B (JIT EN LAN D. GEMENGDE BERICHTEN. wenschte en tevens het meest ongeschikte punt is voor plaats van vestiging eener school. Z. M. heeft benoemd in het bestuur van den Louisapolder tot dijkgraaf C. F. Wouters en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. L. d'Hollander. Bij beschikking van den minister van water- staat enz. is aan J. J. L. van Poelvoorde, te Rotter dam, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, Vlissingen en Breskens. Bij de gisteren gehouden beraadslagingen in de Tweede Kamer over hoofdstuk Buiteulandsche zaken merkte de heer De Bieberstein op, dat volgens de dagbladen eene conventie is gesloten tusschen Belgie en Nederland nopens het kanaal Ter Neu- zenGent; in de Belgische Kamer heeft de be- trokken minister overlegging der stukken toege- zegd; hier weten wij er niets van, zeide spr. en vroeg den minister of hij deswcge inlichtingen kon geven. Is de regeering het met zichzelve eens, vroeg de heer Kool, over eventueeie maatregelen nopens de neutraliteit van de Wtster-Schelde? Hij vraagt dat vooreerst wegens het gebrek aan eenstemmig- heid in Nederland zelf, gelijk met de discussie van 1874 en ook met de behandeling der zaak in de Vereeniging voor Krijgswetenschap is ge- bleken. De andere aanleiding tot zijne vraag is deze, dat in de laatste jaren dit punt een onder- werp van strijd is geweest bij onze naburen. Hij vraagt geen bepaald antwoord van de regee ring, maar we), dat zij de questie tot oplossing trachte te brengen, niet alleen voor haar zelve, maar ook internationaal. Bij het bekende woord, dat maclit boven recht gaat, is het voor kleine Staten van 't uiterste gewicht, dat zij de bewust- heid hebben van hun recht, maar ook de macht, om het te handhaven. Men schrijft ons uit Middelburg van 30 November: De heer A. M. Tak, notaris en grond- eigenaar alhier, die onlangs na herhaalde stemmingen benoemd werd tot de zeker nog al gewichtige betrekking van onder-voorzitter der Walchersche afdeeling van de „Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland," heeft voor die benoeming bedankt. Naar vmen" wil zou de hoofdoorzaak der weigcring gelegen zijn in de herhaalde stemmingen." Maar »men" zegt zoo veel. Intusschen is het verschot van landbouwken- nenden en onder-voorzittersplaats begeerende heeren niet zdo groot, dat het gedichte van wijlen Van Zeggelen hier toepasselijk kan zijn: „Keur baart angst." Daartoe is er te weinig keur. De kans op uitspraak in hoogste ressort in de bekende spoorwegkaarljes-procedure is verkeken, daar de heer W. II. Keun, die primitief cassatie had doen aanteekeneu van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij tot f 5 boete en in de kosten werd veroordeeld, thans daarvan ge- d&isteerd heeft. Ongetwijfeld zal dit velen, na al het voorafgegane, nog al bevreemden en wellicht ook wel eenigzins spijten. Den 26 Augustus is, gelijk men zich herin- neren zal, op den bermweg tusschen Vlissingen en Middelburg eene vrouw door haren man verworgd. Ze waren samen uit Vlissingen komen wandelen, doch onderweg kreeg de man een hevigen aanval van ijverzucht bij de gedachte, dat zijne vrouw, terwijl hij onlangs wegens diefstal in de gevangenis zat, de huwelijkstrouw niet in acht genomen had. In dien aanval verworgde hij haar met zijn das en gaf zich later te Middelburg bij de politie aan. Tegen hem is 20 jaren tuchthuisstraf geeischt. De verdediger wees op vele verzachtende omstandig- heden. Vrijdag jl. heeft het hof te 's ITage hem de geeischte straf opgelegd. Z. K. II. Prins Frederik is sedert eenige dagen ongesteld. Tot dusver is de toestand van den hooggeachten Prins van geen zorgwekkenden aard. Alleen de nachten zijn eenigzins onrustig. De voor dezen tijd des jaars zeer ongewone strenge vorst heeft in het noorden des lands reeds stremming van de scheepvaart ten gevolge gehad. Zelfs durfden de Friesche schippers, die van Am sterdam naar huis wilden, op de hoogte van Muiden gekomen, de reis op de Zuiderzee niet aan wegens de massa ijs, die zich reeds vertoonde. Te Delft heeft de hoogleeraar D. Grothe in het genoot.schap „Algemeene kennis" eene lezing gehouden over boterbereiding, en wel hoofdzakelijk met het oog op de kunstboter; dat handelsartikel, thans nog in staat van wording, schijnt volgens den Spr. bestemd om een hooge vlucht te nemen. Nog kampt het artikel met vooroordeel en tegen- ingenomenheid, zonder eenigen grond wordt het beschouwd als surrogaat of als vermengd met schade- lijke bestauddeelen. De kunstboter, met name de Margarineboter, is uit nagenoeg dezelfde bestand- deeien als de natuurboter samengesteld. Welk een vlucht de fabrikage van kunstboter reeds heeft genomen, bewijst het feit, dat in de fabriek van den heer Mouton te 's Hage dagelijks 1000 kilo en in die te Oldenzaal zelfs tot 3000 kilo daags wordt goproduceerd. Er is sprake van een monstermuziekfeest op de Place Verte te Antwerpen, bij de viering van den SOsten verjaardag van Belgie's onafhankelijk- heid; bij die gelegenheid zou een Vlaarnsch orato- rium van Peter Benoit worden uitgevoerd, waarvoor niet minder dan 9 orkesten zouden worden vereischt. Te Londen is een bureel opgericht tot aan- werving van Duitsche zeelieden voor de Cliiliaansche marine, die tegenwoordig door het oorlogvoeren tegen Peru en Bolivia beiiocfte aan manschap heeft. Het toenemend verval van de weinig jaren geleden, langs de Pruisische Oostzeekusten, nog zoo bloeieude handelsreederij, veroorzaakt, dat het bureel met goed gevolg werkt en tal van jonge zeelieden vindt, die liever in verre landen een bestaan zoeken, dan werkeloos en zonder verdienste in de haven te blijven. Weer andere zeelieden begeven zich naar China of Japan, in de hoop, dat voor het geval het tot een oorlog tusschen beide Staten komt goede buit zal kunnen worden behaald. De 82 jaren, die Keizer Wilhelm reeds t.elt, verhinderen niet dat de grijze Keizer nog met jongelingsvuur het jachtvermaak bijwoont niet alleen, maar zijn hand is nog vast, zijn oog is nog scherp. Dit toonde hij op een jachtpartij, welke ook de Koning van Saksen, diens oudste zoon en de Grootvorst Wladimir van Rusland bijwoonden. De laatste was de gelukkigste jager, daarna volgde de Koning van Saksen, maar de Keizer schoot toch nog 23 stuks wild en was den geheelen dag te paard. De voorvallen van het vorige jaar schijnen dus geen invloed op zijn gestel meer te oefenen. Hij geeft nog blijken van zeldzame onvermoeidheid. In Weenen is een vereeniging tegen ver- arming en bedelarij opgericht. Zij stelt zich ten doel, naast de openbare armenzorg en de bestaande weldadigheidsinstellingen, tot aanvulling der laatste en in overleg met de eerste, de planlooze welda- digheid van bizondere personen te regelen, door tijdig hulpbetoon verarming te voorkomen en de hulpbehoevenden de noodige ondersteuning op waar- dige wijze te doen toekomen. Zij maakt geen onderscheid van geloofsbelijdenis, nationaliteit of stand. Zij wil de bedelarij op straat en langs de huizen uit den weg ruimen. Ze vindt voor dat plan veel deelneming en medewerking. In Midden-Europa is verleden week zooveel sneeuw gevallen, dat de dienst op eenige spoorwegen in Saksen en Bohemen gestaakt moest worden. De postwagen op den St Gotthardweg, van Airolo komende, kon op 20 Nov. Andermatt niet be- reiken, zoodat de wagen met de reizigers in eene herberg moesten overnachten. Toen de reis den volgenden dag werd voortgezet, werd de wagen door eene lawine om verge worpen. De vier paarden bleven dood, doch gelukkig kwamen de. reizigers er met den schrik van af. Te Vlissingen is de heer J. van der Beke Callenfels, die als lid van den raad zijn ontslag genomen had, als zoodanig herkozen. Het Leeuwarder Nuts-departement heeft f 300 be- schikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten voor het organiseeren van een krachtig volkspe- titionement tegen het misbruik van sterken drank. Het Maastrichtsche garnizoen zal, te beginnen met 1 Januari a. s zijn eigen slachterij htbben. Donderdag namiddag zijn op de Bovenkil te. Brakel twee kinderen, breeder en zuster, door het ijs gezukt, met het treurig gevolg, dat de eerste, een knaapje van ongeveer 8 jaren, is verdronken. Het meisje is gered. Eerlang zal door de firms Van der Slik Co. een begin worden gemaakt met de expbitatie van haar kolenvelden, in het kanton Heerlen (Limburg.) Bij een drijfjacbt, te Gulpen gehouden, werden geschoten in twee dagen 347 konijnen, 126 hazen, 6 vossen, 2 boschkatten en een valk. Onder de gemeente Sprang is een wandelaar aangerand en van horloge en ketting beroofd. De dader is den volgenden dag in den Bosch gevat. Het gestolene was natunrljk reeds in de bank van leening gebraoht. In de afge- loopene week zijn nog uit Queenboro met de mailbooten Vlissingen aangekomen 214 reizigers en daarheen vertrokken 331 reizigers. De geachte hoofd- onderwijzer van Brandguin heeft zich in een vlaag van zwaarmoedigheid, voprtvToejeude uit treurige familieomstandigheden, van het leven beroofd. Uit Nieuwediep meldt men, dat aldaar voorgaats is opgevischt een flesch, waarin zich bevond een strook papier, waarop: Princes Elisabeth verbrand. Groeten aan vrienden. Kapitem Droosten. Belangrijk is de hoeveelheid visch, die in de laatste dagen in Nieuwediep is aangevoerd. Men schat b. v. het aautal schelvisch, dat jl. Donderdag werd afgeslagen, op 17 a 18000, behalve de kaheljauw. Te Rijssen is Vrijdag brand ontstaan in een tapperij, die in 't begin een drcigend aanzien had, maar door de tijdige hulp der brandweer tot de bovenverdieping beperkt werd. Door een Engelsche firma zijn houten dameskragen en manchetteu in den handel gebracht. Zij moeten op linnen gelijken, doch wat het voordeel is boven linnen meldt de aankondiging niet. Den 26 Nov. is Bismarck's eerste kleinkmd geboren; zijn eenige dochter, de gravin von Rantzow, beviel dien dag voorspoedig van een zoon. De geneutrali- seerde Franschman, graaf Xavier Branicki, die na den oorlog van 1870 500,000 frs. schonk voor de gewonden bij het Fransche leger, is op 77jarigen leeftijd overleden. In het station Boom nabij Antwerpen had de stationchef, Pexter, het ongeluk door een passagierstrein verrast te worden, met het ongelukkig gevolg dat zijn beide beenen letterlijk werden afgesneden. De ongelukkige laat eene vrouw en 4 kinderen na. Te Luik is proces-verbaal opgemaakt tegen een melkboerin, die niet genoeg melk in haar water had gedaan. Men schrijft uit Leeu warden Als een bewijs dat 't bijgeloof ook in deze omstreken nog niet geheel uitgeroeid is, kan het volgende dienen. Zeker landbouwer reed in 't hoist, van den nacht met paard en rijtuig naar eene weide in de ge- meente J., waar hij de ingewanden van een kalf die hij medegenomen had, begroef. Hij meende, dat dit een voorbehoedmiddel was tegen milt- vuur, dat zoo menig kalf en jongbeest den dood veroorzaakt. Dit zonderling middel was hem aan de hand gegeven door eenduivelbanner. Wie een millioen te veel heeft, kan thans goede zaken doenhet perpetuum mobile is te koop. Voor genoemde som zal de heer D. Wage- naar te Gasselter-Nieuwveen, provincie Drenthe, zijne ontdekking verkoopen. Men moest er maar een loterij van maken, de uitvinder kreeg dan zijn millioen en als het bleek, dat de beweging niet eeuwigdurend was, zou men toch slechts voor enkele guldens bedrogen zijn. Wij houden ons overtuigd, dat de heer Wagenaar met deze schikking volkomen tevreden zou zijn. Wij verbinden ons echter nog niet tot het nemen van een lot. Eene dier afgrijselijke misdaden, welke aan zin- neloosheid moet toegeschreven worden heeft het geheele graafschap Lancaster in verslagenheid ge- dompeld. Eene moeder heeft hare vijf kinderen onder de volgende omstandigheden verraoord Een landbouwer, James Adams, op 10 mijlen afstand van Lancaster Court-House wonende, was voor een twaalftal jaren in den edit getreden met een jong meisje, dat hij vurig beminde. Reeds vijfmaal was hij vader ge worden; zijne kinderen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2