Vertrel fler Merainail aaar OosMnflie. BUlTENLAflD. POSTER IJ EN. GEMENGDE BERICHTEN. het niet branden ran een der lichten aan den Biezelingschen Hani bij Hoedekenskerke. De lichtwachter had in dat geval geen schuld. Eer- der was er gemis aan voorzic'ntig beleid van den gezagvoerder van bedoeld stoomschip." Men schrijft uit Middelburg: Daar onze burgemeester Jhr. Mr. J. W. M. Schorer benoemd is tot Cominissaris des Rollings in Noord—Holland, vallen onderscheidene door hem bekleede betrek- kingen open. De kiesgerechtigdsn zullen moeten opgeroepen worden ter verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland, voor een lid van den gemeenteraad en voor een cominissaris in bet polderbestuur van Walcheren. Behalve verscheidene andere betrekkingen vervulde de heer Schorer ook die van lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroocnen. Vrijdag jl. heeft de rechtbank te Middelburg andermaal behandeld de aan onze lezers bekende zaak van den heer W. H. Keun, thans tijdelijk te 's Gravenhage verblijf houdende. Genoemde heer ter terechtzitting tegenwoordig, had de verdediging zijner zaak opgedragen aan den advocaat Mr. W. A. van Hoek, die in een uitgewerkt pleidooi concludeerde tot ontslag van rechtsver- volging en subsidiair tot vrijspraak. De subslituut- officier van justitie, getrouw aan zijn in eerste instantie genomen requisiloir, eischte weder ontslag van rechtsvervoiging. De rechtbank bepaalde de uitspraak op a. s. Vrijdag 21 dezer. In Maart 1880 zal te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. Zij, die zich aan dat onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich voor 1 Februari 1880 aanmelden bij het departement van waterstaat. De heer J. L. Creyghton te Leiden zal dezer dagen in de vuurtorens op de koppen der hoofden van de haven van Ymuiden eene proef nemen met zijne nieuwe uitvinding van electrische kust- verlichting, doch met het licht naar den duinkant gekeerd, daar eene proefneming met het licht naar zee, bij eventuee! uitdoovcn zeer gevaarlijk voor de scbeepvaart zou kunnen zijn. De kanaalmaatschappij zal den heer Creyghton de noodige hulp verleenen, om zijne proefneming te doen gelukken. Deze zal twee of drie maanden duren; voldoet zij, dan is het te hopen dat de regeering besluiten zal het licht van den heer Creyghton in genoemde opstanden voortdurend te doen branden, waardoor de waarde van Ymuidens haven voor Amsterdam zeer zal verhoogd worden. Vik Brindisi, 20 Nov. j Vi& Amsterdam, 21 Nov. I alien 7,30 Via Napels, (Fransche mail) 28 Nov. 's avonds. Via Napels, (Maatsch. Nederl.) 1 Dec. I De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberichten. Als bizonderheid deelt men uit Bennekom mede, dat bij een landbouwer aldaar een schaap voor de tweede maal in dit jaar een lam heeft geworpen. Uit Zwolle wordt bericht, dat de handel op de jl. Vrijdag aldaar gehouden veemarkt over 't geheel veel levendiger was en betere prijzen werden bedongen. Een firma te Liverpool wil een proef nemen om levend vee uit Melbourne in te voeren. Reeds is een lading voor haar rekening op weg naar En- geland. De ervaring heeft geleerd, dat schapen en melkvee zich op de reis uitmuntend houden, zoodat het nu nog maar alleen de kwestie is, of er niet te veel vracht op komt. De bedoelde veelading werd in Australia voor 4 p. st. per stuk gekocht, de transportkosten bedragen 10 p. st. per stuk, zoodat elk stuk vee 14 p. st. heeft gekost wan- neer het te Liverpool landt. Een zeldzaam feest werd dezer dagen te Dresden gevierd. De generaal Van Schreibershofen herdacht nl. zijn 50jarig generaals-jubile Als de zoon van een Saksisch overste werd hij in den slag bij Jena door de Franschen gevangen genomen; met zijn 28e jaar werd hij majoor en adjudant van een Franschen generaal, later toen Saksen tot de geallieerden toetrad was hij adjudant van Wellington en in 1829 werd hij generaal. Tot 1850 commandeerde hij het Saksische cadettencorps en nam toen om redenen van gezondheid zijn ontslag. Onder de bruiloftsgeschenken, die de vcrschil- lende gouvcrnementen aan den koning van Spanje zullen zenden is dat van het Fransche niet het minst schoone. flet is een vaas van Sevres van zeer grootsche verhoudingen en zeer elegant van vorm. De vaas weegt meer dan 200 kilo's. Vier inaunen hebben haar ter nauwernood kunnen dra gee van de rez-de chaussee naar de eerste ver- dieping van het ministerie van buitenlandsche zaken. Dezer dagen stierf te Gymnich een veteraan, die nog de veldtochten in Spanje en Rusland onder Napoleon I heeft medegemaakt en met regt een zonderling mocht genoemd worden. Toen hij voor 20 jaren zijn v*rouw verloor, liet hij twee doodkisten maken; in de eene werd zijne vrouw begraven, de andere met de noodige lijkkleederen, kruis en rozenkrans bewaarde hij in zijne slaap- kamer. Toen hij voor drie jaren ziek werd liet hij zich zijne lijkkleederen aantrekken, zich in de kist leggen en vroeg toen een spiegel om te zien of alles nauwkeurig paste. Verledeu jaar verzon hij de grap om een gezelschap dat bij hem kaart- speelde in zijn doodkostuum te verschrikken. Voor 5 jaren reeds kocht hij een graf en liet er een grafsteen op plaatsen met het opschrift„Hier rust de oude zwarte huzaar Michael Kaul en zijne vrouw Anna Esser. Moge onze assche rusten." De burgemeester van Amsterdam heeft f 3000 ontvangen, ten behoevc van de algemeene armen, /■/volgens den wensch van een overledene" Naar men verneemt, bestaat er plan om het bureau van politie te Amsterdam met het stadhuis en de ver- schillende wachtposteu binnen en buiten de stad door middel van een telephonisch net te verbinden. Te Vriezenveen is een driejarig kind in een ketel kokend water gevallen, met het gevolg, dat het aan de brandwonden is overleden. Te IJmuiden zijn de werkloodsen, die dienden voor den aanbouw van een blok arbeiderswoningen in de Vissering- straat, verbrand. De in aanbouw zijnde woningen werden gedeeltelijk beschadigd. Ten postkantore te Amsterdam is een postwissel van f 1 uitbetaald met f 10, zooals het bedrag, na vervalscht te zijn, aanwees. Eerst later werd het bedrog ontrekt. Te Nijmegen heerschen de mazelen epidemisch. In de vorige week zijn er wel 80 aangiften ge- daan. Allerwegen, in voorname en geringe buurten prijken de dsuren met de bekende plakkaten. De ziekte heeft echter geen gevaarlijk karakter. Te 's Graveland is in een sloot het lijk gevonden van den gemeenteveldwachter De Vree, hoofd van een groot gezin. Men weet nog niet, of men hier aan een ongeluk of aan misdaad te denken heeft. Terwijl het verledene week geweldig stormde, keek te Amsterdam een kleine knaap door het venster in de duisternis, terwijl juist een ster verschoot. „H6, riep hij uit, wat waait het hard; de sterren waaien wegAls een blijk op hoe groote schaal de paardenslachterij te Meppel wordt uitge- oefend, moge dienen, dat in de laatste twaalf dagen door twee paardenslachters 109 (zegge honderd negen) paarden ter dood en voornaraelijk als ge- rookt vleesch voor Amsterdam werden in consump- tie gebracht. In een kleine geraeente ten platte lande staat het volgende aan het raadhuis en op verschillende punten aangeplakt: //Ten strengste verboden te bedelen, op stratfe van een boete van drie gulden ten voordeele der armen." Te Marseille heeft een vroegere gendarme gepoogd eerst zijn dochter en daarna zichzelf te dooden, omdat het meisje was verleid. Beiden zijn zwaar gewond. Op het exercitieplein is te Brussel een gedeelte ingestort van het gebouw der ten- toonstelling van 1880, terwijl esnige werklieden er aan werkten. Een hunner werd zwaar gewond naar het gasthuis gebracht. Te Geisenheim zijn den 9 dezer overledenJohann Ober en z.jne vrouw Magdalena Mebreuer. Beiden warenopden- zelfden dag (7 Oct. 1809) geboren; zij zijn op denzelfden dag ziek geworden, op denzelfden dag overleden en natuurlijk op denzelfden dag be graven. Ab-del-Kader, de dappere Arabier, is te Damascus overleden, waar hij sedert zijne in- vrijheidstelling door Napoleon III, woonde. Hij was ridder van het Legioen van Eer en genoot van de Fransche regeering een jaarlijksch pensioen van 100,000 fr. Uit Toulouse wordt gemeld, dat een dame uit Carbonne, Gaillard genaamd, na een schitterend exameri, als apotheekster is toegelaten. Dit feit heeft zich nooit aan de ge- neeskundige school van Toulouse voorgedaan. Op de Looiersgracht te Amsterdam is een droevig ongeluk voorgevallen. Drie kinderen zaten te spelen in een kar, welke door een knaap, die daar voorbij kwam, aangegrepen en een eind wegs voortgeduwd werd. Toen deze een agent van politie zag aankomen, liet hij de kar los, zoodat zij met de kinderen te water geraakte, met het on- gelukkig gevolg, dat twee der drie, kinderen van 7 en 8 jaar, verdronken, en een knaapje van on- geveer 6 jaar met veel moeite behouden op den wal werd gezet. De kinderen behoorden op de Baangracht te huis. De ontsteltenis der familie is groot. Eene jonge dame, Clara Bruins, heeft bij de prijsuitdeeling der kunst-academie Minerva te Gro- ningen niet minder dan vier prijzen in de afdeeling handteekenen behaald, en wel de groote Konink- lijke medalje voor teekenen naar naakt model, de kleine Koninklijke medalje voor teekenen naar ge- kleed model, de zilveren academiemedalje voor compositie en de groote Koninklijke medalje voor schilderen. Een veekoopman uit Steenderen dacht zich voor de ongunst der tijden schadeloos te stellen, door eene koe uit de weide te stelen en vermomd (hij had zich o. a. een bochel gomaakt) dit beest op de markt te Doesburg te verkoopen. Zich hou dende alsof hij beschonken was, verkoeht hij de koe voor 1/3 onder de waarde. Andere handelaren herkendcn echter spoedig hun collega en de man werd onraiddelijk door de politie in hechtenis genomen. Afschatfers bezoeken thans in Londen twee aan twee de kroegen en deelen daar strooibiljetten uit, op welke te lezen staatDood Co., groot- handelaars in wijnen, gedistilleerd, bier en be- dwelmende dranken. Dood Co. hebben de eer ter kennis te brengen van hun geachte vrienden en begunstigers, dat zij voortgaan met het fabriceerca van dronkaards, lichtekooien, bankroetiers, bedelaars, dieven enz." De bedoeling van deze zendelingen moge zoo goed zijn als men denken kan, het middel dat zij aanwenden is af te keuren. In alle zaken bestaat overdrijving, zoo ook hier. Dat men tegen de zedeloosheid te velde trekt is uitnemend en dat men het mishruik van den alcohol in welk mengsel hij ook voorkomt, tracht te voorkomen, evenzeer; maar men zij voorzichtig in de keuze der mid- delen, opdat het toegediende geneesmiddel de kwaal niet verergere. Een ernstig medicijnmeester op zedelijk gebied moet zich nooit moedwillig aan bespotting blootgeven, want dan loopt hij gevaar voor een kwakzalver te worden aangezien. Een Parijsch blad doet de volgende vraag Gaan de dames zich nu kleeden gelijk Pruisische uhlanen? Dit is het groote vraagpunt, dat eerlang in de Parijsche modewinkels waarschijnlijk opgelost zal worden. Wat er ook van zij, wij zouden het beginnen te gelooven, want er zijn ree.ds eenige schoonen, die hoeden dragen, waarvan de linten en strikken zoodanig geplaatst zijn, dat het vrouwelijk hoofddeksel wonderwel aan den Duit- schen helm gelijkt. Een Berlijner was zoo gelukkig geweest in de tentoonstellingsloterij een prachtige brandkast te trekken, een stuk van 600 waarde. Hij had zelf wel geen behoefte aan zulk een meubel, maar was toch recht in zijn schik met dien mooien prijs, want men heeft er hem reeds terstond een aardige som voor geboden. Hij wil nu met alle genoegen zijn prijsje verkoopen, maar kan daarin nog maar niet slagen. Er ontbreekt een gewichtig ietsde sleutul van de brandkast is en blijft nergens te vinden. Wieu hij er ook naar vraagt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2