BU1TENLAND. diep" no. 5, benevens twee sleepbooten en de noodige modderbakken, teneinde een gedeelte ran bet slik, gelegen tusschen den Oostelijken- en Westelijken dam van de buitenhaven, weg te nemende werkzaamheden zijn terstond met kracht aangevangen. Gedurende de tweede helft der maand Septem ber is van het postkantoor alhier een onbestelbare brief verzondeu aan het adres van Caiuiel de Smedt te Koewacht. De staatscommissie, belast met de voor- bereiding van het werk der volkstelling en van eene nadere regeling der bevolkiugsstatistiek, heeft in hare laatste bijeenkomst hare aandacht gewijd aan eene wettelijke regeling der bevolkingsregisters. Naar men verneemt, licht het niet in de be- doeling der commissie, wijzigingen in het model van het register voor te stellen. Bij Koninklijk besluit is msgr. J. Capri, pauselijk internuntius bij het Nederlandsche hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw. Door den gemeenteraad van Hoedekenskerke is blijkens Provinciaal blad no. 89 besloten tot de instelling eener markt voor granen, peul- vruchten, eieren en zuivel, te houden op het gehucht Kwadendamme, des Woensdags van iedere week van 9 tot 11 uur in den voormiddag, met bepaling dat bij het invallen van een algemeen erkenden christelijken feest- of roomsch-katho- lieken kerkdag tot het houden dier markt de Dins- of Donderdag zal kunnen worden aangewezen. Naar men verneemt zal de Willem Barents gedurende de wintermaandeu aan 's rijks rnarine- werf te Amsterdam in conservatie worden opgelegd, en dat bij eene volgende expeditie het commande- ment over dien bodem zal worden opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse H. van Broek- huijzen, die daartoe thans den tocht als le officier heeft medegeinaakt. Jt Was een uitnemend besluit van zekeren minister toen hij zich het lot van onze postboden aantrok. Een uniform—kleeding voor die mannen, waartoe pet en jas behooren, zou dienen om hun lichaam te beschermen tegen het ruwe weder. Dat besluit is wel niet zoo oud als Methusalera, maar dagteekeut toch van een vorig jaar. Nu ▼erwondert het menigeen, dat men de bedoeldeambte- naren nog zoo naakt ziet loopenmaar men bedenke ook eens even dat Rome niet in £en dag gebouwd is, en dat alle goede dingen langzaam komen. En een ding kan er naar worden. Als 't zoo alles met een gloeiende draad wordt geregen en genaaid, is 't niet van langen duur. Bijna een jaar geleden is ergens de maat voor de petten opgevraagd en men zegt dat ze spoedig gereed zijn. Dus die zijn reeds in de maak. Als ze klaar zijn, zal de maat voor de jassen worden opgenomen en naar de petten te rekenen zullen die bepaald met een paar jaar ook wel gereed zijn, zoodat wij onze postboden stellig in 1881 wel in hun uniform-kleeding zullen ont- moeten. Wij leven thans in een eeuw van stoom, dat wordt niet altijd in 't oog gehouden. Te Zwaluwe hebben een zestigtal pachters van domeinen van Z. K. H. prins Erederik, wegens de op den landbouw zoozeer drukkende tijds- omstandigheden, zich tot Z. K. H. gewend met de bededat de met dit jaar ingaande verhooging van pachten mocht worden te niet gedaan. Landbouwberichten. Axel, 29 October. Op de gisteren alhier ge- liouden jaarlijksche veemarkt waren aangebracht: 7 paarden, 60 stuks rundvee, 1 schaap en 11 varkens. De volgende premien zijn uitgereikt: aan W. Die- leman Pz. te Axel, vijf gulden voor het grootste getal aangebrachte paarden en vijf gulden voor het grootste getal aangebracht rundvee; een gulden aan Van Heijnsdijk te Axel, voor het grootste ge tal aangebrachte varkens en vijf gulden aan D. Gaanderse te Axel, voor de schoonste koe. De handel was ook dit jaar onbeduidend. Als eene bizonderheid dient vermeld te worden, dat 8 hennen van den heer H. H. ts Bakhuizen van 1 Maart tot 1 October jl. samen 1264 eieren hebben gelegd. Vijf van doze hennen leggen nog dagelijks. De signaalwachter, die de oorzaak was van de spoorwegramp tusschen Mechelen en Antwerpen, bij Neckerspoel, is in staat van beschuldiging ge- steld. De spoorwegmaatscliappij poogt met de be- langhebbenden in zake de uit te betalen schade- vergoedingen tot een minnelijke schikking te geraken, ten einde processen te vermijden. De gewonden, die nog in het gasthuis verpleegd worden, zijn aan de betere hand. De aanstaande Koningin van Spanje, de aarts- hertogin Maria Christina, heeft van hare familie- leden een aantal schitterende geschenken ontvangen. De Keizer schouk haar een prachtigen diadeem van diamanten en saphiren, de Keizerin een kruis van diamanten en paarlen, de aartshertogin Albrecht en Wilhelm kostbare met diamanten gesierde parures, en de aartshertogin Maria eveneens een schitterenden diadeem. De bruid vertrekt den 17 of 18 November uit Weenen, gebruikt den eersten dag het middagmaal te Stuttgart en overnacht te Straatsburgden tweeden dag dineert zij te Epernay en kouit 's avonds te Parijs aan, waar zij twee dagen vertoeven zal; daarna reist zij den eersten dag naar Poitiers, den tweeden naar Biarritz en den derden naar Madrid, alwaar zij derhalve den 25 of 26 haren plechtigen intocht zal houden, om waarschijnlijk den 27 met Koning Alfonsus in het huwelijk verbonden te worden. Te Napels is thans het vrede-congres vereenigd. A1 dadelijk heeft het een besluit genomen om tot alle mogendheden het verzoek eener evenredige ontwapening te richten. Ons dunkt, dat de heeren de moeite van het schrijven wel kunnen laten, want dat het spoedig blijken zal dat geen der mogendheden aan hun verzoek zal voldoen. Alsof vrede-congressen iets op de stemming der diplomatie vermogen. Omtrent de overstroomingen in Spanje wor den voortdurend nog nieuwe bizonderheden gemeld. Zoo schrijft de Epoca b. v. over MurciaOp de straten licht de modder een meter hoog, en niet dan met de grootste moeite kan men er doorheen worstelen. Langs alle kanten ziet men niets dan puinhoopen en vemieling, en er heerscht de doodsche stilte van het kerkhof. Hier en daar ziet men half naakte, uitgemergelde wezens rond- dwalen, in wier gelaat het lijden en de nood diepe groeven hebben gesneden. Onder meer treffende tooneelen wordt ook het volgende ver- haaldEene vrouw, die vele nuttelooze pogin- gen had aangewend, om hare kinderen te redden, verdronk eindelijk zelf. Een harer telgen, het jongste, lag aan haar borst, en in ieder harer handen hield de ongelukkige een kind bij het haar. Voorwaar een vreeselijke dood, dien de arme moeder gestorven is. Een andere episode herinnert ons aan hetgeen in 1860 in ons eigen land geschiedde. Men heeft namelijk te Murcia een drijvende wieg gevonden, waarin een kindje lag, volkomen ongedeerd. Mgr. Monescillo, aarts- bisschop van Valencia, heeft den nieuwen Mozes zoo heet het kind thans geadopteerd, en zich met zijn opvoeding belast. In het noorden van Hongarije dreigt honger- snood, hoofdzakelijk in de landbouwdistricten. De minister-president van den Hongaarschen raad, Tisza, heeft op een deswege tot hem gerichte vraag geantwoord, dat de regeering volkomen op de hoogte van den toestand was en onverwijld de noodige maatregelen genomen had om in de eerste en noodzakelijkste behoeften te voorzien. De re geering is ook van plan verder te zorgen en zal voor alles trachten de bevolking werk te verschaffen, overtuigd dat dit de beste weg is om spoedig tot een beteren toestand te komen. De Kamer ver- klaarde zich voldaan over deze inlichtingen. Niemand zal den Araerikanen praktijk ont- zeggen. Een bevrijs van bun echt praktischen zin hebben zij weder geleverd in een nieuwe wekker- lamp, die den viervoudigen dienst doet van nacht- lampje, pendule, wekker- en petroleumlamp, al naar het uur van den dag of den nacht. De inrichting komt in hoofdzaak hierop neder: de voet der petroleumlamp bevat een gewoon pendule- uurwerk met wekker. De lamp heeft twee pitten; een kleine, die als nachtlicht dienst doet, en een grootere, die in den slaaptijd niet brandt en dan neergedraaid is. Wanneer de wekker afloopt, duwt een getand staafje, dat gedeeltelijk in, gedeeltelijk buiten de pendule geplaatst is, een klein getand rad oin. Dit rad is op de as van den pit-op- winder bevestigd, en daardoor wordt dan ook de grootere pit opgedraaid. Die grootere pit strijkt dan door de vlam van de brandende nachtpit en de gewekte persoon behoeft alzoo zijn licht niet meer op te steken, dewijl het uurwerk dit reeds voor hem gedaan heeft. In New-York zijn die lampen reeds vrij algemeen. Wij vernemen, dat een magazijnhouder te Amsterdam ze reeds ont- boden heeft, om ze ook hier in te voeren. GEMENGDE BERICHTEN. Van het 3e regement infanterie gaat met 1 Mei het le bataljon van Vlissingen naar Bergen op Zoomhet 4e bataljon van laatstgemelde naar eerstgenoemde plaats. Een schrijver van een ingezonden stuk in het Dagblad deelt mede, dat er in den Haag, waar het vleesch mede bovenmatig duur gehouden wordt, slagers zijn, die equipage houden met witte lieverei 1 Op het strand van Westschouwen is aangespoeld het lijk van een jongen, naar gissing oud 18 jaar. Het gelaat is onkenbaar; haar en handen zijn niet meer aanwezig. De kleeding bestaat in blauw buis, Engelsch lederen of grijzen broek en oud# bottines. Te Maastricht heeft ten hevige twist tusschen burgers en militairen plaats geliad. Een soldaat bekwam daarbij eenige bajonetsteken, die zijn overbrenging naar de infirmerie noodig maakten. Verschillende arrestatien zijn geschied. In de fabriek van de heeren L. J. Enthoven Co. te 's Hage is een werkman, die bezig was met ijzer gieten, terwijl hij een lepel met specie droeg, ge- vallen. Het gloeiend metaal stroomde hem over de beenen en bracht hem deerlijke brandwonden toe. Een machinist te 's Hertogenbosch heeft, na eerst getracht te hebben zijne vrouw te ver- moorden, zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Als een bewijs van den bloei en vooruitgang waarin Scheveningen zich als visschers- plaats mag verheugen, kan strekken dat de visschers- vloot tot een getal van 200 vaartuigen is ge- stegen. Een hoed viel van de galerij in het parterre van den stadsschouwburg te Amsterdam. Een bezoeker van het vschellinkie" ging naar beneden en haalde den hoed, als ware het hoofddeksel het zijne. De rechtmatige eigenaar kon blootshoofds huiswaarts gaan. Aan de verschillende man- schappen van het garnizoen te Utrecht, die indertijd bij den brand in de Willemskazeme schade geleden hebben aan hunne part.iculiere goederen, is thans op last van het ministerie van oorlog die schade in geld vergoed. Te Meeuwen is een kind van 4£ jaar van de trappen gevallen en aan de gevolgen gestorven. Het onderzoek te Maastricht en te Luik ingesteld, heeft bewezen dat Desmedt, dien men verdacht de dader te zijn van den moord van Pirard, geheel vreemd is aan die misdaad. In de Fransche gemeente Montgon zijn in den nacht van 23 op 24 October 20 huizen afgebrand. De schade is aanzienlijk, maar door verzekeringen gedekt. Het bankbiljet, dat men dezer dagen te Brussel in beslag nam, omdnt het een der gcstolen bankuoten was der nationale bank, kwam voort van een Brusselsch bankiershuis. Men ziet dus dat men nog niet, zooals men wenschte, op het spoor is van den dader. Te Antwerpen zal den 4 November een Gounod-festival plaats hebben, waarbij alleen stukken van dien toonkunstenaar zullen ten gehoore worden gebracht. Op 21 Juni 1857 werd, te Chiugford, in Essex, eene oude dame verraoord. Men had vermoeden op zekeren Gagdon, een jongman uit de buurt, den zoon van een kleinen pachter. Maar hij was niet te vinden Thans heeft hij zich als den moordenaar aangegevengewetenswroeging schijnt hem daartoe te hebben gedreven. Hij is ter dood veroordceld. Men schrjft uit Ouddorp, 27 Oct.: Heden zijn wederom 27 personen naar Amenka vertrokken, terwijl nog een viertal gezinnen zich gereed maken om dit voorbedd te volgen. Gebrck aan werk, ten gevolge van den ondergang der meekrapteelt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2