TER MEUZESISCHE COURANT Algemeen Nieuws- en Advertenliehlad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BU1TENLAND. BIJ VOEGSEL Zaterdag 22 November 1879. No. 1514. Vervolg Binnenlandsche Bericbten. De uitgifte van nieuwe muntbiljetten zal weldra kunnen aanvangen. Daar de nieuwe 2£ centsstukken weinig gewild blijven, zoolang de oude centen in omloop zijn, is de verdere aan- raaak der eerste gestaakt en zijn vele bronzen centen uitgegeven. Van de oude centen is reeds voor f 175,000 verkocht en is voor f 66,000 ten verkoop aanwezig. Door medewerking der besturen van gemeenten, waar geen betaalmeesters zijn, vooral in het Zuiden, hoopt de regeering weldra gelegenheid te geven tot inwisseling van koperen tegen bronzen centen. Onder Heemskerk is aangespoeld het journaal van het stooraschip Pallas, bijgehouden tot 11 November, zoomede een ladetafel met zeevaart- kundige instrumenten en boeken. Kir blijft dan ook thans bijna geen twijfel meer over, of het Ned. stoomschip Pallas, van Kroonstad naar Amster dam bestemd, dat 9 Nov. van Kopenhagen ver- trok, is in den storm, die in het laatst der vorige week op de Hollandsche kust woedde, verongelukt. De Pallas was een der grootste stoombooten van de Kon. Ned. stoombootmaatschappij, gebouwd in 1871. Uit Egmond a/Zee wordt later nog be- richt, dat aldaar in beschadigden staat is aangespoeld eene op doek geverfde schilderij, voorstellende een stoomschip onder stoom, waaronder in witte letters „SS. Pallas capt. 1. J. Muntendam." Het stoomschip was, naar ter Amsterdamsche Beurs werd gezegd, verzekerd voor f 900,000; bovendien loopt- f 400,000 op de lading. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelkurg;. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Novem ber de volgende uitspraken gedaan; H. B., boerenknecht, geboren en wonende te Koe- wacht, in dienst bij het le regiment veldartillerie, wegens mishandeling; veroordeeld tot eene oellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, eene geldboete van 8 of een dag cellulair. J. T., werkster, en S. T., zonder beroep, beide te Graauw, wegens diefstal van oogst op den akker; ver oordeeld: de eerste tot eene gevangenisstraf van 8 en de tweede tot 4 dagen. x G. van T., P. M., A. B., P. P. en A. J., alien te Zaamslag, wegens diefstal bij nacht door vijf personeu te zamen en in vereeniging op een plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld; ieder veroordeeld tot eene cellulaire gevange nisstraf van 2 dagen. Litindbouwberuthtei). Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markteu van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,78 tot fr. 1,stieren, koeien en runders fr. 0,60 tot fr. 0,82. Opslag 2 centimen; alles per kilo levend gewicht. Vette kalveren fr. 0,85 tot fr. 1,20 vaste prijs. De markten waren minder bezet. De handel in vlas was merkelijk beter, en de vraag naar oud vlas nog toenemend. De prijzen, vooral die der beste soorten, zijn opgeslagen. iir werd per drie kilos besteedte Aalst 4 tot fr. 5,te St. Nicolaas fr. 5,31, te Thielt fr. 5,50, te Deinze fr. 5,50 tot fr. 6,25, te Zottegem fr. 4,50 tot fr. 5,50 en te Brugge fr. 5,50 tot fr. 6,—. Op den 17 dezer te Gorinehem gehoudene paardenmarkt was de aanvoer zeer ruim. 1800 stuks stonden aan de lijn. Vele buitenlandsche kooplieden waren aanwezig en gingen de goede soorten vlug van de hand tot hoogere prijzen. Den daarop volgenden dag was mode een buiten- gewone aanvoer; men noemt het cijfer van 4820. De schade door het mislukken van den drui- venoogst wordt over het geheele VT estland op f 300,000 geschat. Het plan tot het oprichten van een gedenkteeken ter herinnering aan 1830 is thans aan het oordeel van den Belgischen minister van binnenlandsche zaken onderworpen. Het voorstel strekt om op den Koepelberg, het hoogste punt van Brussel, een in Griekschen stijl ontworpen gebouw le plaatsen, waarin door beelden de voornaamste gebeurtenis der laatste 50 jaar voorgesteld en tevens de her innering aan de feiten en hoofdpersonen der revolutie levendig zal gehouden worden. De kosten zullen niet meer dan drie millioen francs bedragen, terwijl nog een millioen voor schilder- en beeldhouwwerk geraamd wordt. Hoe de wittebroodsdagen soms op drama- tische wijze eindigenTwee jonggetrouwden te Luik, zijn er een treurig voorbeeld van. Mijn- heer is nauwelijks 23 jaren oud, madame is er nog geen 20. Zij zijn sedert drie maanden ge- trouwd en, tot heden, had nog niet het kleinste wolkje hunnen huwelijkshemel bevlekt. Nu ont- stond er tusschen beiden twist over een quaestie ven schoenen. Mijnheer dacht er zoo over, ma dame zoo; toen zij zag dat mijnheer zich maar niet naar haar uitspraak wilde onderwerpen, nam madame eensklaps een wanhopig besluit: zij greep een revolver, en loste een schot op zich zelve. Zij bevindt zich thans ter verpleging in het gasthuis; haar toestand biedt gelukkig geen gevaar aan en zij is van den kogel verlost. Het bankroet van Philippart heeft voor de be- nadeelde personen, uitsluitend mannen der beurs, een gunstige wending genomen. Minstens een tien- of twaalftal hunner waanden zich reeds onherstel- baar geruineerd, toen eensklaps de raad van Admi- nistratie der Banque Europeenne bokend maakte, dat al de door Philippart aangegane verbintenisseu nagekomen zouden worden. Een som van 8 mil lioen fr. is, naar men zegt, noodig geweest om het deficit te dekken. Van Philippart wordt niets meer vernoraen. Deze is spoorloos verdwenen. De bank zelf is dezer dagen voor 300,000 fr. bestolen. De buit bestond uit: 360 obligation Tramways ghneraux, 246 obligation Picardie-Flandre en 55 aandeelen Banque Eram?aise et ItatiOnne. Aan alle wissel- en bankierskantoren zijn de nom- mers medegedeeld; de schat is echter teruggevonden. De wijze waarop de Huascar, het bekende Peruaansche ramtorenschip, werd genomen, is wel geschikt om alle oorlogsvrienden te genezen van hun dwaling. Twee en een half uur duurde het hardnekkig gevecht met de Chilische pantserschepen. Een eerste schot dezer laatste wierp den kleinen toren om, waarin admiraal Grau van de Huascar zat, en nam 's mans been weg. Terwijl men den bevelhebber wegdroeg, sloeg een tweede schot in de Huascar een gat, waar een boot door kon, verbrijzelde den admiraal, doodde ettelijke lieden, en vernielde het stuurtoestel. Van het lijk des admiraals zijn slechts stukken gevonden. De hagel van kogels en schroot, die op de Huascar werd afgezonden, veroorloofde niet tijde- lijdelijke voorziening te treffen. Met den ram kon men niets meer doen. Een bom drong in den geschuttoren, sprong, doodde een kapitein en al de kannonmers en verbrijzelde een kanon. Vijf ofiicieren namen na den admiraal 't bevel achter- eenvolgens op zich. Drie werden gedood, twee gewond. De Huascar was blijkbaar niet sterk ge- noeg gepantserd tegen de Chilische kogels. De toren werd ineengeschoten, de mast in tweOn. Toch zette de bemanning den strijd met haar eene kanon voort, zoo vaak men dit richten kon, sloeg een enterenden troep af, maar bezweek voor een tweeden. 130 man van de Huascar werden gedood, bijna al de overigen gewond. Het schip is denke- lijk voor goed onbruikbaar. Sir Samuel Baker komt, in een door hem uitgegeven geschrift over Cyprus, tot de conclusie dat de Engelsche regeering zich heeft laten foppen wat bestreft de voorwaarden op welke zij het eiland verkreeg. De jaarlijksche inkomsten van Cyprus bedragen 170,000 p. st. Daarvan moest Engeland 96,000 p. st. aan de porte uitkeeren, zoodat er nauwelijks genoeg overblijft tot bezoldiging der Engelsche beambten op het ehland. Alle verbe- teringen en openbare werken zullen dus uit de beurzen van de Engelsche belastingschuldigen bekostigd moeten worden. ~GEMilNGDE BERICHTEN. Te 's Gravenhage is een telegram uit Indie ontvangen waarin bericht wordt, dat de zee-officier Koolemans Beijnen, de koene noordpoolvaarder, laatstelijk dienende bij de Indische zeemacht, over- leden is. In het Algemeen Politieblad wordt gewaarschuwd tegen een man, oud ongeveer 30 jaren, lang 1,85 meter, gestalte slank, knevel bruin, kleeding goed, die voorgeeft handelsreiziger te zijn en valsch Nederlandsch en vreemd bank- papier tracht in te wisselen of in betaling te geven. Aangezien de broodprijzen te Nijkerk niet evenredig zijn aan die van het graan, zullen een aantal ingezetenen aldaar zich tot den raad wenden, met verzoek ae broodzetting van wege het gemeente- bestuur weder in te voeren. Door het diaconie— armbestuur te Oud-Beierland is, in overleg met den raad dier gemeente, besloten tot het stichten van een weeshuis. Ook andere weezeu dan die tot de diaconie behooren, zullen daarin tegen betaling kunnen worden opgenomen. Te Rotter dam is een kind van een jaar oud gestikt, daar het een graat in de keel kreeg. Bij den neer B., op de Keizersgracht te Amsterdam, is pogiug tot inbraak gedaan, door paneelzagerij, verijdeld door het blaffen van een hond. De boerenhofstede Vredehoek te Sloterdijk, bewoond door W. A. Snoek, is tot den grond toe afgebrand. De oorzaak is geheel onbekend; er schijnt echter geen grond te zijn om aan broeiing van het hooi te denken. Te Vriezenveen werd het 3jarig zoontje van den schipper B. eenige minuten alleen gelaten en daarop levenloos teruggevon den in een grooten ketel met warm water. Te Keppel is het lijk opgevischt van iemand, die 's avonds te voren in beschonken toestand het dorp gepasseerd was. Men is thans te Brussel bezig om de voorgevel van de Beurs met een dikke laag olie te bestrijken, zoodat de steen beter de luchtgesteldheid kail weerstaan. Ook de beelden aan den gevel van het stadhuis zijn bedekt met silicaat. Bij Bazel is onder een boom een kistje gevonden met gouden en zilveren munten uit de 13e en 14e eeuw, tot een bedrag van ongeveer 15000 frs. Te Luik is overleden Charles Benoit, graaf de Mercy-Argenteau, aartsbisschop van Tyr enz., in den ouderdom van 92 jaar. De man be- noorde tot een der grootste familieu van het land. Tegenover de verschillende berichten over den ongunstigen toestand van het jachtveld dient, dat in 4 dagen, door 8 Belgische heeren onder de gemeente Hilvarenbeek werden geschoten 93 hazen, 7 patrijzen, 8 konijnen en 1 houtsnip. Veertien huizen van het dorp Grandissard zijn een prooi der vlammen geworden. Niettegenstaande de krachtigste hulp ook van naburige plaatsen, kon er niets gered worden. In de gemeente Sleeuwijk is, naar men meldt, een ontzettende misdaad begaan. Terwijl een landbouwer met zijn knecht op de beesteu- markt te Gorinehem was, is er door een paar brutale kerels ingebroken. De meid, die alleen thuis was en waarschijnlijk gerucht gemaakt heeft, is door de booswichten met messteken vermoord. Daarna hebben zij alles doorzocht en opengebroken en zich verwijJerd, eene waarde van enkele duizenden medenemende. De daders zijn onbekend, maar de justitie stelt alles in het werk om hen op te sporen en heeft reeds een plaatselijk onderzoek ingesteld. De heer S., notaris te Groningen, is in de afgeloopen week het slachtoffer geworden van een geslepen opliehter. Iemand, die voorgaf te Zuid- broek te wonen, wenschte door den notaris het hem toebehoorende winkelhuis en eenig land te doen verkoopen. Nadat alles afgesproken was, wenschte hij als voorschot een som van f 400. Bereidwillig werd door den notaris daaraan voldaan. Spoedig echter bleek, dat hij met een opliehter te doen gehad had, want te Zuidbroek woonde niemand, die den naam droeg, door den bedrieger opgegeven. VAN DB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5