BUITENLAND. GEMENGDE BER1CHTEN. De officieele rapporten in Italie, uit de provincien over deh oogst luiden treurig. De prijs van het brood stijgt aanhoudend. Er is gebrek aan voedingsmiddelen. De opbrengst van den bodem voldoet bij lange niet aan de behoefte. Het te kort bedraagt niet minder dan tien millioen quintaleu rogge, garst eil haver. Is in een land, waar de bodem op ruime schaal bebouwd wordt, een slechte opbrengst eene ramp, bet te kort zal er maar zelden eene schrikbarende veraouding aan- nemen. Men teelt er voor het buitenland mee, en als de oogst van dien aard is, dat aan geen uitvoer gedacht kan worden, dan zal er nog licht genoeg voor het bintienlandsch verbruik overblijven. Maar in Italie, waar nog dnizenden hectaren grond braak liggen, beschouwt men den bodem met voedingsmiddelen slechts voor de binnenlandsche behoefte, en zoo is het verklaarbaar dat een slechte oogst, gelijk dit jaar plaats heeft, voor dit land een des te grooter ramp is. Het Belgische departement van finantien heeft een algemeenen staat openbaar geinaakt van den handel met het buitenland over het jaar 1878. Daaruit blijkt, dat de in— en uitvoer bijeengerekend een waarde bedragen heeft van 4,39-3,500,000 frc., d. i. 25,100,000 frc. meer dan in 1877. De invoer voor vhrbruik, rechtstreekschen doorvoer en entre pot beliep 2,383,800,000, of 27,200,000 frc. meer; de uitvoer 2,009,700,000 frc., of 2,100,000 frc. minder. Uit Nederland in het bizonder bedroeg de in voer 186,900,000 frc. en de uitvoer 146,100,000 frc.; d. i. 40,800,000, of 22 pCt., meer invoer dan uitvoer. Toch is de invoer 9,900,000 frc. minder geweest dan in 1877. Het verschil is, wat den uitvoer naar Nederland betreft, nog aan- zienlijker geweest, iminers dit beloopt 19,500,000 frc., of 12 pOt. Een bediende van een der banken van Luik begaf zicii Maandag naar de Nationale Bank, om eene sanzienlijke sum te ontvangen. 11 ij stak een pakje bankbiljetten voor eene waarde van 100,000 fr. in den buitenzak van zijn overjas, en keerde langs de kermis naar zijn kantoor vveer. Het was eerst daar, dat bij bemerkte, dat hij veertien bankbiljetten van duizend franc miste. Heeft hij ze verloren P of werd hij onderweg bestolen Het zal zonder twijfel moeilijk zijn dit te weten. De bekende Philippart, de Belgische bankier, wiens reusachtige ondernemingen ten slotte op een faillissement uitliepen, doch die eenige maanden geleden al de schuldeiscliers ten voile afbetaalde en op nieuw te Parijs zeer groote zaken op touw zette, wordt andermaal met ondergang bedreigd. De Parijsche beursmannen, als Rothschild, Pereire, Soubeyram en dergelijken hebben het er reeds lang op toegelegd en daaraan vooral moet de anders onverklaarbare daling der Parijsche beujs in de laatste weken toegeschreven worden. Philippart moet dientengevolge millioenen verloren hebben en de directie der „Banque Europeenne," zijn schepping, weigert om zijn persoonlijke verbinte- nissen ook als voor haar geldend te erkennen. Deze bank zelf is dan ook al ernstig genoeg bij de zaak betrokken en heeft aangeboden een vierde harer verplichtingen in geld en de rest in actien af te doen. Philippart zelf moet sedert eenige dagen onzichtbaar zijn of zelfs Parijs verlaten hebben. Te Southampton is onlangs een stoomjacht van stapel geloopen, de Zwerver genaamd, een drie- master van niet minder dan 705 ton. Het is 52 meter lang, 8,30 m. breed, 4,80 diep, heeft een diepgang van 4,20 m., en moet bij het stoomen 13 knoopen in het uur afleggen. Natuurlijk is list zoo prachtig mogeliik ingericht. Behalve de vertrekken voor den eigenaar, Mr. Lambert, van Louden, vindt men er kamers voor den geneesheer, den teeknnaar, een geestelijke enz. Er zijn twee Armstrong kanonnen aan boord, be- lievens Gatling mitrailleuses en een groote voorraad van allerlei schietbehoeften. [let vaartuig is het grootste jacht ter wereld en heeft 100,000 p. st. gekost. Vroeger kon men voor dien prijs een driedekker eerste klasse bouwen. Mr. Lambert bezit bovendien nog een jacht van 198 ton. In Schotland, even als in het geheele noorden van Engeland, is bet weder plotseling zeer winter- achtig gewordenZaterdag jl. viel overal in Schot land sneeuw. Op denzelfden dag had in N.-Engeland, vooral in North-Staffordshire, een ware sneeuwstorm plaats. In Londen heerschte den 4 November een bittere koude. Een slachter te Berlijn, die altoos had be- weerd dat al het geschrijf over het gevaarlijke van trichinen louter verzinsel was, besloot einde- lijk de proef op de som te geven. Van een door hem geslagt varken, hetwelk door de deskundigen werd verklaard met trichinen te zijn besmet, en daarom ook werd in beslag genotnen, at hij op de veemarkt ten aanschouwe van een aantal slag- ters en veekoopers een stuk rauw spek op. Het duurde evenwel niet lang, of hij bemerkte dat zijn ongeloof geen steek hield, en thans ligt hij in het ziokenhnis zoo gevaarlijk, dat het zeer twgfelachtig is of hij er van zal opkomen. Van primo Maart 1877 tof primo Maart 1879 zijn te New-York 5,732,183 landverhuizers aangekoraen. Van dezen waren 2,165,232 Duit- schers, 2,020,971 Ieren, 742,271 Engelschen, 161,537 Schotten, 124,703 Zweden, 110,853 Fran- schen, 85,946 Zwitsers, 50,581 ltalianen, 49,097 Nooren, 40,103 Nederlanders, 36,993 Detien, 28,086 Russen, 10,496 Belgen en 8952 Span- jaarden. Het departement Hattem der Maatschappij tot Nut van 't algemeen, heeft besloten niet mede te werken aan het volkspetitionnemeut, teneiude te verkrijgen, dat van overheidswege maatregelen genoraen worden om het misbruik van sterken drank tegen te gaan. Een viertal ingezetenen van Tilburg hebben voor gezamenlijke rekening eene beste koe gekocht van 500 halve Kg. Na aftrek van vervoerkosten, belasting enz. komt hun de prijs netto op 21 k 22 cent het halve Kg. Uit Opddorp zijn 17 personen naar Amerika ver- trokken; onder hen was een der veldwacliters, een man van 66 jaren. De stooinboot Willem III, varende tusschen Heusden en 's Bosch, is te Aminerzoden gezonken. Met inspanning van alle krachten is het gelukt de passagiers, ruim dertig in getal, te redden. Te Leiden zijn in de laatste 7 dagen 32 jonge kinderen gestorven. Het roodvonk schijnt er in kwaadaardigen graad te heerschen. Te Nieuwe Tonge is de bouw- manswoning van den heer Van Eck met den geheelen iniioud, waaronder 9 paarden en 10 koeien, eene prooi der vlaminen geworden. In de maanden September en October van dit jaar werden te Utrecht van buiten 's lands ingevoerd per spoor 6,813,025 Kg. en per schip 1,593,900 Kg., te zamen 8,407,925 Kg. of ruim honderd-duizend raudden aardappelen. Een bejaard heer, koop- man te Amsterdam, die zich naar het station in het Westerdok had begeven, zakte daar plotseling ineen en werd levenloos opgenomen. Burge- meester en wethouders van Amsterdam hebben doen aanplakken eene waarschuwing tegen het gebruik van Amerikaansche ham, waarin trichinen gevonden zijn. Aan de inrichting Feijenoord zijn, wegens slapte in de werkzaamheden, weder een 15tal werk lieden ontslagen. Te Breda is het trouwgeld op een extra-dag door den gemeenteraad met 400 percent verhoogd en alzoo gebracht van f 5 op f 25. Een voorbeeld voor gemeenten, die geld behoeven! Te Brussel is een 70jarige bedelares overleden, die een sora van 14,280 fr. in obligaties en geld nalaat. Te Rouselaere kregen 2 jongelingen van 18 en 16 jaren twist. De oudste trok zijn mes en trof zijn metgezel zoodanig, dat deze dood nederviel. De dader is gearresteerd. Te Parijs is teruggekeerd een Afrikaansch reiziger, de graaf De Semelle, die onder ontelbare gevaren een deel der rijken Soudan en Nuppe heeft doorreisd. Te Pesth is onlangs een proces over aanzienlijke goederen beslist, dat niet minder dan 111 jaren geduurd heeft. Het hoogste gerechtshof heeft daarbij het in de eerste instantie uitgesproken vonnis bekrachtigd. In sommige streken van Frankrijk is reeds veel sneeuw gevallen. Een trein die Maandagavond uit Grenoble te Lyon moest aankomen, had vijf kwartier ver- traging ten gevolge van de ontzaggelijke massa sneeuw, die den weg versperde. Eenigen tijd geleden vond zekere Stevenson te New-York den dood door het openstaan van de Harlem-draai- brug; de stad is thans veroordeeld aan zijn weduwe f 36,000 uit te keeren. Onder de gemeente Stekene (Oost-Vlaande- ren) zijn de gendarmes slaags geweest met wild- stroopers, met dat gevolg dat een strooper is ge- dood. Dewijl er onmiddelijk een inenigte menschen aanwezig waren, welke zich hevig tegen den gen darme uitlieten, die den doode getroffen had, ja zelfs zijn leven bedreigden, achtte hij zich niet meer veilig en is op den trein naar St. Gilles gesprongen. De gedoode was een van de stroopers, die ook de omstreken van Axel onveilig maken en was Jacobus Mortier genaamd. Terwijl men bij den landbouwer F. M. te Enterbroek bezig was met het schoonmaken van den kelder, had men -o. a. een fleschje met vitriool in de kamer gezet. Twee kinderen van wie het. oudste een jongentje van ongeveer drie jaar, vonden het fleschje. Het jongste dronk er uit, met het, ongelukkig gevolg, dat het niettegen- staande spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, vier uur later is bezweken. De oudste ingezetene der gemeente Zeven- bergen, mejuffrouw A. E. C. Heishorn, laatst weduwe J. Donken (zij is viermaal gehuwd ge weest), trad den 4 dezer haar 103e levensjaar in. Maar geestvennogens begin nen wel ietwat de kenmerketi van ffden oudau dag" te dragen,doch overigens is zij vrij gezond en krachtig, wijl de eetlust niets te wenschen overlaat. Er worden tegenwoordig te Amsterdam pu- blieke veilingen van Duitsche aardappelen gehouden. Gasthuizen, chefs van groote inrichtingen en ande- ren doen daar inkoopen, de een voor dadelijke behoefte, de ander om werklieden in de gelegen- heid te stellen op goedkoope wijze wintervoorraad op te doen. Dit laatste was onlangs het geval met de werklieden der meel- en broodfabriek vI)e Voorzorg." Men meldt uit Rijssen Als eene hoogst zeldzame bizonderheid kan gemeld worden, dat in het naburige dorp Enter een kind geboren is met twee hoofden, die ieder door een afzonderlijken hals aan het lichaam ver- bondeu waren. Het kind leefde nog bij de geboorte, doch is eenige oogenblikken later overleden. Op de spoorlijn bij de IJsselmondsche laan te Kralingen is den 8 dezer gevonden sen gedeeltelijk verminkt lijk van een onbekend manspersoon, oud omstreeks 24 jaren, blijkbaar door een spoortrein overreden. Door de zorg der Kralingsche politie is het lijk naar de loods voor drenkelingen aldaar gebracht. De thans in ons vaderland roiidzwervende Zigeuners of Heidens doen wel niemand overlast aan, maar schijnen 5f te veel op eigen voordeel bedacht te zijn bf de geldswaarde van sommige artikelen niet te begrijpen. Te Streefkerk vraagden zij bij een boer een kaas te koop; de boer ver- toonde hun er eene, die te jong was naar hun smaak; toen daarop eene oude werd aangeboden, werd die goedgevondende kooper nam haar aan, stopten den verbaasden boer drie stuivers in zijne hand en trok met den troep verder. De boer dorst geen aanmerkingen maken. Te Stolwijk maakten de Zigeuners accoord met een herbergier over de stalling voor een nacht voor 9 paarden, en wel voor een gulden. Toen er betaald moest worden, bood men een kwartje aan, de herbergier nam dit natuurlijk niet aan, maar schonk hun in vredesnaain het verschuldigde. Te Nijehaske is de nieuwe boerenplaats, toebehoorende aan en bewoond door L. Cloo, geheel afgebrand. Al het hooi is tevens verbrand. De inboedel is grootendeels gered. De koeien waren nog niet gestald. Huis en schuur waren te Brussel, hooi en inboedel te 's Hertogenbosch verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Een persoon, die een onaangename verrassing heeft ondergaan, is voorzeker X geweest, die des zomers te Laekeu woont en den winter te Brussel komt doorbrengen. Toen hij dezer dagen naar zijn woning in de stad terugkeerde; vond hij deze van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2