Iloofdelijken Omslag No. 1518 Zaterdag 6 December 1879. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Belasling op de llonden BINNEN LAND. 19e Jaargang. ABONNEMENT. advertentiEn. Ter Neuzen, 5 December. nut MTiZL\s(;m; ciiuiwt. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekeud. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendec uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uHmiddag DRIE area. Dit bind vcrachljnl Dlnadflf- en Vrijdngnvond blj J. K. 6. DDOST te Ter Neuzen. Blj dczc courant bchoort ecu bljvoegscl. EURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN doen te wetendat de suppletoire kohieren van den EN DE dier gemeente voor 1879, zooals die door den gemeenteraad zijn vastgesteld, gedurende acht dagen, te rekenen van af Jlniuiihlg den 8 (lezer, op de gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen, als- medc dat ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn en nanslag in beroep kan komen bij heeren Gedeputeerde Staten, middels verzoekschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn. Ter Neuzen, den 5 December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Overzielit. Het wacbtwoord, door Gambetta bij de opening der zittingen van het wetgevend lichaam te Parijs geuit: ,/laat ons ijverig aan de hervormingen wer- ken en eensgezind zijn," wordt door de linkerzijde betracht. l)e leden dezer partij hebben eene samen- komstgehouden, waarin besloten werd, een programma vast te slellen voor het loopende zittingjaar, ten einde het zoodoende oratrent de hoofdvragen van den dag eens te worden. Daartoe worden in de eerste plaats gerekend de zuivering van da atnbte- naarswereld van personen, die anti-republikeinsch gezind zijn. Men wenscht de pretecten te treffen en tal van maires, die aan de jongste demonstrates onder de legitimisten deel hebben genomen, alsmede de leden van de magistratuur. Natuurlijk zullen dan tal van posten open vallen voor de vrienden der regeering en der kamerleden of deze zelven. Dan zal men aandringen op vermindering van militairen diensttijd en de afscliaffing van den een- jarigen vrijwilligen dier.st. De gendarmerie zal meer ondergescniktheid aan den minister van bin- nenlandsche zaken moeten aan den dag leggen. Men zal op vijheid van vereeniging en vergaderen aandringenalsmede op vrijheid van drukpers. Eindelijk zal men zich verklaren voor leeken— kosteloos en verplicht onderwijs. Men ziet, dat zulk een programma wel stof tot den ken geeft. Maar of dat alles met eensgezindheid zal gescbieden, valt te betwijfelen. Het zullen vooral het centrum en de uitsterste linkerzijde zijn, die gedurig spaken in 't wiel zullen steken; bier, omdat de eischen te lioog, daar, omdat ze niet ver genoeg gaan. Intus- schen moet men niet verwachteii, dat bij de debatten over al die vraagpunten de leden of groepen der groote partij eenstemmig zullen denken. Nu reeds is groote verdeeldheid gebleken aanwezig te zijn. In de partij-vergaderiug verklaarden zich versehei- dene leden onvoorwaardelijk tegen het aanblijven van dit mimsterie of van sommige zijner leden. Het zal nu voor een goed deel van Gambetta zelf afhangen, of hij gezind en in staat is, de gemoederen binnen de perken der betamelijkheid te houden. Jacob Khan heeft op bevel van Lord Lytton de stad Kaboel verlaten, om onder militair geleide naar Peshawar te reizen. Hij kan zich beschouwen als gevangene. De vraag, of hij al dan niet mede- plichtig was aan bet vermoorden van Oavagnari, zal nog dienen uitgemaakt te worden. Verder wordt uit Afghanistan weinig anders vernomen, dan dat de Eugelschen voortgaan met schermutselen tegen de ingezetenen, die zij verslaan en wier dorpen zij verbranden. Deze schraalte van nieuws, althans wat bizonderheden betreft, is een gevolg van de nieuwe verordeningen tegen bet toe- laten van dagblad-correspondenten bij de Britsch- Indische armee. Het publiek moet sinds eenigen tijd zich tevreden stellen met de inagere officieele telegram men, of met zoodanige dagblad-correspon- denties, als de militaire censoren wel wilden laten passeeren. Het vrije Engeland kan roeraen, dat het tlians mede zijn muilkorf-wet bezit. De grijze vorst te Berlijn oiitvaiigt steeds liooge bezoekers. Nauwelijks zijn de Russische prinsen en het Deensche koningspaar, 11a eenige dagen toevens, vertrokken of reeds is de grijze rijkskan- selier van Rusland, prins Gortsc'nakoff, aangekomen, om zijn nederige liulde aan den keizer aan te bieden en daarbij bet bewijs zijner onderdanigheid te geven. Int'usschen heeft prius Bismarck op diplomatieke wijze getoond, dat hij met deze onderwerpitig ge- noegen neemt, docli overigens met zijn tegenstan- der niets te doen wil hebben. Hij heefl n. 1. zijn lijfarts naar Varzin doen overkomen, voorgevende eene verslimmering van zijne kwaal, d. w. z. dat hij niet naar Berlijn kan komen. Per telegraal. Heden is in de Tweede Kamer het begrootings- debat over Binnenlatidsclie Zaken voortgezet; de motie Keuchenius om de uitvoering van de schoolwet te verdagen tot na de kiesrechtbervorming werd sterk bestreden door de liberale leden en door den heer Corver Hooft als revolutionair en onconsti- tutioneal, maar verdedigd door de heeren Van Houten, Van Nispen, Haffmans en verschillende antirevolutionaire leden; de motie werd echter verworpen met 56 tegen 22 stemmen. Daarna is de motie van den heer Ilcijdenrijck om de invoering van de schoolwet te verdagen tot na de regeling van de finaiitieele vraagstukken verworpen met 46 tegen 27 stemmen. Het debat over hoofdstuk V zal Maandag a. s. worden voortgezet. Tot rapporteurs strafwetboek zijn benoemd de heeren Godefroi Pattijn, Van der Kaaij, Lochmann en Van der Hoeven. De stuiting van het voorgenomen buwelijk van J. J. B. met M. M. W. te Ter Neuzen is heden door den Hoogen Raad bekrachtigd. In de conventie, die den 31 October jl. te Brussel gesloten is tussclien Belgie en Nederland betreffende het kanaal van Ter Neuzen, wordt bepaald, dat beide regeeringen ieder op hun gebied de noodige werken zullen uitvoeren ter verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, in dier voege, dat de bochten afgesneden zullen worden, welke de vaart belemmereu, en dat het kanaal, bij eene bodembreedte van 17 meter, worde uitgediept tot 2,10 meter beneden den bovenslag- dorpel der tegenwoordige sluis bij Sas van Gent. Door Nederland zal voorts oostelijk bij Sas van Gent een afleidingskanaal gegraven worden, dat dezelfde afinetingen heeft als het hoofd-kanaal, waarin een sluis gemaakt en waarover een draaibrug geslagen zal worden voor de passage langs den weg van Sas van Gent naar Westdorpe. De sluis zal eene wijdte in den dag van 12 M. en eene sehutlengte tussclien de uiterste slagdorpels van 110 M hebben; zij zal van 3 paar sluisdeuren en vail zijkanalen voor afvoer van bovenwater voorzien zijn. De sluisdeuren zullen tot op 2,85 M. lager gebracht worden dan de bovenslagdorpel der tegenwoordige sluis bij Sas van Gent. De draaibrug zal evenals die, welke stroomopwaarts van Sas van Gent gemaakt worden, eene opening van 17 M. hebben. Verder zal nog op Nederlandsch gebied langs beide oevers van het kanaal een jaagpad gemaakt worden, behalve langs de gronden van Sluiskil, met welk doel een draaibrug, met eene opening van 7 meter, over bet zijkanaal ,/van het Bashuis" genaamd, gelegd zal worden. Het peil van het kanaal wordt bepaaldtusschen Gent en Sas van Gent op 4,40 M. boven den bovenslagdorpel der bovengenoemde sluis bij Sas van Gent, welk niveau kan verlaagd worden met 45 centimeter hoogstens, indien het Belgische bes'uur dit noodzakelijk acht, tussclien Sis van Gent en Ter Neuzen op 3,95 M. boven denzelfden slagdorpel. De plannen, bestekken en aanbestedingswerken der werken, welke op Nederlandsch gebied uitgevoerd moeten worden, zullen 8 maanden na de ratificalie van deze conventie aan de Belgische regeering ter goedkeuring aangeboden worden; tot de aanbe- steding zal worden overgegaan, binnen twee maanden na het deswege door die regeering gedaan verzoek. De kosten van de op Nederlandsch gebied uit te voeren werken, daaronder begrepen de buiteugewone kosten van toezicht en het bedrag van de onteigening der noodige terreinen, komen geheel ten laste der Belgische regeering. De kosten van onder- houd en bediening van sluizen en bruggen zijn voor rekening van de Nederlandsche regeering; als schadevergoediug daarvoor wordt de som, die Belgie heeft te betalen krachtens het tractaat van 5 Nov. 1842, van f 50,000 op f 58,300 gebracht. In dien de Belgische regeering later den bouw van een nieuwe sluis te Ter Neuzen mocht wenschen en verder de uitbreiding van het vaarwater in bet kanaal tussclien Ter Neuzen en Sas van Gent, hetzij door de verhooging van het peil, hetzij door de uitdieping van den bodem van dit kanaalpand, dan zal dit verlangen het onderwerp eener latere overeenkomst tusschen beide regeeringen uitraaken. De scheepvaartrechten, thans op het kanaal geheven, zullen niet gewijzigd worden dan in gemeen over- leg tusschen beide regeeringen. Tevens komen de beide regeeringen overeen, dat zij aan de naamlooze vennootschap van den spoor- weg RotterdamAntwerpen zullen aanzeggen, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1