u VBrtrek Jer MereM naar Oost-Me. BUITEN LAND. BUBGERLIJKE STAND. POSTER IJ EN. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. GEMENGDE BERICHTEN. ding, Aanbestedingr. alien 7,30 s avonds. #dat de fortresse Blokzijl in den jare 1580 eerst in het klein is aangelegd, ten eijnde de loopende Spaansehe partijen op de Zuijderzee nae Noord- Holland gelegen, aldaar te stuijten," In 1658 behoorden in de haven voor Blokzijl reeds „hondert en sestigh capitale sc'nepen t'huis." Vi& Brindisi, 6 Nov. Amsterdam, 7 Nov. Via Napels, (Fransche mail) 14 Nov. I Via Napels, (Maatsch. Nederl.) 17 Nov. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka •n Palembang niet aan. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 October de volgende uitspraak gedaan: J. van E. Jz. en J. F. B., beide te Graauw, wegens eenvoudige diefstalde eerste veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf en de tweede beklaagde vrijgesproken. Vera, provincie Almeria, had een overstrooming plaatsde rivier Almazora trad buiten haar oevers en zette de ijzer- en zilvermijnen onder water; 21 menschen verdronken hierbij. 30 huizen vielen in en de schade wordt op ongeveer 500,000 pesedas geraamd. Ook in het noordoosten ziet het er naar uit; de Ebro is vijf meter hooger dan gewoonlijk en Tortosa staat geheel onder water. Op groote schaal worden alom maatregelen genoraen om de onge- lukkigen geldelijk te hulp te komen. Bij het Spaansehe gezantschap te Parijs werd dezer dagen reeds 120,000 francs ontvangen; de ex-koningin Isabella schonk 10,000 frs., haar gemaal en de hertog van Montpensier elk 5000 frs. Rothschild freres 10,000 frs., Grevy 1000 frs., enz. Duitsche bladen berichten, dat de sterre- kundigen op de planeet Jupiter een vermiljoen- roode vlek ontdekt hebben, die ongeveer '/m Vfln hare oppervlakte beslaat. De vlek is op de noordelijke helft der planeet langwerpig van vorm. Zij is bepaald op de planeet zelf en niet in haar atmosfeer. Men kau dit tot nu toe niet opgemerkte verschijnsel niet anders verklaren, dan door aan te nemen, dat er op de planeet groote vulkani- sche omwentelingen hebben plaats gehad. De vlek is, naar de verhoudingen van onze aarde gemeten, ken naaste bij zoo groot als Europa. Te Hamburg is onlangs een trein van vijf waggons aangehouden, die met tabak beladen waren, waarvoor geen inkomende rechten werden betaald. Als deze smokkelarij gelukt was, zou het rijk daardoor voor 42000 mark benadeeid zijn. De tabak, die thans verbeurd verklaard is, heeft een waarde van 200,000 mark. Over het geheel moeten de smokkelarijen in Duitschland in den laatsten tijd aanmerkelijk zijn toegenomen, vooral aan de Nederlandsch-Pruisi- sche grenzen. Een vreeselijk drama heeft zich voor eenigen tijd te Brest-Litowsk voorgedaan. Een vader en zoon, Israelieten, leefden sedert lang in onmin en de zoon had zich voorgenomen den vader eenvoudig uit den weg te ruimen; hij wist een boerenjongen voor 25 roebels den laaghartigen moord op te dragen. Toen de dag, voor den moord bestemd, daar was, kon de boer er toch niet toe overgaan en hij begaf zich naar den ouden man om hem alles mee te deelenhij ontving 5 roebels tot belooning, maar moest nu den zoon gaan mede- deelen, dat hij zijn vader had vermoord; de klee- deren van den oude moesten hem tot bewijs dienen en hij nam die daartoe mede. De vader begaf zich daarop naar den rabbijn Joseph Beer om dezen de vreeselijke gebeurtenis mee te deelen. Daags daarna ging de rabbijn naar den ontaarden zoon en verhaalde hem, dat zijn vader hem in een droom was verschenen, hem alles had geopenbaard en gevraagd, of de zoon hier op aarde of in den hemel wilde terechtgesteld worden. Diep getroffen en na lang aarzelen, koos hij het aardsche recht. Hij werd toen ten huize van den rabbijn ontboden 10 van de meest geachte gemeenteleden waren als rechters gezeten; zij stonden op, toen de aange- klaagde verscheen. De rabbijn riep daarop den geest des vaders op om de aanklacht tegen zijn zoon te doen; van achter een gordijn klonk nu de stem van den vermoorden vader en als door den bliksem getroffen, stortte de zoon ter aarde; hij was een lijk. De rabbijn is in hechtenis genomen. Uit Spanje blijven allertreurigtste berichten komen; het geheele schiereiland schijnt door storm- vloeden, orkanen en windhozen voortdurend te worden geteisterd. Jn Malaga woedde Woensdag een verschrikkelijke storm en een ontzettende wind- hoos vernielde een groot aantal eigendommen, zonder dat er echter menschen bij omkwamen. In is eene bende, samengesteld uit een twintigtal deser- teurs, waaronder verscheidene onderofficiers, over de grenzen getrokken en te Doornik aangekomen. De meesten zijn van zin te Charleroi werk te zoeken. Men beweert dat omstreeks het midden dezer maand pogingen zullen worden aangewend om het gezonken Pruisische oorlogschip de Gros ser Kurfiirst, weder vlot te raaken. Naar het schijnt zijn de genomen maatregelen van dien aard, dat er hoop op een gunstigen uitslag bestaat, indien het weder slechts meewerkt. Een bekende dronkaard, v. T., schoenmaker, wonende te Nederhemert, waggelde in een hoogst beschonken toestand over den stadswal te Heus- den. Op eens inaakt hij een geduchten zwaai, verliest het evenwicht, rolt van den 25 it 30 voet hoogen wal en komt neder op een partij steenen. Ieder dacht: „hij is doodl" Men slaagde er echter in, hem op de been te brengen en toen bleek, dat hij er heelshuids was afgekomen. De schrik van dit voorval had den dronkaard echter zoodanig bevangen, dat hij zich, zoo spoedig zijn positie hem dit veroorloofde, naar de naastbijzijnde kroeg begaf.om den schrik met een borrel te verzetten Naar uit goede bron wordt medegedeeld, heeft een commissionair te Rotterdam voor Pincolfs te New-York, is Friesland 50 prachtige kalveren De heer Schraver, die zijn ontslag als lid van den gemeenteraad te Vlissingen aan den burge- meester had ingezonden, heeft den brief waarin hij dit deed weder teruggeuomen, zoodat hij raadslid blijft. De eerste verificatie van de schuldeischers in het faillissement van de firma Kerdijk en Pincolfs en hare individueele leden is door den rechter- commissaris bepaald op Zaterdag 29 November a. s., des namiddags te twee uren. Te Waalwijk is een leerlooier en leerhandelaar, die tevens eene doen aankoopen, welke per stoomboot naar New- machinale schoenenfabriek had, gefailleerd met eeri York zijn verzonden. Pincoffs moet het plan passief van p. m. 80,000. Te Assen wil men hebben eene Hollandsche veefokkerij op te richten. een gezondheids- of herstellingsoord maken, een Hij wordt dus veehandelaar. plaats, waar herstellende zieken geheel hun krachten gen statisticus heeft berekend hoeveel de kunnen herkrijgen. Het plan is klaar, het terrein civiele lijst der gekroonde vorsten van Europa is aangewezen, kortoin er ontbreekt niets meer, j Hagelijks bedraagt. Ziehier wat hij gevonden heeft: dan 100,000, ora het plan uit te voeren.j)e Qzaar ontvangt uit de staatskas f 62,000, de Eene vrouw in de Groote Bickerstraat te Amsterdam, sujtan 45,000, Keizer Frans Jozef 25,000, is door het loslaten van eenige steenen in een Keizer Wilhelm 20,000, Koning Humbert beerput gestort en levenloos daaruit gehaald. 16,000, Koningin Victoria f 15,000 en Koning De toestand van den moordenaar J. S. te Dordrecht Leopold II f 4000, alles per dag. (In Nederland is van dien aard, dat men voor het behoud van bedraagt hetinkomendes Konings/"600,000 per jaar),, zijn leven vreest. Een bewoner van de Leliegracht j VoQr hgt hof vau assise3 te Chester werden te Amsterdam stond des morgens leelijk op zijn zekere John BarueS; van beroep pro. neus te kijken, toen hij ontwaarde, dat men van cureurfjkjerk en zijn huisvrouw Katharine, die het zijn steep het yzerenhek, ter waarde van mim 80, len_maken» (baby-farming) in 't groot ge had gestolen. In dc gemeente Ipster an zijn dreyen badden schuldig verklaard aan doodslag en twee personen, vader en zoon, aangehouden als be- leyens, tuchthuis8traf veroordeeld. De wsar- schuldigd van in den nacht van 27 op 28 October echtgenooten hebben den dood van niet min- drie schapente hebben gestolen van een landbouwer (|an lg zui H hun gcweten. te Tolbert. Zn hebben die schapen op de markt te Groningen voor f 27 verkocht. Te Groningen Een 16jar.g meisje woonacht.g in de Krauz- een man in 't water, onder den uitroep: strasse te Berlijn, beproefde dezer dagen een bran ch ga mij verdrinken." In een zakboekje dat hij dende petroleumlamp te blusschen door in de vlam in zln kosthuis had achtergelaten, had hij zijn te blazer.. De gevolgen waren noodlo tig De testament geschreven o. a.: „Ik vermaak alles aan vlam sloeg namelijk in de peer, deze barstte uiteen, mijn lieven breeder." Daar hij gered werd, zal de de scherven vlogen links en regts en verwondden lieve breeder vai.dendronkenbroedervooreerst.log het meisje op vreeselijke wijze Gelukkig ijlden niet erven. In twee gezinnen op het dorp twee harer zusters toe, die er in slaagden den brand, Berg-Ambacht, namelijk bij Jan Voorsluijs en die zeer ernst.g had kunnen worden, in de geboorte Cornelis Muijs, kan men het ongewone verschijn- te verstikken. sel zien, dat eene teef, wier jongen weggenomen In Amerika is een steenschaaf uitgevonden zijn, het jong zoogt eener kat, die haar jong om bouw- en andere steenen glad en geschikt voor verstooten heeft. Een kind van den tolgaarder het gebruik te maken. Dit werktuig is evenzoo K. bij de Wipstrik, niet ver van Zwolle, dat aan ingericht als de handschaaf, maar het staal is zoo de zorg van een broertje was overgelaten, en een bewerkt, dat de hardste steensoorten, als graniet oogenblik buiten speelde, is in een sloot geraakt en keisteen, verwonderlijk gemakkelijk en snel er en verdronken. Uit Maarsen meldt men als mee glad geschaafd kunnen worden. eene bijzonderheid, dat zich aldaar zeven personen bevinden, die te zamen 622 jaren tellen en dus door elkander, ieder ongeveer 90 jaar oud zijn; ongetwijfeld een groot aantal zeer bejaarde lieden voor eene betrekkelijk kleine gemeente. De Vesuvius heeft in den nacht van 31 October weder stroomen lava uitgeworpen. Het jaar 1879 zal voor Egypte onder de vette jaren geteld worden, wat de landbouwvoortbrengselen betreft. De was van de Nijl is meer dan 24 voet, minder dan deze hoogte ware reeds genoeg om een goeden oogst te verzekeren zonder vrees voor overstrooming. De dagbladeu van Yorkshire deelen het wel zeer buitengewone feit mede, dat eene ongehuwde dame, Mary Travis, zich heeft laten doopen op lOOjarigen leeftijd. Tot opheldering diene, dat zij tot de secte der kwakers behoord had, maar nu is overgegaan tot de Anglikaansche kerk. Te Weenen is een zes-en-zeventigjarige vrouw gestorven in de kamer, waar zij geboren werdnooit had ze ergens anders j gewoond. Sedert eenigen tijd verlaten vele Deze uitvin- waardoor veel tijd en kosten zullen worden kan als van groot gewicht worden uitgewonnen, beschouwd. Op Vrijdag 14 November 1879, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het driejarig onderboud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken. CRaming 35,670 per jaar). Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving, volgens art. 18 28 van het bestek. Van 16 tot 31 October 1879. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Oct. Johannes Adria- nus van Dort, oud 30 j., weduwn. en Maria Johanna Fransche soldaten het grondgebied der republiek, Stellingsma, oud 23 j., jd. om zich in Belgie te vestigen. Verleden week nog Geboorten. 17 Oct. Pieteruella, d. van Leendert

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2