BINNENLAND. No. 1509. Woensdag 5 November 1879. I9e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. adyeetentiSn. Ter Neuzen, 4 November. TER NEEZENSEHE COURANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door bet geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh bij alle Boekhandelaarg, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,lO. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE nren. Dlt bind yeraehljiit Dinsdag- en Vrljdagavond bij J. K. fi. DHONT te Ter Nenzen, l^olitiek: Overzi«iht. De Koning van Pruisen heeft den Pruisischen landdag geopend met eene zeer zaakrijke rede, waarbij •chter zooveel mogelijk de steenen des aanstoots schijnen vermeden te zijn. A1 dadelijk wees hij op de vermindering van lasten, die voor Pruisen voortvloei{ uit de hervorming der rijksbelastingen, onder de voorzichtige waarschuwing echter, dat de Pruisen daarvan vooreerst wel niets zullen be- merkenintegendeel zullen zij in hun zak moeten tasten, om een te kort door eene leening te dekken. Voorts zal er eene wet worden aangeboden tot aan- koop van bestaande en aanleg van nieuwe spoor- wegeneen ontwerp tot wijziging van de regeling der administratieve rechtspraak en eindelijk eene wet tot belasting van de tapperijen en den kleinhandel in sterke dranken. De laatste werd wel het meest van alien toegejuiclit. Maar hierbij bleefhet; die gehoopt had, dat de vorst iets zou mededeelen omtrent te verwachten hervormingen in kerk en school, werd teleurgesteld. Evenmin werd een woord over de buitenlandsche staatkunde gerept. Alleen werd zeer nadrukkelijk de wensc.h uitge- sproken, dat de nu aanvangende zitting den vrede, die den koning innig ter harte gaat, ook in het binnenland in alle richtingen bevorderd en daar- door eene zegenrijkebeteekenis verkregen zal worden. De Russisfilie pers heeft in de laatste dagen weer een veel kalmer toon ten opzichte van Duitsch- land aangeslagen. De voornaamste Russische bladen beschouwen het Duitsch-Oostenrijksche verbond, als de natuurlijkste zaak van de wereld, waartegen niets te zeggen valt. Zij prijzeu daarbij het groote staatsmaus-talent van Bismarck, die zulk een grootsch gewrocht tot handhaving van den vrede heeft tot stand gebracht. Zij hopen, dat andere landen zich daarbij zullen kunnen aansluiten en de wereldvrede daardoor duurzamer zal worden ge- ■waarborgd. Honderd duizend man der reserve in het Russische leger zullen weldra tot het voorjaar naar hui3 worden gezonden. In Erankrijk wordt al meer en meer een revolutionaire toon aangeslagen. Vooral kenmerkt zich die thans op het arbeiders-congres te Marseille, waar ronduit het volk wordt opgeroepen, om de tirannen (de bezitters) van den troon te bonzen. Een der sprekers zei//Van verzoer.ing willen wij niet weten. Op, op, boeren en burgerlui! tegen de exploiteurs." Een ander wilde, dat de 36000 gemeenten van Erankrijk in 't bezit zouden worden gesteld van den bodem, om dien te verdeelen. Een derde meende, dat de arbeidende klasse niet geroepen was, om de rijken eeuwig het genot te gunnen van het kapitaal, dat zij niet geschapen hadden. Men begrijpt, dat de vergaderden door zulk eene taal niet erg gesticht werden. Intusschen schijnt de regeering geen termen te vinden, om daartegen in verzet te komen. Daarentegen laat zij zich gelden tegenover hare ambtenaren en cor poration. Zoo zijn 22 maires afgezet wegens deelneming aan legitimistische en andere partijen. In de Transvaal is de toestand zeer gespannen. De boeren hebben aan sir Garnet Wolseley een adres gezonden, waarin zij op nieuw tegen de annexatie van hun land protesteercn en hunne ver- wondering betuigen over het feit, dat er nog geen i antwoord gekomen is op de petitie, die zij, door bemiddeling van sir Bartle Erere, aan Koningin i Victoria zonden. Op dit adres heelt Wolseley ge- antwoord met eene proclamatie, waarin hij verklaarde, dat de annexatie onherroepelijk was en dat daarin niets te veranderen viel. Deze proclamatie heeft j veel verbittering gewekt en men vreesde, dat er slechts eene kleine aanleiding noodig was, om ernstige ongeregeldiieden te doen ontstaan. Ook in Afghanistan staan de zaken lang zoo gunstig niet, als men het doet voorkomen De spanning onder de inboorlingen is in alle deelen van het rijk groot, hetgeen niet wordt getemperd door de executies, die dagelijks door de Engelschen plaats hebben, tegen hen, die vermoed worden den opstand te hebben aangestookt. Generaal Roberts heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat de op het Engelsche gezantschap gepleegde moord en de abdicatie van den Emir van Afghanistan de Engelsch-Indische regeering gedwongen hebben, om Kaboel en andere deelen des lands te bezetten. De Afghaansche autoriteiten, de hoofden der stammen en de sirdars worden aangemaand, om voor de rust en de veiligheid in hunnp districten te zorgen en zich tevens zoo spoedig mogelijk met generaal Roberts in con tact te stellen. De bevolking der door Engelsche troepen bezette streken, zal met rechtvaardigheid en welwillendheid worden behandeld, hun godsdienst en gebruiken zullen ontzien, hunne goede diensten beloond, doch tevens alle overtredingen of tekort- komingen jegens het Engelsche gezag streng gestraft worden. De maatregelen, die voor een goed beiieer des lands noodzakelijk zijn, zullen genomen worden in overleg zoowel met de sirdars en opperhoofden der stammen, als met de vertegenwoordigers der voornaamste provincien des rijks. Bij Koninklrjk besluit is de heer Yan Moer- kerken op verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Breskens. Hontenisse, 1 November. Nadat sedert eenige weken nu deze, dan gene landbouwer een rund of kalf had laten slagten, en den uitverkoop aan- gekondigd tegen 60 a 65 cents per kilo, werd gisteren door een onzer slagersna voorafge- gane bekendmaking goed rundvleesch verkocht a 50 cents per kilo. Moge dat zoo voortduren! Gisteren werd het bekend, dat in ondcr- scheidene huizen lijders aan rnazelen werden aan- getroffen. De burgemeester liet daarom bij publi- catie herinneren, dat hoofden van huisgezinnen, waarin zoodanige lijders zijn, volgens de op dat bestaande wetgeving verplicht zijn, daarvan binnen 24 uren, nadat het feit ter hunner kennis is ge komen, kennis te geven aan den burgemeester en dat overtreding van dat voorschrift gestraft wordt I met eene geldboete van 10 tot 100. Het gevolg daarvan is, dat heden reeds van 30 gevallen aangifte is gedaan en 28 huizen met het i opschrift„Besmettelijke ziekte. Mazelen" geken- merkt zijn. De school aan de Molenstraat is tot nadere aankondiging geslot.en. Vlissiugeu, 2 November. In een gisteren na- middag gehouden zitting van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, is door den burgemeester medegedeeld dat, niettegenstaande d« heer Dr. Van der Beke Callenfels schriftelijk het door hem ingediende ontslag heeft teruggenomen, tocb een nieuwe verkiezing op nader door burge meester en wethouders te bepalen dag zal moeten plaats hebben, daar genoemd ontslag in openbare raadsvergadering is ingediend en daarop aldus later niet teruggekomen kan worden. Men put deze meening uit art. 18 der gemeentewet. De heer H. van Beek, bisschop te Breda, heeft benoemdtot 2den kapelaan te Koewacht, den heer J. A. C. van Breugel; tot adsistent te Sas van Gent, den heer A. Geerts, en tot kapelaau te Graauw, den heer J. Verdurmen, priester van het seminarie. De gemeente Zierikzee is in gunstiger positie dan de meeste andere gemeenten van ons vader- land. Op do begrooting voor 1880 komt voor aankoop van inschrijvingen op de grootboeken der nationale schuld een post voor van 12,871,15. Een voorstel om dit bedrag tot de helft te ver- minderen, ten einde de belastingen te kunnen verminderen, is verworpen. Door ds burgemeestcrs van Zierikzee, Brouwers- haven en Steenbergen, en Mr. J. P. N. Ermerins, secretaris van Zierikzee, is het voornemen opgevat, om na bekomen concessie over te gaan tot den aanleg van een stoomtramweg van Brouwershaven langs Zierikzee naar het Zijpe, verder door den Anna- en Jacobapolder en St. Philipsland over den aan te leggen dam door het Slaak en over Nieuw-Vosmeer, Steenbergen en Oud-Gastel naar Roosendaal, met eene stoomboot voor de overvaart van het Zijpe. De kosten van aanleg worden ge- raamd op 1,071,930. Reeds zijn bij den minister van waterstaat de noodige stappen gedaan om te verkrijgen, dat van rijkswege waarhorg worde gegeven voor de betaling der renten van het kapitaal, voor den aanleg benoodigd. In den afgeloopen zomer werden in de pro- vincie Noord-Brabant een groot aantal processen-ver- baal opgemaakt tegen personen, die kinderen beneden de 12 jaar belasten met het toezicht op het vee, enz. Te dezer zake is dd. 20 October jl. door den Hoogen Raad eene beslissing genomen, die thans ter kennis van de policie gebracht is. De be slissing luidt in hoofdzaak als volgt ,/Dat onder veldarbeid in ruimen zin worden verstaan alle verrichtingen op het veld, welke tot landbouw of veeteelt in betrekking staan en dat, blijkens de gewisselde stukken en beraadslagingen, de wetgever dat woord in dien ruimen zin heeft gebezigd en daaronder ook het hoeden van vee heeft willen begrijpen. Op grond van dien zullen alzoo wegens het hoeden en bewaken van vee in het veld geen verbalen meer worden opge maakt. Deze handelingen moeten echter wel onderscheiden worden van die van drijven van vee, hetwelk door kinderen beneden den bepaalden leeftijd verboden is." Het is in het aanstaande jaar 300 jaren geleden, dat de gemeente Blokzijl gesticht is. Een dienaangaande gevonden geschrift zegt daarvan:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1