BUITENLAND. entslag neemt. Over eenstemmigheid valt dus ■iet te roeraen. Te Kuilenburg is sedert twee maanden een plaatselijke verordening in werking getreden, waarbij openbare dronkenschap strafbaar is gesteld. Hierop wordt nauwkeurig toegezien, een honderdtal pro- cessen-verbalen zijn opgemaakt, terwijl er tegen 29 Oct. 28 personen wegens die overtreding zijn ge- dagvaard voor het kantongerecht te Geldermalsen. Daar elke overtreding met 25 boete of gevange- nisstraf van 2 tot 7 dagen gestraft wordt, zal dus het totaal bedrag voor die overtreding voor die 28 personen te zamen op 700 te staan komen. Mocht die eerste terechtstelling dit gunstig ge- volg bebben, dat velen zich van het misbruik van sterken drank zullen onthouden. Het stadje Kempen in de Rijnprovincie zal in het begin van 1880 plechtig den dag herden- ken, waarop v<5or 500 jaren Thomas it Kempis aldaar geboren werd. Thomas it Kempis, eigenlijk Thomas „Hemerken" of ^Hamerken" geheeten, was in 1380 te Kempen geboren. Op 13jarigen leeftijd werd hij naar de fraterschool te Deventer gezonden, van waar hij, na een verblijf van 7 jaren, naar het St.-Agatha- klooster, bij Zwolle vertrok. Hier bleef hij tot zijn dood in 1471. Behalve een kroniek van zijn klooster, levens- beschrijvingen en eenige stichtelijke opstellen, heeft hij zijn bcroemd werk„De imitatione Christi" (de Navolging van Christus) geschreven, dat meer dan 2000 uitgaven beleefde en in nagenoeg alle talen werd overgezet. Land bowwberich ten. Te Veulo is dit jaar, uit Italiaansch zaad, een monster-bloeinkool gewonnen; die kool weegt 7 J kilogram en de sneeuwwitte ,/bloem" heeft een middellijn van ruim 1 meter. Semper Virens maakt de volgende opmerking: //Van alle kanten zien wij bevestigd, dat er op het pessimistisch geschreeuw van groote duurte veel zal zijn af te dingen. Natuurlijk wilde de speculatiegeest, die nolens volens in den laatsten tijd wat onderdrukt was, toch ook weer eens duch- tig daarvan profiteeren. Maar dit schijnt niet te gelukken; op alle plaatsen is het vleesch dalende, aardappelen en graan worden in menigte aange- voerd; groenten zijn nog overvloedig en heerlijke gedroogde vruchten zullen we zeker meer dan genoeg uit Noord-Amerika ontvangen. Zaterdagmorgen 3 uur zijn in het station te Landen twee goederentreinen tegen elkander inge- loopen. De een bestoud uit 120 wagens, gedeel- telijk beladen met licht ontvlambare stoffen, die bij de vernieling, door den schok aangericht in brand vlogen. Gelukkig nam de stationchef zulke snelle doortastende maatregelen, dat een aantal wa gens, te samen bevattende eene zware lading petroleum, nog intijds konden worden losgemaakt en verwijderd, en het stationsgebouw beveiligd werd tegen de vlammen uit de andere wagens en goederen. Bij deze viel aan geen blusschen te denken, zoodat dit gedeelte van den trein dan ook geheel is uitge- brand. Niemand heeft bij dit onheil eenig letsel bekomen. Zekere Mariotti, een soldaat van het elfde bataljon //bersaglieri" te Florence, werd onlangs ziek en weigerde volstandig zich naar het hospitaal te laten vervoeren. Eindelijk eehter namen zijne kameraden hem met geweld op en droegen hem er heen. Hoe groot was echter niet de verbazing van den geneesheer, toen hij ontdekte dat Mariotti eene vrouw was. Het bleek dat deze, Sylvia ge- maamd, tot een talrijk gezin van San-Ambrogio, bij Turijn, behoorde. In 1866, toen de oorlog met Oostenrijk uitbrak en de troepen mobiel werden gemaakt, gelukte het haar de waakzaamheid van de» arts te verschalken en zich bij het leger te doen inlijven in de plaats van haar broeder, dien zij aldus in staat stelde oin zijn vrouw en kinderen te blijven ouderhouden. Te Custozza ontving zij voor haar heldhaftigheid de medalje ,/Voor militaire dapperheid." De Koning heeft haar thans het ridderkruis van Savoye geschonken, benevens een jaargeld van 300 fr., en bevolen haar onmiddelijk naar haar familie te laten wederkeeren. Vroeger had Sylvia Mariotti, met een buiten- gewone lichaamskracht bedeeld, in de mijnen van Opper-Italie gewerkt. Den 5 Augustus 11., 's morgens vroeg, stond een boerenkar voor een eenzaam huisje in het ge- hucht Ingrd, bij Orleans. Een man sprong van de kar en klopte. Een cmde vrouw opende de deur. Zonder een woord te spreken trad hij binnen. Het huisje had maar een benedenplaats. De man legde een pak, met een doekt bedek en druipend van bloed, op een bed nedr en ging weg. Toen de oude vrouw den doek afnam, herkende zij het lijk van haren zoon. Middelerwijl ging de man naar de gendarmerie en zeide: ,/Ik ben Godefroy; houdt mij aan; ik heb rnijn knecht vermoord. Hier zakte hij uitgeput in een. Uit jaloersheid had Godefroy zijn knecht ver moord. De rechtbank heeft dezer dagen uitspraak ge- daan en de jury heeft den beschuldigde vnjgesproken. De Spaansche meteorologen willen weten, dat aan Murcia en Carthagena nog meer storm en wind te wachten staat, zoodat een herhaling der overstrooming niet onwaarschijnlijk wordt. Het water, waardoor Murcia overstroomd werd, was hier en daar zout van smaak. Een vermogend ingezeten van Alicante schonk 8 millioeu realen (bijna 1 millioen gulden) aan de noodlijdenden. De Paus zond mede een be- langrijke gift. Het sterkste voorbeeld van buitengewoon snelle ontwikkeling eener stad vindt men wel in Chicago, gelegen aan den veel bevaren zuidelijken oever van het Michiganmeer in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Eerst in 1831 gesticht, telde de stad in 1860 reeds 160,000 inwoners, in 1870 229,000, in 1877 meer dan 400,000, terwijl de tegenwoordige bevolking op 500,000 zielen geschat wordt. GEMENGDE BERICHTEN. De raad der gemeente Rosendaal heeft be- sloten bij een adres aan de Tweede Kamer zijne adhaesie te betuigen aan het wetsontwerp van den heer Van Kerkwijk. Een treurig geval heeft zich verleden week te Retranchement voorgedaau. Een kind van 18 maanden dat aan de zorg van zijn grootmoeder was toevertrouwd, is, tijdens hare atwezigheid uit zijn bed geklommen en toen, men weet niet hoe, in een pot water geraakt en jam- merlijk verdronken. Een jong eehtpaar, dat 22 dezer te Arnhem op het raadhuis was getrouwd, wilde dat huwelijk Donderdag kerkelijk doen inze- genen. Man en vrouw bedronken zich echter voor de plechtigheid zoodanig, dat zij, vergetende waar zij waren, in de kerk begonnen te twisten en verwijderd moesten worden. Zij gingeu ieder naar zijne eigene woning terug. De raad van Wijmbntseradeel heeft besloten, dat de herbergen ten 10 uren moeten gesloten zijn, en voorts is het houden van alle loterijen verboden. Men meldt niet, of het verkoopen van briefjes voor de Staatsloterij ook belet zal worden. Te Water- graafsmeer waar een enkele gemeenteveldwachter in den geheelen politiedienst moet voorzien, hebben eenigen dieven op vier verschillende plaatsen inbraak gepleegd. Te Naarden is weer een milicien weggejaagd; dat is de derde binnen 8 dagen. Naar men zegt, wacht -nog anderen hetzelfde lot. Te Nijmegen zal men thans het bonstelsel toepassen op eene andere dan de tot dusverre gevolgde wijze. Er zal een concert worden gegeven, waarbij den inteekenaars een salonorgel zal worden ten geschenke gegeven. Op het Rembrandtplein te Amstcr- dam is een cafe geopend, waarin de tafeltjes voor zien zijn van electrische schellen. Een druk op het knopje wijst op het bord dat in het buffet hangt, 't nomnser aan van het tafeltje waar gescheld is. Na afloop der markt jl. Donderdag te Woer- den gehouden, is een koe blijven staan zonder eigenaar. Een kind van 6£ jaar oud, te Tilburg van de school komende geraakte onder een be laden zandkar, met het ongelukkig gevolg dat het eenige oogenblikken later den geest gaf. De politie te Antwerpen heeft een persoon gearresteerd die daar woonde onder den vatschen naam van Cilon, en die, naar men zegt, betrokken moet zijn in den moord van den port.ier Pirard te Luik. Een bediende bij ,/le Credit Lyonnais" te Lyon, die gelden voor deze instelling raoest innen, is met eene som van meer dan 100,000 frcs ver- dwenen. Zekere Thompson heeft een wedden- schap van 50,000 dollars aangegaan, dat Blondin v<5or zijn 60e jaar van het koord zal vallen en sterven. De beroemde koorddanser is thans 55 jaar oud. Op den 25n verjaardag van het bom bar- dement van Sebastepol, is de generaal Todtleben tot den Russischen rijksgravenstand verheven. In Fransch-Lotharingen hebben de dorpsbewoners reeds overlast van wolven. In Parijs heeft een meisje van 15 jaar zich zelf om het leven gebracht. Tengevolge van een kleine berisping van haar moeder en zich beklagende, dat men haar broertje boven haar voortrok, heeft het arme kind zich in de Seine verdronken. De directeur van het blad z/la Voux du Peuple" (de stem des volks), is met 20,000 fr. op den loop gegaan. Te Brussel zijn in de rue Nuit et Jour twee huizen, of beter ge- zegd twee krotten, ingestort. Het eerste werd be- woond door een kachelmaker, het tweede door een waschvrouw. Drie personen zijn door dit ongeval ernstig gewond. Men heeft dadelijk de oude woningen geschut, daar men vreest dat anders de geheele buurt zou instorten. De courantombrenger v. d. W. te Deventer vond jl. Vrijdag een portefeuilje met geldswaardige brieven en andere voor den eigenaar zeer belang- rijke stukken. Hij ontdekte, dat een en ander het eigendom van een vrachtrijder van Goor op Deven ter was, zoodat hij zich aan zijn logement ver- voegde, maar waar hem tot zijn leedwezen te kennen werd gegeven dat de voerman reeds sedert een paar uren uit de stad vertrok ken was. Omdat hij begreep, dat de man zeer verlegen was om de portefeuilje met den inhoud, overlegde hij met den logementhouder deze per Van Gend Loos naar Goor te zenden. Jl. Dinsdag begaf hij zich nu naar dezen voerman, die toen weder hier was, en vertelde hem, dat hij de persoon was, die de portefeuilje gevondon had. De voerman zeide: z/Kom, dan z'ak oe op ien borrel tractieren," waarvoor de courantombrenger bedankte. Het ant- woord van den voerman was hierop: //Kom, er oet dan moar!" en hij joeg den man weg. Gesprek tusschen een burgemeester en een platte landbewoner. //Meneer de burgemeester, ik wilde graag stolleceteeren naar het postje dan van kant iswil jij me daarin helpen z/Ja vriend, daarvoor is een goede kruiwagen noodig; hebt ge dien, welnu, dan zal ik wel een woordje er bijvoegen." De boer gaat tevreden heen. Vier of vijf dagen later herhaalt hij zijn bezoek, ditmaal voorzien van een splinternieuwen kruiwagen, dien hij maar zoo spoedig inogelijk, om het postje te krijgen, had laten rnaken. VVie het uitbarstte van lachen, dit zullen onze lezers wel raden. En zulke dingen gebeureri nog in 1879, in een welvarend dorp van Zuid-Holland. Volgens een bericht zou er ergens te Haarlem een fabriek bestaan van duinaardappelen. D5ar worden Duitsche aardappelen van gelijke grootte uitgezocht, van alle klei gezuiverd, afgeborsteld, eenigszins bevochtigd en dan in droog duinzand rondgewenteld. Op deze wijze behandeld, leveren Duitsche aardappelen de meeste winst op. Te Parijs is overleden Louis Dejean, die van slaehtersleering zich had weten op te werken tot iemand, die een inkoraen genoot van 50,000 francs; alles op eerlijke wijs en door noesten arbeid. Hij was een echt athleet en bezat een krachtig uiterlijk, dat niet weinig bijdroeg ter beklanting van zijn winkel. Toen hij op 50jarigen leeftijd zijn zaak overdeed en rust wilde zoeken in het buitenleven, beviel dit hem volstrekt niet en kwam hij op de gedachte een circus op te richten. Hij werd aldus de stichter van het cirque Olym pique en van het cirque in de Champs Elysees. Met het eerste verbond hij een wilde beestenspel. Zijn heldenfeiten als temmer en athleet-direeteur zijn talrijk en buitengewoon. Zoo drukte hij eens op zijn gemak een tijger, die hem in de borst greep, tusschen zijne armen dood. Louis Dejean is op zijn land- goed Cesson gestorven in den gezegenden leeftijd van 94 jaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2