BINNEN LAND. Zaterdag 22 November 1879. I9e Jaargang. AIge m ee n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch- Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het jeheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdiree- teuren en Brievenbusnouderg. Dit blad verschljnt Dlnsdng- «u Vrijdagavond advertentiUn. Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE nren. J. G. DDOHT te Ter Rleuzen, 4, Blj dcze conrant bchoort een bijvoegsel. Politiek Uveraicht. H|Het geschil tusschen Engeland en de Porte is vooreerst weder bijgelegd. De Sultan heeft den Engelschen minister van buitenlandsche zaken de schoonste beloften gedaan, dat hij al de geweuschte hervormingen wel langzaam, maar toch prompt zal uitvoeren. Hij heeft ook reeds zijne goedkeuring gehecht aan het hervormingsplan voor de Europee- sche provincien van Turkije, dat hem door de Porte was overlegd. Eveneens schonk hij zijne goed keuring aan de voorgestelde hervormingen in de Aziatische provincien. En al ware dit niet genoeg, zoo heeft hij bovendien ook het beginsel der minis- rerieele verantwoordelijkheid aangenomen. Pot dus-1 verre gaat nu alles goed. Maar, we weten het, tusschen doen en zeggen ligt in Turkije een groote afstand. En om te toonen, dat het den Sultan waarlijk ernst met de zaak is, zou hij Engeland hebben toegezegd, zijn afgevaardigden administrateur, j Baker-Pacha, een belangrijken post te zullen schenken. Wat en waar die zal zijn, is der wereld nog on- bekend. Ook heeft hij door zijn gezant te Londen laten verklaren, dat er heusch niets aan is van een geheim verbond met Rusland. Naar het beweren uit Konstantinopel heeft Engeland zich met al die verklaringen tevreden gesteld en van het zenden der vloot naar den Bosporus vooreerst afgezien. Evenwel zou de heer Layard aan den grootvizier eene uota hebben overhandigd, waarin Engeland o. a. eischt, dat de Porte zorge voor de vorraing van eene goed georganiseerde militie; beschertning van de hoogst geplaatste ambtenaren en gouvemeurs tegen de luimen van het hof; verplichting van de Porte, om achtereenvolgens de administratieve wetten te hervormen en alle eischen gemakkelijker te doen na te komen. Intusschen heeft de Porte weer een deel van hare rechten, nainelijk op tabak en zout, aan eenige bankiers van Galata verpand. Met een deel der opbrengst van Cyprus en van Oost—Rumelie, wordt het bedrag der iukomstengeschatop 2,400,900 Turksche ponden, waarvan het grootste deel onder de fondsenhouders, het andere deel onder de bankiers zal worden verdeeld. De Porte doet daarbij uit- komen, dat het haar ernstig streven is, hare geldelijke verplichtingen na te komen. Zij is overtuigd, dat deze verzekering het Snantieel crediet van den staat zal bevestigen. Zij staat zeker in die overtuiging alleen, want dat haar crediet geeu bevestiging meer behoeft, weet ieder, die de oprechte handelingen der Porte heeft leeren kennen. De Oostenrijksche regeering heeft eene belang- rijke overwinniug behaald, daar het graaf laasse gelukt is, de leiders der politieke partijen in de vertegenwoordiging over te lialen om hunne goedkeu ring te geven aan de door den minister van oorlog ontworpeu legerorganisatie, waarhij de sterkte van het leger voor de eerstvolgende tien jaar op 800,000 man bepaald wordt. De minister noemde het vraag- stuk geen partijkwestie, maar eene rijkskwestie, een vraagstuk, waarinede het bestaan van den staat samenhangt. Men moet een tot den krijg toe- gerust leger bezitten, wil men eenerzijds de ver- wikkelingen in het oosten ordenen, anderzijds den vrede behouden. Had Oostenrijk zulk een leger niet, dan zou het voortann inoeielijk krachtige bondgenooten kunnen verwerven, maar ook machtige vrienden verliezendie in de monarchie geen bondgenoot van gelijke beteekenis meer zien zouden. Daardoor zou het behoud van den vrede juist ge- vaar loopen. Zulke beginselen vernietigen wel alle hoop van de voorstanders eener algemeene ont- wapeuing. Von Bismarck verhlijft nog te Varzin en ont- ving aldaar een bezoek van den Franschen gezant te Berlijn. Dit bezoek beschouwt men als eene poging, om op een goeden voet met Frankrijk te blijven. Nu de positie van den minister van bui tenlandsche zaken in Frankrijk, den heer Wadding- ton, in het kabinet zeer wordt bedreigd, tracht Bismarck door zijne organen de publieke opinie in Frankrijk ten gunste van dien staatsman te stem- men, en zoodoende, iets bij te dragen, om zijn eventueelen val te voorkomen. Per telegraat. In de heden gehoudene zitting der Tweede Kamer zijn een negental wetsoiitwerpen van minderen omvang aangenomen. Op de nominatie voor de vervulling van de tweede vacature in de algemeene rekenkamer zijn geplaatsteerste candidaat de heer Jhr. Mr. S. M. S. de Sarvornin Lohman, secretaris bij de algemeene rekenkamer; tweede candidaat de heer Mr. J. J. Beanjon, secretaris bij den raad van state; derde candidaat de heer Mr. A. M. Maas Geesteranus, redacteur van de Staatscourant. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed: I. Het driejarig onderhoud en herstel van's rijks zeeweringen en havenwerken te lissingen. De laagste inschrijver was de heer Van den Hoek te Middelburg voor 10160 per jaar; de begrooting bedroeg f 11540. II. Het driejarig onderhoud en herstel van's rijks zeeweringen en havenwerken te Veere. De laasrste inschrijver was de heer V an den Hoek te Middelburg voor f 4860 per jaar; de begrooting bedroeg f 5240. III. Het driejarig onderhoud van het kanaal door Zuid-Bevelandmet bijbe'noorende werken. De laagste inschrijver was de heer Volker te Dordrecht voor f 28900 per jaar; de begrooting bedroeg f 23500. De rechtbank te Middelburg heeft heden uit- spraak gedaan in de zaak van den heer W. H. Keun en hetn veroordeeld tot eene boete van vijf gulden. Ter Neuzen, 21 November. Even na het afdrukken van ons vorig nummer ontvingen wij onderstaand bericht per telegraaf uit 'b Gravenhage, hetwelk aan onze geabonneerden in deze plaats per bulletin bekend werd gemaakt. Den 31 October jl. is te Brussel door Zr. Ms. 'gezant, baron Gericke van Herwijnen, en den minister van buitenlandsche zaken, den heer Ireie j Orban, een overeenkomst geteekend, betreffende de uitvoering van sommige werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen en betreffende de naasting der baanvakken Antwerpen—Moerdijk en RoosendaalBreda van den Grand—Central— spoorweg. De maatschappij „Arti et Amicitiae," te Amsterdam, heeft het plan opgevat om in het begin van April 1880 hare zalen te openen voor eene tentoonstelling van kunstvoorwerpen, in vroegere eeuwen uit edele metalen vervaardigd, waardoor zij de gelegenheid wil openen tot het bestudeeren der geschiedenis van de goud- en zilversmeden en hunne werken. De Nederlandsche kunstvoorwerpen zullen de hoofdgroep op deze tentoonstelling vormen, doch men wenscht de buitenlandsche niet uit te sluiten. Men wil de tentoonstelling doen bestaan uit 1. Kunstvoorwerpen tot op het einde der 18e eeuw uit goud en zilver of andere (mits vergulde of verzilverde) metalen vervaardigd, ook wanneer die voorwerpen slechts als versiering van andere voorwerpen mochten dienen, emailwerken daaronder begrepen; 2. voorwerpen en bescheiden betreffende de goud- en zilversmidsgilden, benevens portretten van en herinneringen aan goud- en zilversmeden uit vroegere eeuwen. Ook wenscht men een plaats te verleenen aan de meestal zeldzame gravuren van ornamenten, vervaardigd voor goud- en zilver smeden, evenaD aan gegraveerde portretten van deze kunstenaars. De maatschappij „Arti et Amicitiae" biedt de beste waarborgen aan voor de zorgvuldige bewaring der voorwerpen. De transportkosten neemt zij voor hare rekening en ook voor de verzekering zal door haar worden zorg gedragen, wanneer dit wordt verlangd. Omstreeks het midden van Februari hoopt men de voorwerpen in ontvangst te kunnen nemen. Tot het geven van nadere inlichtingen zijn de beide secretarissen van de uitvoerings- commissie, de heeren J. H. Maschhaupt en Mr. A. D. de Vries Az., aangewezen. Hontenisse. De openbare school in de Molen- I straat, die tengevolge van in het huisgezin van den hoofdonderwijzer heerschende mazelen was ge- sloten, is weder geopend na behoorlijke toestemming van den heer inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in deze provincie. De schoollokalen zijn gedesinfecteerd en de ingang van de woning des hoofdonderwijzers tot de school voldoende af- gesloten. Een wetsontwerp tot gemeentelijke indeeling van de Wester-Schelde heeft het departement van binnenlandsche zaken verlaten. Voor een indeeling van de Ooster-Schelde is door Gedeputeerde Staten van Zeeland een ontwerp samengesteld, waaromtrent het gevoelen der gemeentebesturen wordt ingewonnen. In de jl. Woensdag gehoudene zitting van den gemeenteraad van Middelburg nam de heer Schorer, tot commissaris des Konings in Noord- Holland benoemd, afscheid van do leden, waarna hem bij monde van den heer Lambrechtsen een woord van hulde en dank werd toegesproken. In die zitting werd o. m. behandeld het verzoek der heeren M. van Doezelaar en E. W. J. Breder, te Vlissingen, om een deel der publieke wandel- plaats aan het einde der Winterstraat tot dierentuin te mogen inrichten, welk verzoek op voorstel van burgemeester en wethouders met 11 tegen 5 stemraen is van de hand gewezen. De le luitenant P. Colthoff, van het 5e TER NEAIZENSCHE COLKAIMT. •j; »UJ r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1