BUITENLAND. RECHTSZAKEN. ArronUissenients-rechtbank te Middelburg. QEMENGDE BERIOHTEN. het beding opgenomen worden, dat het Rijk voor rerborgen gebreken, na den koop van zulke paarden ontdekt, tot geen vrijwaring, hoe ook genaamd, zal verplicht wezen. Naar wij vernemen, heeft de minister van binnenlandsche zaken, in verband met het houden van schutterlijke oefeningen op Zondag, de Com- missarissen des Konings verzocht, den comman- danten der dienstdoende schutterij in overweging te geven om, voor het geval dat bij leden der schutterij gemoedsbezwaar tegen de bepaling van art. 42 der schutterij wet bestaat, alsdan de oefe ningen op dien dag na te laten. De zeshonderd zeemiliciens der jongste lichting zijn, na verstrijking van den daarvoor gestelden diensttijd, naar hunne haardsteden teruggekeerd. Naar men verneemt, heeft niet een dezer jonge- lieden den lust te kenneu gegeven om zich voor den zeedienst te verbinden. Allen erkennen vol- mondig dat voeding, ligging, kleeding en behan- deling aan boord niets te wenschen overlaten, en toch verkozen zij liever naar huis terug te keeren. De aanvoer van Duit.sche aardappelen naar Rotterdam is steeds verbazend groot; zoowel per spoor als langs den waterweg worden duizenden hectoliters aangevoerd. Zij, die nimmer in aardap pelen handel dreven, doen tlians een reis naar Dnitschland, koopen daareenige duizenden hectoliters tegen den gemiddelden prijs van f 1,75 tot f 2,25, en voeren die bij ons in, waar de aardappel-nood hoog is. Ieder zegt, natuurlijk op het advies van speculanten, dat er in den aanstaanden winter geene aardappelen te, krijgen zullen zijn. De vrees van de bevolking, want (lit zit. er nu eenmaal in, ter oorzaak dat doze quasie-kooplui goede zaken maken. Er zijn er die p. ra. 2000 hectoliters aanvoerden en hieraan ruim f 2500 verdienden. Yele kooplieden, die in het begin van September scheepsladingen naar Rotterdam lieten komen, kochten de aardappelen voor f 1,25 per hectoliter in en zette deze om voor f 4,50 st f 5. De rechtbank heeft in hare zitting van den 4 No vember de volgende uitspraak gedaan C. G.oud 34 jaar, vrouw van P. K.spoorweg- wachteres te Absdale (Sint Jar.steen), ter zake van het sis spoorwegwachteres niet terstond openen van een treksluitboom na het voorbijgaan van een trein; ver- oordeeld tot eene boete van f 1, subsidiair een dag gevangenisstraf. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgtOssen 75 tot 95 centiinen, stieren, koeien en runderen 60 tot 79 centimen, vette kalveren fr. 0,85 tot fr. 1,20 en vette var- kens fr. 0,90 tot fr. 1,05, alles gerekend per kilo levend gewicht; de markten waren alien flink bezet. De handel in vlas is veel verbeterd en tot ver- hoogde prijzen werd veel verkocht, de vraag was vooral naar oud vlas. De prijzen waren per drie kilos: te Mechelen en St. Nicolaas van fr. 5 tot fr. 10, te Aalst fr. 4,50 tot fr. 6, te Thielt fr. 5,50 tot fr. 6, te Deinze fr. 5 tot fr. 6,50, te Zotteghem fr. 4,40 tot fr. 5,40 en te Brugge fr. 4,77. In de Ned. lnd. wordt er op gewezen, dat hier te lande op het platteland veel te weinig werk wordt gemaakt van kunstmatige aankweeking van pluimvee, waarmede in Frankrijk jaarlijks millioenen worden vcrdiend. Van lieverlede zijn de broed- en voedingstoestellen verbeterd, zoodat men veel minder gevaar loopt van teleurstelling. Erankrijk bezit 40 millioen hennen a 2£ frs., van welke gemiddeld 1/6 jaarlijks geconsumeerd worden; 40 millioen hennen leveren 100 millioen kuikens, van welke 10 millioen voor de voortteling gebruikt worden, zoodat 90 millioen voor de con- sumtie overblijven. Het stuk wordt betaald met frs., makende voor het gezamenlijke verkochte hoendervleesch een som van 135 millioen francs. De eier-productie is als volgt: iedere hen legt jaarlijks 100 eieren, hetgeen, 6 centimes per ei aannemende, een gezamenlijke waarde van 240 millioen voor de eieren uitmaakt. Te zamen produc- teert Frankrijk derhalve aan hoendervleesch en eieren een waarde van pi. m. 400 millioen francs. Dezer dagen is uit de politiekamer der kazerne te Gent een sergeant-majoor ontvlucht, die voor den krijgsraad verschijnen moest, onder beschuldiging van schriftvervalsching. De vluchteling heeft het plafond moeten doorboren, en een aantal dakpannen uitneraen. Toen hij op den grond te recht kwam, werd hij door de schildwacht vastgegrepen, doch bood tegenstand en de schildwacht riep om hulp. Een burger kwam toegesneld en hielp de schildwacht den vluchteling aanhouden, doch deze bracht hem zulke hevige slagen toe dat de burger hem moest loslaten. De schildwacht kon den sergeant-majoor niet alleen in bedwang houden; hij hield den weglooper zoolang hij kon bij zijn linnen broek vast, doch deze soheurde en de schildwacir stond met een stuk in zijnc handeu, terwijl de sergeant- majoor het hazenpad koos, naar den Kortrijkschen steenweg liep, er eene herberg binncn snelde en zich daar op den zolder ging verbergen. Een uitgezonden wacht zocht hem te vergeefs op. Kennissen van den sergeant-majoor hebben hem, naar men vermoedt, kleeren bezorgd, want den volgenden dag was hij reeds te Rijssel. Door den goeden uitslag van het verzenden van versch vleesch uit Amerika naar Engeland, is men op het denkbeeld gekomen het ook met verschen viseh te beproeven. Men heeft onlangs uit Canada de proef genomen, door een partij verschen zalm, in ijs gepakt, per stoomboot naar Liverpool te verzenden. De proefneraing is uitmuntend geslaagd; de visschen waren bij hun aankomst te Liverpool voortreffelijk "bewaard en kuunen met den besten Noorweegschen zalm wedijveren. Er zijn reeds een aantal partijen van dien zalm op de Engelsche markten verkocht. Deze handelstak gaat ongetwijfeld een groote toekomst tegemoet, want er bestaat plan ook het vasteland in Europa van dien smakelijken visch te voorzien. De zalm is in de Canadasche rivieren zeer overvioedig. In 1878 werden uit Canada 3£ millioen pond verschen zalm naar de naburige markten gezonden en groote massa's geconserveerden zalm naar Europa. De bekende bankier Bischofsheim heeft een hoogst waardeerbaar gsschenk aan den staat aan- geboden nl. een astronomische inrichting, welke hij te Nizza laat bouwen. Dit observatorium komt den bankier op anderhalf millioen te staan. Een wetenschappelijke commissie zal een reis door Europa ondernemen om alle verbeteringen, die in de laatste jaren op dergelijke inrichtingen zijn aangebracht, te bestudeeren en op deze wijze het nieuwe observatorium te volmaken. In Spanje blijft de toestand nog zeer ongunstig. Wei valt het water, maar het weder blijft even slecht en herhaaldelijk brengen nieuwe orkanen nieuwe verwoestingen aan. De toestand onder de bevolking der geteisterde streken is dientengevolge zoo treurig mogelijk, zoodat de liefdadigheid er steeds op uit is hulp en bijstand te bieden. Eenige vaderlandslievende hotelhouders vinden zich duchtig teleurgesteld, nu door deze ramp de groote feesten bij gelegenheid van het huwelijk des Konings niet doorgaan. Een gezant van een der vreemde mogendheden had reeds omgezien naar vertrekken en men vroeg voor een salon met 4 kamers 2000 realen dsags en 300 voor het gebruik van een rijtuig, onder verplichting om dit rijtuig voor minstens 20 dagen te huren. De zaakgelastigde, die het wel wat veel vond, begaf zich toen naar een ander hotelhouder, doch deze vroeg 3000 en 1000 realen voor het bovengenoemde. De gezant was juist voornemens bij den eersten vrager terug te gaan, toen het bericht kwam dat er geene hoffeesten zullen worden gegeven. In Japan woedt op dit oogenblik een ver- schrikkelijke cholera-epidemie. In April jl. werden de graven der soldaten, die in 1877 aan de cholera bezweken, geopend ter wille van eenige kerkelijke plechtigheden terstond daarop werd de geheele streek aangetast. Tot half Augustus waren 40000 gevallen met doodelijken afloop voorgekomen, en tegen het begin van October moeten er omstreeks 100,000 personen aan de vreeselijke ziekte zijn bezweken. Het getal miliciens, die, overeenkomstig de be- doelingen van den minister van oorlog, voor den wintertijd verlof hebben gevraagd, is, naar men ons meldt, veel grooter dan dat, waaraan zoodanig verlof kan worden toegestaan. Maandag is te Ymuiden de eerste school geopend. Er is plaats voor 168 leerlingen, maar reeds telt de school er 180, een bewijs dat er behoefte aan was. Wederom is er brand geweest te Nieuw—Pekela. Maandagmiddag is de behuizing van den winkelier Jars de Groot totaal afgebrand. Een paard en een schaap zijn daarbij omgekomen. Alles was genoegzaam verzekerd. Niet minder dan 145 dronkaards zijn deze week door het kantongerecht te 's Gravenhage tot boete of gevangenisstraf ver- oordeeld. Aan hun hoofd staat Theodorus Schiffel, die zijn vijftigste veroordeeling wegens dronkenschap ontving. Naast een bundeltje dorre takken vond iemand uit Son Maandag te Nederwetten het lijk van een oud vrouwtje. De ongelukkige was als naar gewoonte uitgegaan om hout te rapen en stierf gelijk zij geleefd heeft: sprokkelende. De gemeenteraad van Hasselt heeft besloten, aan de betrekking van gemeente-geneesheer (thans vakant) te verbinden, voor de annenpraktijk, het kosteloos menschpn vaccineeren en het verricbten van doodschouw, een jaarwedde van f 1000. De schokken van aardbeving in de zuidelijke streken van Hongarije houden aan. Sommige duren 40 4 50 seconden zij loopen in Noordoostelijke richting. De bevolking verkeert daardoor in voordurende ongerustheid Er is sprake te Brussel een proef te nemeii, met een nieuw stelsel van iiouten plaveilsel. Een Engelsche maatschappij heeft reeds een voorstel in dien zin gedaan aan den gemeente- raad. Een ondernemend speculant heeft van de Engelsche regeering 5000 op de Zoeloes ver- overde assegaaien gckocht, ten einde ze aan Euro- peesche wapenverzamelaars te verkoopen. Het is derhalve te verwachten dat de prijzen van dit artikel zullen dalen. Kort maar krachtig is voorzeker de volgende advertentie die dezer dagen in een Hongaarsch blad te vinden was„Den 21sten dezer heeft een straatslijper mijn deur uitgehaakt en meegevoerd. Indien de mij bekende dader de deur niet binnen 24 uren terugbrengt zal ik haar op zijn kop stuk slaan." In de foeragemagazijnen van het garnizoen te Nantes is brand uitgebarsten. Een geheel gebouw is af gebrand en buitendien veel foerage; het verlies wordt geschat op 50,000 francs. Te Lotiden is in diepe ellende gestorven de heer Buckstone, oud acteur en directeur in het Haymarket—the&tre, in den leeftijd van 78 jaar. Aan de noordzijde van den tunnel door den St. Gothard zijn de werk- zaamheden zoover gevorderd, dat het midden van den tunnel den 31 October bereikt is. Aan de zuidzijde heeft men niet zoo snel kunnen arbeidcn, maar is men toch ook niet ver meer van het punt van vereeniging verwijderd. Op den weg van Joyeuse naar Valgorge zijn acht werklieden onder een brug, aan welker verwelf zij werkzaam waren en die instortte, gedeeltelijk gedood en ge- deeltelijk zwaar gewond. De brug was 12 meter hoog en men had alle voorzorgingsmaatregelen ge nomen, om ongelukken te voorkomen. Een aantal eereteekenen zijn toegekend aan personen, die vele jaren bij de schutterij hebben gediend. Ieder zal aan de eerzame burgers, welke zich zoo langen tijd beschikbaar hebben gesteld om bij voorkomende gelegenheden schutterlijke dienst te verrichten, het genot gaarne gunnen een lintje of penning op hun jas te dragen. A1 kreeg zelfs iedere sch utter zoo iets, de wangunst der niet gedecoreerden zou er niet door worden opgewekt. Maar een eereteeken onderstelt, toch eene ver- dienstelijke daad, en nu mag men vragen welke verdienste er in steekt, dat zij die muzikant bij de schutterij zijn en als zoodanig een kleiner of grooter bron van inkomst daarin vinden, zoo lang mogelijk muzikant blijven? of dat zij die met de instructie zijn belast en daarvoor gesalarieerd worden, instructie blijven geven? Zonder het genot van het eereteeken te willen vergallen, meenen we toch, dat wanneer slechts schutters gedecoreerd werden, die uit liefde voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2