TER NEUZEIUSCHE COURANT. Algemeen Nieuws- en Adverlentiehlad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. BUITENLAND. BIJTVOEGSEL Zaterdag 29 November 1879. No. 1516. Vervolg Binnenlandsche Berichten. RECHTSZAKEN, Arrondissements-recktbauk te Hiddelburg. GEMENGDE BERICHTEN. VAN DE Axel, 26 November. In de vergadering van het department Axel, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen gister avond gehouden, is besloten de medewerking tot het volkspetitionnement ter beteugeling van het misbruik van sterken drank aan te houden, tot dat de regeering van hare voornemens in dezen heeft doen blijken. In de jl. Dinsdag alhier gehoudene vergade ring van den gemeenteraad werd o. m. behandeld een ingekomen adres van G. J. Vrielink en om- streeks twintig andere ingezetenen dezer gemeente, houdende verzoek, dat de raad op zijn besluil van 2 September 11. moge terugkomen en besluiten tot het oprichten van normaallessen aan de openbare school. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten, het eenmaal genomen besluit te nandhaven. llnutenis.se, 26 November. Heden had alhier de opening plaats van de stembiljetten tot verkie- zing van een lid van den raad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van het raadslid de heer J. A. Duwooz. De uitslag was als volgt: Aantal kiezers 198; aantal ingeleverde briefjes 62, waaronder 4 in bianco en een, dat geen be- kende naam bevatte; geldig uitgebrachte stemmen dus 57, van welke de heeren A. F. Marlet 41, W. Staal Wz. 10, W. Ringhout 4, A. Pieters 1 en F. Pieters 1 stem verkregenalzoo gekozen de heer A. F. Marlet, laudbouwleeraar. In eene vergadering van stemgerechtigde manslidmaten der Nederd. herv. kerk alhier werd voorloopig besloten een proponent te beroepen ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ver- trek van den predikant G. L. Krol. Om den minder gunstigen finantieelen toestand is besloten, het predikantstractement met f 200 te verminderen en alzoo te brengen op f 1000, vrije womng en tuin en vrij van rijks belastingen. Met het oog op het tractement meent men beter te zullen slagen met het beroepen van een proponent, dan van een gevestigd predikant. Voorloopig heeft men het oog gevestigd op de proponenten Hulfers en Meindersma van de hooge- school te Utrecht. De stemgerechtigden zijn ter vergadering opge- roepen tegen Woensdag 3 December, om eene keuze te doen uit deze twee heeren of eene nieuwe voor te stellen. Tot brievengaarder ter vervanging van wijlen den heer Duwooz is benoemd de heer P. van Sik- kelerus, klerk ten Rijkskantore der belastingen alhier, met iugang van 1 Januari a. s. Het kantoor wordt van Groenendijk naar Klooster- zande gebracht, terwijl in eerstgenoemd dorp een brievenbus, die nu te Kloosterzande is, zal wor- den geplaatst. Officieel is thans bevestigd door het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp dat, in afwachting van de in bewerking zijnde geheelo herziening van de ijkwet, de werking van de bestaande wet (van 7 April 1869) tot 1 Januari 1881 zal worden verlengd. De minister van oorlog heeft het voornemen aan den Koning een voordracht te doen om de orgauisatie van het Departement van oorlog te wij- zigen en de inspecteurs met een bepaald omschreven gezag aan het hoofd der verschillende wapens te plaatsen. De minister wil de inspecteurs tegen- over hem, minister, in werkelijkheid voor den toestand van hun wapen verantwoordelijk zien. Door den heer A. Meijers, eenig lid der gefailleerde firms De Vlissingsche Handelsbank, is aan zijne concurrente crediteuren een accoord aangeboden, waarbij hij zich verbindt hun ter alge- heele kwijting hunner schuldvorderirgen te betalen 5 pCt. van het bedrag waarvoor die zijn geveri- fieerd, boven en behalve hetgeen zij zullen ontvangen uit de baten, welke na aftrek van de kosten zullen blijken aanwezig te zijn en pondsponc sgewijze zullen verdeeld worden. Uit eene correspondentie betreffende de tentoonstelling, welke den 13 September te Sydney geopend is, blijkt dat de afdeeling Nederland zeer, zeer klein is, maar tevens met sinaak ingericht en versierd. Inzenders zijn de firma's Wijnand Fockink, Van Vollenhoven en Cie., Van Zuylekom Levert en Cie., Ilenkes en Kiderlen, Jan Leendertz, Rouppe van der Voort en Lewin, P. van Goulmy, Louis Dobbelman van Rotterdam, P. Alma Azn., de fabriek Maison Neuve te Delft, Lucas Bols, Jan Prince en Cie., Van Gelder en Zoon, Amand en Cie., en P. Rademakers. In het Engelsche tijdschrift Nature wordt melding gemaakt van onze Sumatra-expeditie en aangekondigd, dat op de eerstvolgende vergadering van de ^Geographical Society" de v elbekende heer Markham een lezing zal houden over zijn tochten in de Pool zee met de Ibsjorne en over de reis van de Willem Barents. Deze vergaderi lg zal aldus vermeldt het blad door den h ;er de Bruyne worden bezocht. Te Utrecht is eene vergadering gehouden van belangstellenden in een national belang, zooals het planten van vruchtboomen la lgs de bermen van spoorweg en publieke wegen enz. is genoemd. De vergadering werd bijgewoond door 23 personen, die besloten tot het oprichten eener maatschappij ter verwezenlijking van dit doel, met een kapitaal van f 50000 in aandeelen van f 100 te storten in 5 jaar, met een directeur en commissarissen. Vijf commissarissen zijn benoemd, die een voordracht zullen doen voor de beuoeming van een directeur, en spoedig eene nadere vergadering bijeen zullen roepen. 's Rijks middelen hebben opgebracht in October 1879 f 9,860,640 en daarvan het gedistil- leerd alleen het vijfde gedeelte ot juist f 1,998,001, dat is op twee duizend gulden na twee miljoen, en nagenoeg f 21,000 meer dan in October des vorigen jaars. De schrale tijd schijnt nog niet te werken op het jenever verbruik, of 't moest zijn dat er te meer op gedronken werd, waardoor de ellende te meerder wordt. In de verloopen 10 maanden van dit jaar is aan jeneverbelasting in de schatkist gestort niet minder dan f 18,060,550, tegen f 17,987,892, in de tien eerste maanden des vorigen jaars, In 'tjongste tijdperk van 10 maanden is dus f 72658 meer aan de ,/Volkspest" geofferd, alleen aan belasting, dan in de 10 eerste maanden van 1878. De minister heeft de cijfers onder de oogen gehad en zeker met opletfiendlieid gadegeslagen, zoo men mag oordeelen naar de beloften over drank- bestrijding der volks vertcgenwoordiging toegezegd. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Novem ber de volgende uitspraken gedaan: A. V., werkster te Hulst, is wegeis mishandeliug veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 dagen. A. van O., vrouw van F. de K., is wegens mis- har.deling veroordeeld tot 3 dagen cell, gevangenisstraf. P. A. de K., koewaohter te Hulst, is wegens mi=- handeling veroordeeld tot 3 dagen cell, gevangenisstraf. A. II., zonder beroep te Zaamslag, is wegens dief- stal van oogst op den akker veroordeeld tot eene cell, gevangenisstraf van I maand. C. van A., landbouwerszoon, is wegens hoon veroor deeld tot eene geldboete van 8 met subsidiaire ge vangenisstraf van 1 dag cellulair. W. J. V., visscher, en A. van I. zijne huisvrouw, beiden te Hulst, wegens mishandeliug; de eerste is vrijgesproken en de tweede veroordeeld tot 6 dagen cellulaire gevangenisstraf. Ijandbouwbericliten. Door de maatschappij tot exploitatie van vee- stallen en veetransporten te Utrecht zijn in de afgeloopene week 2500 stuks vee naar het buiten- land verzonden. Het aantal schapen, dat te Maastricht geslacht en naar het buitenland verzonden wordt, is onnoem- lijk. Ze zijn ook in geen jaren zoo goedkoop ge- weest als thans. Dit heeft zijne oorzaak. Tenge- volge van den natten zomer lijden de schapen aan een ziekte, die hun den winter niet zou doen overleven. De landbouwer vindt het daarom beter iets dan niets voor zijn vee te krijgen en zet het tegen een geringen prijs van de hand. De landbouwer Arie Streefland, te Molenaars- graaf, verkocht in de vorige week eene kolossale zeug, wegende 290 kilo's. Een landbouwer 3chrijft uit Den Horn: In den verloopen winter werd onze haardasch geregeld achter in den tuin gebracht, omdat de grond daar ifiinder bekwaam was dan op andere plaatsen. Van 't voorjaar werd de asch er onder gespit, waarna er aardappelen (kruipers) werden gepoot. Toen ze gerooid werden, waren de aardappels daar hoegenaamd niet ziek en op andere plaatsen in onzen tuin wel. 't Schijnt dus, dat haardasch de aardappelziekte gedeeltelijk verhinderd. Zouden er ook anderen zijn, die dergelijke onder- vinding opgedaan hebben? De ex-keizerin Eugenie, op reis naar Spanje, om hare zieke moeder te gaan bezoeken, heeft 21 dezer den geheelen dag te Parijs vertoefd in het hotel van hare vrienden, De Monchy. Aan de vele bezoekers werd belet gegeven, onder voorwendsel dat zij reeds vertrokken was. Zij ontving alleen prins Jerome Napoleon en de ex-koningin Isabella van Spanje. Zij vertrok den volgenden dag, doch vond bij aankomst hare moeder, de gravin Montoy, reeds overleden. De toekomstige koningin van Spanje is Maan- dagochtend te Madrid aangekomen. Zij werd er ontvangen door haar bruidegom, zijn zusters, de ministers en verdere autoriteiten. De cortes zijn met het oog op de aanstaande feestelijkheden tot het begin van December verdaagd. De heer de Lesseps deelde in de laatste zitting van de Acaderaie des Sciences mede, dat de heer Couvreur, een der ondernemers van het Suez-kanaal, een bekwaam ingenieur naar de land- engte van Panama heeft afgevaardigd om vdor- studien te maken; dat hij, de Lesseps zelf, na de ingekomen gunstige berichten van dien ingenieur, een aantal werklieden met de noodige werktuigen heeft vooruitgezonden, en dat hij zelf binnen 4 weken daarheen zal gaan met een comitd van Nederlandsche, Fransche, Columbiaansche en Noord- Amerikaansche ingenieurs. Te Praag heeft onlangs een Zuluslag in het klein plaats gehad. Een ondeugende jongen gooide een troep Zulu's met sneeuwballen. De Kaffers namen dat kwalijk en vervolgden den bengel tot in een barbierswinkel, waar hij hun door een zij- deur wist te ontkomen. In hun boosheid sloegen de Zulu's de spiegels kort en klein, en volgden daarop den jongen in een tapperij aan de overzijde, waar zij evenee.ns groote verwoestingen aanrichtten. Inmiddels waren eenige politie-agenten er op aangekomen, die de woedende Zulu's tot bedaren trachtten te brengen. Zij geraakten met de Kaffers handgemeen. Twee Zulu's werden in de worsteling door de blanke sabels gekwetst. De een had een diepe wond in het hoofd, en verscheidene lichte kwetsuren, de ander een steek in de borst gekre- gen. Onder een grooten toeloop werden de ge- wonden naar het gasthuis gebracht. Het aantal rrijwilligers in het leger bedroeg den 1 Januari van dit jaar 3121, den 1 November jl. 3295. In den morgen van 24 dezer kwata de molenaar P. K. te s-Heerenhoek tot de onaan- gename ontdekking, dat des nachts zijn molen was opengebroken en behalve eenige zakken een hecto liter graan was ontvreemd. De dader is tot dus- ver onbekend. Een bediende op een cargadoors- kantoor te Rotterdam, waar hij f 2000 's jaars verdiende, heeft zich, vermoedelijk naar Engeland,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5