompen en slagen, het hoofd was geheel bebloed en de baard was van het aange- zicht getrokken. Onmiddclijk vielen vermoedens op een metselaar, met wien Speelman den avond te voren twist had gehad, en die in 't aangezicht en aan den hals gekwetst was. De gendarmerie van St. Nicolaas en het parket van Dendennonde kwamen naar Belcele, om een onderzoek in te stellen, en de lijkschouwing te doen. Bij het lijk gebracht, toonde de vermoede- lijke dader de grootste onverscliilligheid en loochende alles wat hem ten laste werd gelegd. Ondervr.iagd van waar zijne kwetsuren voortkwamen, antwoordde hij dat hij was gevallen. Andere vragen bleven zonder uitslag. In Belgie is thans een maatschappj tot stand gekomen met een kapitaal van ongeveer 9 millioen gulden, welke zich voorstelt de visscherij uitsluitend met stoomschepen te drijven. Er worden aan- vankelijk zeven stoomschepen in de vaart gebracht, waarvan er een bestemd is om de vangst over te nemen en levend aan wal te brengen. Daartoe zijn de schepen van een soort bun voorzien, waariu de visch eenige dagen kan leven. Indien men goede resultaten verkrijgt, zal deze visscherij spoedig navolging vinden. Bij Wilhclinshaven, in de Jade, is dezer dagen een duiker om het leven gekomen, die bezig was een ketting vast te maken aan een in het vaarwater gezonken Engelsch schip. Toen de sig- nalen onbeantwoord bleven, werd men ongerust en haalde men de noodlijn in, hetwelk niet zonder groote krachtsinspanning geschieden kon. De duiker echter werd niet mede boven water gebracht, zoo- wel de lijn als de buis, die hem lucht moest toe- voeren, was door eene tot dusver niet bekende oorzaak doorgesneden. Een diefstal van een ongehoorde stoutmoedig- heid werd ten nadeele van den juwelier Eontana, Palais Royal, te Parys gepleegd. Het was 9 uur 's avonds en alle winkels waren dus nog open. Eensklaps wordt een groot iawaai gehoord en de weinige wandelaars, die in den omtrek waren, zien een man met alle haast weg vluchten, over de hekken van den naastgelegen turn springen en verdwijnen. Die man had even een grooten steen, in een courant gewonden, in de glazen van den heer Fontana geworpen. Terstond zagen de bedienden van den juwelier dat twee diamanten halssieraden verdwenen waren, het eene ter waarde van 30,000 fr. en het andere van 20,000 fr. De dief kon echter niet ver loopen. Nauwelijks was hij in het midden van den tuin gekomen, of' een moedig jongeling had hem ingeiiaald en op den grond geworpen. Zicii verloren ziende, bracht de dief een revolver te vooisclujn en dreigde er zijn vervolger mee. Op dit oogenblik naderden gelukkig eenige poli- tie-agenten, die zich van den kwnaddoener meester maakten en hem voor deu commissaris brachten. Deze deed hem nauwkeflrig onderzoeken en toen onder goed geleide in verzt kering brengen. Men zegt dat de gevangene een Turk is van 25 tot 27 jaren oud. Behalve zijn revolver had hij nog een breed dolkmes bij zich; doch wat men ook deed, men vond niet de minste waarde in zijn bezit. Men denkt dat hij de .juweelen in zijn vlucht moet weggeworpen of aan medeplich- tigen geizeven hebben. De nauwkeurichtste inlich- tingen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. VAN P. B. R E U M E R EN ELIZABKTFI SCHOONAKKER. Axel, 4 December 1879. rTnnno ilonVKoro Vi Hunne dankbare kinderen. Den 4 December 11. mocht onze oud- ste zuster CATHARLNA CORNELIA DEES, echtgenoote van Jan Barker, het voorrecht genieten haar 808ten gebowrtedag te vieren; zij zijn ruim 53 jaren gehuwd en genieten door Gods goedheid eene ongestoorde gezondheid en worde onze hope vervubl, zal laatstgenoemden op den 30 December a. s. zijn 8l5len geboortedttg her- denken. Ter Neuzen, 6 December 1879. Namens hunne dankbare breeder? en zusters, G. DEES Pzn. Alle bekende en onbekende schuldeischers, de bevoorrechte en de pand- en hypotheek hebbende daaronder begrepen, in den boedel van den in stunt van kcnnclijk onvermogeii verklaarde PEl RUS DE K.RAK.ER Az., Landbouwer wonende te Hoek, worden opgeroepen om te verschijnen op Zaterdag den 13 December a. s., des voor- middags te half elf uur, in het Gerechtsgebouw te Middelburg, teneinde hunne schuldvorderingen te doen verifieren. De Curator, M. JACQ. DE WITT-HAMER, Advocaat en Procureur. TOT BEVORDERING VAN IN ZEELAND. BIJEENKOMST DER LEDEN: te AXEL Zaterdag 6 December 1879, des na- middags ten 2 ure; te HULSf Haanlag 1ft December 1879, des namiddags ten 2^ ure. Onderwerp: Voordracht door den lieer A. F. Marlet, over Boterbereiding. De Voorzitter, A. 11 O M B A C H. De Secretaris, L. VAN W AES B ERG 11E-J AN SS E NS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2